PDA

Επιστροφή στο Forum : Καί άλλο ενυδρείο? RIO 400


Makis M
25-03-04, 15:42
Γειά χαρά σέ όλους. -+5

Χθές βλέπωντας τά ....ψαράκια να κολυμπούν :wink:, παρατήρησα οτι τα P.acei ....μεγάλωσαν, :shock: μάκρυναν :shock: . Οχι οτι ειχα καιρό να τα δώ, αλλά ετσι ξαφνικά συνηδητοποίησα οτι τα ψαράκια ...η αρχισαν να μεγαλώνουν η.... τό ενυδρείο άρχισε να μικραίνη :?: . Γιά οσους δεν ξέρουν, το ενυδρείο μου ειναι Juwel 100Χ50Χ40 και το αγόρασα μέ ολα τα παρελκόμενα κομπλέ. Σήμερα εχη μέσα P.acei, Iodotropheus, L.Caeruleus και :oops: Α.baenschi. Οταν τα πήρα βέβαια ηταν μικρά αλλά.......Τέλος πάντων, να μην κουράζω.

Παρατηρώντας λοιπόν τά αφρ -+10 νάκια, αρχισα να σκέφτομαι οτι πρέπη να πάρω κιάλλο ενυδρείο καί μάλλον σκεφτόμουν δυνατά :lol: επειδή το εταιρόν μου ήμισυ εκπληκτα προσφώνησε : "κιάλλο ενυδρείο?" :)
Σκέφτηκα λοιπόν να συζητήσω το γεγονός με τούς φίλους μου, δηλαδή εσάς μέσα στό forum.
Ξέρω οτι σε μερικούς(μάλλον σέ όλους) αρέση η ιδέα να συζητήσουν τήν γνώμη τους πάνω σέ ενυδρείο, παρελκόμενα, νερό, χημικά, φυτά κλπ.
Σας ενημερώνω λοιπόν οτι αποφάσισα να ξεκινήσω καινούργιο ενυδρείο καί προκαλώ (παρακαλώντας :wink: ) ολους για τεχνογνωσία και συζήτηση γιά τα υπέρ καί τα κατά. Χώρος καί χρόνος υπάρχη αυτήν την φορά δεν βιάζομαι), λεφτά θα δούμε(μήν τρελλαθούμε κιόλας).
Θέλετε να παίξουμαι :?:
1) 200λιτρα η 500?

Tolis
25-03-04, 15:47
500

salcon
25-03-04, 15:52
Τωρα Μακη μου, θες απαντηση?
:lol:
Γιατι αν θες ,τοτε παιζουμε στην κυριολεξια. :evil: :evil:
Αλλη ερωτηση :!:

ουπς με προλαβε ο κυρ Τολης

Giorgos
26-03-04, 00:20
Αν μπορεις... παραπάνω απο 500.....
Θέλουμε κι άλλες λεπτομέρειες! 8)

Makis M
26-03-04, 00:54
Αν μπορεις... παραπάνω απο 500.....
Θέλουμε κι άλλες λεπτομέρειες! 8)

Καλησπέρα σέ ολους. (πολύ αυστηρός εισαι φίλε salcon :wink: )
Εχω μία πολύ γερή βάση από σκρίνιο μέ μήκος 160Χ50πλάτος καί 45εκατοστά υψος. Τό ξύλο ειναι 3 εκατοστά παχύ.
(Βέβαια θά ανέβω μέ 4φίλους απάνω νά την τσεκάρω +-8 +-8 +-8 +-8 ).
Αυτό μάλλον μέ καλύπτη γιά ένα 160Χ50Χ60=480λίτρα
Οχι ομως οτι με αφήνη αδιάφορο η ιδέα του πάνω από 500. Τί λεπτομέρειες χρειάζονται :?:

