PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα λιτρα εχω?


Nikos-gus
12-10-11, 09:51
Επεστρεψα μετα απο χρονια με νεο λογαριασμο γιατι ειχα ξεχασει τον κωδικο ο ανεπροκοπος. Να κανω μια πρωτη ερωτηση, η τρυπα που ανοιξα για λιμνη στην αυλη στη Σαλαμινα εχει διαστασεις 5.700 μηκος Χ 3.100 φαρδος Χ 1.500 υψος. Εχω αφαιρεσει το παχος του μπετου που θα πεσει αρα ποσα λιτρα θα εχω? Καντε το λαθος να μου απαντησετε και μετα εχω καπου στις τρεις χιλιαδες ερωτησουλες να σας κανω μεχρι να τελειωσω, αλλωστε χρονο εχω γιατι λογω χρηματων παω αργα. Α και μην μου πειτε να τρεξω σε παλια θεματα, τα εχω διαβασει ολα οποτε θα ρωταω για να γινετε κουβεντα με πιανετε? :D
-------------------------
για να μην τα λεω με χιλιοστα, πεντε εβδομηντα μηκος τρια δεκα φαρδος επι εναμιση υψος

Γιαννης Μ5
12-10-11, 09:56
Μηκος χ πλατος χ υψος.Δηλαδη 5.7χ3.1χ1.5=26.505

kixlidatos
12-10-11, 09:59
Επεστρεψα μετα απο χρονια με νεο λογαριασμο γιατι ειχα ξεχασει τον κωδικο ο ανεπροκοπος. Να κανω μια πρωτη ερωτηση, η τρυπα που ανοιξα για λιμνη στην αυλη στη Σαλαμινα εχει διαστασεις 5.700 μηκος Χ 3.100 φαρδος Χ 1.500 υψος. Εχω αφαιρεσει το παχος του μπετου που θα πεσει αρα ποσα λιτρα θα εχω? Καντε το λαθος να μου απαντησετε και μετα εχω καπου στις τρεις χιλιαδες ερωτησουλες να σας κανω μεχρι να τελειωσω, αλλωστε χρονο εχω γιατι λογω χρηματων παω αργα. Α και μην μου πειτε να τρεξω σε παλια θεματα, τα εχω διαβασει ολα οποτε θα ρωταω για να γινετε κουβεντα με πιανετε? :D
-------------------------
για να μην τα λεω με χιλιοστα, πεντε εβδομηντα μηκος τρια δεκα φαρδος επι εναμιση υψος
Αν ειναι παραλληλογραμη εχεις 26505 λιτρα:D

in the pond
12-10-11, 10:52
Kαλώς όρισες Νίκο. Για την ερώτηση σου ήδη απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω. Για να καλύψεις μια τέτοια δεξαμενή, θα χρειαστείς αρκετό εξοπλισμό. Δεν είναι μεγάλη, απλά τώρα κάνουν δειλά-δειλά την εμφάνιση τους στις χώρες μας τέτοια μεγέθη, που προορίζονται για τη διατήρηση κοι.

Αν θέλεις να κρατήσεις αυτά τα λίτρα απλά ενημέρωσέ με. Αν θα ήθελες να μειώσεις τον όγκο, τότε να προσπαθήσεις να κρατήσεις ακέραιο τα 5.7μέτρα και μείωσε το πλάτος των 3 μέτρων, έτσι ώστε να έχεις δημιουργήσει ένα στενόμακρο διάδρομο, κάτι που θα χρειαστούν αργότερα τα 90ποντα σου κοι.

Στα 5.70 θα χρειαστείς ή ένα 11κάρι bottom drain ή δύο μικρότερα 5άρια. Εννοείται ότι το air dome είναι "πρέπει", καθώς θα σε αποζημιώνει με το παραπάνω στην καθαριότητα του πυθμένα, τον αερισμό, αλλά και την ομοιόμορφη κυκλοφορία του νερού.

Στο θέμα των φίλτρων θα μιλήσουμε, αφού πρώτα καταλίξουμε στα λίτρα. Δεδομένο δε, ότι θα έχεις ήδη αφιερώσει ένα υπόγειο χώρο όπου θα τοποθετήσεις φίλτρα και λοιπό εξοπλισμό.

Με αυτά για αρχή, σε καλωσορίζω στην ομορφότερη κατηγορία.

Υ.Γ. Φώτος με την εξέλιξη της λίμνης μου θα έρθουν αυτές τις μέρες, όπως σου υποσχέθηκα.:p

Γιώργος Κ
12-10-11, 12:07
Καλως ηρθες Νικο!! :p

Nikos-gus
12-10-11, 12:24
thanks παιδες για την χωρητικοτητα και για το καλωσορισμα Γιωργο (στην ενοτητα γιατι στο φορουμ ειχαμε θεματα παλαιοτερα και με δισκους και με reef). Βασιλη γιατι να λιγοστεψω τα λιτρα? Εδω κοιταζω να τα αυξησω αλλα δεν με παιρνει. Ασε που μολις ποσταρω φοτο σε φοβαμαι που θα μου φας πολυ χωρο για τα φιλτρα! :p ΥΣ. μην τεμπελιαζεις, ποσταρε επιτελους φοτο να την δουμε πως ωριμαζει..

in the pond
12-10-11, 13:21
thanks παιδες για την χωρητικοτητα και για το καλωσορισμα Γιωργο (στην ενοτητα γιατι στο φορουμ ειχαμε θεματα παλαιοτερα και με δισκους και με reef). Βασιλη γιατι να λιγοστεψω τα λιτρα? Εδω κοιταζω να τα αυξησω αλλα δεν με παιρνει. Ασε που μολις ποσταρω φοτο σε φοβαμαι που θα μου φας πολυ χωρο για τα φιλτρα! :p ΥΣ. μην τεμπελιαζεις, ποσταρε επιτελους φοτο να την δουμε πως ωριμαζει..

Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα φτιάξεις ένα σύστημα κοντά στα 25,000 λίτρα. Είναι ιδανικότατο σχήμα και όγκος για τα nishikigoi που θέλεις. Να είσαι έτοιμος να δημιουργήσεις γίγαντες...Προσωπικά κάθε που απουσιάζω λιγάκι από τη λίμνη μου, λέπβ διαφορά στα μεγέθη των ψαριών. Το 1 κοι που πήρα μολις πέρσυσι τον Μάρτιο (κάπου 10εκ.) σήμερα έχει ξεπεράσει τα 60 και πάει αγέροχο...να με τρελλάνει.:p

Θα χρειαστείς όντως ένα χώρο, αρκετά μεγάλο μπορώ να πω (2Χ3 μέτρα) ώστε να αφιερωθεί στα φίλτρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Είναι σημαντικότατος αυτός ο χώρος και μην τολμίσεις να τον ψαλιδίσεις....:D:D Ξέρω τι σου λέω, γιατί τον θέλεις άνετο για να έχεις εύκολη πρόσβαση στον καθαρισμό των φίλτρων, με το κουστούμι που φοράς. Αυτό θα στο πιστοποιήσει και ο Άντρος, αλλά και ο Yiannis59 που έχει παρακολουθήσει καθαρισμό. Προτείνω λοιπόν να ανεβάσεις ένα πρόχειρο (έστω) σχεδιάγραμμα, σχετικά με το χώρο που έχεις...

Αν αφαιρέσουμε λοιπόν τα 7 κυβικά που θα πάρει ο χώρος φίλτρανσης, θα σου μείνουν κάπου 17-18,000 καθαρά λίτρα.
Αντλίες είναι καλύτερα να πάρεις low voltage, μέγιστη ισχύς με μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρισμού. Είναι καλύτερα 2 παρά μία με συνολική ροή κάπου τα 25,000 λίτρα. Σύνδεση με φίλτρο/φίλτρα + σκίμμερ επιφανείας.
Προτείνω UV 55Χ2 αν και θα είσαι όριο.
και για φίλτρα, μίλησε μου εσύ καλύτερα.....τί θέλεις?:D

Φώτο, υπόσχομαι το απόγευμα του Σαββάτου, όταν αποπερατώσω κάποια πράγματα. Η αλήθεια θέλω καποιον με κάμερα που να έχει αποτέλεσμα το βράδυ. Εκεί είναι όλα τα λεφτά πραγματικά. Με τους προβολείς στη λίμνη, έχεις την εντύπωση ότι τα ψάρια πετάνε, αφού νερό δεν φαίνεται πουθενά.

Nikos-gus
12-10-11, 15:12
φιλτρα θελω τα δυνατον φτηνοτερα, DIY μαλλον που θα ασχοληθουμε αργοτερα αλλα υπολογισε και την Ιφιγενεια που ταιζει ολη μερα οποτε παμε για πολυυ βιολογια. :) Για την ωρα θα βγαλω φοτο το σουκού και δευτερα θα τις ποσταρω για τα περαιτερω..

Nikos-gus
17-10-11, 12:23
Εδω ειμαστε.. 45290

Στο πλαι αριστερα τερμα γωνια ο λιγος χωρος που μου μενει να σκαψω για φιλτρα 45291

ψευτοκαλουπωθηκε για να μην πεφτουν τα χωματα απο τη βροχη

in the pond
17-10-11, 12:53
Όλα τα λεφτά ο χώρος αγαπητέ Νίκο, όλα τα λεφτά.;)

Δεν ξέχασα. Απόψε θα ανεβάσω πρόσφατες (χθεσινές) φωτογραφίες, αν και λίγα έχουν αλλάξει.

Nikos-gus
17-10-11, 13:01
Κατω απο το κιοσκι ειναι η λιμνη που εχει η Ιφιγενεια τωρα, την εχουμε μεγαλωσει 3 φορες απο την αρχη και την τελευταια νομιζαμε πως ηταν αρκετα μεγαλη αχαχα. Γεννησαν και 45293τα κοι και πλεον ο χωρος ειναι απελπιστικα λιγος.

sakis_gr
17-10-11, 13:22
Ωραία πράματα !!
Μας βάζεις ιδέες Nikos-gus και μάλιστα σε καιρούς κρίσης !

Nikos-gus
17-10-11, 13:34
Να'σαι καλα Σακη και πριν την κριση μια δεν ειχα, ολα τα κανουμε μονοι μας. Με πολυ αργους ρυθμους.. :)

billkill
17-10-11, 13:51
Πολύ ωραίος ο χώρος
το jack russel βοήθησε στο σκάψιμο?
ο δικός μου δε σταμάταγε,
ακόμα και τώρα πάει στα τοιχόματα και σκάβει

Nikos-gus
17-10-11, 13:54
Οχι ο ατιμος, για την ωρα παρακολουθει και αναρωτιεται που θα κανει την ζαβολια του. -+9

Nikos-gus
18-10-11, 10:22
Αυτο που μενει λοιπον για χωρος φιλτρων ειναι στο ενα εικοσι φαρδος και μηκος μπορω να παω στα 2 μετρα. Πρεπει να το σκαψω οσο βαθος θα εχει και η λιμνη? Στο τελευταιας τεχνολογιας σχεδιο που σας δειχνω :rolleyes: αναρωτιεμαι για τα παντα! που θα ειναι το bottom drain? το skimmer? η υπερχειληση? Τι φιλτρα θα εχω? επιστροφες? καταστροφες? :smt020 τι παχος το μπετο? πρεπει ο πατος να εχει ρηση στην τρυπα? Αν περασω τα ρευματα και αφησω αναμονες κατω απο την επιφανεια του νερου για φωτισμο θα στεγανοποιήσει ο πολυεστερας εκει που θα βγαινει το καλωδιο? 45328 Α και αν καποιος εχει αντιρρηση να το πει τωρα αλλιως να σωπασει για παντα. +-8

VEZIRAKOS
18-10-11, 13:49
καλως ειρθες φιλε Νικο πραγματικα εχεις εναν υπεροχο χωρο και πας να φτιαξεις κατι υπεροχο,,, κοιτοντας το σχεδιακι σ ειδα το στεγαστο π εχεις σχεδιασει εκει αυτο θα εχει και πατμα πανω απο την λυμνη? δλδ σαν λυμανακι η απλα θα χρεισημευει σαν τεντα?? γτ με δυο καρεκλιτσεσ εκει θα εισουν αρχοντας.. παντως καλη επιτιχια και μ φενεται οτι θα βγει κατι πολυ καλο απο ολη αυτην την ιδεα...:p
(η γνωμη μ ειναι πως ο ηλιος στην λυμνη δεν κανει μονο κακο και μην προσπαθεις να τον μειωσεις τελειως γτ μετα θα σ κακο φενεται ....)

Nikos-gus
18-10-11, 14:04
Εχεις δικιο δεν θα την καλυψω, στο ατυχες σχεδιο μου μου βγηκε παραλληλογραμο το κιοσκι ενω θα ειναι τετραγωνο δηλ πιο κοντο. Θα εχει μια κωλονα μεσα στη λιμνη που θα στηριζει τη μια γωνια που θα ειναι μεσα της.

apostolis veroia
22-10-11, 21:22
γεια νικολα και απο μενα τι κανεις; πολυ ωραια η αυλη σου! και ο σκυλος σου!
σου ευχομαι ολα καλα!

Andros
23-10-11, 19:34
Αυτο που μενει λοιπον για χωρος φιλτρων ειναι στο ενα εικοσι φαρδος και μηκος μπορω να παω στα 2 μετρα. Πρεπει να το σκαψω οσο βαθος θα εχει και η λιμνη? Στο τελευταιας τεχνολογιας σχεδιο που σας δειχνω :rolleyes: αναρωτιεμαι για τα παντα! που θα ειναι το bottom drain? το skimmer? η υπερχειληση? Τι φιλτρα θα εχω? επιστροφες? καταστροφες? :smt020 τι παχος το μπετο? πρεπει ο πατος να εχει ρηση στην τρυπα? Αν περασω τα ρευματα και αφησω αναμονες κατω απο την επιφανεια του νερου για φωτισμο θα στεγανοποιήσει ο πολυεστερας εκει που θα βγαινει το καλωδιο? 45328 Α και αν καποιος εχει αντιρρηση να το πει τωρα αλλιως να σωπασει για παντα. +-8

Γεια σου Νικο.

