PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτά με κιχλίδες?


Filippos
25-03-04, 08:39
Ερώτηση:

Εάν βάλω κιχλίδες (υπόστρωμα άμμου) και δημιουργήσω "κρατήρες" με χαλίκι, λέτε να μπορ΄ψ να βάλω και κανα άλλο φυτό εκτός από ανούμπιες?

Makis M
25-03-04, 13:43
Ερώτηση:

Εάν βάλω κιχλίδες (υπόστρωμα άμμου) και δημιουργήσω "κρατήρες" με χαλίκι, λέτε να μπορ΄ψ να βάλω και κανα άλλο φυτό εκτός από ανούμπιες?

Η γνώμη μου ειναι οτι δέν αξίζη.
Πρίν από ενα μήνα θά σου έλεγα :oops: .. ΝΑΙ. Οταν ξεκίνησα το νέο ενυδρείο(100Χ50Χ40 Malawi) εβαλα 3 ανούμπιας. Μετά λόγω προβλημάτων -+9 καί ασχετοσύνης :roll: αλλά καί επειδή το ενυδρείο δέν ηταν στρωμένο, πρόσθεσα ενα φυτό, μετά εβαλα δεύτερο, ψάχναμε στό φόρουμ νά βρούμε τι φυτό ειναί :idea: , εμπλεξα με red algae zw κλπ,κλπ. Το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα, μετά από τόσες μπούρδες πού έκανα, οι κιχλίδες μου ζούν ευτιχισμένα(μάλλον) μέ τά 3 αρχικά ανούμπιας καί ...........πολλές τούς ειναι :!:

Tolis
25-03-04, 16:35
Εξαρταται απο τα ειδη κιχλιδων που θελεις να φιλοξενησεις.

Εαν προκειται για ειδη των λιμνων της κατακρημνισιγενούς κοιλάδας της νοτιοανατολικής Αφρικής (λατρευω αυτον τον όρο! :lol:), Malawi, Tanganyika, Victoria, η συνηθης διακοσμηση ειναι αμμος, πολλες πετρες, και ισως λιγα σκληρα φυτα, οπως Anubias, Java ferns και Vallisneria. Κι εκει υπαρχουν εξαιρεσεις, εαν κρατας πχ μονο ειδη που κολυμπουν στο πανω μερος του νερου (μεγαλα haps, cyprichromis) μπορεις να εχεις παραπανω φυτα (οσα αντεχουν τα σκληρα νερα που χρειαζονται αυτες οι κιχλιδες).

Εαν προκειται για δισκους, σκαλαρια, ή μικρα ειδη της Νοτιας Αμερικης (apistogramma, microgeophagus, laetacara κλπ) ή των ποταμιων της Αφρικης (pelvicachromis, hemichromis κλπ), μπορεις να τα εχεις ακόμα και σε πληρως φυτεμενο ενυδρειο ολλανδικου τυπου.

Εαν προκειται για μεγαλες κιχλιδες της Κεντρικης ή Νοτιας Αμερικης, παρ'ολο που δεν τρωνε τα φυτα (εκτος καποιων ειδων οπως uaru), συνηθως διακοσμουν το ενυδρειο οπως θελουν αυτα, ξεριζωνοντας τα φυτα.

Filippos
26-03-04, 18:52
Toli,
Επειδή είμαι λίγο (όχι λίγο, πολύ :oops: ) άσχετος με τα είδη και τα ονόματα των κιχλίδων, θα προτιμούσα μικρά σε μέγεθος, πολύχρωμα και όχι πολύ επιθετικά...
Σκέφτομαι λοιπόν να "φυτέψω" μέσα στην άμμο μικρά μπώλ με χαλίκι, τα οποία θα φυτέψω μετά με φυτά τα οποία να μην περιέχονται στο menu των κιχλίδων και να είναι πολύ low maintenance...
Ζητάω πολλά?

annivas2000
28-03-04, 03:27
.... θα προτιμούσα μικρά σε μέγεθος, πολύχρωμα και όχι πολύ επιθετικά...
Φιλιππε κοιτα να δεις.........απο τα post σου σε βλεπω λιγο μπερδεμενο.....προσπαθησε λιγο να ξεκαθαρισεις καποια πραματα (μεσα απο διαβασμα) για να εχεις πιο συγκεκριμενες ερωτησεις και ακομη πιο συγκεκριμενες απαντησεις....
Αν ρωτησεις τι κιχλιδες να βαλω (εστω και οπως τις θες) θα παρεις ενα σωρο διαφορετικες απαντησεις.....
κανε ενα πρωτο ψαξιμο στο net (θα βρεις ολοκληρους καταλογους)....κοιτα διαφορα ειδη ........δες τα χαρακτηριστικα τους......σε τι περιβαλλον ζουν...τα μεγεθη τους.....και μετα δωσε λιστα με το τι σαρεσει....να δουμε αν ερχονται εδω (πολλα ωραια δεν ερχονται)......ποια ταιριαζουν μεταξυ τους...τι απαιτησεις εχουν.......και μετα βλεπουμε και το θεμα των φυτων....

johnny98130
28-03-04, 09:48
Εαν προκειται για δισκους, σκαλαρια, ή μικρα ειδη της Νοτιας Αμερικης (apistogramma, microgeophagus, laetacara κλπ) ή των ποταμιων της Αφρικης (pelvicachromis, hemichromis κλπ), μπορεις να τα εχεις ακόμα και σε πληρως φυτεμενο ενυδρειο ολλανδικου τυπου.

Ειλικρινά δεν εχω καμία διάθεση να διαφωνήσω με τον προεδρο(τωρα που γνωριστήκαμε κιολας) ΑΛΛΑ οι δισκοι θέλουν χωρο και ειναι προτιμότερο να τους τον εξασφαλίζουμε στα ενυδρεία μας. Καλό ειναι να εχουμε μερικές ζώνες φυτεμένες στο ενυδρείο μας αλλα οχι και ολλανδικού τυπου βρε τολη. :wink: :wink: Πως να δεις κιχλιδοσυμπεριφορα με ακινητους δίσκους σε πυκνοφυτεμενο ενυδρείο :lol: :lol: :lol:

Παντα φιλικα

Γιαννης

gaia
28-03-04, 16:31
σε ενα ενυδρειο ολλανδικου τυπου δεν ειναι απαγορευτικο να εχουμε ανοιχτους χωρους αντιθετως μπορουμε να δημιουργησουμε ενα εντυπωσιακο αποτελεσμα με αυτο το εφε,σιγουρα για να μπορεσουμε να εχουμε ενα κοπαδι ενηλικων δισκων που να εχουν μια ικανοποιητικα φυσικη συμπεριφορα το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι τεραστιο (γνωμη μου τουλαχιστον ενος τονου) και δεν θελω καν να φανταστω τι χρονο θα πρεπει να αφιερωνει ο κατοχος του για να το εχει σε αριστη κατασταση ψαριων-φυτων και σιγουρα δεν ειναι το low maintenance που θελει ο Filippos
σαν τυπος ενυδρειου ομως (ολλανδικου με δισκους ) σιγουρα μπορει να γινει και εχω δει φωτογραφιες με καταπληκτικα δειγματα

gaia
28-03-04, 16:54
συγνωμη αλλα πατησα κατα λαθος υποβολη αντι για προεπισκοπηση
εγω καταλαβαινω οτι οTolis λεει εμμεσως πλην σαφως στον Filippos οτι πρεπει να ψαχτει λιγο παραπανω γιατι οι πιθανες εκδοχες ειναι πολλες με ακραια την τελευταια πραγμα που το λεει αμεσα ο annivas2000