:!: Αρχισα νά σκέφτομαι μήπως αξιζη να τό φτιάξω μόνος μου αντί να αγοράσω. :!:

salcon
26-03-04, 10:29
Αν νομιζεις οτι η βαση ειναι γερη προχωρα.
Ελπιζω να εχει και στην μεση της βασης καποια στηριγματα,αλλιως να προσθεσεις καλυτερα.Μην ξεχνας οτι δεν θα ειναι μονο το βαρος του νερου που θα σηκωσει το επιπλο.
Σε αυτα τα μετρα ενυδρειου μπορεις να το φτιαξεις ευκολα μονος σου,μη σε φοβιζει.Το καναμε και μεις με την βοηθεια του πιο εμπειρου :shock: σε αυτα lasal για τον paparatsi.θα σου πουν και οι υπολοιποι.
Για μενα τζαμια 10αρια 4 κοντρες 5αρες γυρω γυρω πανω και κατω και απο μια στην μεση πανω κατω.
Εχουν γραφτει αρκετα αρθρα σχετικα στην κατηγορια Εξοπλισμος και Τεχνολογια.
Αν πας για μεγαλυτερο πρωτο πραμα που θα κανεις ειναι να ρωτησεις την γυναικα σου αν την αφηνει και αυτην αδιαφορη :D :D . γιατι αν δεν παιξεις με τους ποντους πας για δυμετρο (ογκος δηλαδη).
Οπου εδω καλυτερα για μενα να στο φτιαξουν.Ασε που θες και αλλη βαση (σιδηροκατασκευη),επενδυση και διαφορα αλλα.

Και δεν ειμαι αυστηρος.
Παιχνιδιαρης ειμαι βρε. :wink:

Makis M
26-03-04, 11:36
[quote="salcon"]Αν νομιζεις οτι η βαση ειναι γερη προχωρα.
Ελπιζω να εχει και στην μεση της βασης καποια στηριγματα,αλλιως να προσθεσεις καλυτερα.

Καλημέρα Γιάννη :)
Καλά και εγώ μήν νομίζης οτι παρεξηγήθηκα :wink: .
Σωστά. Η βάση εχη δύο κάθετες τραβέρσες. Θά προσθέσω αλλη μία ωστε ανά κάθε 53εκατοστά να εχω "κολώνα". Πιστεύω νά αντέξη. Βέβαια θά την δοκιμάσω κιόλας +-8 .
Χθές ειχα βάλη κάτι τιμές γιά ενυδρεία καί μάρκες με τιμές πού μπορώ να βρώ εδώ στήν Πολωνία. Το αρθρο ομως το απέσυρα γιά να μην διμιουργήσω αρνητική διαφήμηση η ανταγωνισμό στα Ελληνικά προιόντα. Μπορώ βέβαια να στείλω πμ η να το ξαναβάλω αν θέλη το φόρουμ.
Σκεφτόμουν λοιπόν, αν εδώ τά ενυδρεία ειναι πιό φτηνά ισως νά αξίζη να τό πάρω ετοιμο :!: (βέβαια χάνω την κατασκευαστική ικανοποιήση) .
Ενα 150Χ50Χ60 φτιαγμένο local κοστίζη κάπου 130€. (επειδή εδώ στατιστικά υπάρχη περίπου ενα ενυδρείο ανά δύο σπίτια)
Βασικά, το να το κάνω μόνος μου ειναι πρόκληση, αλλά μού ερχεται αμέσως στό μυάλό :roll: ενα ομορφο ενυδρείο με τρύπα -+9 πού χάνη νερά. Βέβαια καί αυτά λόγω απειρίας. Πρέπη να ρίξω μιά ματιά στην κατηγορια Εξοπλισμος και Τεχνολογια καί να κυτάξω πού μπορώ να βρώ τα υλικά καί θά σας πώ. +-3

Makis M
14-04-04, 21:29
Τα τελευταία νέα.

