PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Lido του Γουλανδρη


delta66
11-09-11, 21:44
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Κρυο νερο - Χρυσοψαρα
ΟΝΟΜΑ: Το Lido του Γουλανδρη
ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 17/7/2009




ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:



Ψαρια: 1 Veiltail και 1 Fantail Goldfish (ο Γουλανδρης και ο Χοντρος)
Αλλα ειδη: 2 χ Pomacea bridgesii golden
Φυτα: Anubias barteri v. barteri, Microsorum pteropus




ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-lido-imag0181lido120.jpg





VIDEO:

h12bQLMSu9Q







ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:



pH: 7.4
ΚΗ: 6
GH: 9
NH3/NH4: 0 ppm
NO2: 0 ppm
NO3: 5-10 ppm
PO4: -
T: 19C - 24C (αναλογα την εποχη)
TDS: 660 ppm
ORP: -




ΤΡΟΦΕΣ/ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ: Φρεσκα λαχανικα (λιωμενα ζεματισμενο αρακα, ωμο αγγουρι κλπ). Φυτα (Lemna minor). Ocean Nutrition: Frozen Daphnia, Tubifex, Artemia, Bloodworms, Goldfish flakes, Spirulina flakes, Community flakes, Formula one marine pellets. O.S.I.: Goldfish flakes, Spirulina flakes, Marine pellets. Sera Fishtamine




ΡΟΥΤΙΝΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:



Αλλαγες νερου: 25% καθε εβδομαδα
Προετοιμασια νερου/προσθετα: Προετοιμασια νερου βρυσης σε βαρελι αεριζομενο για 24 ωρες, με προσθήκη Seachem Prime και 1% μαγειρικο χοντρο αλατι χωρις ιωδιο.
Υπολοιπες ρουτινες συντηρησης: Ελαφρυς καθαρισμος βιολογικων υλικων σε νερο ενυδρειου και βαθυς καθαρισμος μηχανικων υλικων με ζεστο νερο βρυσης καθε 3 μηνες, αλλαγη filterwool καθε 15 μερες, απολυμανση 1/4 βιολογικου υλικου καθε 6 μηνες. Αντικατασταση φθαρμενων μηχανικων υλικων και αναπληρωση φθαρμενων βιολογικων με καινουρια οποτε καταστει αναγκαιο. Αντικατασταση λαμπων καθε 2-3 χρονια.




ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:



Ενυδρειο: Juwel Lido 120 black
Διαστασεις: 61 x 41 x 58 εκ
Ογκος ενυδρειου: 145 λιτρα
Ογκος νερου: 110 λιτρα
Βαση: Juwel Lido 120 black
Φιλτρο: Juwel Bioflow 3.0, 600 l/h
Υλικα φιλτρων: Sera filterwool, Juwel Filter Sponge Coarse, Sera siporax, Juwel Cirax, 2 x Juwel Filter Sponge Fine
Θερμομετρο: Sera presicion
Θερμανση: χωρου
Ψυξη: 2 χ PC fans Zalman ZM-F2 Plus 92mm με Cool Tek Fan Filters 90mm
Φωτισμος: Ηλιος και Φεγγαρι (μεσα απο αμμοβολισμενο τζαμι), 1x24w Juwel high-Lite T5 Nature 9000 K, 1x24w Juwel high-Lite T5 Nature 4100 K, Moonlight 1 led 3W warm white 3w με ρεοστάτη
Φωτοπεριοδος τεχνητου φωτισμου: 18:30-23:00 και 22:30-00:00 moonlight
Φοντο: Μαυρο χαρτονι
Βυθος: RWS ξανθοκιτρινη χοντρη αμμος 1mm
Διακοσμηση: Ξυλα Mopani, Πετρες Red Jasper
Λιπανση: -
Παροχη CO2: -




ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:



Controller θερμοκρασιας: SCT-1000
Τροφοδοτικο: AC-DC adaptor Universal ACD-1000 1.5-12V
2χ ψηφιακoι εβδομαδιαιοι χρονοδιακοπτες
Τροφοδοσια 220V: Πολυπριζο με προστασια APC P5B-GR
pH-meter: Milwaukee pH600
Tds-meter: HM
Τεστ νερου: APi
Αντιστροφη Οσμωση
Αεραντλια: Aquael AP-100
Εφεδρικο φιλτρο fluval plus 2
Ταιστρα: Eheim 3581
Βαρελι προετοιμασιας καταλληλο γα τροφιμα 60 λιτρα
Αντλια ρυθμιζομενης ροης Eheim compact 1002, 1000 l/h
Αλφαδολαστιχο διαφανες
Καραντινα πλαστικη 40 λιτρα
Καραντινα πλαστικη 3 λιτρα
Tetra glass scraper
Αποχη

skamanakos
11-09-11, 22:06
Βασιλιαδες τους εχεις.;)

Dimitris77
11-09-11, 22:16
Eνα τρανο παραδειγμα ενυδρειου για χρυσοψαρα......
Ωραιες πετρες!!!!!!Μπραβο για το αποτελεσμα.

irongud
11-09-11, 22:24
ολα τα αλλα μου εναι αδιαφορα... η μουσικη τα σπαει χαχαχαχα!