Πολλα ρωτας και αμα απαντηθουν ολα τωρα, στο τελος θα τα μπερδεψουμε :D

Πρωτα θα πρεπει να αποφασισεις τι ειδους φιλτρα θα βαλεις...ετοιμα η D.I.Y για να μπορεις να καθορισεις και το μεγεθος του χωρου φιλτρανσης γιατι εκει δεν θα ειναι μονο τα φιλτρα, θα ειναι και τα εξαρτηματα (σωληνες, ενωσεις κλπ) ισως αν θελεις UV και αεραντλια.....

Αρα σιγουρα θελεις περισσοτερο χωρο απ'αυτον που αναφερεις γιατι εκτος απο τον εξοπλισμο μεσα θα μπαινεις κι'εσυ για την απαραιτητη συντηρηση ;)

Εδω που εχεις φτασει τωρα την κατασκευη το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις ενα αλφαδολαστιχο και να καθορισεις το υψος της σταθμης του νερου και να βαλεις σημαδια σε διαφορα σημεια της λιμνης μεχρι και το μηχανοστασιο αφου η λιμνη θα δουλευει με βαρυτητα.....

Αυτο θα σε βοηθησει και στην σωστη τοποθετηση του skimmer των φιλτρων αλλα και στην κατασκευη της βασης της λιμνης οπως και του μηχανοστασιου...

για ολα τα αλλα ενα ενα με την σειρα ;)

Nikos-gus
25-10-11, 08:16
Αποστολη σε ευχαριστω. Andros δηλαδη αν καταλαβα καλα ο χωρος φιλτρου πρεπει να ειναι στο ιδιο βαθος και υψος με την λιμνη? Δεν ξερω τι φιλτρα θα βαλω, εδω θα τα συζητησουμε ολα αναλογα και με το κοστος που εχουν. Πειτε μου αν λεω χαζομαρα αλλα μπορω να το τρεξω στην αρχη με το βαρελι που εχω τωρα που ειναι γεματο βιολογικο υλικο, αλλα να εχω ετοιμο τον χωρο για αυτο το eazy pod και να το βαλω αργοτερα? UV σιγουρα θα βαλω, ηδη εχω στην μικρη λιμνη τωρα και θα παρω μεγαλυτερη (ες?) οταν ερθει η ωρα. Η οποία ωρα τωρα ειναι που διαολο να κανω τον χωρο φιλτρου. Στο φαρδος δεν με παιρνει περα απο το ενα εικοσι, αλλα στο μηκος μπορω να παω και τρια και τεσσερα μετρα.

in the pond
25-10-11, 14:09
Νίκο, συγνώμη για την αργοπορία μου, αλλά οι υποχρεώσεις αυτό το διάστημα ήταν πολλές με αποτέλεσμα στο φόρουμ να μπαίνω μόνο για κλεφτές ματιές.
Όπως σου υποσχέθηκα, ανέβασα πρόσφατες φώτος από τη δεξαμενή μου και στην τελευταία, θα δεις με ποιό τρόπο δημιούργησα με ασφάλεια για τα ψάρια ελεγχόμενο σημείο υπερχύλισης, μέσα στο ίδιο το σκίμμερ επιφανείας.

Χώρος φίλτρανσης:
Το 1.20 που λες, αν και είναι ιδανικό για μελλοντική χρήση eazypod θα είσαι λιγάκι στριμογμένος. Μπορεί όμως να το κάνεις, φτάνει βέβαια αυτό το 1.20 θα είναι καθαρό και όχι μέσα σε αυτό να κτιστούν και οι τοίχοι του χώρου φίλτρανσης. Από πλάτος, όσο θέλεις αφίνεις, αλλά πέραν των 2 μέτρων που είναι το μίνιμουμ.

Νίκο, η λίμνη μπορεί να έχει όσο βάθος θέλεις. Το θέμα του χώρου φίλτρανσης είναι ότι ο κεντρικός σωλήνας του μπόττομ ντρέιν πρέπει να έχει από μηδενική μέχρι μια πολύ ελαφριά κλήση προς τον χώρο φίλτρανσης. Άρα αν και πρακτικά η εκσκαφή στον χώρο αυτό δεν θα ωφελέσει σε τίποτα, εντούτοις τουλάχιστον μέχρι το σημείο όπου θα φέρεις τον σωλήνα, θα χρειαστείς το ίδιο βάθος με το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής σου, που αναμφισβήτητα θα είναι το σημείο του μπόττομ ντρέιν.

Το ωφέλημο ύψος ενός eazypod δεν είναι πέραν των 70 εκατοστών. Άρα αν ακολουθήσουμε την gravity ροή (βαρύτητα) τότε θα χρειαστούμε να ανασηκώσουμε το φίλτρο μας σε τέτοιο ύψος ώστε το άνω μέρος του να καλύπτει την επιφάνεια του νερού της δεξαμενής μας. Νίκο, θα σου πρότεινα να πας στο θέμα του μπόττομ ντρέιν στην υποκατηγορία των εξοπλισμών. Εκεί θα δεις το όλο κύκλωμα σε δράση. Επίσης εκεί έχω ανεβάσει κάποια σχεδιαγράμματα που θα σε βοηθήσουν στο να κατανοήσεις τη διαδικασία.

Nikos-gus
25-10-11, 14:28
Οκ τα εκτυπωνω να τα παω στην παρεα να ξεστραβωθουμε μαζι.:D:smt028 θα επανελθω Δημητριος.

Nikos-gus
16-05-12, 14:09
Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι? α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.

in the pond
16-05-12, 20:33
Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι? Δεν άργησες καθόλου. Προσωπικά μάζευα λεφτά για αρκετά χρόνια για να φτιάξεω τη δική μου λίμνη. Επειδή οι επιλογές του εξοπλισμού μπορεί να προσαρμώζονται αναλόγως, θα ήθελα Νίκο να μου έλεγες ποιο είναι τελικά το μέγεθος της δεξαμενής, αφού αφαιρέσεις τον χώρο φίλτρανσης. Για φίλτρα έχουμε πει ότι θα ήθελες να φτιάξεις κάτι μόνος σου έτσι?

α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα. Να σου πω κάτι φίλε Νίκο. Προσωπικά έχω βάλει σκίμερ επιφανείας για λίμνες. Υπάρχουν όμως και τα σκίμερ επιφανείας για πισίνες που κάνουν την ίδια δουλειά και μπορείς να τα βρεις σε καλύτερη τιμή.
Το σκίμερ επιφανείας είναι βασικά ένας εξοπλισμός, ο οποίος ενώνεται με μια αντλία και επιτρέπει ελεγμένη και γρήγορη κίνηση του επιφανειακού νερού. Η κίνηση αυτή που δημιουργείται, μαζεύει όλα τα στεραιά που έχουν πέσει στο νερό, όπως φύλλα, λουλούδια, κομένη τριχοειδής άλγη που κόπηκε από τα ψάρια κ.λ.π. Όλα τα στεραιά μαζεύονται στο ειδικό καλαθάκι του σκίμερ, που βρίσκεται κοντά στη βάση του.
Άλλος λόγος που το χρησιμοποιούμε, είναι η αποφυγή δημιουργίας αφρού και πρωτεΐνικού φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Τα κοι ταΐζονται αρκετά, οπότε υπάρχουν αρκετά λιπαρά, αμινοξέα και λοιπά στοιχεία που συγκεκντώνονται κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αν υπάρχουν οι συνθήκες όπως αεραντλία (airdiffuser):D ή κάποιος κατακόρυφος καταράκτης, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετατρέπονται τα στοιχεία αυτά σε αφρό. Το surface skimmer μαζεύει ταυτόχρονα και τους αφρούς αυτούς.

Andros
16-05-12, 20:36
Νικο, αποψη μου μην κανεις τη λιμνη τοσο μεγαλη κοψε λιτρα...
Αν την κανεις ας πουμε 12000 λιτρα θα εισε μεσα στα πλαισια και οικονομικα αλλα και σε θεμα φροντιδας μια χαρα.

Οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο πολλα θα ειναι τα εξοδα, οχι συντηρησης αλλα σε θεμα εξοπλισμου οποταν καταλαβαινεις....

Σε αυτα τα λιτρα ενα bottom drain 110 χιλ. θα εισε μια χαρα. Οσο για το skimmer δεν χρειαζεται να βαλεις αυτα που ειναι ειδικα για λιμνες....μπορεις να βαλεις και αυτα που βαζουν στις πισινες...κατα πολυ πιο φθηνα και μπορω να σου πω οτι ειναι και καλυτερα..

Σκεψου το παντως 12000 λιτρα δεν ειναι λιγα, ειμαι σιγουρος οτι θα σε ικανοποιησουν ;)

NikosGus
17-05-12, 07:36
Τα λιτρα αν συμφωνειτε θα κουτσουρευτουν αναγκαστικα λογω του χωρου για το φιλτρο. Στο σχεδιο που εκανα πιο πανω ειχα στη μια γωνια πανω απο τη λιμνη κιοσκι. Κατω απο το κιοσκι λοιπον σκεφτομαι να ειναι αυτος ο χωρος. Δεν με παιρνει διπλα. Οταν δηλαδη ειμαι στο κιοσκι να ανοιγω καπακι και να κατεβαινω. 2,5Χ2 η 3Χ2 καθαρος χωρος μου φτανει? Για αντλιες-αεραντλιες λαμπες και με φιλτρο που θα φτιαξω εγω αλλα να χωραει ενα καλο για αναβαθμιση αργοτερα. Στειλτε μου εδω η με πμ οταν μπορειτε λινκ με σκιμμερ πισινας που μου κανει και λινκ με το bottom drain. Μην σκευτεστε τετοια ωρα την γκριζα διαφημηση, εδω καιγετε το μνι μας.:D ναι μπορω να ψαξω και εγω αλλα τα εχω πολυ μπερδεμενα. Μην μου τα κοπανατε στο κεφαλι αργοτερα οταν θα μαζευτουμε εκει να ψησουμε

Andros
18-05-12, 18:56
Ο χωρος φιλτρανσης Νικο, με τις διαστασεις που αναφερεις ειναι ικανοποιητικος...

Θα πρεπει ομως να καταληξεις με τις τελικες διαστασεις της λιμνης για να μπορουμε να μιλαμε....

Το bottom drain ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στο μηχανοστασιο για την καλυτερη κυκλοφορια του νερου, συντριμιων, κλπ.....

Αναλογα με τα λιτρα της λιμνης λοιπον, θα μπει και το αναλογο bottom drain και skimmer οποταν δωσε τελικες διαστασεις και θα τα ξαναπουμε.....αν και το μονο σιγουρο το bottom drain θα πρεπει να ειναι 110 χιλ.

Andros
19-05-12, 12:30
Και για να καταλαβουμε τι εννοω με τα πιο πανω θα προσπαθησω να εξηγησω πως πρεπει να δουλευει μια δεξαμενη κοι οσο πιο απλα μπορω...

Λοιπον, ας υποθεσουμε οτι η λιμνη σου θα ειναι 7 μετρα μηκος 3 μετρα πλατος και στο 1.20 βαθος.....

Η λιμνη σου θα εχει bottom aeration drain (αεριουχο συστημα αποχετευσης) και skimmer.
Το skimmer λογικα θα πρεπει να μπει στο κεντρο στο ενα απο τα δυο τοιχωματα κατα μηκος της λιμνης.....το drain θα μπει στο ενα ακρο της λιμνης, δηλαδη περιπου 2 μετρα πισω απο το μηχανοστασιο και στο αλλο ακρο θα ειναι η επιστροφη του φιλτραρισμενου νερου μεσω ας πουμε ενος καταρακτη.......

Δηλαδη τωρα εχουμε, drain στη μια ακρη, επιστροφη του νερου μεσω καταρακτη απο την αλλη ακρη και στη μεση εχουμε το skimmer....

Τι γινεται τωρα.....
Λογο του συστηματος αποχετευσης φαντασου ( απλη λογικη ειναι) οτι το νερο θα εχει μια συνεχη καθηζηση, θα περνα το νερο δηλαδη 24 ωρες το 24ωρο απο εκεινο το σημειο (και με μια πιο χαμηλη ροη απο το skimmer) μετα στο φιλτρο και μετα πισω στη λιμνη....

Παμε παρακατω....
Πανω στο drain εφαρμοζεται ενας δισκος με πολυ μικροσκοπικες τρυπες που με τη βοηθεια μιας αεραντλιας ωθει το νερο προς τα πανω μεσω φυσαλλιδων.....

Με αυτον το τροπο δημιουργειται ενας συνεχεις στροβιλισμος του νερου που περαν απο την αναταραξη της επιφανειας επιστρεφει ξανα κατω στο βυθο που εχει σαν αποτελεσμα στο περασμα του να σαρωνει τα παντα (αιωρουμενα σωματιδια, περιττοματα των ψαριων κλπ) και να τα στελνει που αλλου...στο συστημα αποχετευσης και κατοπιν στο φιλτρο...

Παμε ξανα παρακατω......:D

Αφου ειπαμε οτι υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου μεσω του συστηματος αερισμου που βρισκεται στην μια ακρη της λιμνης υπαρχει και απο ενα αλλο σημειο αναταραξη απο την αλλη ακρη της λιμνης...... αυτο του καταρακτη που σε συνδιασμο των δυο σπροχνουν το νερο που αλλου...στο skimmer.....το αποτελεσμα ολων αυτων.......Εξαιρετικο!!!!! ;)

Andros
20-05-12, 10:58
Αν και ο Βασιλης εχει αρκετο υλικο στην παρουσιαση της λιμνης του που μπορεις να δεις με πιο τροπο εχει στησει τα φιλτρα αλλα και το skimmer του σου ανεβαζω και 2 δικες μου φωτογραφιες....