Καταρχάς Χριστός Ανέστη σε όλους και Χρόνια Πολλά.
Γύρισα πιά πίσω στην καθημερινότητα μετά την γιορτή τού Πάσχα και βρήκα στό mail μου τής παρακάτω προσφορές γιά ενυδρεία:

α) μάρκα "aqu..." 530 λίτρα 300€+καπάκι 160€+ παρελκόμενα 70€ = 530€ (ειναι ομορφο ενυδρείο με χρυσοβαμένο αλουμίνιο στίς γωνίες καί αλουμινιένο καπάκι μέ κατά μήκος "παραθυρα" οπως τα Juwel)
β) μάρκα "ju..." κομπλέ 630€
γ) μάρκα ??? 450λίτρα 115€ +καπάκι 100€+ παρελκομενα 90€ =300€

Βρήκα και μιά εταιρεία πού μπορή να μού κόψη τά τζάμια σέ ανάλογες διαστάσεις. Ισως τελικά :? :? να το φτιάξω μόνος μου(ο Giorgos μού εξήγησε αρκετά το Μ.Σάββατο γιά το πώς να το φτιάξω μόνος μου :wink: ).
Ακόμα απόφαση βέβαια καμιά.... μιάς και θά το ξεκινήσω μετά από τις καλοκαιρινές διακοπές.

Αυτά γιά την ώρα.

Makis M
23-04-04, 18:27
Συνέχεια......
Τελικά αποφάσισα να αγοράσω ενυδρείο, αντί να το φτιάξω, γιατί στά υλικά τά βρήκαμε σκούρα τα πράγματα εδώ στό Πολωνό :)
Μάλλον θά πάρω λοιπόν το RIO 400, μιάς και είναι κομπλέ και παράξενα ......βγαίνη λίγο ακριβώτερο (583€ χωρίς βάση)από όλα τα άλλα ενυδρεία μαζί μέ τά παρελκόμενα. ("παρελκόμενα" η "κομπλέ" εννοώ:ενυδρείο με καπάκι, φωτισμό, φίλτρο & αντίσταση).
Επίσης, στό RIO 180 πού ηδη εχω, δουλεύη καί δεύτερο φίλτρο εξωτερικά, ενα EHEIM ECCO 2234 γιά κάθε ενδεχόμενο.
Στό 400αρι λέω να πάρω το EHEIM 2215-2.
Μπορώ να ακούσω τήν γνώμη σας γιά τα παραπάνω :?:
:shock:

TAN
23-04-04, 20:19
Μακη μιας και εχω το rio400 και ειναι το καμαρι μου θα σου πρωτινα ανεπιφιλαχτα να το παρεις.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι η τιμη που ειπες ειναι σχεδον ιδια με αυτην στην Ελλαδα.
:? Για φυλτρο για ριξε μια ματια στο Eheim 2028 proffesional2.Ayto exv balei kai einai asteri..
:wink:

Makis M
23-04-04, 21:37
[quote="TAN"] rio400, προβληματιζει η τιμη,

Γειά σου ΤΑΝ,
Σε προβληματίζη η τιμή ε?. Εμένα να δής! Αλλά ειναι πραγματικά ωραίο ενυδρείο. Και εγώ που νόμιζα οτι εδώ θά ηταν φθηνότερα :( . Δυστηχώς ειναι η καλύτερη προσφορά πού έχω από Internet shop για την ώρα. Δηλαδή, βρήκα τιμές 583€, 708€, 552€ αλλά παράδωση μόνο Αγγλία, 619€, 756€, 614€. Βέβαια θά κυτάξω και στά μαγαζιά πού πιστεύω να'ναι φθηνότερα, αλλά μάλλον ολα εκεί κοντά θα ειναι. Καί στην Ελλάδα τόσο κάνη? Γιατί ομως σέ προβληματίζη, μπορής να μου εξηγήσης?

Eheim 2028 proffesional2.

Σχετικά με τά φίλτρα. Εκανα κομπλέ διάφορα ενυδρεία προσθέτοντας στό καθένα τήν τιμή του Eheim 2128(235€). Μετά, οταν αποφάσισα γιά το rio400, σκέφθηκα οτι το Jumbo θα ειναι το βασικό και γιά εφεδρία φίλτρο δέν θα χρειαζεται τοσο μεγάλο αλλά αφού εσύ εχης το ιδιο ενυδρείο και εισαι ευχαριστημένος γιατί όχι. Η τιμή του εδώ ειναι 156€. Ελλάδα πόσο είναι?