Πάνος
11-09-11, 23:26
ζωη και κοτα τα χρυσοψαρα...!
θες να μας πεις για το ονομα?? :D

Dimis
11-09-11, 23:43
Μπραβο ρε Σπυρο...

κ.ω.σ.τ.α.ς.
11-09-11, 23:48
Γουλανδρις και χωντρος γιατι? :p Να το χερεσε:)

delta66
12-09-11, 00:04
Ευχαριστω για τα σχολια

ζωη και κοτα τα χρυσοψαρα...!
θες να μας πεις για το ονομα?? :D
Ο υιος ενος φιλου και συνεργατη, μεσα στiς σπουδες του εχει να κανει και εργασιες animation.
Αφου πηρε το χρυσοψαρο και το ταλαιπωρησε λιγο εκτος νερου για να βγαλει τις φωτογραφιες που θα δουλευε επανω τους, σκεφτηκε να ριξει το μπαλακι σε εμας για την "αποκατασταση" του ψαριου.
Η "ζωη και κοτα" αποκατασταση του (οπως ακριβως ειπες), ενεπνευσε το φιλο μου να τον ονομασει Γουλανδρη. :D
-------------------------
Το ενυδρειο αυτο, ειναι το πιο ανετο και οικονομικο στη συντηρηση ενυδρειο μου. (καθολου θερμανση που ειναι το μεγαλυτερο εξοδο, 4.5 ωρες φωτοπεριοδο, νερο βρυσης στις αλλαγες και βρυση με λιγο ΑΟ στην αναπληρωση λογω και των apple που τραβανε)
Μονο η ψυξη και η αναπληρωση της εξατμισης ειναι η πιο μεγαλη απαιτηση του. (5 λιτρα την ημερα για 24C θερμοκρασια στο ενυδρειο με τις ζεστες αυτην την εποχη)
Δνε μπορω να πω οτι ειναι το Β' ενυδρειο, που δεν ασχολουμαι και δεν το παρατηρω ή δεν το χαιρομαι οπως τα αλλα τα δυσκολα και πιο απαιτητικα ενυδρεια.
Μπορω να πω οτι πιανω ασυναισθητα τον εαυτο μου να ειναι κολλημενα τα ματια μου επανω του περισσοτερο.
Πολυ αγχολυτικο ενυδρειο μπορω να πω.
Μονο χαρα (φτου φτου) μου δινει.

Σκεφτομαι (εδω και χρονια :D, οπως παντα δεν κανω βιαστικες κινησεις) να βαλω 2 ακομα ψαρακια γιατι το θελουν και τα ψαρια να μεγαλωσει λιγο η ομαδα τους.
Απλα δεν εχω βρει καποια να με συγκινησουν ή μαλλον δεν εψαξα και τοσο.

CHRISTOS13
13-09-11, 08:46
Πολύ ωραίο ενυδρείο!!
Έχεις δίκιο και κολλάς μαζί του.
Τα χρυσόψαρα εάν τους παρέχεις κατάλληλες συνθήκες και κατάλληλο "σπίτι" είναι κατά την γνώμη μου απίστευτα σε κίνηση.
Είναι βέβαια από ότι ακούω κάπως παρεξηγημένα, ενώ υπάρχει απίστευτη πικοιλία σε είδη και χρωματισμούς.