Η πρωτη φωτο δειχνει το φιλτρο στο επιπεδο που πρεπει να ειναι σε σχεση με το επιπεδο της σταθμης του νερου...
Θα πρεπει δηλαδη φιλτρο και η τελικη σταθμη του νερου που θελουμε να εχουμε να ειναι στο ιδιο επιπεδο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_3915.jpg

Η δευτερη δειχνει το skimmer και την δουλεια που κανει....
περα απο τον αφρο, αν δουμε μεσα στο καλαθι θα δουμε και κοματια αλγης...
Τα κοι ολημερα τσιμπολογουν αλγη, κοματια αιωρουνται στο νερο και το skimmer κανει απλα την δουλεια του.....

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-img_3914.jpg

Nikos-gus
22-05-12, 14:38
Θενκς για την αναλυση. Προσπαθω να φτιαξω το σχεδιο, το pc μου δεν εχει ουτε ζωγραφικη. θα το φτιαξω σε καποιο αλλο και θα το ανεβασω.

in the pond
27-05-12, 21:26
Θενκς για την αναλυση. Προσπαθω να φτιαξω το σχεδιο, το pc μου δεν εχει ουτε ζωγραφικη. θα το φτιαξω σε καποιο αλλο και θα το ανεβασω.

Νίκο, αναμένουμε ένα έστω πρόχειρο σχεδιάκι για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

NikosGus
28-05-12, 22:31
Λοιπον μετα απο πολυ ιδρωτα (ποσο πισω ειμαι) μαλλον καταφερα να το ανεβασω.

in the pond
29-05-12, 07:39
Λοιπον μετα απο πολυ ιδρωτα (ποσο πισω ειμαι) μαλλον καταφερα να το ανεβασω.

Μου αρέσει το σχέδιο σου, αν και από το σχέδιο μπορεί για κάποιους να φαντάζει άσχημο. Το κιόσκι που θα φτιάξεις πάνω από το χώρο φίλτρανσης, θα έχει δύο πλευρές προς τη λίμνη και αυτό θα είναι κάτι πολύ όμορφο.

Όπως το βλέπω Κώστα, εννοείς ότι θα ενώσεις το σκίμμερ επιφανείας με την λίμνη που διαθέτεις σήμερα? Σε εκείνη τη λιμνούλα, θα υπάρχουν ψάρια ή θα την χρησιμοποιήσεις σαν veggie filter, δηλαδή φυτά μόνο? Θα σε προέτρεπα να αγοράσεις ακόμα ένα σκίμερ επιφανείας, γιατί θα χρειαστείς ακόμα ένα στην μεγάλη ευθεία, στο ύψος του τοίχου της φίλτρανσης. Εκείνο, μπορείς να το εφαρμώσεις με την αντλία που θα απορροφά νερό από το bottom drain.

Το bottom drain να το πλησιάσεις ακόμα περισσότερο προς το κέντρο της δεξαμενής.

Nikos-gus
29-05-12, 08:55
Βασιλη λεγε με Νικο. :D Ναι στη μικρη λιμνη (αυτη που εχω ηδη) θα εχω μονο φυτα, αντε και αν ειμαι τυχερος και βρω παλι μικρα να τα βαζω εκει. Οχι δεν σκευτηκα να ενωσω το σκιμμερ με την λιμνη που εχω, αλλωστε δεν νομιζω να γινετε γιατι η λιμνη που εχω ηδη ειναι πιο ψηλα οποτε με βοηθαει να γινει ενας μικρος καταραχτης εκει που θα γυριζει το νερο στη μεγαλη λιμνη. Εχω βαλει ενα ερωτηματικο στην καταληξη του σωληνα παροχης του φιλτρου 3 το οποιο φιλτρο ειναι αυτο που εχω 2 χρονια τωρα, γιατι δεν ξερω απο που βολευει να τραβαω νερο με μια δευτερη αντλια. Μηπως να περνουσα ενα σωληνα μεσα στο μπετο και να εβγαινε στο χωρο φιλτρων? Η καλυτερα καπου πιο κοντα στη μικρη λιμνη? Α πες μου και αν βολευει η μερια που λεω να γυριζει το νερο μετα τα 2 φιλτρα.

Nikos-gus
30-05-12, 13:14
Απο εσας το πρωτο που θελω ειναι ενα λινκ. Ενα λινκ που να με παει εκει που θα παραγγειλω το bottom drain που μου κανει. Εχω ψαξει εδω μεσα και ακουστε τι συμβαινει: Οσοι εχουν ρωτησει που θα βρουν, στα επομενα μηνυματα ξαφνικα ως δια μαγειας αναφερουν πως τα περιμενουν! Τουλαχιστον στα ξενυχτια που εκανα εδω δεν βρηκα κατι. Βοηθηστε γιατι αυτο χρειαζομαι για την ωρα για να ριξω την βαση της λιμνης.

NikosGus
04-06-12, 07:30
Οκ το'πιασα το υπονοουμενο. Να ψαξω εγω. Τουλαχιστον κατι να προσεξω? κατι στην ποιοτητα? Απο πια χωρα βολευει? πχ απο Αγγλια? Κυπρο? Τους σωληνες υψηλης πιεσεως, τις γωνιες και τις κολες συνδεσης απο εδω?

Andros
04-06-12, 13:03
Απο εσας το πρωτο που θελω ειναι ενα λινκ. Ενα λινκ που να με παει εκει που θα παραγγειλω το bottom drain που μου κανει. Εχω ψαξει εδω μεσα και ακουστε τι συμβαινει: Οσοι εχουν ρωτησει που θα βρουν, στα επομενα μηνυματα ξαφνικα ως δια μαγειας αναφερουν πως τα περιμενουν! Τουλαχιστον στα ξενυχτια που εκανα εδω δεν βρηκα κατι. Βοηθηστε γιατι αυτο χρειαζομαι για την ωρα για να ριξω την βαση της λιμνης.

Νικο, εγω θα ελεγα πρωτα να ρωτησεις τα παιδια που ηδη εχουν φερει τον εξοπλισμο, (απο που και ποσα) και αν τοτε θελεις να δεις και κατι αλλο τοτε μιλαμε ;)

Andros
04-06-12, 13:15
Οκ το'πιασα το υπονοουμενο. Να ψαξω εγω. Τουλαχιστον κατι να προσεξω? κατι στην ποιοτητα? Απο πια χωρα βολευει? πχ απο Αγγλια? Κυπρο? Τους σωληνες υψηλης πιεσεως, τις γωνιες και τις κολες συνδεσης απο εδω?

Γι'αυτο οπως ειπα και πιο πανω στειλε ενα πμ στα παιδια που εφεραν, δες τις τιμες και μιλαμε.....

Και απο Αγγλια μπορεις να ψαξεις και απο κυπρο και αναλογα πραττεις....

Nikos-gus
04-06-12, 14:04
Οκ θα στειλω πμ και ελπιζω να το δουν γιατι πονταρα σε εσενα και τον Βασιλη.

Andros
04-06-12, 17:41
Νικο, επειδη εμεις ειμαστε απο Κυπρο δεν μπορουμε να ξερουμε τις τιμες των εταιριων και των αντιπροσωπων που εχουν για την Ελλαδα...
Γι'αυτο σε παραπεμπω στα παιδια που ηδη εχουν παρει καποια πραγματα και που ειμαι σιγουρος οτι θα εκαναν και ερευνα αγορας......

Οπως και ναχει....σου εχω ηδη στειλει πμ.

Nikos-gus
06-06-12, 10:24
Παρα πολυ ωραια. θενκς

NikosGus
01-07-12, 18:07
Να πω καπου εδω οτι εχω κανει γραμωση με το σκαψιμο, κατεβηκα δεκα ποντους κατω και προσπαθω να δωσω μια κλιση στον πατο προς το bottom drain να βοηθησω το μαστορα που θα ριξει το μπετο γιατι δεν θα παρω και κανα συνεργειο απο το Bronks οπως καταλαβαινετε. :p Εχω κανει και την μια πλευρα την απεναντι απο τα φιλτρα ημιστογγυλη, με ενα πατημα για μενα να μπαινω να κολυμπαω να ταιζω τα κοι αλλα κυριως για να εχουν πατημα τυχον ζωα που θα πεσουν γιατι εχω και μπολικα.

NikosGus
16-07-12, 19:05
update.

Andros
16-07-12, 19:47
Τι εχουμε εδω??? Για πες...

NikosGus
16-07-12, 20:12
χμμ τιποτα το συγλονιστικο, απλα ειναι συγλονιστικο για μενα για αυτο το ανεβασα :D εσκαψα παραπανω για να κερδισω λιτρα σε μακρος γιατι θα φανε χωρο τα φιλτρα και εχτισα τσιμεντολιθους την μια πλευρα γιατι επεφταν τα χωματα. θα πεσει και το μπετο θα γινει δυστηχως χοντρος ο τοιχος αλλα δεν γινοταν αλλιως.

Andros
16-07-12, 20:42
Σε καταλαβαινω απολυτα Νικο :D

Εσυ ξερεις καλυτερα τον χωρο σου εκει γι'αυτο πραξε αναλογα........
Μην ξεφυγεις ομως με τα λιτρα :D Σε βλεπω πολυ χουβαρντα :D

Με τον εξοπλισμο τι εκανες???? Βρηκαμε??

NikosGus
16-07-12, 21:01
Αλλη πονεμενη ιστορια. Μιλαω με Ρονη αλλα η συνομιλια μας ειναι αρκετα αργη, χειροτερη απο την προοδο της λιμνης μου, κατι σαν τα μηνυματα που στελνει η νασα στο διαστημα :D. Εχω και κατι λινκ που μου στειλατε που οση χαρα εκανα οταν τα ειδα, τοση απογοητευση ειχα οταν τα εψαχνα. Ουτε bottom εβρισκα ουτε τιποτα. Μασημενη τροφη πρεπει να εχω, να δωσετε κατευθειαν το λινκ και να πειτε αυτο θα παρεις. Μηπως θα ζηταω τα ρεστα? ολη η ευθυνη δικη μου. Αν προσεξεις τωρα πανω απο τους τσιμεντολιθους εχω βαλει δυο κλαιουσες ιτιες που οσο και αν ριχνουν τα φυλλα τους τον χειμωνα τις ηθελα για σκια και γιατι μου αρεσει να ριχνουν τα φυλλα τους μεχρι κατω στο νερο. Μηπως πρεπει να εχω δυο σκιμμερ σε αυτη τη πλευρα?

Andros
19-07-12, 20:19
Νκο, για τον εξοπλισμο σου εστειλα πμ αλλα αυτο που με απασχολει εμενα ειναι αλλο...

Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη που πηγαζει μεσα απο προσωπικες εμπειριες και οχι μονο, με σκοπο οχι να σε επηρεασω :D αλλα να σε προβληματισω λιγο ;)

Επειδη το ματι ειναι αχορταγο...εγω στην θεση σου δεν θα εκανα μια τοσο μεγαλη λιμνη....
Μια λιμνη των 12000 λιτρων ειναι υπερ αρκετη και θα κοστισει πολυ πιο λιγα σε σχεσει με αυτο που θελει να φτιαξεις.....

Πιο λιγα μπετα, μια αντλια 15000 λιτρων, ενα bottom aeration drain, μια αεραντλια ενα skimmer κλπ.......οπως καταλαβαινεις, απο αυτον τον εξοπλισμο, θα παρεις ενα κομματι απο το καθε ειδος ενω στην αντιθετη περιπτωση με τα λιτρα που θελεις θα πρεπει να τα παρεις εις διπλουν :D

Με τα πιο πανω θα εισαι μια χαρα με πολυ λιγο κοστος συντηρησης...

Ειναι πολλα τα λιτρα Νικο...:D
Οποταν ξανασκεψου το :D

lucy
20-07-12, 10:08
... και να φανταστείς ότι όλους τους συμβουλεύουμε "φτιάξτην μεγαλύτερη"
Να που ήρθε κι η ώρα να πούμε "φτιάξτην μικρότερη" :D

Nikos-gus
20-07-12, 10:45
Σε μενα ελαχε? μου χαλατε το ιλουζιον :D :D Παντως καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο Andros, βλεπει την δυσκολια μου και τον ευχαριστω. Απλα αναρωτιεμαι, με ενα bottom aeration drain, μια αντλια, μια αεραντλια και δυο skimmer δεν κανω δουλεια? Και στην πορεια ο καλος θεουλης που ειναι κατα της υποτιμησης με βοηθησει για δευτερη αντλια και σουπερ ντουπερ φιλτρα, δεν αναβαθμιζεται? μονο το bottom θα μεινει ενα, αλλα αλλες λιμνες τρεχουν χωρις κανενα. :???:

Andros
20-07-12, 19:14
... και να φανταστείς ότι όλους τους συμβουλεύουμε "φτιάξτην μεγαλύτερη"
Να που ήρθε κι η ώρα να πούμε "φτιάξτην μικρότερη" :D

Μα κι'εγω μαζι σου ειμαι λουσυ.....ομως μεσα στα πλαισια........;)

Κι'εγω θα ηθελα να φτιαξω μια λιμνη 50 κυβικων, μπορω ομως περαν του κοστους των συστηματων που θα την υποστηριζουν να αντεξω και το κοστος λειτουργιας??? ;)

Εαν ο Νικος μας :D δεν εχει οικονομικο προβλημα λουσυ μας :D τοτε ναι!! να την κανει και 30 και 40 κυβικα....αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε την οικονομικη κατασταση...η μαλλον....γνωριζουμε :D την οικονομικη κατασταση του καθενος απο εμας η οποια ειναι αθλια :D με τα σημερινα δεδομενα της εποχης τοτε νομιζω πρεπει να παταμε και λιγο φρενο σε οτι κανουμε...;)

Θες να φτιαξεις λιμνη???
Ο στοχος πρεπει να ειναι ενας......
Να δουλευει σωστα....

