PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Δέκα Αρνητικά ενός sump


nikman
11-09-11, 17:50
Επιπλέον κόστος κατασκευής
Επιπλέον βάρος ανά m2 όταν μένεις σε όροφο.
Επιπλέον θόρυβος
Υπαρκτός κίνδυνος πλημμύρας
Δεν δουλεύουν σωστά τα βιολογικά και χημικά υλικά μέσα στο sump, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί
Δεν είναι καθόλου εύκολες οι αλλαγές νερού μέσω του sump, αντίθετα με ότι υποστηρίζεται από πολλούς.
Η χρήση sump κάνει απαραίτητη την ύπαρξη μηχανισμού αναπλήρωσης
Λόγω χαμηλού ύψους ο καθαρισμός του sump είναι δύσκολος με αποτέλεσμα συχνά να συσορεύεται βρωμιά που επιστέφει στο κυρίως ενυδρείο αν φτάσει με κάποιο τρόπο στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής.
Λόγω του νερού που υπάρχει και κυκλοφορεί μέσα στο sump και λόγω ότι τα σαμπ είναι ανοιχτά, υπάρχει εξάτμιση κάτω από τη βάση του ενυδρείου με αποτέλεσμα η υγρασία που σχηματίζεται στο μέρος αυτό να διαβρώνει μία ώρα αρχίτερα τη βάση του ενυδρείου είτε είναι μεταλλική είτε ξύλινη.
Τέλος πολλά από υποτιθέμενα θετικά του sump από τους υποστηρικτές του είναι άνευ αξία λόγου κατά τη γνώμη μου. Όπως για παράδειγμα ότι μπορείς να κρύψεις κάποιο από τον εξοπλισμό σου…δηλαδή ποιο τον θερμαντήρα που μπορεί και να μη χωράει ή ακόμα και να βραχυκυκλώσει έτσι οριζόντια που θα είναι. Ποιο άλλο…το αισθητήριο κάποιου μηχανήματος πχ κοντρόλερ θερμοκρασίας που είναι τόσο δα μικρούλι. Η γνώμη μου πάνω σε αυτό είναι ότι όχι μόνο δε σου κρύβει εξοπλισμό αλλά σου στερεί πολύτιμο χώρο κάτω από το ενυδρείο με αποτέλεσμα κάποιος από τον εξοπλισμό σου (φίλτρα, ριάκτορες) πιθανώς να μείνει εκτός και ίσως να ενοχλεί αισθητικά και να δημιουργεί επιπλέον θόρυβο. Άλλο «θετικό» …ότι η επιφάνεια στο κυρίως ενυδρείο μένει καθαρή λόγω της υπερχείλισης. Μα αυτό μπορεί να γίνει με πολύ καλή κυκλοφορία και χωρίς την υπερχείλιση, βλέπεις έτσι καθαρά που υστερεί η κυκλοφορία σου και αυξάνεις ανάλογα.

Το περιβόητο DSB in sump για κατακράτηση των νιτρικών έχει εγκαταλειφθεί από πολλούς χομπίστες για διάφορους λόγους, όπως δυσκολία και χρονοβόρα ενεργοποίηση του, καινούργιες μέθοδοι καταπολέμησης νιτρικών. Ομοίως και οι άλγες in sump.



Επομένως αγαπητοί φίλοι ποιος ο λόγος να πληρώσεις το ένα (ενυδρείο) άλλο ένα; Για να βάλεις ένα σκίμμερ με προδιαγραφές in sump, άντε και για να ρίχνεις και τα πρόσθετα (ζουμάκια) με μεγαλύτερη ασφάλεια;