TAN
24-04-04, 12:21
Για την τιμη ενοουσα ειναι σχεδον η ιδια,εδω το rio400 το πειρα 600Ε και ως γνοστον εμεις πλειρονουμε και κεφαλικο φορο. :twisted: :twisted:
Το φυλτρο το αγορασα 280e και μετα απο αρκετο ψαξιμο. :evil: :evil:

Καταλαβες τι παει να πει κεφαλικος φορος...
100% πανο......zw

Makis M
24-04-04, 15:13
[quote="TAN"] κεφαλικος φορος...

ο φόρος πού πληρώνουν οι κέφαλοι :?: :lol:
:wink: Πάντως Θανάση, μην νομίζης οτι και εδώ θα μείνη έτσι. Η Πολωνία μπαίνη επίσημα τον Μαίο στην E.U και ηδη παρατηρούμε στην αγορά ελλείψης σε διάφορα εισαγώμενα ειδη. Μάλλον ψάχνουν γιά.....κέφαλους :wink:

Σήμερα πάντως, μίλησα με τόν ιδιοκτήτη τού μαγαζιού πού ειχα αγοράση το πρώτο μου Rio 180, (ειναι το πίο ακριβό στό Ιντερνετ :evil: ) . Συζητήσαμε γιά τις διάφορες τιμές πού βρήκα και τού ζήτησα καλύτερη προσφορά γιά το Rio400, Eheim 2026 η 2028. Ελπίζω να δώση καλύτερη τιμή. Θα ενημερώσω.

Ειδα την φωτογραφία τού Rio400 που εχεις στό site σου. Τί ψάρια έχης βάλη μέσα?

TAN
27-04-04, 14:00
Ειδα την φωτογραφία τού Rio400 που εχεις στό site σου. Τί ψάρια έχης βάλη μέσα?

Προσορινα εχω μεσα 3 dwarf gourami(1m-2f),και μια ομαδουλα corydoras απο την γεννα μου.
Θα ειναι το μελοντικο σπιτικο για μερικα Δισκακια οταν παραλαβω την aquametic και εχω φτιαξει ιδανικες
συνθικες.Mε PH 7,2 δεν ειναι και οτι καλυτερο... :wink:

Giorgos
28-04-04, 02:15
Μην κοιτάται μόνο το pH.
Οι ιδανικές συνθήκες έχουν να κάνουν επίσης και με τα GH & KH (μην πω ότι είναι και πιο σημαντικά) και ακόμα περισσότερο η αγωγιμότητα (αν μπορείς να την μετρήσεις).

TAN
28-04-04, 09:35
Μην κοιτάται μόνο το pH.
Οι ιδανικές συνθήκες έχουν να κάνουν επίσης και με τα GH & KH (μην πω ότι είναι και πιο σημαντικά) και ακόμα περισσότερο η αγωγιμότητα (αν μπορείς να την μετρήσεις).


οταν παραλαβω την aquametic και εχω φτιαξει ιδανικες
συνθικες

Γιωργη μου φυσικα και το ph απο μονο του δεν λεει κατι γιαυτο ειπα ιδανικες συνθικες :!: :!:
και θελω να πω ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΙΤΑ,ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΙΤΑ ΚΑΙ PH.Μπορει να μην ειχα γινει κατανοητος αλλοστε τα ειχαμε πει και απο κοντα για το θεμα.. :wink:

Makis M
28-05-04, 20:27
[quote="Μάκης Μ"] Ερώτηση 1) 200λιτρα η 500?
500

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ :D :D :D :D
(Να'ναι καλά οι ταχυδρόμοι :wink: )
Ειναι 400Λιτρα, :D
Εχη τρομερή βάση, :o
Ειναι υπέροχο, 8)
Ειναι μεγΑλο :shock: :D
Ειναι το......................... RIO 400 :D :D :D :D :D :D :D :D
Αν ολα πάνε με βάση το πλάνο, 15 Ιουλίου μετά τις διακοπές αρχίζη το στρώσιμο :D .