Αν πχ φτιαξω μια λιμνη 25000 λιτρα γιατι ετσι μ'αρεσει :D και ο εξοπλισμος που βαζω ειναι φτωχος ( λογο κοστους) και δεν μπορει να υποστηριξει το συστημα κατα πασα πηθανοτητα δεν θα εχω λιμνη αλλα εναν υπονομο....λεω εγω τωρα.. :rolleyes:

Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι??:D

Andros
20-07-12, 19:52
Σε μενα ελαχε? μου χαλατε το ιλουζιον :D :D Παντως καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο Andros, βλεπει την δυσκολια μου και τον ευχαριστω. Απλα αναρωτιεμαι, με ενα bottom aeration drain, μια αντλια, μια αεραντλια και δυο skimmer δεν κανω δουλεια? Και στην πορεια ο καλος θεουλης που ειναι κατα της υποτιμησης με βοηθησει για δευτερη αντλια και σουπερ ντουπερ φιλτρα, δεν αναβαθμιζεται? μονο το bottom θα μεινει ενα, αλλα αλλες λιμνες τρεχουν χωρις κανενα. :???:

Αυτοι που δεν εχουν drain Νικο θα ερθει η ωρα που θα βαλουν.

Ημουν ενας απ'αυτους και εχω να σου πω το εξης....

ΒΑΛΕ :D

Με ενα bottom drain 110 χιλ. ισως να μπορουσε να κανει δουλεια νοουμενου οτι τα κατατροχα της βασης θα πρεπει να γινουν πιο αποτομα και ξερεις τι σημαινει αυτο?? Περισσοτερο μπετον :D

Κοιτα Νικο, αν καποιος μετρησει τους τσιμεντολιθους που εκτισες υψος, μηκος κλπ μαζι με τα μπετα και με καποιες προσθαφαιρεσεις μπορει ενα περιπου να υπολογισει ποσα λιτρα θα ειναι....και με βαση αυτα θα ειναι περιπου...25000 λιτρα ισως και περισσοτερα.....

Λοιπον Νικο, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτα τα πραγματα θα πρεπει να τα λεμε και απ'εκει και περα οτι αποφασισεις εμεις θα ειμαστε εδω να βοηθησουμε σε οτι και οπως μπορουμε ;)

lucy
23-07-12, 11:01
....
Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι??:D
Μα φυσικά καταλαβαίνω! :smt045
Εγώ κι αν δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει οικονομικό πρόβλημα!!! :smt090

NikosGus
08-02-13, 20:45
Αυτη και αν ειναι εξελιξη! Μολις τα παρελαβα απο Κυπρο. :smt003:smt00354330

Andros
08-02-13, 23:34
Καλοριζικα Νικο!!! Τα skimmer ολα τα λεφτα αφου εχουν και υπερχειλιση...
Για το bottom drain δεν χρειαζεται να πω κατι ;)
Το ερωτημα που τιθεται τωρα ειναι.... ποτε αρχιζουμε δουλεια? :D

NikosGus
09-02-13, 09:00
Εργασιες? σιγα σιγα, αλλωστε μονο δυο χρονια την παλευω :smt025:smt035 Εδω πρεπει να πω κατι για τον Ρονη απο την Κυπρο, ο ανθρωπος ειναι αλλου. Εχω ζησει καλες συνεργασιες με Γερμανια που εφερνα κοραλια αλλα τετοιο το πραγμα με τον Ρονη δεν ματαξαναδα. Τον κυνηγουσα να μου στειλει ενα λογαριασμο τραπεζης να του στειλω τα χρηματα γιατι τρεχει με κατι ζωολογικους κηπους, με κατι φωκιες με κατι κορκοδειλους με δρακους με διαβολους και τριβολους μεχρι που καποια στιγμη τον "απειλησα" τον ανθρωπα πως θα χαλασω τα χρηματα και μετα θα τα ξαναμαζεψω του αγιου. Ολο λοιπον το κυνηγι ηταν μεχρι να του στειλω τα ευρα. Την ημερα που τα εστειλα του εξηγησα πως δεν βιαζομαι να μου στειλει τα πραγματα γιατι δεν θα ριξω μπετα τωρα, βιαζομουν μονο να φυγουν τα χρηματα απο πανω μου. Εγω τοπα εγω τα'κουσα. Την επομενη μερα λοιπον τα πραγματα ηταν σπιτι μου! Πρεμουρα τον επιασε, κωλοπιλαλα! Επαγγελματιας του κερατα. Διαβολοπραμα!:smt077

Andros
09-02-13, 19:04
Παει...χαλασε κι'ο Ρονης :D Λογικα θα επρεπε να σου στειλει τα πραγματα πρωτα και μετα τα λεφτα :D

Εσυ τωρα κανονισε και σηκωσε τα μανικια πανω......το καλοκαιρι ερχεται :rolleyes::D

NikosGus
09-02-13, 19:24
Αντρο το γελας?? Αυτο ελεγε ο αθεοφοβος, να μου στειλει τα πραγματα πριν του στειλω τα χρηματα (!!!!!) σε ποιον, σε μενα τον ανεπροκοπο! Πλακα μας κανετε εκει στην Κυπρο?? παιζουν τετοια αντρικα θεματα ακομα? :smt102

Andros
09-02-13, 19:58
Καλα, ας μην χαλασουμε το θεμα για τον Ρονη :D Πιασε δουλεια!:D

NikosGus
21-04-13, 17:30
Το μαυρο η το καφε bottom? Που να το βαλω λετε? δεδομενου οτι ο καταρακτης ειναι απεναντι που θα φερνει το φιλτραρισμενο νερο. Και εχω 2 skimmer για τρεις πιθανες θεσεις. κιτρινη κοκκινη πορτοκαλι. Το ενα χρωμα μενει εξω. Η κατευθυνση του ανεμου ισως παιζει μικρο ρολο γιατι εχω ψηλες μαντρες.

NikosGus
21-04-13, 17:33
Ειχα ξεχασει τον ανεμο

Andros
21-04-13, 18:20
To drain να το βαλεις στο μαυρο και τα skmmer το ενα στο κιτρινο αλλα στο κεντρο (πιο δεξια οπως βλεπουμε το σχεδιο και το αλλο εχω την εντυπωση οτι πρεπει να το βαλεις στην απεναντι πλευρα και παλι στο κεντρο.

Θα τα βαλεις δηλαδη στο κεντρο αναλογα με την αποσταση της καθε πλευρας.

NikosGus
21-04-13, 19:05
χμμ.. Αντρο λαμβανεις υπ'οψιν την (πιθανοτερη) ροη του νερου απο τον καταρρακτη? θα σπρωχνει το νερο και οτι εχει στην επιφανεια προς τα αριστερα. Για τον ιδιο λογο μαζευω τα skimmer αριστερα της λιμνης. Λεω εγω τωρα οτι φανταζομαι. και γιατι το μαυρο bottom? ηλπιζα στο καφε να μην πολυβλεπω τις φυσαλιδες αερα :oops:

Andros
21-04-13, 19:57
...Οπως επισης λαμβανω υπ'οψιν Νικο και το γεγονος οτι αν το drain μπει στο μαυρο ο αερισμος και η ροη απο τον καταρρακτη θα σπρωχνουν πολυ ευκολα και πιο γρηγορα μπορω να πω οτιδηποτε πεσει μεσα στην λιμνη (πχ φυλλα) προς τα skimmer πριν αυτα καταληξουν στο βυθο και μετα στο φιλτρο....

Το καλυτερο σημειο για το drain Νικο ειναι στο μαυρο, οσο για τις φυσαλιδες :D δεν ειναι θεμα αν μας αρεσει η αν δεν μας αρεσει, το θεμα ειναι οτι αυτο το συστημα (οπως ολα τα συστηματα που βαζουμε) μπαινει για εναν συγκεκριμενο λογο με στοχο δηλαδη την καλυτερη κυκλοφορια του νερου.

Παντως, εμενα προσωπικα μου αρεσει :D Φυσαλιδες δεν θα βλεπεις, αλλα μια ομοιομορφη αναταραξη της επιφανειας ;)

Θα μπορουσε ομως το drain στο μαυρο σημειο να μετακινηθει λιγο προς την μεγαλη πλευρα της λιμνης.

Andros
21-04-13, 20:00
Ποσο ειναι το μηκος της λιμνης?

NikosGus
22-04-13, 16:09
Εξι μετρα μετραω, στο κεντρο θα ειναι κατι τις παραπανω λογω κουρμπας. Οταν πεσουν τα μπετα (εφτασε η ωρα τους) θα ξερω ακριβως. Απλα τοτε θα ειναι αργα για σκιμμερ και bottom οποτε οτι πουμε τωρα.:rolleyes:
-------------------------
Σημερα μια απλη (φαινομενικα) δουλεια αποδειχτηκε ψιλομπέρδεμα. Τους σωληνες παραγκειλα σε τρια διαφορετικά mm για bottom για αντλία και για σκιμμερ. Πήγα λοιπόν σαν χάφτης και ζητησα σωλήνες υψηλής πιέσεως. Εκει λοιπον αρχισαν να με ρωτάνε κουλά του τυπου ποσες ατμόσφαιρες κουλουπού. Με τα πολλα κατέληξα σε pvc δέκα ατμοσφαιρων και ελπιζω να εκανα καλα. :confused:

ronis
22-04-13, 20:56
Το μαυρο bottom drain Και τα 2 skimmer στις θεσεις κιτρινη και πορτοκαλια .αν θες ... :p

NikosGus
22-04-13, 21:01
!! εειι Ρονυ εδω εισαι? Και βεβαια θελω, με μιση καρδια βεβαια το μαυρο bottom οπως ειπα και στον Ανδρο.. :D

Andros
22-04-13, 22:25
Αν εβαζες το καφε bottom drain (περαν του οτι δεν θα δουλευε σωστα) επειδη ειναι κοντα στο skimmer με την αναδευση του αερα δεν θα αφηνε ουτε φιλλαρακι να πλησιαση οποταν το μαυρο ειναι η καλυτερη λυση!

Οσο για τα skimmer εχεις επιλογες απο την στιγμη που το bottom drain θα ειναι το μαυρο. Αλλα, οπως ειπε και ο ρονης τελικα ειναι καλυτερα η κιτρινη και πορτοκαλια.....

NikosGus
17-08-13, 14:37
den nomizo na argisa? :confused: sory gia ta greekenglish alla meta to format tou pisi den exo ellhnika. tha to ftiakso

aliens-
19-08-13, 14:38
Καλά τσιμεντόματα και στο χώρο των φίλτρων. Κοντεύεις σιγά σιγά.

NikosGus
20-08-13, 07:10
Να'σαι καλα, εχτες χαμηλωσα λιγο τα σκιμμερ γιατι μου εβγαινε ψηλα η σταθμη του νερου και δεν θελω να εχω πολυ υψος πανω απο το εδαφος, να μην φαινεται και γουρνα. Τωρα το υψος του νερου θα ειναι στο 1.35 φανταζομαι οκ για τα κοι μου.

aliens-
20-08-13, 09:27
Θα είναι πολύ χαρούμενα τα ΚΟΙ σου με τέτοιο βάθος :)
Ειδικά τον χειμώνα με τα κρύα δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Ο πυθμένας είναι επίπεδος? Δεν ξέρω κατά πόσο θα σου είναι εύκολο να του έχεις μια μικρή κλίσει προς το bottom drain.

NikosGus
20-08-13, 09:35
Την εχω ηδη και ειναι αρκετα ικανοποιητικη. Το ειδα οταν εβρεχα τα μπετα. Και με γυμνο ματι φαινονται οι κλισεις προς το μποττομ αν το δεις απο κοντα. Αντε ελα σαλαμινα. :)

Andros
21-08-13, 17:39
Ωραιος!!

NikosGus
08-09-13, 07:19
update

NikosGus
08-09-13, 17:03
Εδω φαινεται η ρηση προς το μποτομ

NikosGus
08-09-13, 17:06
Ινοξ προσθετικη πατεντα πανω στο σκιμμερ επειδη τα μπετα σε αυτο το σημειο θα ηταν πιο ψηλα.

NikosGus
08-09-13, 17:14
Ο χωρος των φιλτρων. Διακρινετε ο χοντρος σωληνας του μποτομ ντραιν και ο λεπτοτερος της αεραντλιας. Στα δεξια που δεν φαινετε εχω αναμονη χαλκοσωληνα για την αναπληρωση της λιμνης απο το φλοτερ.

NikosGus
08-09-13, 17:18
Οι δυο σωληνες απο τα σκιμμερ και ο ενας της αντλιας

NikosGus
08-09-13, 17:22
Εδω ψηλα της φοτο διακρινετε λιγο η λιμνη που τρεχει ηδη, στην οποια λιμνη θα ερχετε η εξοδος απο τα φιλτρα και με καταρακτη θα γυριζει το νερο στη μεγαλη. Φυσικα εκει θα διατηρηθουν μονο φυτα.

NikosGus
08-09-13, 17:24
Και εδω τα ανυποψιαστα ψαρια μου για το τι διαδραματιζετε διπλα τους. :)

in the pond
29-09-13, 19:55
Όλα μια χαρά. Να' ξερες τώρα τι μου θύμισες.....! :p

NikosGus
12-10-13, 15:59
update59440

59441

59442

59443

59444

59445

NikosGus
12-10-13, 16:03
update

Andros
12-10-13, 17:54
Μπραβο ρε Νικο, κουκλαρα θα γινει!!!! Τελικα την μονωση με τι υλικο θα την κανεις?

NikosGus
12-10-13, 23:15
ma ti allo? poluestera. me exete kanei sa ta moutra sas! eutuxos. (ksana sugxoreste mou ti grafi, de ftiaxnei to pc.) na rotiso, sto sovadisma tis limnis ammo thalasis, tsimento kai ti allo? na apofugo tuxon skasimata apo mesa?

