PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδες με neon


Dimitris86
22-09-11, 17:16
Εχω φαει ολο το νετ για να βρω μηπως υπαρχει καποια "θεωρια" ωστε να μας λεει ποσες γαριδες πανε ανα λιτρο. Για να ειμαι ξεκαθαρος εχω ενα 60 φυτεμενο με ενα κοπαδι 7 νεον τετρα και θελω να βαλω γαριδες!μηπως μπορειτε να με βοηθησετε στο τι ειδος γαριδας θα τεριαζε με τα νεον και ποσες?Ευχαριστω :rolleyes:

xristoss
22-09-11, 17:35
τα λίτρα σου είναι λίγα για νέον , τώρα για γαρίδες μπορείς να βάλεις red cherries που γεννάνε συνέχεια και amano που είναι εύκολες

Dimitris86
22-09-11, 17:36
ποσες γαριδες μπαινουν ανα λιτρο/λιτρα?

krispie
22-09-11, 17:50
ποσες γαριδες μπαινουν ανα λιτρο/λιτρα?

Για τις red cherry και γενικά για τις γαρίδες, υπάρχει η θεωρία ότι ο πληθυσμός τους έρχεται σε ισορροπία σε σχέση με το χώρο που φιλοξενούνται... Για αρχή νομίζω μια δεκάδα θα είσαι OK...;)

delta66
22-09-11, 18:28
Εχω φαει ολο το νετ για να βρω μηπως υπαρχει καποια "θεωρια" ωστε να μας λεει ποσες γαριδες πανε ανα λιτρο. Για να ειμαι ξεκαθαρος εχω ενα 60 φυτεμενο με ενα κοπαδι 7 νεον τετρα και θελω να βαλω γαριδες!μηπως μπορειτε να με βοηθησετε στο τι ειδος γαριδας θα τεριαζε με τα νεον και ποσες?Ευχαριστω :rolleyes:
Μη σκας, δεν προκειται να μαλλωνουν αν ειναι η μια πανω στην αλλη :D
Αυτο που παιζει ρολο ειναι το ταισμα που θα πρεπει να κανεις σχετικα με τα λιτρα του νερου και τη ισχυη της βιολογικης φιλτρανσης.
Αυτο που λεω ειναι μια φυσιολογικη εξελιξη αυτου που αναφερει ο krispie "ο πληθυσμός τους έρχεται σε ισορροπία σε σχέση με το χώρο που φιλοξενούνται" και το βλεπω στην πραξη.

Alex_Salonica
22-09-11, 18:33
ποσες γαριδες μπαινουν ανα λιτρο/λιτρα?


Αυτό έχει σχέση με τη φίλτρανση, αν τηρούνται οι ρουτίνες με την αλλαγή νερού, αν έιναι φυτεμένο το ενυδρείο κ.λ.π.


Ένας άτυπος κανόνας με τη βασική φίλτρανση είναι 1 γαρίδα ανά λίτρο.

Dimitris86
22-09-11, 21:29
Ενα φιλαρακι μου εχει ενα ενυδρειο με guppy και 2 γαριδες αμανο(αν ειναι σωστο το ονομα),λοιπον ολα καλα με τη 1 γαριδα αλλα η 2η εχει θα ελεγα υπερκινητικοτητα,δλδ γυρναει ολο το ενυδρειο πολυ γρηγορα και πολλες φορες κολιμπαει αναποδα!!υπαρχει καποια εξηγηση για αυτη την συμπεριφορα?

ippomas
23-09-11, 08:50
Εχω την εντυπωση Δημητρη οτι δεν εχεις προβλημα με τα νεον ουτε με τα λιτρα σου που ειναι καλα τα 60 αλλα και σε σχεση με τις γαριδες δεν θα εχεις προβλημα. Σε λιγο διαστημα θα πολ/στουν και θα βλεπης τον βυθο σου να ειναι γεματος. Οσο για την συμπεριφορα τους δεν την εχω μελετηση απλα πηγαινουν παντου απο φιλτρα αναροφησης μεχρι οπου μπορεις να φανταστης και φυσικα τα νεον δεν τις πειραζουν. Εχω δωση πολλες φορες και κατα δεκαδες και αυτες ξαναπληθαινουν ειναι ο κυκλος τους καλος.