Makis M
29-05-04, 17:09
Τό 400αρι θα γίνη σπίτι γιά Αφρικανικες Κιχλιδες της λιμνης Malawi.

AFRIKANOFILOS
29-05-04, 17:49
Ετσι μπραβο :wink: :D :D :D :!:

Giorgos
30-05-04, 02:15
Αχ Μάκη και έλεγα μήπως γινόσουν και εσύ μέλος των ψαριών μαλακού νερού! :(
Το θέμα αυτό μεταφέρεται. :arrow:

Makis M
30-05-04, 12:24
Αχ Μάκη και έλεγα μήπως γινόσουν και εσύ μέλος των ψαριών μαλακού νερού! :(
Το θέμα αυτό μεταφέρεται. :arrow:

Sorry Giorgo, αλλά βλέπης η πρώτη αγάπη δύσκολα ξεχνιέται :)

stefanos.f
30-05-04, 23:47
Τετοια να ακουω να χαιρομαι.... :D :D :D Μπραβοοο Μακη φιλε μου, πολυ καλη επιλογη :!: Για οποιαδηποτε βοηθεια εδω ειμαστε :wink:


ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ
Συγνωμη για την αποχη μου εδω και τρεις εβδομαδες αλλα ειχα χαλασμενο modem το οποιο και εφτιαξα εχτες :wink: Να μαι παλι :D

inser
31-05-04, 02:13
Μακη καλοριζικο :!: :D :D
Οσο για την επιλογη σου για τα ψαρια το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως χαρακτηριζω την αποφαση σου ΄ΣΟΦΗ΄ +-3 +-3 +-3 +-3 +-3

:lol: :lol:

TAN
31-05-04, 15:48
καλοριζικο Μακη....


Δες το pm σου.. :wink:

Makis M
01-06-04, 21:55
καλοριζικο

Σάς Ευχαριστώ όλους σας. Σίγουρα έχουμαι πολλά να πούμε.
Αποφάσισα να βάλω εξωτερικό φίλτρο το Eheim 2028. (ευχαριστώ ΤΑΝ γιά την βοήθειά του, τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο να πειστώ ε? :wink: )
ΤΑΝ, επειδή ξέρω οτι έχης το ίδιο ενυδρείο, (η οποιος άλλος το έχη) γιά πές μου την γνώμη σου γιά την βάση του. Εμένα μου φαίνεται πολύύύύ φτηνιάρα.

Στό δωμάτιο πού αποφάσισα να βάλω το ενυδρείο, μού τά χάλαη λίγο το ξύλινο πάτωμα οσον αφορά την ευθυγράμμιση :evil:. Εκοψα ροδέλλες plexiglass μέ πάχος 5χιλιοστά και διάμετρο 8εκατοστά (λίγο μεγαλύτερη από αυτήν πού έχουν τά πόδια τής βάσης). Θά τίς προσθέσω στά τέσσερα μπροστινά πόδια και ελπίζω να το ευθυγραμμίσω.

TAN
02-06-04, 09:20
ΤΑΝ, επειδή ξέρω οτι έχης το ίδιο ενυδρείο, (η οποιος άλλος το έχη) γιά πές μου την γνώμη σου γιά την βάση του. Εμένα μου φαίνεται πολύύύύ φτηνιάρα.