----------------------------------------

Mod edit:
μα τι άλλο? πολυεστέρα. με έχετε κάνει σα τα μούτρα σας! ευτυχώς. (ξανά συγχωρέστε μου τι γραφή, δε φτιάχνει το pc.) να ρωτήσω, στο σοβάντισμα τις λίμνης άμμο θαλάσσης, τσιμέντο και τι άλλο? να αποφύγω τυχόν σκασίματα από μέσα?

exelix
13-10-13, 13:08
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60031

NikosGus
13-10-13, 13:16
ήμουν τυφλός και είδα!!! αυτή και αν είναι εξέλιξη exelix! :D

NikosGus
26-10-13, 14:13
προκειμενου να γλυτώσω τι διαδικασία του πολυεστέρα έχει κανεις άποψη για αυτό εδώ? http://www.psem.gr/images/pdf/D-1DUROSTICK.pdf

no_name
26-10-13, 15:32
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό (http://www.praktiker.gr/p/steganotiko-aquamat-25kg-leyko-2033)!! Γράφει ότι το χρησιμοποιούν για δεξαμενές πόσιμου νερού.

NikosGus
26-10-13, 15:44
θενκς no name. ίδια περιγραφή βλέπω, γιατί θα το προτιμούσες? για πόσιμο νερό μου πρότειναν και το άλλο

no_name
26-10-13, 15:53
Αυτό που αναφέρεις πιο πάνω δεν γράφει πουθενά για δεξαμενές πόσιμου νερού, αλλά μόνο για δεξαμενές νερού. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να αναγράφει την λέξη πόσιμο νερό

NikosGus
26-10-13, 17:47
εντάξει αυτό το ξεκαθάρισα, όταν είναι για πόσιμο νερό δεν βάζεις μέσα ένα γαλάκτωμα. αυτό που με νοιάζει είναι αν θα κάνω την ίδια η παρόμοια δουλειά χωρίς τον πολυεστέρα χωρίς να έχω τον μπελά αυτού
-------------------------
τροποποίησα ένα παλιό σχέδιο του Βασίλη με το πως σχεδίασα τη λίμνη. σκέφτομαι δυο φίλτρα (που δυστυχώς θα τα κάνω μονος) στο πρώτο k1 που θα μου στείλει ο Ρόνης από κύπρο και στο δεύτερο k1 και το υλικό που τρέχει στο ήδη φίλτρο μου. Όπως μπορείτε να δείτε έχω αφήσει αναμονές για δυο επιστροφές στη λίμνη, μια μέσα στη μεγάλη με σκοπό να δουλεύει αυτόνομα μέχρι να τελειώσει η τροποποίηση της μικρής (και όχι μονο) και μια στην πάνω λίμνη που θα έχει τα φυτά.

Τάκης
26-10-13, 17:50
Υπάρχει και ένα ελαστομερές για δεξαμενές πόσιμου νερού αλά δεν μπορώ να θυμηθω το ονομα του, τη Τρίτη να ρωτήσω τον χρωματοπώλη μου, 45 Ευρω το 15κιλο αν θυμάμαι καλά

NikosGus
26-10-13, 17:57
ξέχασα να ποστάρω το σχέδιο :mrgreen:

Andros
27-10-13, 19:01
Νικο, οταν λες η μια επιστροφη θα δουλευει αυτονομα τι εννοεις?

NikosGus
27-10-13, 19:31
ούπς. ένας από τους καπετάνιους στο κατάστρωμα! Άνδρο εννοώ με μια βάνα να γυρίζω την επιστροφή στην ίδια τη λίμνη και όχι στη μικρή για τυχόν περιπτώσεις που θέλω να δουλεύει μονη της πχ μέχρι να ανακατασκευάσω την ήδη υπάρχον. Στο σχέδιο του Βασίλη που παραποίησα έχω βάλει και τις δυο επιστροφές. μια στη μεγάλη λίμνη και μια στη μικρή. εννοώ να δουλεύει η μεγάλη λίμνη αυτόνομα όταν το επιλέγω, χωρίς τη μικρή

NikosGus
28-10-13, 17:09
Εδώ μια πρόνοια που θα έλεγε και ο Βασίλης για τον μελλοντικό κορμό της κλαίουσας

NikosGus
28-10-13, 17:15
χωνευτοι μεντεσέδες στη σχάρα για το άνοιγμα της καταπακτήs και την πρόσβαση στο μηχανοστάσιο. Αργότερα όταν γίνει πρώτα η περκολα και προστατεύεται από βροχή θα ντυθεί με ξύλο.

NikosGus
28-10-13, 17:17
και το άνοιγμα αυτής με την ανεμόσκαλα να κατεβαίνω. την έκανα έτσι προκειμενου να κερδίσω πολύτιμο χώρο στο μηχανοστάσιο

NikosGus
28-10-13, 17:20
να και σκάλα. όλα θα ντυθούν με ξύλο όταν έρθει η ώρα τους. (με τους ρυθμούς που πάω καταλαβαίνετε ποτε. θα έχουμε βγει από τη κρίση)

Τάκης
29-10-13, 12:03
Ωραία κατασκευή, όμορφη και νοικοκυρεμένη, Μπράβο
-------------------------
εντάξει αυτό το ξεκαθάρισα, όταν είναι για πόσιμο νερό δεν βάζεις μέσα ένα γαλάκτωμα. αυτό που με νοιάζει είναι αν θα κάνω την ίδια η παρόμοια δουλειά χωρίς τον πολυεστέρα χωρίς να έχω τον μπελά αυτού

Φίλε NikosGus βρήκα το ελαστομερές , είναι το HYDROSTOP WATERTANKτης durostick, τελικά δεν είναι ακριβός ελαστομερές αλλά τσιμεντοειδής κονίαμα 2 συστατικών, έχει χρησιμοποιήσει φίλος το αντίστυχο για ταράτσες, πολύ ελαστικο και είναι πολύ ευχαριστημένος.
http://durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=520&lang=el&vmcchk=1

NikosGus
30-10-13, 17:11
Ευχαριστω για το χρονο σου, μαλλον σε αυτο θα καταληξω

Andros
12-11-13, 18:16
Νικο, Παρα πολυ καλη δουλεια!!!!!

Οσο για το στεγανωτικο, υπαρχουν πολλα και σχεδον ειναι ολα αξιοπιστα...παντως θελει λιγο ψαξιμο το πραμα. Και το καλυτερο της αγορας να παρεις, για να πετυχει η εφαρμογη εξαρταται απο το ποσο καλη προεργασια εχει γινει με τα μπετα.

Πηρες τα σχεδια για τα φιλτρα?? Η να κανω ντου στον καλλιτεχνη!!:D

NikosGus
17-11-13, 11:16
κανε ντού στον επιστήμονα, όχι ότι του χρειάζεται αλλα να μην χαλαρώνει. :DΜια και του έστειλα το σχέδιο του μηχανοστασίου το ποστάρω και εδώ.

NikosGus
25-11-13, 08:05
:confused: μονο το δικο μου θεμα δεν εχει μπει στα αγαπημενα? -+9:smt026

systemdennis
11-12-13, 00:32
προστέθηκε στα δικά μου αγαπημένα :D

πολύ καλή και προσεγμένη μελέτη / κατασκευή... αναμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...

NikosGus
12-12-13, 10:41
..επανηλθε η ταξης και η ισορροπια. :)

Valous
12-01-14, 07:51
Ενημερωσε μας για τα νεα σου !!

NikosGus
02-05-15, 08:02
Έτοιμο το κιόσκι, έγινε και η εφαρμογή του μονωτικου και τώρα είναι η σειρά των φίλτρων και τις αντλίας. Έλεγα αντί μιας μεγάλης αντλίας να έχω δύο μικρότερες λόγω ασφάλειας και κυρίως λόγω κόστους να πάρω τη μία να τρέξει η λίμνη και μετά να βάλω τη δεύτερη. Καμία πρόταση για τα ( diy ) φίλτρα και την αντλία έχουμε?

Τάκης
02-05-15, 08:21
Τι έχεις φτιάξει εκεί βρε άνθρωπε, τι φοβερή κατασκευή !!!
Μπράβο, πανέμορφο !!!!

NikosGus
02-05-15, 08:47
Τι έχεις φτιάξει εκεί βρε άνθρωπε, τι φοβερή κατασκευή !!!
Μπράβο, πανέμορφο !!!!

Σιγά μωρέ Τάκη τι μου πήρε, πέντε χρονάκια μόνο να φτάσω μέχρι εδώ. Ξεκινα έλα τώρα για καφέ Σαλαμίνα

Anna10
12-05-15, 18:45
Καλα, φανταστικο είναι. Μπράβο σου, καλλιτέχνης.

NikosGus
14-05-15, 09:26
Και φυσικά ήρθε η αστυνομία με έγραφε μου έστειλε και τη πολεοδομια. Όλα με το δύσκολο τρόπο θα τα κάνω

no_name
14-05-15, 09:33
Και φυσικά ήρθε η αστυνομία με έγραφε μου έστειλε και τη πολεοδομια. Όλα με το δύσκολο τρόπο θα τα κάνω

Καλημέρα... είναι λογικό να έρθει η πολεοδομία. (εκτός εάν είχες άδεια, μικρής κλίμακας).

Εάν θες να περιφράξεις ένα οικόπεδο θα πρέπει να πάρεις άδεια από την πολεοδομία (εάν βάλεις έστω και λίγο μπετό) για ολόκληρη κατασκευή δεν θα σου έρθουν!!!!

NikosGus
14-05-15, 10:48
Ναι ναι πολύ λογικό. Απλά αναρωτιέμαι αν κλέψουν την μητέρα μου εκεί που ζει μόνη της αν θα δείξουν τέτοιο ζήλο και τέτοια αστραπιαία συνεργασία και συντονισμό οι υπηρεσίες μεταξύ τους

Jon_St
14-05-15, 11:03
Αδερφέ αν πάρει τηλέφωνο ο κατάλληλος άνθρωπος, οι υπηρεσίες λειτουργούν σαν γερμανική μηχανή.

Αν πάρεις εσύ κι εγώ, μπορεί και να μας ζητήσουν να πάμε να τους πάρουμε...

Ontopic, πραγματικά πολύ όμορφη δουλειά έχεις κάνει.
Καλή συνέχεια!

Michali[s]
14-05-15, 11:05
Ρε παιδια.. εγω αυτα δεν τα καταλαβαινω. Γιατι σε εγραψε? Δεν ειχες αδεια? Και αν ναι δηλαδη τι αδεια επρεπε να εχεις?
Και η πολεοδομια που κολλαει? Δεν εφτιαξες δα και τα υπογεια της γραμμης Μαζινο.

----------
Η λιμνη ειναι πανεμορφη.

Jon_St
14-05-15, 11:18
Μέχρι πριν λίγα χρόνια για δεξαμενές/πισίνες εως 50τ.μ. (νομίζω) δεν χρειαζόταν άδεια. Πλέον χρειάζεται και εκεί.

Ακόμα και για να βάψεις το σπίτι σου, για να βάλεις μια κεραία χρειάζεσαι άδεια εργασιών μικρής κλίμακας με έκθεση μηχανικού.
Και μιλάμε για εργασίες απλές.

Σκέψου τώρα ο φίλος τι εργασίες έχει κάνει και αναλογίσου..

Για το βεραντάκι που έχει φτιάξει από πάνω, αν έπεφτε σε περίεργους, μπορεί να του ζήταγαν και άδεια δόμησης...

Θέλω να πω, με έναν "κακό" γείτονα δεν γλιτώνεις από πουθενά...

Τάκης
14-05-15, 11:27
Παιδιά, όποιος φτιάξει κάτι όμορφο, οι αγαπημένοι και καλοσυνάτοι γείτονες, από καλοσύνη θα καλέσουν τη πολεοδομία για να αποφασίσει πως δεν αρμόζει στο χώρο και θα πρέπει να το γκρεμίσουν, αν φτιάξει κάποιος όμως ένα κοτέτσι ή αν αφήσει το χώρο γεμάτα σκουπίδια και παλιατζούρα δεν τρέχει τίποτα.

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει, με έχουν εκβιάσει άπειρες φορές πως θα μου φέρουν τη πολεοδομία για τη ταράτσα.
Νίκο έχεις κάνει φοβερή δουλειά, προχώρα ακάθεκτος και άσε τους άλλους να σκάνε από το κακό τους και τη ζήλια τους και να βράζουν στο ζουμί τους.

NikosGus
14-05-15, 11:37
Ευχαριστώ ρε παίδες, και να σκεφτεί κανείς ότι οι κοντινοτεροι γείτονες είναι μακρυά. Και όλοι έχουν κάτι ρημάδια και δεν εννοώ φτωχικα. Τεσπα το αναφέρω εδώ μπας και προστατευθεί κάποιος που σκέφτεται να κάνει παρόμοια κατασκευή.

Michali[s]
14-05-15, 11:39
Jon το ξερω τι θελει αδεια ακομα και για να βγεις να καρφωσεις μια προκα στην βεραντα σου.

Πριν χρονια βαψαμε το σπιτι εξωτερικα. Ο μαστορας ζητησε 3.000. Πηγα πολεοδομια να μαθω για αδεια. 3.500 ! Του λεω μα καλα.. για εργο 3.000 θελετε αδεια 3.500? Βεβαιως μου λεει και να ξερετε οτι χρειαζεται αδεια για τα παντα. Ποια παντα του λεω ? Τα παντα μου λεει. Δηλαδη αν βγω να καρφωσω μια προκα στην βεραντα μου θελω αδεια? Βεβαιως μου λεει αλλα μην φανταστειτε .. ειναι φτηνη . 2 3 κατοσταρικα.

Ομως αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ΓΙΑΤΙ θελω αδεια για να καρφωσω 4 παλουκια στην ταρατσα μου ή να σκαψω ενα λακο στην αυλη μου.
Γιατι? Δηλαδη.. γιατι ??

Jon_St
14-05-15, 11:55
Νομίζω ότι γενικά οι νόμοι πρέπει να υπάρχουν.
Και περισσότερο συμφωνώ με την έκθεση του μηχανικού.

Προφυλάσουν από αρκετά πράγματα, λάθη που μπορούν να γίνουν, καταπατήσεις ξένων περιουσιών κτλ...