Νομίζω το αποτέλεσμα μεταξύ της ύπαρξης ή μη ύπαρξης sump είναι σαφώς υπέρ της μη ύπαρξης. :evil:

kixlidatos
11-09-11, 18:10
Πολυ ενδιαφερουσες αποψεις,ειδικα για την διαβρωση εσωτερικα της βασης,δεν ξερω αν μιλας και για τα ενυδρεια γλυκου νερου?Αν ενα ενυδρειο ειναι πανω απο 700-800 λιτρα ,κατα την γνωμη σου και εκει νε πρεπει να φτιαξουμε σαμπ?

rawnerve
11-09-11, 19:12
ενδιαφερον ολο το θεμα σου!!απορια?η ριακτορες μεσα στο νερο ειναι η δουλευουν κ απο εξω?κ τα σκιμερ?υπαρχουν κρεμαστα που ειναι για πολλα λιτρα?

nikman
11-09-11, 19:14
...,ειδικα για την διαβρωση εσωτερικα της βασης,δεν ξερω αν μιλας και για τα ενυδρεια γλυκου νερου?Αν ενα ενυδρειο ειναι πανω απο 700-800 λιτρα ,κατα την γνωμη σου και εκει νε πρεπει να φτιαξουμε σαμπ?

Φίλε έφτιαξα πρόσφατα ένα ενυδρείο 700 λίτρων με sump παρασυρμένος κι εγώ από τα «θετικά» του.
Λοιπόν το ενυδρείο τρέχει 3,5 μήνες και αν μπορέσω θα σου βγάλω φωτογραφία από σημείο της μεταλλικής βάσης που έχει αρχίσει και σκουριάζει παρότι έχει βαφτεί και καλά ηλεκτροστατικά , όπως με διαβεβαίωσε ο «μάστορας» που μου έφτιαξε το ενυδρείο τη βάση και το σαμπ.
Τώρα εσύ καθώς και όσοι έχουν γλυκό δεν βρίσκω ούτε ένα λόγω για κατασκευή σαμπ.

rawnerve@ οι ριάκτορες δεν δουλεύουν μέσα στο νερό και για σκίμερ μπορείσ να βάλεις εξωτερικό.

