PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι εφικτο να μπουν γαριδες σε αυτη την ψαροσυνθεση?


Geovai
29-09-11, 14:20
Σκεφτομαι να βαλω γαριδες για πρωτη φορα στο ενυδρειο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα επιβιωσουν με τα ψαρια που εχω.
Εχω μολυ και κριμπενσις (τα μολυ θα φυγουν μελλοντικα για να το κανω μονο μεκριμπενσις). Ειναι πυκνοφυτεμενο και ph 7, Gh 14.
Σκεφτομαι να βαλω Red Nose Shrimp επιδη εχω τρομερο προβλημα με τριχοειδη και μαυρη αλγη (BBA) και απο οτι εχω διαβασει ειναι οι πιο καταλληλη και για τις 2 αλγες.
Τι λετε θα εχω κανενα προβλημα ή οχι?

lingistis
29-09-11, 14:36
Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημμα αν έχεις τα κριμπένσις... θα κάνουν μεζεδάκια τις γαρίδες.

Alex_Salonica
29-09-11, 15:11
Κιχλίδες+γαρίδες=:smt018

Για καταπολέμηση άλγης μπορείς να βάλεις μερικά σαλιγκάρια zebra nerite.

Geovai
29-09-11, 15:58
καταλαβα! ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Τα zebra nerite θα μου κανουν δουλεια και με τις 2 αλγες? Κυριωσ την μαυρη με ενδιαφερει.
Βεαβαι πηγα και αγορασ και ενα sae αλλα σημερα διαπιστωσα οτι δεν ειναι sae
αλλα flying fox και δεν αγγιζει την αλγη καθολου.

xristoss
29-09-11, 16:06
πρόσεχε με τα nerite μη σε γεμίσουν αυγά

georod7
30-09-11, 09:51
κατ'αρχην οντως τα κριμπενσις εχουν σαν μεζε τις red cherry.επειδη ειναι πυκνοφυτεμενο μπορει να ζησουν και να πολλαπλασιαστουν αλλα το πιθανοτερο ειναι να ειναι συνεχως κρυμενες και ο πληθυσμος τους να ειναι περιορισμενος. μπορεις παντως να δοκιμασεις να βαλεις μερικες, το πολυ πολυ να γευματισουν τα κριμπενσις :D !για την bba αν εχεις πολλες ωρες φωτισμο, κατεβασε τον στις 4μισι με 5 ωρες για 2 βδομαδες περιπου, ταισε λιγοτερο, βαζε και excel καθε μερα αναλογως τα λιτρα σου και θα με θυμιθεις.μπορει να μη φυγει τελειως αλλα θα μειωθει αποτελεσματικα.

Geovai
30-09-11, 10:07
κατ'αρχην οντως τα κριμπενσις εχουν σαν μεζε τις red cherry.επειδη ειναι πυκνοφυτεμενο μπορει να ζησουν και να πολλαπλασιαστουν αλλα το πιθανοτερο ειναι να ειναι συνεχως κρυμενες και ο πληθυσμος τους να ειναι περιορισμενος. μπορεις παντως να δοκιμασεις να βαλεις μερικες, το πολυ πολυ να γευματισουν τα κριμπενσις :D !για την bba αν εχεις πολλες ωρες φωτισμο, κατεβασε τον στις 4μισι με 5 ωρες για 2 βδομαδες περιπου, ταισε λιγοτερο, βαζε και excel καθε μερα αναλογως τα λιτρα σου και θα με θυμιθεις.μπορει να μη φυγει τελειως αλλα θα μειωθει αποτελεσματικα.

οκ ευχαριστω! Αντι για excel μπορω να αυξησω την παροχη co2 απο την μπουκαλα?

theodor72
30-09-11, 14:20
Όσο πυκνοφυτεμένο μαι να είναι το ενδρείο, μέσα στα 120 λίτρα δεν υπάρχει περίπτωση να κρυφτούν για πολύ. Δε θα επιβιώσουν παραπάνω από λίγες ημέρες.

Alex_Salonica
30-09-11, 14:43
Όσο πυκνοφυτεμένο μαι να είναι το ενδρείο, μέσα στα 120 λίτρα δεν υπάρχει περίπτωση να κρυφτούν για πολύ. Δε θα επιβιώσουν παραπάνω από λίγες ημέρες.

+1 :smt023

georod7
30-09-11, 15:06
οκ ευχαριστω! Αντι για excel μπορω να αυξησω την παροχη co2 απο την μπουκαλα?
καλα ειναι να αυξησεις το co2 μεχρι 30ppm αλλα αν βαζεις και 2ml excel την ημερα για καμμια 10αρια μερες θα δεις καλυτερα αποτελεσματα!