Απ'την άλλη συμφωνώ 101% με αυτό που λες.
Αν πρέπει για να κάνω μια δουλειά να θέλω 50 δρχ για μάστορες και υλικά, άλλες 50 για την άδεια, άλλες 20 για τον μηχανικό, άλλες 20 για τα ένσημα των μαστόρων...μόλις τριπλασίασα το κόστος, άρα πιθανότατα θα ακυρώσω το έργο. Και κάπως έτσι παγώνουν οι αγορές.

Το συμπέρασμα για εμένα είναι πως και αυτό το κάνουμε λάθος, σαν κρατικός μηχανισμός.
Κάνε για εμένα συμφέρον το να ακολουθήσω τη νόμιμη διαδικασία και θα δεις που θα γίνει συνείδηση στον κόσμο και θα το κάνει.

Ποιος θέλει να έχει το άγχος μη φύγει ο τεντάς από το μπαλκόνι;
Ή μην βάλει το δράπανο και έρθει η αστυνομία στην πόρτα;
Δώσε μου τη δυνατότητα να το κάνω αυτό με 15-20-25% επιβάρυνση και θα το κάνω. Τα οφέλη είναι περισσότερα από το κόστος.

Τώρα με καπέλο 100-200%, ας έρθει η αστυνομία.

Τάκης
14-05-15, 12:05
Θα τη πω τη κακία μου. Κάποιοι , ξέρεται ποιοι, θέλουν να υπάρχει αυτό το καθεστώς, γιατί κανείς δεν θα το κάνει με το νόμιμο τρόπο λόγω υψηλού κόστους, θα γίνεται παράνομα, θα έρθουν οι αρμόδιοι, θα πέσει το φακελάκι ή θα τρέξει το "λαδάκι" και όλα μια χαρά, και μη μου κανείς πως δεν γίνονται αυτά , γιατί μόνο αυτά γίνονται.
Και αν αυτό που είπα είναι εκτος κανόνων του φόρουμ, ζητάω προκαταβολικά συγνώμη και πείτε μου να το σβήσω ή ας το σβήσει κάποιος συντονιστής

no_name
14-05-15, 12:09
;889339']Πριν χρονια βαψαμε το σπιτι εξωτερικα. Ο μαστορας ζητησε 3.000. Πηγα πολεοδομια να μαθω για αδεια. 3.500 ! Του λεω μα καλα.. για εργο 3.000 θελετε αδεια 3.500? Βεβαιως μου λεει και να ξερετε οτι χρειαζεται αδεια για τα παντα.

Θα πρέπει να ήταν ΚΛΕΦΤΗΣ ο μηχανικός που σου ζήτησε τόσα πολλά χρήματα για μια έκθεση μικρής κλίμακας!!!

Μηχανικός είμαι και ξέρω...

Michali[s]
14-05-15, 18:08
Γιωργο ( αν εχω καταλαβει καλα ), δεν ηταν μικρης κλιμακας γιατι οι σκαλωσιες που μπηκαν δεν ηταν κινουμενες, ηταν σταθερες και εκατσαν εκει για 3 μερες. Εκτος κι αν ηταν μπαρουφα αυτος ο διαχωρισμος, οποτε εκτος απο κλεφτης ειναι και μπαγαμποντης ο μπαγασας.

Οπως και να εχει, πολυ κλεφτης λιγο κλεφτης καθολου κλεφτης, με τετοιες τιμες απλα δεν ψωνιζω. Δεν βγαινει ρε αδερφε

NikosGus
13-08-15, 15:10
Μπήκε το νερό στο αυλάκι.. Μετά από τόσα χρόνια.:smt041

Τάκης
13-08-15, 20:46
Μπράβο βρε Νίκο, να τα χαίρεσαι.
Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψάρια

NikosGus
13-08-15, 21:06
Τα ψάρια μου Τάκη είναι επτά στον αριθμό και επιτέλους κολυμπάνε στα λίτρα που πρέπει. Ήταν στριμωγμενα στη μικρή λίμνη πολύ καιρό. Τα χαζεύω όλη μέρα και μπορεί να χαίρομαι πιο πολύ από αυτά. Σε ευχαριστώ πολύ

Artemisia
13-08-15, 22:12
Συγχαρητήρια , απλά δεν υπάρχει αυτό που έφτιαξες !!!
Φανταστικό :smt041:smt041:smt041 δεν έχω λόγια :) Να είσαστε καλά να το χαιρόσαστε !!

NikosGus
14-08-15, 14:08
Θενκς Artemisia, μιλάμε για πολύ ψάξιμο και πολύ δουλειά και χωρίς χρήμα μέχρι εδώ. Για αυτό μου πήρε και τόσο χρόνο. Αλλιώς σε ένα μήνα θα ήταν έτοιμο :rolleyes:

pavos
14-08-15, 14:55
καλα αυτο που εκανες δεν υπαρχει!!!!

τελικα τι μονωτικο εβαλες???

NikosGus
14-08-15, 16:55
http://www.baufox.com/bau-s10-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%84%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CE%BC%CE%B1-elastic-2%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA% CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%B235kg

Anna10
14-08-15, 23:25
Απλα τελειο. :smt041:smt041:smt041

NikosGus
15-08-15, 12:31
Εχτές λοιπόν δεύτερη μέρα που είχα τα ψάρια στη μεγάλη λίμνη σκέφτηκα πως αφού αδειάζω τη μικρή για να γίνουν οι εργασίες που πρέπει να συγκοινωνίσουν μεταξύ τους, έβγαλα μία μεγάλη ρίζα από λεβάντα και λέω μην πάει χαμένη, ας την ρίξω πρόχειρα στη λίμνη να αντέξει μέχρι να πάρει ξανά την θέση της στη μικρή. Και ευτυχώς που το έκανα!! Παρατήρησα σήμερα το μεγάλο κοι να είναι απο εκεί κάτω συνέχεια. Κοιτάζω προσεκτικά και τι βλέπω. Παντού αυγά! Παντού στη ρίζα, στον τοίχο της λίμνης, ακόμη και έξω από το νερό! Πότε πρόλαβαν?? Αμέσως επιστρατεύτηκε το άλμπουρο του wind surf (έκανα παλιά που ζούσα) τούλι, ξύλα, καρφωτικά και έτοιμη η γεννήστρα! Τα φώτα σας θέλω τώρα, πότε θα βγούν τα μικρά? Δεν θυμάμαι από την προηγούμενη γέννα.

Artemisia
15-08-15, 17:48
Καλά γεννητούρια Νίκο, όλα καλά να πάνε !!:smt041:smt041:smt041
Δεν ξέρω να σου πω τα δικα μου δεν έχουν γεννησει ακόμα , τετοια εποχή ζευγαρώνουν τα Κοι ?? Για πείτε να μάθω και εγω :confused:

NikosGus
15-08-15, 18:37
Ξέρεις τι Αννα? Κάπου είχα διαβάσει πως τα θηλυκά κρατάνε μέχρι και χρόνια τα αυγά μέσα τους μέχρι να βρούν την ευκαιρία να τα αφήσουν. Τι να πω πια? χάρηκαν τόσο στο καινούριο άνετο περιβάλον που τα άφησαν όλα μαζί? Εχει γεμίσει η λίμνη πλέον, παντού αυγά. Οπου υπάρχει κυκλοφορία νερού άφησαν αυγά. Μέχρι και στον πάτο της λίμνης κάτω από τον καταράκτη.

Artemisia
31-08-15, 13:35
Νίκο Καλημέρα !!! :):) Τι γίνεται με τα μικρά σου ??? Βάλε καμιά φωτό απο τον προσωπικό σου παράδεισο ;)

NikosGus
03-06-16, 20:24
Πάμε ένα απ ντέητ που λέγαμε παλιά στο χωριό, μιας και με σκούντηξε η Αρτεμισία. Στον εξοπλισμό της λίμνης δυστυχώς δεν έχω κάποια εξέλιξη, μόνο στον περιβάλλον χώρο. Χόλντ ον γιατί ανεβάζω τις φότο και σχόλια με παπατζίδικο τρόπο

NikosGus
03-06-16, 20:27
Εδώ το συνεργείο που σοβαντίζει τη μικρή λίμνη δηλαδή ο αδερφός μου.

NikosGus
03-06-16, 20:34
Εδώ το συνεργείο που τοποθετεί το ντέκ στο κιόσκι. (δηλαδή ο αδερφός μου. Αμείφθηκε με ένα τραπέζομα) Διακρίνεται η καταπακτή του χώρου φίλτρων όταν αυτά γίνουν

Artemisia
03-06-16, 21:08
Γειά σου βρε Νικόλα :) χατήρι δεν μου χαλάς . Θαυμάζω τον χώρο της λίμνης σου πάντα ;) περιμένω να την ξαναδώ.

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus
03-06-16, 21:11
Και κάπου εδώ δεν μου επιτρέπει το (ένοχο) σύστημα να ανεβάσω άλλες φοτο. Υπάρχει ημερίσιο κάπιταλ κοντρόλ?

Artemisia
03-06-16, 21:13
χαχαχαχα όχι βρε απλά είναι πολύ μεγάλες :) Μπορείς να τις μικρύνεις (π.χ. με την ζωγραφική ) και μετά να τις ανεβάσεις ;) Βάλε βάλε να δω να χαρώ γιατί έκαψα και το pc μου :(

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus
03-06-16, 21:25
Οκ, πάμε πάλι. Εδώ το συνεργείο των σιδεράδων δηλαδή ο φίλος μου ο Λεό. Αμείφθηκε μόνο με μπύρες ο ακατάδεχτος, ούτε το ξακουστό ντολμαδάκι της μητέρας μου δεν ακούμπησε. Αλφαδιάζει το πάτωμα για το ντεκ στην αυλή.

Artemisia
03-06-16, 21:35
Στείλε ένα ταπερ ντολμαδάκια της μαμάς με κουριερ παρακαλώ :) :) άκου εκεί ακαταδεχτος ;) Το συνεργείο δυνατό !!!

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης
03-06-16, 21:36
Καλά Νίκο, ο χώρος έχει γίνει ΦΟΒΕΡΟΣ !!
Μπράβο βρε συ
αλλά βάλε και καμια φωτογραφεία με τη λίμνη :)

NikosGus
03-06-16, 21:44
..τίποτα δεν ήταν ίσιο στο πάτωμα

NikosGus
03-06-16, 21:51
..το αποτέλεσμα

Artemisia
03-06-16, 21:52
Ζήλεψα τρελά το ξύλινο ντεκ ;) έψαχνα να βάλω .....
Σούπερ όλα τα ευρώ ;)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus
03-06-16, 21:53
αλλά βάλε και καμια φωτογραφεία με τη λίμνη :)
Τάκη όταν έβγαλα τις φοτο δεν σκέφτηκα πως θα τις έδειχνα στο φόρουμ γιαυτό δεν πήρα και πολύ την λίμνη :D

Artemisia
03-06-16, 21:56
Νίκο και αύριο μέρα είναι :) θα μας βγάλεις αύριο και από τα Κοι pleaseeeee :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus
03-06-16, 21:58
Στείλε ένα ταπερ ντολμαδάκια της μαμάς με κουριερ παρακαλώ :) :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν στέλνω τίποτα!! όταν βρεθείτε εδώ κοντά κερνάω τα πάντα. Σας παρακαλάω χρόνια για ένα καφε :)

Artemisia
03-06-16, 22:00
Μπουχου χου , θα ρθω να ξέρεις . Όποιος τάζει φαΐ και ψάρια ( ζωντανά ) πάω :) Θα βρεθούμε όλοι Αθήνα ;) θα καεί το πελεκούδι λέμε ....

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NikosGus
03-06-16, 22:09
Ανεβάζω αυτή τη φοτο τραβηγμένη από το κιόσκι για να σχολιάσω κάτι. Προσέξτε δεξιά δεξιά την μπαλκονόπορτα που δεν υπάρχει, έχει βγάλει η μητέρα μου τρείς χειμώνες με μουσαμά στη πόρτα. Με αυτό θέλω να σας δείξω το πόσο ανάποδοι άνθρωποι είμαστε (εγώ και η μητέρα μου) που μας αρέσει να φτιάχνουμε πρώτα τα περιττά και μετά τα απαταίτητα

Artemisia
03-06-16, 22:12
Λεπτομέρειες Νίκο , να κάνετε ότι σας αρέσει τίποτα δεν είναι περιττό και τίποτα δεν είναι απαραίτητο ; )

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Anna10
04-06-16, 18:36
Άλλος ένας Παράδεισος δημιουργήθηκε. Μπράβο Νίκο. Υποκλίνομαι. +-3+-3+-3
Αυτά τα περιττά, που λες όμως, είναι το κερασάκι στην τούρτα. Και η ζωή συνεχίζεται με τα καινούρια ωραία της. :D

NikosGus
04-06-16, 19:15
Θενκς Αννα.. :rolleyes:

NikosGus
24-06-16, 19:22
Να σας πω.. Αυτή εδώ η αντλία που μου έκατσαν δυο τέτοιες δωρεάν κάνει κάτι? η είναι γα άλλη δουλειά? λίγα λίτρα βλέπω.. και πολύ ρεύμα. http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html
(http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html)

kalaitzakis
24-06-16, 19:47
με το τίποτα φίλε μου 4,7 amp δηλαδή 1000 watt
η δικια μου με μεγαλύτερη ροη 12000 λύτρα την ώρα καταναλώνει 90 watt
ψάξε στο ebay.uk κατά καιρούς βρίσκεις μεταχειρισμένες με ένα μικρο servise είναι μια χαρά έτσι πήρα μια 10000 λύτρα Sequence 90 ευρό
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=pond%20pump&_dcat=139921&rt=nc&LH_ItemCondition=3000&_trksid=p2045573.m1684

Artemisia
24-06-16, 19:52
Να σας πω.. Αυτή εδώ η αντλία που μου έκατσαν δυο τέτοιες δωρεάν κάνει κάτι? η είναι γα άλλη δουλειά? λίγα λίτρα βλέπω.. και πολύ ρεύμα. http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html
(http://www.ergaleio.net/antlies/pump-cam100.html)
Πολύ ρεύμα Νικόλα , θέλεις να σου βρω από ebay και την παραγγέλνουμε μαζί(αν δεν μπορείς) . Πές μου όμως πόσα λίτρα έχεις σύνολο (περίπου) ??