madfdg
11-09-11, 19:21
Επιπλέον κόστος κατασκευής
Συμφωνώ
Επιπλέον βάρος ανά m2 όταν μένεις σε όροφο.
Αν ενυδρείο + sump + βάση ζυγίζουν 2 τόνους σίγουρα θα θέλεις στατική μελέτη.Χμμμ ποιός κάνει τέτοιο σύστημα?
Επιπλέον θόρυβος
Με καλή μελέτη ίδιος με ένα skimmer επιφανείας
Υπαρκτός κίνδυνος πλημμύρας
Με καλή μελέτη κανείς κίνδυνος! Πιο πολύ κινδυνεύεις από ένα hang on skimmer!
Δεν δουλεύουν σωστά τα βιολογικά και χημικά υλικά μέσα στο sump, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί
Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Με σωστό σχεδιασμό του sump μπορεί όλο το νερό να περνάει μέσα απο τα χημικά ή βιολογικά υλικά.Είσαι σίγουρος πως η ροή ενός εξωτερικού φίλτρου είναι η σωστή ώστε να δουλέψουν τα υλικά αυτά?
Δεν είναι καθόλου εύκολες οι αλλαγές νερού μέσω του sump, αντίθετα με ότι υποστηρίζεται από πολλούς.
ΛΑΘΟΣ!!!Εγώ κάνω αλλαγή 130 -150 λίτρων σε λίγο χρονικό διάστημα (περίπου 20 λεπτά) μαζί με σιφωνάρισμα του sump!
Η χρήση sump κάνει απαραίτητη την ύπαρξη μηχανισμού αναπλήρωσης
Το θεωρείς κακό? Τις περισσότερες φορές υπάρχει χώρος δίπλα απο το sump για δοχείο που χρησιμευει για αναπλήρωση ή και για αυτοματοποιημένη αλλαγή νερού!
Λόγω χαμηλού ύψους ο καθαρισμός του sump είναι δύσκολος με αποτέλεσμα συχνά να συσορεύεται βρωμιά που επιστέφει στο κυρίως ενυδρείο αν φτάσει με κάποιο τρόπο στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής.
ΛΑΘΟΣ!!!Πάρα πολύ δύσκολα φτάνει η βρώμα στην αντλία επιστροφής αν με την αλλαγή κάνεις και ένα ψευτοσιφωνάρισμα!
Λόγω του νερού που υπάρχει και κυκλοφορεί μέσα στο sump και λόγω ότι τα σαμπ είναι ανοιχτά, υπάρχει εξάτμιση κάτω από τη βάση του ενυδρείου με αποτέλεσμα η υγρασία που σχηματίζεται στο μέρος αυτό να διαβρώνει μία ώρα αρχίτερα τη βάση του ενυδρείου είτε είναι μεταλλική είτε ξύλινη.
Και ποιός σε εμποδίζει να τοποθετήσεις κάλυμμα απο plexi και να εμποδίσεις την υγρασία να φύγει στη βάση?
Τέλος πολλά από υποτιθέμενα θετικά του sump από τους υποστηρικτές του είναι άνευ αξία λόγου κατά τη γνώμη μου. Όπως για παράδειγμα ότι μπορείς να κρύψεις κάποιο από τον εξοπλισμό σου…δηλαδή ποιο τον θερμαντήρα που μπορεί και να μη χωράει ή ακόμα και να βραχυκυκλώσει έτσι οριζόντια που θα είναι. Ποιο άλλο…το αισθητήριο κάποιου μηχανήματος πχ κοντρόλερ θερμοκρασίας που είναι τόσο δα μικρούλι. Η γνώμη μου πάνω σε αυτό είναι ότι όχι μόνο δε σου κρύβει εξοπλισμό αλλά σου στερεί πολύτιμο χώρο κάτω από το ενυδρείο με αποτέλεσμα κάποιος από τον εξοπλισμό σου (φίλτρα, ριάκτορες) πιθανώς να μείνει εκτός και ίσως να ενοχλεί αισθητικά και να δημιουργεί επιπλέον θόρυβο. Άλλο «θετικό» …ότι η επιφάνεια στο κυρίως ενυδρείο μένει καθαρή λόγω της υπερχείλισης. Μα αυτό μπορεί να γίνει με πολύ καλή κυκλοφορία και χωρίς την υπερχείλιση, βλέπεις έτσι καθαρά που υστερεί η κυκλοφορία σου και αυξάνεις ανάλογα.

Το περιβόητο DSB in sump για κατακράτηση των νιτρικών έχει εγκαταλειφθεί από πολλούς χομπίστες για διάφορους λόγους, όπως δυσκολία και χρονοβόρα ενεργοποίηση του, καινούργιες μέθοδοι καταπολέμησης νιτρικών. Ομοίως και οι άλγες in sump.



Επομένως αγαπητοί φίλοι ποιος ο λόγος να πληρώσεις το ένα (ενυδρείο) άλλο ένα; Για να βάλεις ένα σκίμμερ με προδιαγραφές in sump, άντε και για να ρίχνεις και τα πρόσθετα (ζουμάκια) με μεγαλύτερη ασφάλεια;

Νομίζω το αποτέλεσμα μεταξύ της ύπαρξης ή μη ύπαρξης sump είναι σαφώς υπέρ της μη ύπαρξης. :evil:

Μην είσαι απόλυτος.Προσωπική άποψη, καθώς έχω δουλέψει και τα 2 συστήματα, είναι πως αν σχεδιάσεις σωστά ένα sump αφενός δεν θα έχεις τα πρόβληματα που αναφέρεις και αφετέρου τα πλεονεκτήματα είναι αρκετά.Μειονέκτημα βρίσκω το κόστος κατασκευής!
Πλεονέκτηματα?
Αυξάνεις τα λίτρα σου, πράγμα αρκετά σημαντικό ειδικά σε θαλασσινά ενυδρεία

Ναι να κρύβεις τον εξοπλισμό!Θέλω να φαίνεται όσο το δυνατόν λιγότερος εξοπλισμός μέσα στη γυάλα μου!Ναι δεν μου αρέσει το ματσούκι του θερμαντήρα να φαίνεται!