Είναι το μελανό σημείο στο σαλόνι μου..:twisted:



Το μόνο καλό που έχει είναι τα δυο πολύ ευρύχωρα ντουλάπια για τα φίλτρα.:wink:

Makis M
16-08-04, 23:29
Χαιρετώ την παρέα και συγγνώμη για την αποχή μου τοσο καιρό, αλλά μου τα κάνανε σκ..α στο εργοστάσιο και μέχρι να τούς σκοτώσω όλους :evil: , ουτε για άδεια δεν προλαβαίνω να κατέβω φέτος.
Παρόλαυτά, με αφορμή δυο τεράστιες ρίζες που θέλω-δεν-θελω έγινα κάτοχος και γιά διαφόρους άλλους λόγους αποφάσισα το 400αρι να γίνη σπίτι γιά ....."αλλες κηχλίδες". Please Γιώργο, μην γελάς :twisted: και μετέφερε το θέμα.
Ps. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας Giorgo και TAN για τις ρίζες αλλά παρόλαυτα και μετά από ενα μήνα :shock: ακόμα βγάζη,βγάζη,βγάζη μπατζαρόζουμο. Μήπως κανένας άλλος ξέρη κανένα κολπάκι μπάς και καταφέρω να βγάζη μόνο "τσαγάκι"?
Στό επανακούην :wink:

lasal
17-08-04, 04:24
Γειά σου Μάκη
Εχω μια απορία
Γιατί το 400άρι στην φωτογραφία δείχνει μικρότερο?

x-nos
17-08-04, 04:50
Τι ερώτηση ηταν πάλι αυτη ρε Γιάννη?
Με zw σες!!!!!!!!!!!!!

Makis M
17-08-04, 10:12
απορία Για το 400άρι

Σε λιγες μερες φορτωνω φωτο με το ενυδρειο, φιλτρα, ριζες κλπ για συζητηση. Το RIO ειναι 151X62X51(477L)

Makis M
17-08-04, 23:14
Φωτος

x-nos
18-08-04, 01:54
Πολύ ωραίο καλορίζηκο! Δεν κατάλαβα ένα πράγμα....η γκόμενα στα πλάι τι ρόλο βαράει? :D

Makis M
18-08-04, 02:33
χε,χε,χε.
Ειναι ο φύλακας του ενυδρείου :lol:

x-nos
18-08-04, 03:02
Ωραια! :D :D :D

stefanos.f
23-08-04, 19:39
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου... Θα ηθελα ομως να κανω μια ερωτηση επειδη με αυτα που ειδα στις φωτογραφιες σου ψιλο μπερδευτικα λιγουλακι :roll: Σκοπευεις να βαλεις στο ενυδρειο σου αυτο Αφρικανικες Κιχλιδες :?: Ρωταω επειδη στην βαση του ενυδρειου σου ειδα μια ριζα moopanii wood (μπορει βεβαια να μην σκοπευεις να την βαλεις μεσα) αλλα και δεν υπαρχουν μεσα πετρες και επειδη τελος εχεις χρησιμοποιησει για υποστρωμα χαλικακι και οχι αμμο :!: Θυμιζω οτι η σωστη σειρα στο στησιμο του ενυδρειου ειναι... φελιζολ... πετρες βασεως... αμμος.... οι υπολοιπες πετρες... και ΤΕΛΟΣ νερο :!: Φιλικα Στεφανος :!:

Makis M
23-08-04, 22:35
Στέφανε γειά σου,

Sorry, ξερω οτι εγώ φταίω που σας μπέρδεψα λέγοντας την μιά οτι θά βάλω Αφρικάνικες κιχλιδες και μετά άλλαξα γνώμη. Τελικά θα αντικαταστησω το χαλικι με αμμο, θα μεταφέρω από το 180λ ενυδρειο τις κιχλίδες απο την λίμνη Malavi στο 400ρι που ειναι πιο μεγάλο και θα ζήσουν πιο άνετα. Μετά την μεταφορα των ψαριών, το 180ρι θα το καθαρίσω, θα βάλω χαλίκι, την μικρή ρίζα, πολλά φυτά :D και ψάχνω να βρώ τί "αλλες κιχλιδες" κυκλοφορούν στην αγορά.
Παρελάβα το background για το 400ρι, και ηδη ξεκινησα το στρωσιμο.