Τάκης
24-06-16, 19:53
και αυτές σκουριάζουν και δεν είναι για να δουλεύουν συνέχεια
το καλό που έχουν αυτές είναι πως έχουν πολύ μεγάλο μανομετρικό, πχ να ανεβάσεις νερό από πηγάδι πάνω από 10-20 μέτρα, ακόμα και 40
---------------------
τώρα το είδα, αυτή ανεβάζει και 52 μέτρα :)

NikosGus
24-06-16, 20:02
Φτου.. και ήθελα να μου πείτε: που την βρήκες ρε θηρίο. χαχα το περίμενα αλλά είπα μπας και. Αυτό με τις μεταχειρισμένες που λες πολύ μου κάνει, αλλά είστε και μακρυά μου όλοι εσείς που το έχετε εύκολο με τις παραγκελίες απέξω

Artemisia
24-06-16, 20:03
Δεν χρειαζεται να είμαστε κοντα βρε ;) πές εσυ το οκ και κανονίζουμε να βρούμε . Πόσα λίτρα πάνω κάτω σύνολο ??????

NikosGus
24-06-16, 20:06
Πολύ ρεύμα Νικόλα , θέλεις να σου βρω από ebay και την παραγγέλνουμε μαζί(αν δεν μπορείς) . Πές μου όμως πόσα λίτρα έχεις σύνολο (περίπου) ??
Τωρα το είδα το ποστ, 12.000 λίτρα την ώρα της Sequence πολύ θα με βόλευε :p
-------------------------


το καλό που έχουν αυτές είναι πως έχουν πολύ μεγάλο μανομετρικό, πχ να ανεβάσεις νερό από πηγάδι πάνω από 10-20 μέτρα, ακόμα και 40
---------------------
τώρα το είδα, αυτή ανεβάζει και 52 μέτρα :)
..και εγώ το είδα και θορυβήθηκα Τάκη :D

Artemisia
24-06-16, 20:10
Θα ψάξω και θα ενημερώσω :D:D

kalaitzakis
24-06-16, 20:15
άποψη μου καλλίτερα να καταλήξεις πρώτα σε φίλτρο και βάσει του φίλτρου θα βρεις και την κατάλληλη αντλία για να μην έχεις μετά προβλήματα

NikosGus
03-07-16, 20:49
Επειδή η Αρτεμισια έχει ωραία νουφαρα είπα να βάλω και εγώ. Παράγγειλα από αλι εξπρες και μου ήρθαν κάτι κουκουτσια σαν της ελιάς. Έχετε κάποια ιδέα για την φυτεψη στη λίμνη; Η μάνα μου τα έβαλε σε μπολακι με βαμβάκι και νερό της λίμνης.

NikosGus
03-07-16, 20:53
Μου είχαν έρθει και κάτι σπορακια από μια όμορφη πρασιναδα σορυ δεν θυμάμαι τι είχα παραγγείλει και αυτά ξεμυτησαν

Artemisia
03-07-16, 21:02
Βρε Νικόλα :D:D:D:D:D έχω πεθάνει στα γέλια ...... Γιατί δεν μου είπες τίποτα τσ τσ τσ :D Λωτοί είναι καλέ μου , όχι Νούφαρα :confused:
Κάτσε τώρα να δούμε :
1 . Πρέπει να τους κόψεις (τους σπόρους ) με ένα μαχαιράκι
2. μετά τα βάζεις στο νερό
3. Φουσκώνουν και πετάνε φύτρα και μετά απο λίγο (2η εβδομαδα) φύλλα
4. Τότε φυτεύεις σε άμμο

Οι Λωτοί αυτοί γράφουν βάθος νερού ?? Γιατι οι δικοί μου είναι για 10 εκ. και τους έχω σε λεκάνες ;) Επίσης είναι τροπικοί και τον χειμώνα μπορεί και να τα χάσεις τα φυτα.

Artemisia
03-07-16, 21:12
Μου είχαν έρθει και κάτι σπορακια από μια όμορφη πρασιναδα σορυ δεν θυμάμαι τι είχα παραγγείλει και αυτά ξεμυτησαν

Αυτό πρέπει να είναι lemna minor αν το βάλεις στην Λίμνη τα Κόι στανταρ θα το φάνε :D

NikosGus
03-07-16, 21:17
Χα χα είμαι γεωπονος έτσι; όχι δεν θα μπει η πρασιναδα στη μεγάλη λίμνη, θα μπει στη μικρή. Ψάχνω οτιδήποτε όμορφο να φιλτραρει το νερό

Artemisia
03-07-16, 21:35
Τι να σε κάνω ??? :D:D Λοιπόν μόλις μπορέσω να κουνηθώ , (ξέρεις γιατι ;)) θα χωρίσω να σου στείλω απο την μικρή μου Λίμνη Νούφαρα γιατι την μεγάλη την ξεπάτωσα :cool: για φέτος .
Αλλιώς πάνε στον Γρύλλη θα βρείς ότι θέλεις :D
Γεωπόνος είσαι βρε Νίκο μου , αυτά τα κάνετε στην σχολή ??? Δεν νομίζω ....

Artemisia
03-07-16, 21:47
Χα χα είμαι γεωπονος έτσι; όχι δεν θα μπει η πρασιναδα στη μεγάλη λίμνη, θα μπει στη μικρή. Ψάχνω οτιδήποτε όμορφο να φιλτραρει το νερό
Αν θέλεις φυτό να φιλτράρει το νερό τότε θα βάλεις αυτό :
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=945283&postcount=25

Έχω αν θέλεις να σου στείλω :D:D Πάντα κρατάω ότι κλαδεύω , λυπάμαι να τα πετάω και τα χαρίζω :D έτσι και αλλιώς εγω τα αγόραζα απο το εξωτερικό , δεν έβρισκα πουθενα :(

NikosGus
03-07-16, 21:56
Με το γεωπονος αστειευτηκα. Να με στείλεις ντε. Ότι μου στείλεις εγώ το φυτευω :D. Οι λωτοι δεν κάνουν δουλειά λες; αλλά να μου πεις αν χαθούν το χειμώνα τι δουλειά να κάνουν;

Artemisia
03-07-16, 22:05
Οι λωτοί είναι πολύ όμορφοι με υπέροχα φύλλα , αλλά είναι ευαίσθητα φυτά σε σχέση με τα Νούφαρα . Για φίλτρανση μάλλον(κατα 99%) δεν θα κάνουν τίποτα ..... Αλλά για ομορφιά βάλε τους και ότι γίνει :D:D όλα χάνονται τον χειμώνα .
Θα σου στείλω αυτη την εβδομάδα :)
Ντριν ντρίν και μιλάμε :D:D:D

NikosGus
13-07-16, 21:02
Τα φίλτρα μου είναι αυτά. 3 βαρέλια ένα 230 λίτρα και δύο 200 λίτρα. Τα υλικά που έχω τώρα αντε να γεμίσουν το ένα :rolleyes:. Έχετε καμία ιδέα για φτηνό πράμα να γεμίσω; και σιγά σιγά το αναβαθμιζω. Κάπου διάβασα εδώ ότι κάνει μηχανικό φιλτράρισμα και το πανί σκιασης αυτό το πράσινο και έχω κουλουρα ολόκληρη. Να το χρησιμοποιήσω η μπουρμπουτσαλα; :)

Artemisia
13-07-16, 21:25
Νικόλα :D για φθηνό υλικό φίλτρανσης αλλά αρκετά αποδοτικό lava stone έχει στα υλικά οικοδομών , φυτώρια και στα πρακτικερ .Θέλει τρελό πλύσιμο όμως ...
το δίχτυ σκίασης αν αντέχει και δεν είναι ψεύτικο πλαστικό θα κάνει μερική δουλειά . Αν είναι σαν το ελαιόδιχτο . Εγω αυτό το έκανα τσουβάλια με 10αρα μπετονιά και έβαλα μέσα ελαφρόπετρες και λάβα .
Αργότερα αγοράζουμε κανένα κομμάτι Ιαπωνική ψάθα , δεν είναι ακριβή :D
Ααααα ξέχασα αν είναι να τα γεμίσεις όλα τα βαρέλια με την μία θα σου βγεί ο κούκος αηδόνι όπως εμένα για 600 λίτρα . Σταδιακά αγόραζε τα υλικά κάνε πρώτα την συνδεσμολογία και σιγά σιγά γεμίζεις ;)

NikosGus
13-07-16, 21:29
Δηλαδή αν πάω σε μαντρα οικοδομων και πω θέλω lava stone δεν θα μου πουν ότι τους μιλάω άσχημα και τους βρίζω στα αγγλικά; και θα μου πουν μάλιστα μισό λεπτό να σας τη φέρω; :):)

Artemisia
13-07-16, 21:34
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Βρε καλά που έχω και εσένα :D:D όχι πουλάκι μου πέτρες λάβας πές τους κόκκινες ;) γιατί έχει και μαύρες αλλά δεν ξέρω αν κάνουν ....
Πές στην αρχή και ένα Kονίτσουά και μετά lava stone :D:D:D:D
Δες τιμή στα πράκτικερ μην σε πούνε καμιά τιμή ότι να ναι http://www.praktiker.gr/p/diakosmitiki-lava-12lt-7289 να έχεις το νού σου ;)

tsala
18-07-16, 08:03
κανουν και οι μαυρες λαβας και ειναι και πιο ομορφες, αν επιλεχθουν σαν διακοσμηση! :p

aliens-
18-07-16, 08:53
Πάρε μια ιδέα από τα δικά μου υλικά φίλτρου.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=834519&postcount=57

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=836851&postcount=58

Κάθε δοχείο να έχει έξοδο για να αδειάζεις τις ακαθαρσίες. Το 1ο κάντο προ φίλτρο για να μαζεύει όλα τα χοντρά. Σε κάθε δοχείο προσπάθησε να βάλεις διαφορετικό είδος φίλτρου. Μην γεμίσεις όλα τα δοχεία π.χ. με ελαφρόπετρα.
Κοίταζα το ιστορικό της λίμνης μου και είδα ότι μου πήρε σχεδόν 1 χρόνο για να γεμίσω τα δικά μου φίλτρα. Μην βιαστείς. Κοίτα να το κάνεις σωστά.
Μέχρι να τα γεμίσεις όλα τα δοχεία με υλικά σίγουρα θα σου περισσέψει ένα δοχείο που θα είναι άδειο. Αυτό κάντο το 1ο σου δοχείο και φτιάξε Vortex-Settling-Chambers (http://www.michigankoi.com/Filter-Systems/Vortex-Settling-Chambers-p-178.html) για να σου μαζεύει τα χοντρά. Να ένας φτηνός τρόπος χωρίς υλικά :)

Περιμένουμε βήμα βήμα τις κατασκευές σου.

NikosGus
18-07-16, 21:59
Δηλαδή εννοείς το πρώτο βαρέλι να μην έχει τίποτα μέσα? Εγώ το είχα σκεφτεί να βάλω ένα κουβά κάτω, τα υλικά από πάνω ωστε να μένει η βρωμιά κατω. Να ακόμα ένα παραπαίων σχέδιο μου. Το κίτρινο είναι ο κουβάς με τρύπες και το πράσινο τσουβάλια με υλικό. Εξήγησε το μου αν εννοείς το πρώτο βαρέλι άδειο γιατί τα αγγλικά μου χωράνε βελτίωση :rolleyes:.

aliens-
19-07-16, 09:59
Ευχαριστώ που έκανες ένα προσχέδιο και το είχα για μπούσουλα :)

1ο στάδιο
Όλα τα δοχεία πρέπει να είναι σε διαφορετικό ύψος για να φεύγει το νερό λόγο βαρύτητας από το ένα στο άλλο, αλλιώς μπορεί να έχεις θέματα υπερχείλισης. Σε κάθε βαρέλι να φτιάξεις έξοδο για ακαθαρσίες. Καθαρίζεις το ένα βαρέλι, διώχνεις τις ακαθαρσίες. Τα άλλα βαρέλια θα τα καθαρίσεις σε κάποια άλλη φάση (π.χ. μετά από 1 εβδομάδα). Στην έξοδο για τις ακαθαρσίες να φτιάξεις μια μικρή ρήση όπως έκανες και με το bottom drain.

2ο στάδιο
Τα 2 πρώτα βαρέλια θα σου κάνουν την μηχανική φίλτρανση και το 3ο βαρέλι την βιολογική.
Ακριβώς, το 1ο δοχείο κράτατο εντελώς άδειο. Οι χοντρές ακαθαρσίες θα παραμένουν στον πυθμένα και από πάνω θα έχεις καθαρό νερό. Αν θυμάμαι καλά, για να δουλέψει σωστά, αυτό το βαρέλι πρέπει να είναι σε όγκο όσο το 10% της λίμνης σου (εξαρτάτε και από την αντλία). Από την στιγμή που διαθέτεις αυτά τα δοχεία, δεν πειράζει. Χρησιμοποίησε αυτά που έχεις. Όλο και κάτι θα κρατήσει.

Τα άλλα 2 βαρέλια φτιάξτα όπως εγώ (είχα την πολύτιμη βοήθεια του GIANNHS_KOI). Στο ένα βαρέλι βάλε ελαιόπανο και ιαπωνική ψάθα. Αν το πανί σκίασης δεν διαλυθεί, τότε θα κάνει και αυτό καλή δουλειά. Έχω πάρει καφάσια, έκοψα τον πάτο και το χρησιμοποιώ για να ξεχωρίσω τα υλικά. Αυτό το βαρέλι θέλει πολύ συχνό καθάρισμα. Μην χρησιμοποιείς ένα βαρέλι και για μηχανική και βιολογική φίλτρανση.

Στο άλλο βαρέλι έχω Κ1 και crystal bio. Μπορείς να βάλεις και έναν κουβά στον πιθμένα όπως λες. Μπορείς να βάλεις και την κόκκινη λάβα που σου προτείνουν. Αυτό το βαρέλι δεν χρειάζεται συχνό καθάρισμα.