Ένα in sump skimmer έχει μηδαμινές πιθανότητες να ξεχειλίσει και να σφουγγαρίζω βραδιάτικα το σαλόνια και να ακούω την σύζυγο να φωνάζει για τα χαλιά!

Δεν μου αρέσει το φιλμ επιφανείας το οποίο δεν αφαιρείται όσο καλή κυκλοφορία και να έχω στην επιφάνεια και να καταφεύγω σε ηλίθιες πρακτικές με χαρτιά κουζίνας και άλλες τέτοιες ταρζανιές! Που να πρωτοστρέψω τους κυκλοφορητές?Πάνω για το φίλμ, το οποίο παρεμπιπτόντως δεν αφήνει να οξυγονωθεί σωστά το νερό! Μέσα στο ενυδρείο ώστε να πετύχω σωστή κυκλοφορία?

Ανέφερα πολλές φορές τον σωστό σχεδιασμό ενός sump!Αυτός δεν είναι μόνο η κατασκευή της γυάλας αλλά και η εκμετάλευση συνολικά του χώρου κάτω απο το ενυδρείο ώστε να χωράνε όλα αυτά που πρέπει!

Dream Waters
11-09-11, 19:54
Οσο καλη και να ειναι γ βαφη της βασης, ακομη και Inox να ειναι η βαση παλι θα σκουριασει αργα η γρηγορα.
Η λυση ειναι το καπακι απο πλεξι γκλας και τελος τα προβληματα
Συμφωνω σε ολα με τον madfdg

nikman
11-09-11, 21:19
Αγαπητέ madfdg είσαι έμπειρος θαλασσινός και σέβομαι της απόψεις σου. :D



Για τον άνθρακα και το αντιφώσφορο θα ξέρεις φυσικά ότι για βέλτιστο αποτέλεσμα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστούς ριάκτορες, ούτε καν κάνιστρα. Θα μου πεις άλλο υλικό βάζει εκεί οκ!. Όμως δεν υπάρχει κανένας άνθρακας και κανένα αντιφώσφορο (εγώ τουλάχιστον δε βρήκα) που να συστήνει ο κατασκευαστείς τη χρήση τους σε σαμπ. Όλοι αναφέρονται στις οδηγίες για κάνιστρα. Επομένως αντιστρέφω το ερώτημα σου και σε ρωτώ πως ξέρεις ότι τα υλικά αυτά δουλεύουν σε σαμπ. Ξέρεις κάποιο κατασκευαστή που να το αναφέρει;
Θα σου πω την εμπειρία μου με το phosguard της seachem που το είχα στην επιστροφή της υπερχείλισης και δεν έκανε τίποτα με φωσφωρικά στο 2 σε 700 λίτρα ενυδρείο και το ίδιο υλικό σε ενυδρείο juwel 300 τοποθετημένο στο εσωτερικό φίλτρο από 10! Φωσφωρικά τα κατέβασε κάτω από 2 σε ένα μήνα. Εννοείται ότι οι ποσότητες ήταν ανάλογες των λίτρων.