Μάκης :D

Makis M
26-09-04, 22:55
Στο ενυδρειο αρχισε το στρωσιμο απο την Πέμπτη 24Σεπτεμβρίου. Μέσα εχη 3 Ancistrus dolichopterus και 3 Botia macracanthus. Σημερα οι μετρησεις, αν και πολύ νωρις ειναι ΚΗ6, GH4, ΝΟ2 0, ΝΟ3 0, 8,2 pH.
Χθές εστιψα το μπλε σφουγγαρι απο το 180ρι στο 400ρι για να βοηθησω το στρωσιμο.
Το 180ρι θα γινη φυτεμένο με μικρες κιχλιδες . Στην αγορα μεταξυ άλλων υπαρχουν A. cacatuoides, Microgeophagus ramirezi, A.tifasciata, A. borelii, A. agassizii, Anomalochromis thomasi, Pehicachromis kribensis. που μάλλον θα διαλέξω για το φυτεμενο ενυδρειο 180λ(βέβαια οχι όλα τα ειδη που ανέφερα). Ποιός συνδιασμός θα ταίριαζε καλύτερα απο τα παραπάνω ψάρια? η κάνα άλλο είδος ισως?

inser
27-09-04, 10:56
Κατι ασχετο με την ερωτηση σου.Προσεχε τις κατολισθησεις εαν δεν εχεις κολλησει τις πετρες με σιλικονη. :!:

Markos
27-09-04, 11:34
Καλορίζικο!!!!

Η πλάτη είναι πραγματικά πολύ ωραία!

Γενικά πολύ ωραίο το set up σου.

Ίσως το αριστερό τμήμα με τις πέτρες να είναι λίγο επίφοβο για κατολισθήσεις (έτσι φαίνεται από την φωτογραφία, αλλά είμαι σίγουρος ότι εσύ από κοντά θα έχεις πολύ καλύτερη συνολική εικόνα)

Makis M
27-09-04, 13:00
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Στον πατο, πανω στο φελιζολ, εχω τοποθετηση δυο τεραστιες (60Χ35εκ)επιπεδες πετρες με παχος 5εκ). Πανω σ'αυτες τι πετρες "εχτισα" την αριστερη και δεξια πλευρα. Ολες οι πετρες στην αριστερη πλευρα ειναι κολημενες με σιλικονη. Μετα μπηκε η αμμος.

Giorgos
27-09-04, 23:12
Το θέμα είναι ότι δεν μας είπες ποια από τα ψάρια που αναφέρεις σου αρέσουν εσένα περισσότερο, ποια θα προτιμούσες. Δεν μπορούμε να σου πούμε ποια να επιλέξεις. Κάνε την αρχή και συνεχίζουμε.
Υπόψιν ότι τα πρώτα πέντε (A. cacatuoides, Microgeophagus ramirezi, A. trifasciata, A. borelii και A. agassizii) είναι Νότιο Αμερικάνικες κιχλίδες ενώ τα Anomalochromis thomasi και Pelvicachromis pulcher (kribensis) είναι από τα ποτάμια της Δυτικής Αφρικής.

Makis M
28-09-04, 08:44
Το θέμα είναι ότι δεν μας είπες ποια από τα ψάρια που αναφέρεις σου αρέσουν

Giorgo, αυτη την στιγμη θα απαντουσα 90%Apistogramma(το 10% το αφηνω μηπως και προτεινης(εται) τιποτα αλλο) :wink: :). Αυτο το γενος μου κινησε πιο πολυ το ενδιαφερον. Θα ηθελα να ξανα-υπενθημίσω, οτι αυτα τα ψαρια θα μπουν στο "μικρο" ενυδρειο(180-200λ) με ριζα και φυτα.