3ο στάδιο
Το 1ο βαρέλι θα κάνει την μηχανική φίλτρανση και τα 2 επόμενα την βιολογική.
Όταν με το καλό γεμίσεις όλα τα βαρέλια (2ο & 3ο) με τα υλικά σου, και έχεις λεφτά για να αγοράσεις και άλλα υλικά, τότε πάμε στο επόμενο στάδιο. Μεταφέρεις το ελαιόπανο και την ιαπωνική ψάθα από το 2ο βαρέλι στο 1ο. αρχίζεις και γεμίσεις το 2ο βαρέλι με διάφορα υλικά όπως crystal bio, K1, βιόμπαλες, κεραμικό μακαρόνι, λάβα, ελαφρόπετρα, ούπα, μπικουτί κτλ για την βιολογική σου φίλτρανση.

Ελπίζω να βοήθησα. Περιμένουμε φωτογραφίες.

NikosGus
19-07-16, 19:12
[QUOTE=aliens-;954468


Όλα τα δοχεία πρέπει να είναι σε διαφορετικό ύψος για να φεύγει το νερό λόγο βαρύτητας από το ένα στο άλλο, αλλιώς μπορεί να έχεις θέματα υπερχείλισης.[/QUOTE]
Το θυμάσαι οτι ο χώρος φίλτρανσης είναι στο ίδιο ύψος με την λίμνη έτσι? Αν σταματήσει η αντλία και εγώ έχω ένα η δύο βαρέλια πιο χαμηλά από την στάθμη του νερού θα ξεχειλίσει αν με πιάνεις. Μετά από αυτά που είπες πάρτε το ατυχές σχέδιο μου ακόμα πιο βελτιωμένο :rolleyes:. Τα βαρέλια πατάνε πάνω σε υπερυψωμένη σχάρα 50 ποντους για να φτάσει το πάνω μέρος του βαρελιού στην επιφάνεια της λίμνης και να έχω χώρο από κάτω να τα αδειάζω στο καθαρισμό. Στο δεύτερο βαρέλι δεν ήξερα πως να κάνω τις βούρτσες και έκανα πραγματικές βούρτσες :D:D:D:D:D

aliens-
20-07-16, 08:51
Ωχχχ... το είχα ξεχάσει ότι έχεις bottom drain.

Και εγώ το ψάχνομαι για να βάλω φίλτρανση και bottom drain... Ωραίο το σχέδιο. 2 παρατηρήσεις μόνο.
* Οι σωλήνες που θα ενώνουν τα βαρέλια μεταξύ τους θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλοι, για να προλαβαίνει να φεύγει το νερό και να μην σου κάνουν υπερχείλιση.
* Το φλοτέρ για την αναπλήρωση νερού το έχεις τελειώσει?

NikosGus
20-07-16, 12:30
Aσε εχω μπλέξει με όλες αυτές τις σωληνώσεις, ναι έχω πάρει μαστούς να βάλω δύο εξόδους από βαρέλι σε βαρέλι φ63 σωλήνα ο καθένας. Αρα φ110 έρχετε στο πρώτο βαρέλι από το μπότομ ντράιν και στη συνέχεια φεύγουν δύο των φ63 φαντάζομαι δεν θα το πνίγω. Το πρώτο βαρέλι θα γίνει σουρωτήρι, θα έχει μία μεγάλη τρύπα του μπότομ, θα έχει δύο φ50 που έρχονται από τα δυο σκίμμερ, τις δυο φ63 εξαγωγές και τη μια φ63 με βάνα στο κάτω μέρος για τις ανάγκες του καθαρισμού. Οχι η ώρα του φλοτέρ δεν ήρθε ακόμη, έχω την αναμονή του χαλκοσωλήνα στα μπετά για αργότερα.

NikosGus
23-07-16, 18:15
Ας βάλω και εγώ την συγκεκριμένη φώτο γιατί Μελάνιασα μέχρι να τα συγκεντρωσω. Σιγά σιγά ότι παίρνει μορφή θα το ανεβάζω εδώ.

Artemisia
23-07-16, 20:38
Kαλή επιτυχία Νικόλα στην κατασκευή ;) εύχομαι όλα να πάνε καλά :D

NikosGus
31-07-16, 20:43
στη συνέχεια φεύγουν δύο των φ63 φαντάζομαι δεν θα το πνίγω.

Αμ δε. Σιγά που θα πήγαιναν όλα στρωτά. Μετά από κάποια χρόνια που φανταζόμουν το πως θα δουλέψουν τα φίλτρα, κάποιους μήνες που μάζευα τα υλικά και μετά από δυο ξενύχτια να τα στήσω στο στο μηχανοστάσιο, ήρθε επιτέλους η ώρα να βάλω την αντλία στη μπρίζα. Την βάζω και.. τζίφος!! αποτυχία, Βατερλώ. Η Αντλία είναι μεγάλη και δεν προλάβαινε το τρίτο βαρέλι να γεμίσει με αποτέλεσμα να κατεβαίνει η στάθμη του βαρελιού και να ξενερίζει η αντλία. Θα αναγκαστώ να κάνω κάτι που μου είχε πει ο Ρόνυς πριν δυο χρόνια και δεν του είχα δώσει σημασία. Να βάλω τα δυο σκίμμερ στο τελευταίο βαρέλι πάνω από την αντλία. Εγώ το ξυπνοπούλι ήθελα να το αποφύγω αυτό για να περνά από τα φίλτρα ΚΑΙ το νερό των σκίμμερ. Οπότε περιμένω να ανοίξουν αύριο τα μαγαζιά να πάρω ξανά μαστούς, συνδέσμους, γωνιές, βάνες, ουφ κουράστηκα και μούλιασα όλο το σουκού. Και μάλιστα αδιαφόρετα που έλεγε και ο παππούς μου :smt085

kalaitzakis
31-07-16, 21:00
Νίκο στο είχα επισημάνει σε προηγούμενο ποστ δεν αγοράζουμε αντλία με τα λίτρα τις λίμνη μας αλά βάσει του φίλτρου.
Μπορείς για μην αλλάξεις αντλία αλλά να βάλεις κόπιο ρυθμιστή στροφών αλά έχει κόστος και θα έχεις την ροΐ που προλαβαίνει το φίλτρο σου

NikosGus
31-07-16, 21:19
Νίκο στο είχα επισημάνει σε προηγούμενο ποστ δεν αγοράζουμε αντλία με τα λίτρα τις λίμνη μας αλά βάσει του φίλτρου.
Μπορείς για μην αλλάξεις αντλία αλλά να βάλεις κόπιο ρυθμιστή στροφών αλά έχει κόστος και θα έχεις την ροΐ που προλαβαίνει το φίλτρο σουΝαι πάιρνει η αντλία ρυθμιστή αλλά λυπάμε να την χαμηλωσω, φαντάσου τώρα που τραβά με δύναμη όταν έκανα ένα τέστ (έβαλα τη μικρή αντλία μέσα στο πρώτο βαρέλι και έστελνα στο τρίτο να συμπληρώνει) τα σκίμμερ δεν τραβούσαν τίποτα, είναι που είναι παθητικά τα έχω στο πρώτο βαρέλι και έρχετε όλο το νερό από το 110 σωλήνα του μπότομ ντράιν και σχεδόν τίποτα από τα δυο φ 50 των σκίμμερ. Για αυτό λέω η επόμενη κίνηση να είναι τα σκίμμερ στο τελευταίο πάνω από την αντλία για να έχω win win, να κερδίσω δηλαδή ροή μέσα στο βαρέλι να γεμίζει και να ρουφάνε και τα σκίμμερ. Τι να πω? Θα το δω στην πράξη

Artemisia
31-07-16, 21:24
Νίκο ευχόμουν να μην σου συμβεί αλλά έγινε :(
Στα έτοιμα μου φίλτρα δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτε γιατι 20000 λίτρα το φίλτρο 20000 λίτρα η αντλία . Στα diy φίλτρα , σε τόσα λίτρα τα φίλτρα δυστυχώς δεν μπορούν να ανταποκριθούν , τα ίδια είχα πάθει και εγω με τελευταίο που έκανα γιατι ήθελα και βιολογική φίλτρανση (περα απο την έτοιμη) και τελικά κατέληξα να χρησιμοποιήσω ένα ρυθμιστή ροής Υ με "βάνες".

kalaitzakis
01-08-16, 01:00
Φίλη μου Αρτεμίσια μάλλον έχεις μπερδευτεί 20.000 λίτρα φίλτρο ??
Μάλλον εννοείς 2,000 καταρχήν δεν πάει αναλογικά αν ήταν έτσι εγώ στο nexus me 500 λίτρα θα ήθελα 500 λίτρα αντλία ??
Σε μένα ο κατασκευαστής λέει μέχρι ι 10.000 αντλία λίτρα μαχ και στην περίπτωση του nexus το πάει πολύ χαμηλά .
Επιμένω στο σωστό σχεδιασμό του φίλτρου ώστε να έχουμε και την σωστή βιολογία και όχι στην λογική να βάλουμε και ακόμα ένα βαρέλι
Η ένα Υ για να διορθώσουμε την ροΐ μας

Artemisia
01-08-16, 08:08
Δεν έχω μπερδευτεί :D ναι 20.000 λίτρα είναι το φίλτρο μου της OASE ;) όχι χωρητικότητας .

kalaitzakis
01-08-16, 08:57
Καλημέρα Αρτεμίσια , οκ δεν το κατάλαβα σωστά έχεις 20.000 αντλία σε 20.000 λίτρα λίμνη, όλα καλά αλά και πάλι δεν αλλάζει τίποτα .
Σε ένα φίλτρο ξανά επιμένω δεν βάζουμε αντλία ότι νάνε αλά ότι λέει ο κατασκευαστής Η φτιάχνουμε το φίλτρο μας
Βάσει κάποιου σχεδίου . πρώτον για να έχουμε την σωστή ροΐ στο φίλτρο μας για να μπορούν τα βακτήρια να δημιουργήσουν αποικείς
Και δεύτερον να μην είναι περισσότερη για να τα παρασύρουν Η να μην προλαβαίνουν την ροΐ στα συγκοινωνούντα δοχεία

Artemisia
01-08-16, 09:00
Καλημέρα Γιώργο :D Όχι βρε δεν έχω 20000 λίτρα λίμνη (πολύ θα το ήθελα) .... το αφήνω , μην τσακίσω το θέμα του Νίκου ;) Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε :D

aliens-
01-08-16, 09:04
Ίσως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

Αν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερους σωλήνες μεταξύ των φίλτρων τότε δεν θα λυθεί το πρόβλημα?
Αν στείλεις κατευθείαν τα σκίμμερ στον 3ο φίλτρο τότε θα είναι "αμαρτία" που θα κυκλοφορούν τόσα λίτρα νερό προσπερνώντας τα φίλτρα.

NikosGus
02-08-16, 07:19
Θρίαμβος κυρίες και κύριοι!! Η αλλαγή των σκίμμερ και το κατεύασμα της αντλίας χαμηλότερα λειτούργησε άψογα!! Το τρίτο βαρέλι έχει πλέον σταθερή στάθμη και επιπλέον δουλεύουν τα σκίμμερ! Αλληλουια!! aliens δες τις φώτο και φαντάσου πως ότι βλέπεις από σωλήνες να φεύγουν από το πλάι, οι ίδιες φεύγουν και από την πίσω πλευρά που δεν φαίνονται στη φώτο. Δυο των φ63 από βαρέλι σε βαρέλι και πάλι δεν προλάβαινε να ανεβάσει την στάθμη μέσω των συγκοινωνούντων δοχείων.Είναι και στριμωγμένα εκεί κατω δεν βγάζω εύκολα φωτογραφίες.

Artemisia
02-08-16, 09:00
Με το καλό Νίκο :D εύχομαι όλα να πάνε καλά :)

aliens-
02-08-16, 10:46
Θρίαμβος ??? Τι άλλο να ζητήσει κανείς ? super :grin: :grin: :grin:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις και μικρούς σωλήνες. Η 2η φώτο είναι κατατοπιστική.
Αυτό που με προβληματίζει είναι άλλο τώρα. Έτσι και το σκιμμερ μαζέψει ένα τεράστιο φύλλο. Αυτό θα πάει κατευθείαν στο 3ο σου βαρέλι και απευθείας στον κυκλοφοριτή ή θα μεσολαβήσει κάποιο είδος μηχανικής φίλτρανσης για να μην σου κολλήσει η αντλία?

Καλό γέμισμα...

NikosGus
02-08-16, 15:23
Έτσι και το σκιμμερ μαζέψει ένα τεράστιο φύλλο. Αυτό θα πάει κατευθείαν στο 3ο σου βαρέλι και απευθείας στον κυκλοφοριτή ή θα μεσολαβήσει κάποιο είδος μηχανικής φίλτρανσης για να μην σου κολλήσει η αντλία?

Καλό γέμισμα...
Eυλογο το ερώτημα, για την ώρα εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στην Παναγίτσα (που έχει άλλα τρεχάματα) και στα καλαθάκια των σκίμμερ μέχρι να σκεφτώ κάτι για το τρίτο βαρέλι. Και όταν λέω να σκεφτώ κάτι, εννοώ οτι λόγω της μεγάλης δύναμης της αντλίας δεν έχω πολλές επιλογές, ότι περνά από κοντά στην τρύπα της αντλίας το ρουφά δαιμονισμένα και φοβάμαι πως ότι βάλω θα το ρουφήξει και θα βουλώσει. Το χέρι μου πέρασε από κοντά και το ρούφηξε. Θα σκεφτείς και εσύ κάτι, εγώ έχω σμπαραλιάσει τον εγκέφαλό μου με το πως θα λειτουργήσουν. Για να μου έρθει η ιδέα πως να μην αδειάζει το τελευταίο βαρέλι έκανα ένα πακέτο τσιγάρα κάτω στο μηχανοστάσιο κοιτώντας τα βαρέλια. :D