Τα κάνιστρα είναι κατασκευασμένα γιαυτή τη δουλειά και είναι μελετημένα από τα εργοστάσια που τα έφτιαξαν ως προς την ροή κλπ. Επομένως αν δεν είσαι σίγουρος γιαυτά πόσο μάλλον θα πρέπει να αμφιβάλεις για τη ροή στο οποιαδήποτε diy sump λογικό;

Τώρα για την αλλαγή νερού από το sump μία φορά προσπάθησα και…τι να σου πρωτοπώ! Ευτυχώς που δεν είχα δώσει καμιά 100άρα ευρώ για αντλία και έκανα δοκιμή με κουβαδάκια. Λοιπόν κλείνω την αντλία επιστροφής κι αρχίζω να αδειάζω από το διαμέρισμα της επιστροφής στο σαμπ. Μετά προσθέτω το νερό που έλλειπε και βάζω την αντλία ξανά στη πρίζα…εκεί να δεις γέλιο:smt118 να τρέχω πανικόβλητος να συμπληρώνω νερό στο τελευταίο διαμέρισμα που ήταν η αντλία γιατί κατέβαινε η στάθμη του νερού με κίνδυνο να καεί.
Θάθελα να μου πεις ειλικρινά αν θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή 50% (στη περίπτωση μου 350 λίτρα) θα την έκανες από το sump.

Το plexi που αναφέρεστε που θα τοποθετηθεί από πάνω; Αφού υποτίθεται ότι έχεις σκίμερ, βάνες φωτισμούς(στη chaeto)

Θεωρώ την αναπλήρωση του νερού πολύ σημαντική και δεν θα εμπιστευόμουν και την καλύτερη αυτόματη αναπληρωση. Για παράδειγμα αν έλλειπα από το σπίτι 4 μέρες θα προτιμούσα να έλεγα σε κάποιον να πάει ανά 2 μέρες και να συμληρώνει νερό που λείπει παρά να αφήσω ένα μπιτόνι 40-50 λίτρα με αυτόματη αναπλήρωση. Αν δεν δουλέψει η αναπλήρωση θα σου κάψει την αντλία δεν θα κυκλοφορεί το νερό κι αν έχεις όλο τον εξοπλισμό σου στο sump…κλάφτα!

kostas82
11-09-11, 21:27
....