Ps. Στο μεγαλο ενυδρειο απο χθες το νερο ειναι "κρυσταλινα" καθαρο. Ειναι δυνατον σε τρεις μερες :shock: :?: :?: , Σιγουρα θα βοηθησε το στιψιμο του σφουγγαριου απο το ενα ενυδρειο στο αλλο. (Thanks halvas69 +-3 ).
Σημερα θα κανω τεστ νερου για να δω που ειναι τα νιτρικα, αμμωνια κλπ................{(28Σεπτεμβριου-00:40) τεστ=gh 5,kh 8,no2 0,no3 0, ammonia 0.5 :wink: . temp 25.2, pH8)}

Makis M
08-10-04, 23:14
Τα νεα απ'το 400ρι

Temp 25.2C, Ph 8.2, KH 8, GH 4, Ammonia 0.7mg/l, NO2 0.7mg/l, NO3 10mg/l και το στρωσιμο συνεχιζεται.
Τα σαλιγκαρια μου εχουν κανη πολυ εντυπωση. Στο 400ρι ειναι πολυ πιο ενεργα απο οτι στο 180ρι. Ολη μερα κυκλοφορουν. Στην φωτογραφια δυο γνωριστηκαν και μετα το ενα απο αυτα παραλιγο να.........βγη απο τα ρουχα του :lol: :lol: .
Τα botia ομως για την ωρα δεν δειχνουν πολυ-ενδιαφερον για τα σαλιγκαρια. Περιμενα να ειναι πιο επιθετικα, αλλα μαλλον ακομα ειναι μικρα η μηπως ειναι χορτασμενα:?: :?:

TAN
11-10-04, 14:57
Ομορφες photo Μακη... :D
Τα botia ομως για την ωρα δεν δειχνουν πολυ-ενδιαφερον για τα σαλιγκαρια. Περιμενα να ειναι πιο επιθετικα, αλλα μαλλον ακομα ειναι μικρα η μηπως ειναι χορτασμενα:?:

Οταν θα παρουν στροφες δεν θα αφισουν κανενα ιχνος σαλιγκαριου.
Μπορει να ειναι σε φαση προσαρμογης στο νεο tank... :wink:

koulio
11-10-04, 16:28
μακη απο δικια μου εμπειρια 2 φορες προσπαθησα να εισαγω αυτα τα υπεροχα σαλιγκαρια με boatia. ολα αντεξανε το πολυ 10 μερες. μαλιστα ενα το ειχα χασει σε κατι φυτα μεσα και βρηκα μονο το κελυφος :wink:

αμα τα δεις να ειναι στην ιδια θεση πανω απο 2 μερες να αρχισεις να υποψιαζεσαι. μην κανεις την γκαφα που ελεγα οτι ειναι δραστηρια μονο βραδυ κτλ .

Makis M
11-10-04, 18:38
Η αληθεια ειναι, οτι οταν τα σαλιγκαρια τα ειχα στο 180ρι η τα εβλεπα κλειστα η αναποδα, οποτε μαλλον τρωγανε πολλες σφαλιαρες απο τα αφρικανακια(ειχα δη πολλες φορες ειδικα τα Aulonocara). Στο μεγαλο ενυδρειο, μαλλον ξεθαρεψανε επειδη εχουν λιγοτερους εχθρους(για την ωρα τουλαχιστον).
Οταν το νερο θα ειναι ετοιμο και μεταφερω τις κιχλιδες απο το μικρο στο μεγαλο ενυδρειο συν τα botia, μαλλον θα αρχισω να τα χανω. Εκτος...και αν προλαβουν και πολλαπλασιαστουν τοσο, ωστε να δατηρησουν την υπαρξη τους μεσα στο ενυδρειο.

Makis M
16-10-04, 00:25
Αγαπητοι φιλοι,

Μετα απο 21μερες μπορω να πω οτι το 400ρι πια εστρωσε. :D
Οι σημερινες τιμες του νερου ειναι:
ΝΗ4/ΝΗ3 -0
ΝΟ2 -0
ΝΟ3 -20mg/l
ΚΗ -8
GH -5
Ph -8.2
Temp -25.1

Το ενυδρειο αυτο, ειναι πια, 400λιτρα με Αφρικανικες κιχλιδες Malawi. :D
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Parousiaseis/ParMakis2.htm
Σε λιγες μερες ανοιγω νεο θεμα για ενυδρειο 180λιτρα με Αμερικανικες κιχλιδες

Ευχαριστω Ολους για τις κατα-καιρους ιδέες και την πολυτιμη βοηθεια σας.