PDA

Επιστροφή στο Forum : Black background


afrodite
24-03-04, 16:31
Διαβαζω αρκετα συχνα απο τους φιλους του hobby οτι εχουν βαλει στο πισω μερος του ενυδρειου μαυρο φοντο, καποιοι μαυρο plexiglass ή μαυρο χαρτονι.

Το μαυρο plexiglass που μπορω να το βρω και πως στερεώνεται στο πισω μερος? με κολλα?

τι προτεινεται? plexiglass ή χαρτόνι ?
Σίγουρα θα δείχνει καλυτερα το ενυδρειο μετα ή θα ειναι μαυρη μαυριλα πλακωσε??? :wink: :wink:

lasal
24-03-04, 16:48
Το plexiglass στερεώνεται στις άκρες με λίγη σιλικόνη.
Αν το χαρτόνι δεν ειναι μονοκόμματο τότε θα ξεχωρίζει στην ένωση.
Και τα 2 ειναι εξ ίσου καλά.
100% θα κανει καλύτερο contrast.
Τα ψάρια σου θα ξεχωρίζουν καλύτερα το ίδιο και η.....βρωμιά ;)
Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ειναι καθαρό το ενυδρείο.

afrodite
24-03-04, 16:51
ναι αλλα δεν μου ειπες που μπορω να βρω αυτο το plexi glass .το εχουν τα pet shops? σσορυ ειμαι ασχετη με τις κατασκευες. pls help! :roll: :wink: :lol: :P :)

yiatse
24-03-04, 16:55
Εγώ θα πρότεινα μαύρο ματ χαρτόνι το βρίσκεις εύκολα στα βιβλιοπωλεία, οικονομικό και στερεώνεται πολύ εύκολα με ταινία. Όσο για το αποτέλεσμα είναι ωραίο δίνοντας βάθος στο ενυδρείο και όπως λέει και ο lasal καλύτερο contrast έτσι ώστε να βλέπεις καλύτερα "όλες" τις λεπτομέρειες. :D :shock:
Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου.

lasal
24-03-04, 17:00
που μπορω να βρω αυτο το plexi glass .το εχουν τα pet shops pls help! :roll: :wink: :lol: :P :)
Κάποιος απο Αθήνα να πει στην αφροδίτη που θα βρεί υλικά.......

afrodite
24-03-04, 17:02
Σε τι ειδους μαγαζια μπορω να βρω αυτο το γυαλι? σε τζαμαδικα?


ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις!!! +-2 :wink:

Takis
24-03-04, 17:16
Σε τζαμαδικα, αλλά και σε εργαστηρια που φτιαχνουν ταμπέλες και φωτεινες επιγραφές :wink:

Giorgos
26-03-04, 00:36
Έχω πετύχει plexiglass διαφόρων χρωμάτων στο PRAKTIKER.

Tolis
26-03-04, 01:46
Στο Πρακτικερ δυστυχως δεν τα κοβουν στα μετρα σου.

Θεωρω αχρηστο εξοδο το πλεξιγκλας, οταν με 1-2 ευρω μπορεις να βρεις ματ χαρτονι σε οποιοδηποτε χαρτοπωλειο.

asteris
26-03-04, 02:01
Και πως εμποδίζουμε το χαρτόνι να ποτίσει από υγρασία ή νερό που μπορεί να πέσει πάνω του ?

Μια αφίσα(πλαστικοποιημένη) που έχω τώρα έξω από το τζάμι, όλο υγρασία μαζεύει ενδιάμεσα...

Tolis
26-03-04, 02:16
1) Μπορεις να το αλοιψεις ολο με βαζελινη και να το πιεσεις μετα πανω στο τζαμι , παντου, να πιασει καλα - δεν θα εισχωρει υγρασια.

2) Οταν αρχισει να πιανει υγρασια, δινεις αλλο 1 ευρω και το αντικαθιστας.

scubapol
26-03-04, 10:47
Εχω χρησιμοποιήσει και εγώ μαύρο χαρτόνι το οποίο πρώτα ψέκασα και στις δυο πλευρές με βερνίκι βαφής αυτοκινήτων που ''έτυχε'' να υπάρχει εκείνη τη στιγμή στο σπίτι. Έπειτα από δυο τρία χέρια σε κάθε πλευρά γίνεται σχεδόν πλαστικό. Για να διευκολυνθείς απλώνεις το χαρτόνι με μανταλάκια στο σκοινί που κρεμάς τα ρούχα. Να προσέξεις να μην έχουν απλώσει οι γείτονες τίποτα στις δικές τους απλώστρες γιατί αλλιώς ............ :lol: :lol: :lol:
Αν αποφασίσεις να υοθετήσεις αυτή τη λύση και δεν έχεις βερνίκι σε σπρέυ μπορείς να προμηθευτείς με μικρό σχετικά κόστος από κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα χρωμάτων. Δεν ξέρω μάλιστα άν μπορείς με κανονικό βερνίκι και πινέλο να πετύχεις τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα.

Όσο για πλέξιγκλας υπάρχει δίπλα στην εταιρία που δουλεύω (δυο στενά από το σταθμό του μετρό στο Μεταξουργείο) ένα εργαστήρι το οποίο αναλαμβάνει κατασκευές από αυτό το υλικό. Το παλικάρι που το έχει είναι αρκετά φιλικό και πρόθυμο να λύσει οποιαδήποτε απορία. Η διεύθυνση και το τηλ. είναι :

Πηνελόπης 12 και Κολονού
Μεταξουργείο
Τηλ - Fax 210 5227526
Νίκος Πετρόπουλος
Κατασκευές Plexiglas

ΥΓ. Όπως έχουν γράψει τα παιδιά παραπάνω το ενυδρείο πρέπει να είναι πολύ καθαρό επειδή η έντονη αντίθεση αναδικνύει και την πιο μικρή ...............μπίχλα :wink: .