PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγόμωση CO2


nkarvounis
10-04-04, 08:12
Γνωρίζετε καταστήματα ή κάποιο μέρος για αναγόμωση φιαλών CO2 στην Αττική ;

Και επίσης πόσο χρόνο σας έχουν πει ότι χρειάζεται να την αφήσετε;

sps4ever(niktso)
10-04-04, 21:44
Νίκο καλησπέρα.
Μπορείς να πας στη Κατεχάκη και Μεσογείων, όπως κατεβαίνεις τη ΜΕσογείων περνάς τη Κατεχάκη, στον επόμενο δρόμο υπάρχει το oxygen city. Αφήνεις τη μπουκάλα και τη παίρνεις την επόμενη ή μεθεπόμενη ημέρα. Γενικά γύρω από τον Ερυθρό Σταυρό θα βρεις πολλά. Εγώ γέμισα εκεί το διοξείδιο (6lt) με 15 €
Καλή Ανάσταση

sot-zoe
14-04-04, 13:08
Τελικα πηγαμε μαζι με τον Νικο και πηραμε μια γεματη μπουκαλα ιδια με αυτη που ειχε στην L' AIR LIQUID και εκει ειδαμε οτι η περιεκτικοτητα σε CO2 ειναι 30% στις κοινες φυαλες .
Μας ειπε επισης οτι για να την γεμιση με καθαρο CO2 (100%) θα κοστιζε πενταπλασια χρηματα .
Εγω τουλαχιστον δεν ηξερα για διαφορετικες περιεκτικοτητες και νομιζα οτι ενα ειναι το CO2 .
Ξερει κανεις κατι γι΄αυτο ;;

kroud
14-04-04, 16:13
Μας ειπε επισης οτι για να την γεμιση με καθαρο CO2 (100%) θα κοστιζε πενταπλασια χρηματα .

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε? :?
Πρωτη φορα το ακουω αυτο.
Απ'οτι θυμαμαι απο τα 5 λιτρα και επανω δεν υπαρχει διαφορα στη τιμη.Με 10 ευρω αφηνα την 5λιτρη και επερνα μια αλλη εφοσον ειχε.Αν δεν ειχε μου εδινε μεγαλυτερη για να μην περιμενω μεχρι να τη γεμισει γιατι συνηθως κανει καμποσες μερες.
Ποτε δεν μου ζητησε παραπανω λεφτα.
Αυτο το μαγαζι ειναι στο Παγκρατι,ενα στενο μετα τα ΜΑΤ και λεγεται ΟΞΥΓΟΝΟ. τηλ 7255011, 7254454

annivas2000
15-04-04, 00:04
Τελικα πηγαμε μαζι με τον Νικο και πηραμε μια γεματη μπουκαλα ιδια με αυτη που ειχε στην L' AIR LIQUID και εκει ειδαμε οτι η περιεκτικοτητα σε CO2 ειναι 30% στις κοινες φυαλες .
Μας ειπε επισης οτι για να την γεμιση με καθαρο CO2 (100%) θα κοστιζε πενταπλασια χρηματα .
Εγω τουλαχιστον δεν ηξερα για διαφορετικες περιεκτικοτητες και νομιζα οτι ενα ειναι το CO2 .
Ξερει κανεις κατι γι΄αυτο ;;

Επειδη και γω δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.....θα βολευε (για να μαθουμε και κατι) να ζητησετε μερικες εξηγησεις απο το συγκεκριμενο προμηθευτη.
Γενικα δυο πραγματα μας ενδιαφερουν σε φιαλες με αερια.....η καθαροτητα του αεριου και η πιεση (πρακτικα ποσοτητα) στην μπουκαλα.
Αυτο το υπολοιπο 70% τι ειναι??? αερας κοπανιστος??? και τελος σε τι πιεση σας δινει τη μπουκαλα???
Υπαρχει για καποιες εφαρμογες (ιατρικους σκοπους κλπ) μια αυξημενη καθαροτητα για καποια αερια, αλλα αυτη ειναι της ταξης πχ αντι 99% σε 95% και οχι τετοιες διαφορες.

sot-zoe
15-04-04, 16:38
Μας ειπε και ειδαμε οτι η περιεκτικοτητα σε CO2 ειναι 30% , το υπολοιπο μαλλον ειναι αερας .
Μας ειπε οτι σπανια ερχεται καθαρο CO2 και αυτο κατοπιν παραγγελιας .
Δεν μας το ειπε μονο αλλα το ειδαμε και πανω σε κατι μπουκαλες το 30% .
Και εγω δεν το εχω ξανακουσει και πολυ θα ηθελα να μαθω τι γινεται , εαν δηλαδη ολα αυτα που λεμε περι φυσσαλιδων ανα δευτερολεπτο και τα λοιπα αναφερονται σε αεριο με περιεκτικοτητα σε CO2 30% ή σε καθαρο CO2 .
Και η πιεση της μπουκαλας που πηραμε ειναι περιπου 70-60 ατμοσφαιρες ( ειναι αυτες οι μεγαλες για τα αναψυκτικα και τις μπυρες )

kroud
16-04-04, 22:12
Μου φαινονται περιεργα ολα αυτα. :roll:

Και η πιεση της μπουκαλας που πηραμε ειναι περιπου 70-60 ατμοσφαιρες ( ειναι αυτες οι μεγαλες για τα αναψυκτικα και τις μπυρες )
Η πιεση της δικης μου ειναι στα 90-100 bar και ειναι Ιατρικου τυπου οπως και του οξυγονου.

