PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωριζετε τα σαλιγκαρια και την γαριδα?


faceck
04-10-11, 18:31
αυτα ειναι 2 σαλιγκαρια που πηρα σημερα και δεν τα χω ξαναδει μηπως ξερετε ποιο ειδος ειναι?

πηρα επισης και δυο γαριδες (σορρυ για την ποιοτητα της φωτο) ειναι 4-5 εκατοστα χοντρουτσικες και ειναι καφε με ασπρες γραμμες οριζοντια του σωματος τους και εχουν κατι σαν δαγκανες στα ποδια τους..στο πετ σοπ τις πουλουσαν σαν rock shrimps αν και μοιαζουν πολυ με bamboo δεν πρεπει να ειναι..

OlgaM
05-10-11, 09:10
Aσπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50345)
OlgaM

Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
Για κάποιους ανεπιθύμητοι λαθρεπιβάτες, για τους περισσότερους ευπρόσδεκτο μέρος του περιβάλλοντος.

tsoum
05-10-11, 10:14
http://r27.imgfast.net/users/2713/12/45/28/smiles/123939.gif Ολγα τα ετσουξες πρωινιάτικα; :D:D (πλακιτσα)

Τα σαλιγκάρια πρεπει να είναι του είδους neritina. Εχουν κατι μαυρα "αγκαθια" η μου φαίνεται;

Οι γαρίδες δεν ειναι bamboo 100%. Αυτες εχουνς παραλληλες ασπρες γραμμες στο σωμα τους και "βενταλιες" στα μπροστινα ποδια, με τις οποιες συλλεγουν την τροφη τους.

OlgaM
05-10-11, 11:07
Γιατί το λες αυτό?? Δεν είναι σωστά τα links?

tsoum
05-10-11, 11:12
Απλα ο φίλος ζητάει βοήθεια στην αναγνώριση των σαλιγκαριων και των γαριδων του. Δεν βλεπω πως τα συγκεκριμενα link βοηθανε σε αυτον τον σκοπο. Εαν εχω καταλαβει εγω κατι λάθος ζητώ προκαταβολικά συγνώμη! ;)

OlgaM
05-10-11, 11:14
Στο πρώτο link είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αναγνώρισης σαλιγκαριού και οι φίλοι με παρέπεμψαν σε ένα σωρό άλλα links, τα οποία φαίνονται στη σχετική συζήτηση. Το δεύτερο link, είναι από το forum και αφορά επίσης στην αναγνώριση σαλιγκαριών! Δεν παρεξηγήθηκα, απλά δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο ( ?)
Εντάξει, μπορεί να μην είχα να του δώσω μία μονολεκτική απάντηση "το σαλιγκάρι σου είναι τέτοιο είδος", αλλά ήταν το next best thing που μπορούσα να κάνω. Εξάλλου, το ίδιο έκαναν και άλλοι για μένα όταν είχα παρόμοια ερώτηση. Δεν κατάλαβα πραγματικά!

faceck
05-10-11, 12:01
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας..tsoum τα σαλιγκαρια εχουν κατι σαν μαυρες κεραιες και το ενα εχει κολλημενα αυγα πανω στο κελυφος του..οι γαριδες εχουν στα ακροποδαρα τους βενταλιες και ειναι αρκετα μεγαλες γι αυτο ειπα ότι μοιαζουν με μπαμπου εαν εξαιρεσεις ότι οι μπαμπου εχουν μια λευκη καθετη λωριδα ενω οι δικες μου εχουν 4-5 οριζοντιες λευκες λωριδες λεπτες..υπαρχει περιπτωση να ειναι μπαμπου αλλα με διαφορετικο σχεδιο αλλα δεν τις εχω βρει πουθενα σε κανενα site..

Raven
07-10-11, 02:02
Tα σαλιγκαρια σου ειναι αρκετα σπανια . Λεγονται Thiara cancellata


Η γαριδα ειναι bamboo 100%

faceck
07-10-11, 02:51
σε ευχαριστω Raven μηπως ξερεις καμια αλλη πληροφορια? το ενα εχει αυγα τυπου neritina πανω στο κελυφος του..γενικα γεννανε αυγα που δεν γονιμοποιουνται?

η γαριδες τελικα ειναι bamboo shrimps αλλα η μια ειναι ¨μαλλον καποιο παραλλαγμενο ειδος :rolleyes:

tsoum
07-10-11, 03:38
Η γαριδα ειναι bamboo 100%

Είναι σίγουρο αυτο; Το κυριο χαρακτηριστικό των bamboo είναι η "βενταλιες" που εχουν ενω μας λεει οτι εχει δαγκανες.


Ακυρο, τώρα ειδα την απάντηση! Απλα πριν ειχες πει δαγκανες και όχι βεντάλιες και γι'αυτο είπα 100% οχι! :rolleyes:

faceck
07-10-11, 09:41
οκ ευχαριστω παιδια ! το σαλιγκαρι δεν θα το βρισκα με τιποτα :)