PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για eggcrate + καθαριότητα σε reef


aquaman
05-10-11, 14:48
Έχω στήσει το βράχο μου με eggrcate από κάτω και είμαι έτοιμος να προσθέσω τον αραγωνίτη.

1) Το ύψος του eggcrate είναι περίπου 2-2.5 εκ. και σκέφτομαι να βάλω περίπου 3-3.5 εκ αραγωνίτη όσο για να το καλύπτει, αλλά να μην "θάψει" πολύ από το κάτω μέρος του βράχου. Είναι σωστό αυτό σαν σχεδιασμός;

2) Το eggrate καλύπτει λίγο μεγαλύτερη επιφάνεια από αυτή που χρειάζεται για να πατήσει ο βράχος, αλλά βλέπω ότι πιάνει αρκετό από το εμβαδό του πάτου του ενυδρείου (ο πάτος είναι 100εκ Χ 55 εκ, το eggcrate αφήνει ακάλυπτη μια "ζώνη" περίπου 10εκ γύρω-γύρω ως το τζάμι.

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τυχόν βρωμιά που θα μαζεύεται στις κυψέλες του eggrcate ή/και με τυχόν sand sifters που θα μπουν αργότερα (θα σκάβουν και θα χτυπάνε στο eggcrate; ) ;

accnt
05-10-11, 16:06
Άν έβαζα eggcrate, θα άφηνα κενό τουλάχιστον 2-3 πόντους (άμμος-βράχος). Δεν είναι μόνο να μην ακουμπά ο βράχος με την άμμο, θα πρέπει ο βράχος να έχει και κάποια σχετική κυκλοφορία.
Το μπροστινό κενό που θα δημιουργείτο, θα το κάλυπτα με μικρά κομμάτια βράχου, τα οποία και σαφώς θα ακουμπούσαν στην άμμο, έτσι ώστε να φαίνεται όμορφο το αποτέλεσμα.

aquaman
05-10-11, 16:15
Εννοείς δηλαδή να είναι ο βράχος 2-3 πόντους πάνω από την άμμο και να μπουν βραχάκια μπροστά για να μη φαίνονται τα στηρίγματα;

Άν έβαζα eggcrate, θα άφηνα κενό τουλάχιστον 2-3 πόντους (άμμος-βράχος). Δεν είναι μόνο να μην ακουμπά ο βράχος με την άμμο, θα πρέπει ο βράχος να έχει και κάποια σχετική κυκλοφορία.
Το μπροστινό κενό που θα δημιουργείτο, θα το κάλυπτα με μικρά κομμάτια βράχου, τα οποία και σαφώς θα ακουμπούσαν στην άμμο, έτσι ώστε να φαίνεται όμορφο το αποτέλεσμα.

accnt
05-10-11, 16:20
Ναί.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372

Έχεις κατεβάσει τον οδηγό μου? Στο Post Ν.2

Έπειτα αποσυμπίεσέ το και πήγαινε στη σελίδα 27 και κάτω....

aquaman
06-10-11, 10:48
Το είδα - ευχαριστώ. Αυτό που θα κάνω μάλλον είναι ή θα δέσω κομμάτια από σωλήνα pvc με tie-wraps για "ποδαράκια" κάτω από το eggcrate, για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα, ή θα κόψω το eggcrate σε μικρότερα κομμάτια και θα τα βάλω μόνο κάτω από εκεί που "πατάνε" τα κομμάτια του βράχου.