tsoui
13-09-11, 16:12
Πολυ ομορφο!Αρχοντες τα εχεις και με μουσικη παιδία απο οτι καταλαβαινω :D

janickrules
13-09-11, 22:27
πολυ ωραιο,να το χαιρεσαι!!!
εγω ομως ηθελα να ρωτησω κατι που προσεξα:
στις τροφες που δινεις,γραφεις και tubifex...
νομιζω,ειχα διαβασει καπου (εδω) οτι ειναι μια τροφη που μπορει να φερει παρασιτα στο ενυδρειο,επειδη το εν λογω σκουλικι ζει στις αποχετευσεις!
ομολογω,πως εχω παρει κι εγω tubifex της dajana για τον μονομαχο,αλλα μολις το διαβασα,το περιορισα στην μια φορα την εβδομαδα!για να δωσω στα χρυσοψαρα ουτε λογος!εσυ τι λες;

delta66
13-09-11, 22:54
πολυ ωραιο,να το χαιρεσαι!!!
εγω ομως ηθελα να ρωτησω κατι που προσεξα:
στις τροφες που δινεις,γραφεις και tubifex...
νομιζω,ειχα διαβασει καπου (εδω) οτι ειναι μια τροφη που μπορει να φερει παρασιτα στο ενυδρειο,επειδη το εν λογω σκουλικι ζει στις αποχετευσεις!
ομολογω,πως εχω παρει κι εγω tubifex της dajana για τον μονομαχο,αλλα μολις το διαβασα,το περιορισα στην μια φορα την εβδομαδα!για να δωσω στα χρυσοψαρα ουτε λογος!εσυ τι λες;
Εχεις δικιο να ανησυχεις.
"Frozen" εννοω ολα αυτα Frozen Daphnia, Tubifex, Artemia, Bloodworms
Τα συγκεκριμενα λοιπον ειναι κατεψυγμενα και καθαρα
http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=tubifex
Και δεν δινω καθημερινα. Μια φορα στο τοσο για ποικιλια.
Ολες οι τροφες που αναφερω δεν ειναι αγορασμενες αποκλειστικα για τα χρυσοψαρα. Ταιζω και τα αλλα ψαρια.
Η μονη ζωντανη που τα ταιζω (και παλι αραια και που) ειναι σκουληκια Grindal που ξεχασα να αναφερω.

janickrules
13-09-11, 23:20
αα,καταλαβα τωρα.
δηλαδη καλα κανω και δεν δινω ε;για τον μονομαχο,να συνεχισω μια φορα την εβδομαδα;ξερεις σε φυλλαρακι την εχω..

thab
14-09-11, 00:12
Πολυ ομορφο ενυδρειο με ωραια χρωματα!

delta66
16-09-11, 13:20
Mια επισημανση.
Πρεπει μαλλον να μειωσω το αλατι (εξ ου και το tds που εχω) ή να βγαλω τα applesnail.
Την ακουνε με το αλατι εστω και λιγο που βαζω, γιατι ως γνωστον το περισσοτερο αλατι αν και διαλυμενο καλα, καθεται στον πατο, και εκει κυκλοφορουν πολύ τα σαλιγκαρια.
Ηδη τωρα που το μειωσα σε 0.5%, πηραν λιγο τα πανω τους.
Θα δω πως θα πανε και ενημερωνω.

Εχει κανεις παρομοιο ενυδρειο με χρυσοψαρα και applesnail και να βαζει αλατι, να μου πει τις παρατηρησεις του?

delta66
27-06-12, 22:06
Εδω και μερικους μηνες εχουν μπει δυο αρσενικα zebra nerite.
Κατω απο 20C δεν ηταν κινητικα.
Απο οταν ζεστανε ο καιρος (τωρα εχει 25C με ψυξη) κοβουν βολτες συνεχεια και εκαναν πολυ καλη δουλεια με την καφε αλγη σαν χνουδι που ειχαν γεμισει πολλες επιφανειες.
Τα πανε πολυ καλα με τα χρυσοψαρα σε αυτο το μεγεθος που ειναι (15cm TL, 7cm SL το Vailtail - και 12cm TL, 7cm SL to funtail).

Αλλες αλλαγες: Δεν βαζω αλατι πια. Κανω αναπληρωση εξατμισης (2-4 λιτρα την ημερα στα 120) με βρυσης, γιατι ειναι αρκετα μαλακο το νερο της βρυσης μου (6-7 GH) αλλα και γιατι κανω αρκετα μεγαλες αλλαγες καθε εβομαδα (40%) και κανει ενα μικρο reset.
Και εχω αλλαξει και λιγο τη θεση των ξυλων πετρες κλπ
Εχουν κανει ησυχαστηριο, το μερος πισω απο την ανουμπια, δεξια και πισω μερια του ενυδρειου.
Σκανε μυτη κατω απ την καμαρα που κανει το ξυλο ή μεσα απο τα φυλλα της ανουμπιας.