Επιπλέον κόστος κατασκευής το σαμπ κομπλε μου 60 ευρω παραπανω απο το εξωτερικο μου φιλτρο που ειχα στην αρχη
Επιπλέον βάρος ανά m2 όταν μένεις σε όροφο. συμφωνοι
Επιπλέον θόρυβος εμενα μου κανει λιγοτερο απο εναν ανεμιστηρα
Υπαρκτός κίνδυνος πλημμύρας πιο πιθανο να πλημμυρισεις απο ενα κακο κινεζικο σκιμμερ
Δεν δουλεύουν σωστά τα βιολογικά και χημικά υλικά μέσα στο sump, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί αιτιολογησε το αυτο αν θες σε παρακαλω
Δεν είναι καθόλου εύκολες οι αλλαγές νερού μέσω του sump, αντίθετα με ότι υποστηρίζεται από πολλούς εμενα μου φαινεται ευκολη η αλλαγη νερου καθοτι μου περνει μολις δεκα λεπτα και εξηγουμαι ..κλεινω αντλιες επιστροφης στην συνεχεια με μια μικρη αντλια αφαιρω νερο απο τον πατο του σαμπ κινοντας την αντλια ετσι σιφωναρω κατευθειαν και την λασπη απο το σαμπ ,με την ιδια αντλια προσθετω το καινουργιο νερο πισω στο σαμπ και ανοιγω ξανα τις αντλιες επιστροφης
Η χρήση sump κάνει απαραίτητη την ύπαρξη μηχανισμού αναπλήρωσης την αναπληρωση την θες γιατι νερο εξατμιζεται και απο πανω
Λόγω χαμηλού ύψους ο καθαρισμός του sump είναι δύσκολος με αποτέλεσμα συχνά να συσορεύεται βρωμιά που επιστέφει στο κυρίως ενυδρείο αν φτάσει με κάποιο τρόπο στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής.
Λόγω του νερού που υπάρχει και κυκλοφορεί μέσα στο sump και λόγω ότι τα σαμπ είναι ανοιχτά, υπάρχει εξάτμιση κάτω από τη βάση του ενυδρείου με αποτέλεσμα η υγρασία που σχηματίζεται στο μέρος αυτό να διαβρώνει μία ώρα αρχίτερα τη βάση του ενυδρείου είτε είναι μεταλλική είτε ξύλινη.μπορεις φιλε μου να καλυψεις το σαμπ ανεξοδα με λιγο ναυλον
Τέλος πολλά από υποτιθέμενα θετικά του sump από τους υποστηρικτές του είναι άνευ αξία λόγου κατά τη γνώμη μου. Όπως για παράδειγμα ότι μπορείς να κρύψεις κάποιο από τον εξοπλισμό σου…δηλαδή ποιο τον θερμαντήρα που μπορεί και να μη χωράει ή ακόμα και να βραχυκυκλώσει έτσι οριζόντια που θα είναι. Ποιο άλλο…το αισθητήριο κάποιου μηχανήματος πχ κοντρόλερ θερμοκρασίας που είναι τόσο δα μικρούλι. Η γνώμη μου πάνω σε αυτό είναι ότι όχι μόνο δε σου κρύβει εξοπλισμό αλλά σου στερεί πολύτιμο χώρο κάτω από το ενυδρείο με αποτέλεσμα κάποιος από τον εξοπλισμό σου (φίλτρα, ριάκτορες) πιθανώς να μείνει εκτός και ίσως να ενοχλεί αισθητικά και να δημιουργεί επιπλέον θόρυβο. Άλλο «θετικό» …ότι η επιφάνεια στο κυρίως ενυδρείο μένει καθαρή λόγω της υπερχείλισης. Μα αυτό μπορεί να γίνει με πολύ καλή κυκλοφορία και χωρίς την υπερχείλιση, βλέπεις έτσι καθαρά που υστερεί η κυκλοφορία σου και αυξάνεις ανάλογα. εκτος απο τον θερμαντηρα σε ενα σαμπ μπορεις να τοποθετησεις το σκιμμερ τον αντιδραστηρα ασβεστιου ή δοσομετρικες, τον αντιδραστηρα για ζεολιθους την αναπληρωση ,ακομα μπορεις να εχεις ενα χωρο για απομονωση και να φτιαξει και μια μικρη κοραλιερα οσον αφορα το φιλμ που σχηματιζεται στην επιφανεια ναι με καλη κυκλοφορια δεν φαινεται αλλα εισαι σιγουρος οτι τελικα το καταληγει στο σκιμμερ;

Το περιβόητο DSB in sump για κατακράτηση των νιτρικών έχει εγκαταλειφθεί από πολλούς χομπίστες για διάφορους λόγους, όπως δυσκολία και χρονοβόρα ενεργοποίηση του, καινούργιες μέθοδοι καταπολέμησης νιτρικών. Ομοίως και οι άλγες in sump .



Επομένως αγαπητοί φίλοι ποιος ο λόγος να πληρώσεις το ένα (ενυδρείο) άλλο ένα; Για να βάλεις ένα σκίμμερ με προδιαγραφές in sump, άντε και για να ρίχνεις και τα πρόσθετα (ζουμάκια) με μεγαλύτερη ασφάλεια ; την θες την ασφαλεια γιατι σκεψου μια ακροπορα που μεγαλωνει χρονια στο ενυδρειο σου να την χασεις γιατι επεσε kh builder πανω της και στο ξαναλεω εμενα μου κοστισε μολις 60 ευρω παραπανω απο το jbl 1900 που ειχα παρει για εξωτερικο φιλτρο επιπλεον οταν εφιαξα το σαμπ αδειασε το κυριως απο ενα σωρο σωληνες και τελος με καλη μελετη της βασης που θα φιαξεις μπορεις να τα τακτοποιησεις ολα

