PDA

Επιστροφή στο Forum : ακουω προτασεις...please!


kgf12345
29-09-11, 22:14
χρειαζομαι προτασεις για κοινωνικο 160 λιτρα αμερικανο-βραζιλιανικο:D προς το παρον υπαρχουνε μεσα corydoras sterbai αλλα θελω να βαλω και κατι ακομα μεσα που να μπορει ομως να σταθει με τα sterbai.
ψαχνω για ψαρια που κατα προτιμηση να πηγαινουνε ζευγαρι,για να μπει ενα ζευγαρι μονο.
και να ειναι στο στυλ(οπτικα και μονο,δε μιλαω για συνθηκες τις οποιες θεωρω δεδομενο οτι θαναι κοντα αν οχι ιδιες) των dwarf gurami ή apistogramma(αν και ο delta μου εχει πει να μη βαλω τετοια)αλλα εστω κατι σε αυτο το στυλ τελος παντων,ή melanotaenia praecox.


υπαρχει κατι τετοιο ρε παιδια? μπορειτε να προτεινετε κατι?
κατι με χρωμα που να γινεται λιγο μεγαλουτσικο αλλα οχι τερας και να ειναι σχετικα "ηρεμο" ψαρι να στεκεται με τα sterbai:confused:

vaspiou
30-09-11, 21:18
γιατι να ΜΗΝ βαλεις ενα ζευγαρι apisto cacatoo? οι λογοι?

kgf12345
01-10-11, 00:16
υποθετω-αν καταλαβα καλα,γιατι ειναι καπως αγρια και μη χτυπησουνε τα κορυ.αν καταλαβα καλα ομως οταν το συζηταγαμε αν και δεν ειχαμε πει για ακριβες ειδος:rolleyes:ρε σπυρο,γιατι μου ειχες πει να μη βαλω? δε θυμαμαι:D
μου ειχε πει πολλα και προσπαθουσα να τα συγκρατησω ολα,αλλα δε γινεται:D

κατι πρεπει να βαλω ομως γιατι ειναι 160 λιτρα και εχω μεσα μονο 6 sterbai τωρα,αλωνιζουνε εκει μεσα:D

Chris82
01-10-11, 02:01
Βαλε ενα χαρεμακι απο apistogramma agassizii (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/agassizii.htm) που ειναι πιο ηρεμα απο τα cacatu,αν και με αυτα δεν νομιζω οτι θα ειχες καποιο θεμα!;)

kgf12345
01-10-11, 14:24
ωραιο ψαρι,δε νομιζω οτι θα βρω βεβαια.δε θα τις γλυτωσω τις βολτες στο ψαξιμο ουτε αυτη τη φορα μαλον:rolleyes:αν και δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα βαλω.

kgf12345
03-10-11, 10:41
μπορειτε να μου πειτε οσοι κρατατε sterbai με τι αλλα ειδη τα εχετε? εχω δει σε σελιδες συμβατα ειδη αλλα απο αυτα που βλεπω και μαρεσουνε δε μπορω να βρω κανενα:rolleyes:



κανεις? μονο εγω εχω sterbai εδω μεσα:confused:

gaster
10-10-11, 20:05
Γειά χαρα,

Τα sterbai τα έχω με platy red coral και γαρίδες amano.
Λόγω συνεχόμενων γενών από τα platy σκέφτομε να τα χαρίσω και να κάνω κάποια άλλη σύνθεση κρατώντας τα corydoras.
Τα λιτρα που έχω είναι λιγότερα (καθαρά ~90lt).
Έχω σκεφτεί (χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστοί συνδυασμοί)
colisa labiosa πχ ένα ζευγάρι και ενα κοπαδάκι από tetra.
Έλεγα και για melanotaenia τελικά όμως όχι για τα δικά μου λίτρα.

peristerigeo
10-10-11, 20:48
15 καρδιναλιους (χρωμα και κινηση)
1 ζευγαρι ramirezi mikrogeophagus
6+ corydoras sterbai (αν βαλειs αμμο)
πολλα και ευκολα φυτα