Ενα δειγμα απο τη δουλεια που εκαναν τα σαλιγκαριακια μεσα σε μερικες μερες.
Τωρα τα εχουν κουρεψει τελειως τα ξυλα και ειναι πεντακαθαρα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-snails-198_resize.jpg



Και βιντεακια απο ταισμα.
Σε γρηγορη ταχυτητα (Χ4)
M7LjU2uVAGI
kzlAYPxmZu8


Αφου εφαγαν το αγγουρι τους, τα φλεικς τους (και εχουν ταιστει και 2-3 φορες ακομα πιο πριν την ημερα με πελετακια, κατεξυγμενη κλπ) στο τελος θελουν να φανε και μενα.
(εδω το βιντεο ειναι σε κανονικη ταχυτητα - αλλα και παλι λες και εχω βαλει Χ4 ειναι οταν πεφτει η τροφη :D)
__aTrm14TbQ

pigasosaek
28-06-12, 03:22
Μια ερώτηση για τα zebra nerite k γενικά για τα σαλιγκάρια.Διάβασα οτι καλο είναι το καπακι να κλείνει καλά για να μην κανουν βολτες στα σαλόνια.Εμένα το juwel record 600 εχει απο την πισω μεριά τρύπα για να βγαινουν τα καλώσια του φιλτρου κ του φωτιστικου.Θα εχω πρόβλημα με αποδράσεις νομίζεις?

maikl
28-06-12, 09:29
Αφου εφαγαν το αγγουρι τους, τα φλεικς τους (και εχουν ταιστει και 2-3 φορες ακομα πιο πριν την ημερα με πελετακια, κατεξυγμενη κλπ) στο τελος θελουν να φανε και μενα....χαχχαχαχ μη βαζεις χερι μεσα-μη βαζεις χερι μεσααα :D
(εδω το βιντεο ειναι σε κανονικη ταχυτητα - αλλα και παλι λες και εχω βαλει Χ4 ειναι οταν πεφτει η τροφη :D)

Απο ήχο πως πανε οταν τρωνε?Τα δικα μου στην προσπαθεια τους να προλαβουν να φανε, τους πιανει τρελα κι αν κανω το λαθος και δεν εχω μουλιασει νωριτερα την τροφη ωστε να βυθιστει γρηγορα ακουγονται οπως οταν ετρωγε-μασουσε ο παππους μου(χλατς-χλουτς,πλιτς κ.λ.π ολα τα σε ...τς) :D

Γιαννης Μ5
28-06-12, 09:47
Χαχαχα,σφαιρα τα χρυσοψαρα....Ανεβασε ενα βιντεο σε 7/8.:D:D:D

delta66
28-06-12, 13:16
Κι εγω τη βουταω την τροφη που δεν βουλιαζει (πχ οταν ειναι φλεικς) στο νερο, για να μην επιπλεει και τρωνε αερα.
Οταν με βλεπουν κοντα ομως, ακουω πλατσα πλουτσα γιατι πανε και ζητανε τροφη στην επιφανεια με το στομα απ εξω.
Ξερουν εντωμεταξυ οτι οταν βαζω το χερι μεσα θα ειναι συνηθως για να βυθισω την τροφη και ερχονται και ψαχνουν στα δαχτυλα μου και τρωνε απο το χερι. Αν δεν εχουν τροφη (οπως στο βιντεο) μου τραβανε καμια δαγκα μηπως και ...

Ενα περιεργο πραγμα ομως. Καταλαβαινουν τις περισσοτερες φορες ποτε πλησιαζω για δουλεια στο ενυδρειο και αντι να ερθουν πανω για φαι, πανε στο ησυχαστηριο και περιμενουν να τελειωσω.
Μαλλον απο τον τροπο που κινουμαι? απο "προετοιμαστικους" θορυβους τιποτα εργαλειων? Τι κραταω στα χερια μου?

Τα zebra, συνηθως αν δεν του αρεσει κατι στο νερο βγαινουν εξω.
Δεν νομιζω οτι θα βγουν απο τα ανοιγματα των σωληνωσεων.
Πρεπει να ειναι ανοιχτου τυπου το ενυδρειο για να ανησυχεις. Βεβαια ποτε δεν ξερεις.
Στα juwel που τα ειχα (και εχουν αυτα ανοιγματα για σωληνωσεις, ανοιγμα ταιστρας ανοιχτο) δεν μου βγηκαν ποτε εξω.
Σε ενα μικρο ενυδρειακι που ειχα zebra, βρηκα δυο φορες εκτος ενα.
Το εβαλα παλι μεσα και ηταν ΟΚ (δεν θα ειχε μεινει μαλλον πολυ ωρα εξω).
Τα apple ειναι αληταμπουρες. Δεν χανουν ευκαιρια να αλητεψουν εκτος ενυδρειου χωρις εμφανη λογο.