Νομίζω το αποτέλεσμα μεταξύ της ύπαρξης ή μη ύπαρξης sump είναι σαφώς υπέρ της μη ύπαρξης. :evil:

nikman
11-09-11, 22:45
kostas82@ όταν λες ότι σου στοιίχησε 60 ευρώ παραπάνω από το φίλτρο τι εννοείς; Τι γυάλα, την υπεχήλιση, τις τρύπες,τα χτενάκια,την αντλία επιστροφής, το σύστημα durso,τις μούφες,τισ σωλήνες, της βάνες,τα ρακορ, τισ γωνιές...
Πόσο έκανε το φίλτρο:D:D

madfdg
12-09-11, 07:27
Αγαπητέ madfdg είσαι έμπειρος θαλασσινός και σέβομαι της απόψεις σου. :D

Θεωρώ πως ένας σωστός διάλογος πάντα μας βοηθάει όλους;)


Για τον άνθρακα και το αντιφώσφορο θα ξέρεις φυσικά ότι για βέλτιστο αποτέλεσμα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστούς ριάκτορες, ούτε καν κάνιστρα. Θα μου πεις άλλο υλικό βάζει εκεί οκ!. Όμως δεν υπάρχει κανένας άνθρακας και κανένα αντιφώσφορο (εγώ τουλάχιστον δε βρήκα) που να συστήνει ο κατασκευαστείς τη χρήση τους σε σαμπ. Όλοι αναφέρονται στις οδηγίες για κάνιστρα. Επομένως αντιστρέφω το ερώτημα σου και σε ρωτώ πως ξέρεις ότι τα υλικά αυτά δουλεύουν σε σαμπ. Ξέρεις κάποιο κατασκευαστή που να το αναφέρει;
Θα σου πω την εμπειρία μου με το phosguard της seachem που το είχα στην επιστροφή της υπερχείλισης και δεν έκανε τίποτα με φωσφωρικά στο 2 σε 700 λίτρα ενυδρείο και το ίδιο υλικό σε ενυδρείο juwel 300 τοποθετημένο στο εσωτερικό φίλτρο από 10! Φωσφωρικά τα κατέβασε κάτω από 2 σε ένα μήνα. Εννοείται ότι οι ποσότητες ήταν ανάλογες των λίτρων.


Τα κάνιστρα είναι κατασκευασμένα γιαυτή τη δουλειά και είναι μελετημένα από τα εργοστάσια που τα έφτιαξαν ως προς την ροή κλπ. Επομένως αν δεν είσαι σίγουρος γιαυτά πόσο μάλλον θα πρέπει να αμφιβάλεις για τη ροή στο οποιαδήποτε diy sump λογικό;

Δεν έχω διαβάσει σε κανένα κατασκευαστή να προτείνει κάνιστρο ή τοποθέτηση σε sump. Εμπειρικά λέμε πως για να δουλέψουν τα χημικά υλικά , στην ουσία σε αυτά υπάρχει θέμα, θέλουν σχετικά χαμηλή ροή και οπωσδήποτε να περνάει όλο το νερό απο μέσα τους. Κατα την γνώμη μου ο μοναδικός τρόπος να πετύχεις το δεύτερο είναι αν τα βάλεις στην πύργο υπερχείλισης (Εδώ κολλάει πάλι ο σωστός σχεδιασμός) και για το πρώτο να στραγγαλίσεις τις βάνες των υπερχειλίσεων (κόβεις και τον θόρυβο αν υπάρχει), βέβαια με βανάκια το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο κάνιστρο.Οι ριάκτορες κάνουν ίδια δουλειά με το κάνιστρο για μένα.