lasal
17-04-04, 02:36
Η πιεση της δικης μου ειναι στα 90-100 bar και ειναι Ιατρικου τυπου οπως και του οξυγονου.
Και οι δικές μου το ίδιο 100 bar

sot-zoe
19-04-04, 12:20
Νομιζω οτι αλλη ποσοτητα co2 ειναι 100 bar σε μια 5λιτρη και αλλη ποσοτητα co2 ειναι 100 bar σε μια 9λιτρη , εαν δεν κανω λαθος .
Δηλαδη λεω οτι μια δεξαμενη ενος κυβικου θελει πολυ περισοτερο απο 5 λιτρα για να φτασει τα 100 bar , μπορει και να κανω λαθος βεβαια .
Η ερωτηση ομως παραμενει σχετικα με την περιεκτικοτητα σε καθαρο co2 .
Μενει ισως να ρωτησετε τους δικους σας προμηθευτες για την καθαροτητα του αεριου που παιρνετε (με αποδειξεις βεβαια) μηπως ετσι βγαλουμε καποιο συμπερασμα .

lasal
19-04-04, 15:50
Νομιζω οτι αλλη ποσοτητα co2 ειναι 100 bar σε μια 5λιτρη και αλλη ποσοτητα co2 ειναι 100 bar σε μια 9λιτρη , εαν δεν κανω λαθος .
Δεν κάνεις λάθος <<ακριβώς>> έτσι ειναι.
θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες

sot-zoe
20-04-04, 12:54
Το ξερω οτι ετσι ειναι .
Αλλα το θεμα δεν ειναι ποση ποσοτητα εχει μεσα η καθε μπουκαλα και ποσα πληρωνουμε για αυτο , αλλα η περιεκτικοτητα σε co2 που εχει το αεριο μεσα στην καθε μπουκαλα .
Και αυτα δεν τα ειδαμε στο μαγαζακι της γειτονιας μας αλλα στην L' AIR LIQOUID .

annivas2000
30-04-04, 02:54
Λιγο που κοιταξα ισχυει οτι δεν μπορει να υπαρχουν ποσοστα καθαροτητας της ταξης του 30%, ενω και οι πιεσεις ειναι συγκεκριμενες για το καθε αεριο.......
http://www.c-f-c.com/specgas_products/CO2.htm

Eδω http://www.airliquide.com/en/business/industry/food/applications/beverage.asp φαινεται οτι για καβες (που υπαρχει και η δυνατοτητα προμηθειας κι απο εκει) μπορει να περιεχει μιγμα CΟ2/N2 οπου τοτε το ποσοστο CO2 ειναι χαμηλο....

αν πατε εδω http://www.airliquide.com/en/business/products/gases/gasdata/index.asp?Formula=&GasID=26&UNNumber=
εχει και το safety data sheet για πρωτες βοηθειες καθως και οδηγιες χρησης γενικα που πρεπει να ξερουμε οσοι χρησιμοποιουμε φιαλες......

και επειδη αυτα γινονται βασει προδιαγραφων διεθνως , δεν μπορει να ισχυουν αλλα εδω........με μια μικρη μονο επιφυλαξη να τσεκαρω και με την Air-Liquide Ελλαδος.....

sot-zoe
30-04-04, 12:34
Αρχιζει και λυνεται το μυστηριο.
Το πιο πιθανο ειναι το ποσοστο καθαροτητας 30% να αναφερεται σε φυαλες για χρηση σε αναψυκτικα και μπυρες .

Gas suited to your drinks:

N2 for wine
CO2 for cider
CO2 and N2/CO2 mixture for beer. The "flatter" the beer (for example, English beers such as Guinness), the less the CO2 content in the gas mixture (e.g., 30% CO2, 70% N2)

Οι πιεσεις ομως Γιωργο δεν ειναι συγκεκριμενες για καθε αεριο , στο πρωτο λινκ που δινεις αναφερει ιδιες πιεσεις για ιδιες φυαλες (ολες εχουν το ιδιο volume) .

Ενω στο τριτο λινκ μπορεις να βρεις την πιεση που πρεπει να εχεις αναλογα με τον ογκο της φυαλης (m3) , το βαρος του υγροποιημενου αεριου (kg) , και τελος την θερμοκρασια περιβαλοντος .

Gaseous phase
Gas density (1,013 bar at sublimation point) : 2.814 kg/m3
Gas density (1.013 bar and 15 °C (59 °F)) : 1.87 kg/m3
Specific gravity (air = 1) (1.013 bar and 21 °C (70 °F)) : 1.521
Specific volume (1.013 bar and 21 °C (70 °F)) : 0.547 m3/kg
Heat capacity at constant pressure (Cp) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 0.037 kJ/(mol.K)
Heat capacity at constant volume (Cv) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 0.028 kJ/(mol.K)
Ratio of specific heats (Gamma:Cp/Cv) (1.013 bar and 25 °C (77 °F)) : 1.293759
Viscosity (0 °C (32 °F) and 1.013 bar) : 0.0001372 Poise
Thermal conductivity (0 °C (32 °F) and 1.013 bar) : 14.65 mW/(m.K)

Miscellaneous
Solubility in water (0 °C (32 °F) and 1.013 bar) : 1.7163 vol/vol
Concentration in air : 0.03 vol %


Παντως σε ευχαριστω για τον κοπο σου και νομιζω οτι ολο αυτο ηταν χρησιμο σε πολλους .
Απο εδω και περα θα ρωταω για την καθαροτητα του co2 , και μαλλον θα αυξησω τις φυσ/δευτ.