Crazy_Beaver
28-06-12, 14:05
Καλή φάση!:D

lambros
02-08-12, 14:20
Tαχύτητα δίνης κυριε Σπόκ! :smt005:smt005:smt005

pkas
03-08-12, 09:44
Πολυ ωραιο δελτα66 :)
Μια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω. Λες οτι κανεις απολυμανση 1/4 του βιολογικου υλικου. Με ποιο τροπο και γιατι ; Καταλαβαινω βεβαια για να μην χαλασει ολη η βιολογια αλλα αν υπαρξει προβλημα απο καποιου ειδους μολυνση (το απευχομαι παντα) τοτε δεν θα "εξυγιανθει" ολο το βιολογικο υλικο με την απολυμανση μονο του 1/4, αρα ;;;
Δωσε γνωση στο λαο:D:D:D
Ευχαριστω προκαταβολικα

delta66
03-08-12, 10:07
Οταν λεω απολυμανση, δεν την κανω γιατι υπαρχει καποια μολυνση, αλλα για καλο καθαρισμο του υλικου ετσι ωστε να καθαρισουν οι ποροι του απο σκουπιδι και νεκρη βιολογια και να μεινουν ελευθεροι για φιλοξενια νεας υγειους βιολογιας,
Το κανω αντι αντικαταστασης του υλικου με νεο.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αυστηρη απολυμανση με χλωρινη ή βρασιμο.
Και καλο ξεπλυμα με καφτο νερο φτανει.

pkas
03-08-12, 10:41
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Εννοειται θα το εφαρμοσω :D

georot1981
05-08-12, 09:01
τελειο το ενυδρειο του φιλου μου delta66...και απο κοντα ακομα πιο τελειο..εχεις φοβερο δωματιο σπυραρε;)

delta66
05-08-12, 11:00
τελειο το ενυδρειο του φιλου μου delta66...και απο κοντα ακομα πιο τελειο..εχεις φοβερο δωματιο σπυραρε;)
Αντε και οταν ξεμπερδεψεις με τις μπλε τσιπουρες και σου φυγει η καψα, βαλε στο 600αρι χρυσοψαρα να ευχαριστηθεις ενυδρειο :D

rtolis
05-08-12, 21:20
μπλε τσιπουρες

:smt044:smt043

leda
19-12-12, 15:28
delta,να σε ρωτησω κατι...
αυτο το μηκος στο ενυδρειο σου,ειναι καλο,αρκετα καλο για τα συγκεκριμενα ψαρακια,η οριακο οσον αφορα το κολυμπι τους?
και κατι αλλο...
το καλοκαιρι,μεχρι ποσους βαθμους μπορει να φτασει η θερμοκρασια το ανωτερο και στους ποσους εχεις ρυθμισει να παιρνουν μπρος τα ανεμιστηρακια εσυ?
ποση ειναι η ιδανικη?

delta66
19-12-12, 15:39
Το μηκος ειναι οριακο για fancy ειδος.
Με σωζει οτι εχει και μεγαλο πλατος και υψος (κυβος) και εχουν χωρο να κολυμπανε.
(αλλα οπως το βλεπω, θα μετακομισουν οσονούπω σε 1.5 μετρο)

Ιδανικη θερμοκρασια για χρυσοψαρα ειναι 10-25C (απο χειμωνα σε καλοκαιρι) και μεγιστη αλλαγη θερμοκρασιας μεσα στο 24ωρο (οχι αποτομη), 2-3 βαθμους μαξιμουμ πανω ή κατω.
Τα ανεμιστηρια (4 χ 80αρια δυνατα) αρχιζουν στους 25C.
Σε μεγαλους καυσωνες (θερμοκρασια δωματιου χωρις κλιματισμο 33-34C) δουλευαν 24/24ωρο και δεν εφταναν.
Καποιες μερες που ειχε και μεγαλη υγρασια, ανεβασε μεχρι 27C.
Αλλα το μεγαλυτερο διαστημα του καλοκαιριου ηταν μεχρι 25C.
Για λιγες μερες δεν τρεχει τιποτα.
Φυσικα αντεχουν και παραπανω, αλλα δεν θελω να τα ζορισω καθολου, εφοσον μπορω να τα εχω σε ιδανικες συνθηκες.
Δεν ειναι δυσκολο αν θελεις καποιος να το πετυχει.