PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΥΡΑΚΙ ΣΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ


steve_ier
28-03-04, 23:51
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1860
Ο μονομάχος μου εδώ και 2 μέρες έχει βγάλει ένα λευκό σπυράκι κάτω από το χείλος του στο σαγόνι, σε μέγεθος κεφαλής καρφίτσας :( Τι γίνεται περνάει την εφηβεία ή θα μου γεμίσει και τα άλλα ψάρια :shock: :!:

chris
29-03-04, 00:02
βάλτο σε ένα ποτήρι καλού κακού.
Επειδή πέρασα κάτι ανάλογο πρόσφατα θα σε ρωτήσω αν το σπυρί "βαμβακίζει" αν μου επιτρέπεις την έκφραση.
Αν ναι είναι fungus και το θεράπευσα με furan
Aν όχι μπορεί να είναι ick σε αρχικό στάδιο και μια άνοδος της θερμοκρασίας μπορεί να το νικήσει

steve_ier
29-03-04, 00:16
Όταν λες "βαμβακίζει" τι ενοείς :?:

newfish
29-03-04, 14:22
Σταύρο ο Chris λέγοντας "βαμβακίζει" εννοεί την κατάσταση κατά την οποία αυτό το άσπρο στίγμα – σπυρί αρχίζει να μοιάζει με μια μικρή τούφα από βαμβάκι. Δηλαδή όταν αρχίσει η επιφάνεια του να απαρτίζεται από πολλές και μικρές τριχούλες όπως και το βαμβάκι. Τότε έχεις να κάνεις με fungus και για την θεραπεία του θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις furan.

steve_ier
29-03-04, 21:11
Τελικά δεν "βαμβακιζει" και το σπυράκι είναι μόνο ένα.... Κανένας οδηγός για ασθένειες μονομάχων ???????? Με φώτογραφίες .....

steve_ier
29-03-04, 23:01
Μετά από μιά ψάξιμο πιστεύω ότι πρόκειται για το βακτηρίδιο Chondrococcus columnaris στα αρχικά του στάδια :( Θα τον απομονόσω και θα τον παρακολουθήσω μέχρι να σιγουρευτώ...

chris
30-03-04, 01:50
το Chondrococcus columnaris είναι mouth fungus και το furan κάνει 8)

steve_ier
30-03-04, 11:24
Δυστηχώς έβγαλε και η μία μονομαχίνα μου στο πάνω χείλος :( Θα αρχίσει καραντίνα :cry:

chris
30-03-04, 14:31
βάλε ένα μεγάλο ποτήρι μέσα σε μια γυάλα και γέμισε τα νερο.Ριξε 1/4 του χαπιού furan σε κάθε ένα και επανέλαβε κάθε δυο μέρες με καθαρό νερό μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα

steve_ier
30-03-04, 15:09
Να κάνω τη θεραπεία προληπτικά μέσα σε όλο το ενυδρείο η να απομονώσω τα άρρωστα ???

chris
31-03-04, 01:05
να τα απομονώσεις όπως σου είπα.Τα fungus δεν μολύνουν γρήγορα όλο το ενυδρείο όπως το ick για παράδειγμα.Όσες φορές απομόνωσα δεν προσβλήθηκε ποτέ άλλο ψάρι με mouth fungus ή άλλη μορφή fungus.

steve_ier
02-04-04, 19:54
Τα σπυράκια έχουν σχεδόν εξαφανηστεί από μόνα τους μετά από αλλαγή νερού :roll: Δεν βγάζω άκρη :?: Αλλά ευτηχώς :D

Giorgos
04-04-04, 01:57
Όταν υποψιαζόμαστε ότι υπάρχει αρρώστεια το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε ΠΡΙΝ προχωρήσουμε στην λύση των φαρμάκων είναι αλλαγή νερού. Είναι το καλύτερο φάρμακο και πολλές φορές κάνει θαύματα.
Καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό...