PDA

Επιστροφή στο Forum : χρηση μολυβιου ως ερμα


gaia
25-03-04, 11:54
απο την πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου μου(δυο ετων) χρησιμοποιω βαρυδια απο μολυβι για την συγκρατηση φυτων στον βυθο χωρις να εχω εντοπισει καποια επιπτωση σε φυτα η ψαρια παρολο που εχω δει να παρουσιαζεται απο απαγορευτικο μεχρι ''καλυτερα μην το κανετε''
προσωπικα με διευκολυνει παρα πολυ στα φυτα κορυφης οπου το κλαδεμα τους απαιτει ξεπατωμα του φυτου και πεταμα του κατω μερους του
τα φυτα αυτα αφου κοψω τις κορυφες που θελω,τις κανω ματσο,τις τυλιγω με πετροβαμβακα και τις τοποθετω σε γλαστρακι με βαρος . οταν βρω ακριβως το σημειο που θα το φυτεψω,χωνω το γλαστρακι 1εκατ μεσα στο υποστρωμα οπου σε λιγες μερες θα εχει ριζωσει
μ'αυτον τον τροπο αποφευγω τον χαμο που γινεται απο ενα ξεριζωμα φυτου και ταυτοχρονα εχω την ευχερια να μετακινω τα φυτα μεχρι να βρω την τελικη τους θεση
ακομη μπορεις να δωσεις στο φυτο πολυ πιο ευκολα την μορφη-σχημα που θελεις να εχει, πραγμα πολυ πιο δυσκολο οταν το προσπαθεις χωνοντας κορυφες κατευθειαν στο υποστρωμα
το ερωτημα ομως ειναι μηπως εχω μια ωρολογιακη βομβα στο ενυδρειο μου
υ.γ αυτη την στιγμη εχω γυρω στα 100γρ μολυβι σε 250l μικτα νερο και αλλαζω καθε εβδομαδα το 1/3( 6,7 ph-4GH-5KH )

pavloukos
25-03-04, 12:55
Εγώ αυτό που κάνω είναι να τυλίγω τα ματσάκια με λεπτή πετονιά, αφήνοντας ένα κομματάκι πετονιά να προεξέχει από το δέσιμο το οποίο στην συνέχεια το δένω σε μια μέτρια μεγέθους μη ασβεστολιθική πέτρα. Σιγουρεύω ότι η πέτρα φυσικά είναι βαρύτερη από το ματσάκι. Μετά βυθίζω την πέτρα στο υπόστρωμα και voila :)

Tolis
25-03-04, 15:53
Εχω συναντησει πολλές αναφορες σε αρθρα και στο διαδικτυο, και σε παλια και καινουργια βιβλια και περιοδικα, απο απαγορευτικες εως "καλυτερα μην το κανετε", οπως λες κι εσυ. Το μολυβι απο οσο εχω διαβασει δεν ειναι ουδετερο στο νερο, βγαζει πραμα.
Κι εγω το χρησιμοποιω καμμια φορα, αλλά μονο για λιγες μερες, ειτε για να κρατησω κατω καποια φυτα μεχρι να πιασουν καλα, ειτε για να παρκαρω ενα ματσακι ελευθερα μες στο νερο μεχρι να δω που θα το φυτεψω.
Εφοσον βαζεις πρωτα τα φυτα σου σε γλαστρακι, χρησιμοποιησε μικρες πετρες για βαρος.

soza
26-03-04, 12:09
Kαι εγω εχω ακουσει οτι το μολυβι προκαλει διαφορα.
Ασχετα απο τα ψαρια, πριν καποια χρονια ειχα παει στο καταφυγιο πτηνων στν Αιγινα. Εκει ηταν ενα πουλι (ερωδιος νομιζω σα να θυμαμαι καλα), το οποιο ειχε φαει κατα λαθος σκαγι (τα οποια ως γνωστο ειναι μολυβενια).Το γεγονος οτι το πουλι δεν μπορεσε να αποβαλει το μολυβι, ειχε ως αποτελεσμα να στραβωσει ο λαιμος του...

lasal
26-03-04, 12:21
Συμπέρασμα: Μην πυροβολείτε τα ψάρια :wink:

scubapol
26-03-04, 15:43
Καλύτερα να προσπαθήσουμε όλοι να αντικαταστήσουμε το μόλυβδο με διάφορα πετραδάκια ή μικρά κομμάτια από τουβλα τα οποία έχουμε τρυπήσει πρώτα με ένα μικρό τρυπάνι (πανεύκολο).

http://waterinfo.gr/eedyp/Paros_papers/pappa_g.pdf


ενώ αυτό:


+++++++++++++++++++++++++++++++++
ε. Σε συγκεκριμένες ομάδες γίνονται επί πλέον εξετάσεις όπως:
¨ σε όσους εκτίθενται σε ακτινοβολία γίνεται έλεγχος CEA,
¨ σε όσους έρχονται σε επαφή με μόλυβδο, μετριώνται τα επίπεδα μολύβδου,
¨ σε όσους έρχονται σε επαφή με υδραζίνη, μετριώνται χολερυθρίνη ολική – άμεση, ολικά λευκώματα, λευκωματίνη και εξετάζονται από Νευρολόγο, Δερματολόγο, ΩΡΛ και Πνευμονολόγο, όπου
+++++++++++++++++++++++++++++++++++


είναι μια μελετη του ΓΝΑ για τις περιοδικές εξετάσεις του προσωπικού.

Βρίσκεται εδώ : http://www.haf.gr/gea_gr/apostoli/sximatis/gna/erevna.htm

Προσέξτε μαζί με ποιά άλλα υλικά κατατάσουν τον μόλυβδο. (Η υδραζίνη είναι μια πολύ τοξική ουσία η οποία αναφλέγεται μόλις έρθει σε επαφή με το οξυγόνο. Χρησιμοποιείται -νομίζω στα F16- σε περίπτωση που σβήσει ο κινητήρας προκειμένου να δώσει την απαιτούμενη ώθηση στο αεροσκάφος για να προσγειωθεί :shock: ).

Τέλος εκτός από τα ψαράκια που έχουμε στα ενυδρεία μας κάνουμε ζημιά και σε όλα τα ψαράκια του πλανήτη γιατί μαντέψτε που πάει το νερό που βγάζουμε όταν αδειάζουμε τις δεξαμενές μας και πετάμε το νερό στην τουαλέτα. :( :( :( :( :(

VAGELIS
28-03-04, 01:53
Καλή δουλεία κάνουν και τα πλαστικά ζονάκια που δένουν τα καλώδια

Yiannis
31-03-04, 17:32
Γειά χαρά σε όλους,

ένας άλλος τρόπος να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε τα βαρύδια απο μόλυβδο χωρίς να διατρέχουμε "άλλους" κινδύνους, είναι να δώσουμε στα βαρύδια όποιο σχήμα μας βολεύει και μετά να τα επικαλύψουμε με ζεστή σιλικόνη. 'Ετσι "μονώνουμε" τον μόλυβδο και απλά εκμεταλευόμαστε το μεγάλο ειδικό του βάρος ακίνδυνα.
Αν και πρέπει να πω οτι είναι αρκετά χρόνια που χρησιμοποιώ και σκέτο μόλυβδο χωρίς ...ορατές συνέπειες.

Γιάννης