Τώρα για την αλλαγή νερού από το sump μία φορά προσπάθησα και…τι να σου πρωτοπώ! Ευτυχώς που δεν είχα δώσει καμιά 100άρα ευρώ για αντλία και έκανα δοκιμή με κουβαδάκια. Λοιπόν κλείνω την αντλία επιστροφής κι αρχίζω να αδειάζω από το διαμέρισμα της επιστροφής στο σαμπ. Μετά προσθέτω το νερό που έλλειπε και βάζω την αντλία ξανά στη πρίζα…εκεί να δεις γέλιο:smt118 να τρέχω πανικόβλητος να συμπληρώνω νερό στο τελευταίο διαμέρισμα που ήταν η αντλία γιατί κατέβαινε η στάθμη του νερού με κίνδυνο να καεί.
Θάθελα να μου πεις ειλικρινά αν θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή 50% (στη περίπτωση μου 350 λίτρα) θα την έκανες από το sump.

Χααχαχα φαντάζομαι το σκηνικό :D.Σκέψου λίγο αν είχες ένα δοχείο ικανοποιητικής χωρητικότητας για αναπλήρωση και αλλαγές νερού πόσο εύκολα θα ήταν να έκανες την αλλαγή! Κλείνεις την αντλία επιστροφής και αδειάζεις την, γνωστή εκ των προτέρων, ποσότητα για την αλλαγή σιφωνάρωντας (σημαντικότατο για το sump). Όταν τελειώσεις τότε βάζεις στην πρίζα την αυτόματη αναπλήρωση και την αντλία επιστροφής και ρουφάς το φραπεδάκι σου ενώ γεμίζει το ενυδρείο.Το έργο γίνεται απείρως πιο εύκολο αν η αντλία επιστροφής είναι ρυθμιζόμενη (πλέον οι πιο πολλές είναι)! Απο την στιγμή που είδα το έργο με το sump δεν νομίζω να ξανακάνω ενυδρείο ή αλλαγή νερού χωρίς αυτό φίλε μου!

Το plexi που αναφέρεστε που θα τοποθετηθεί από πάνω; Αφού υποτίθεται ότι έχεις σκίμερ, βάνες φωτισμούς(στη chaeto)

Αργότερα μπορεί να βγάλω φωτό και να την ανεβάσω, ναι απο πάνω μπαίνει σαν καπάκι. Θέλει λίγο δουλίτσα στην διαμόρφωση του πλεξι.Εγώ έχω 2 κομμάτια για ευκολία στα οποία σχεδίασα που θα περάσουν σωλήνες ή το κύπελλο του skimmer και με ένα dremmel έκανα τις κατάλληλες διαμορφώσεις.Το αποτέλεσμα είναι να περιοριστεί η ποσότητα νερού που χρειαζόμουν για αναπλήρωση κατά 40-50%. Τα πλέξι είναι διαφανή και δεν έχω διαπιστώσει η υγρασία που πιάνουν απο κάτω τους να επηρεάζει τον φωτισμό που έχω στο sump για την chaeto!

Θεωρώ την αναπλήρωση του νερού πολύ σημαντική και δεν θα εμπιστευόμουν και την καλύτερη αυτόματη αναπληρωση. Για παράδειγμα αν έλλειπα από το σπίτι 4 μέρες θα προτιμούσα να έλεγα σε κάποιον να πάει ανά 2 μέρες και να συμληρώνει νερό που λείπει παρά να αφήσω ένα μπιτόνι 40-50 λίτρα με αυτόματη αναπλήρωση. Αν δεν δουλέψει η αναπλήρωση θα σου κάψει την αντλία δεν θα κυκλοφορεί το νερό κι αν έχεις όλο τον εξοπλισμό σου στο sump…κλάφτα!

Ετσι και αλλιώς θα πρέπει κάποιος να προσέχει το ενυδρείο σε απουσία μας! Ο Merfi πάντα καραδοκεί. Σου έχει τύχει σε κάνιστρο να τσακίσει ή να βγεί σωλήνας και να βρείς όλο το νερό στο σαλόνι?Σου έχει τύχει να βγεί ή να βουλώσει το σωληνάκι του αέρα του skimmer και να φουσκώσει το νερό μέσα και να χύνεται το νερό κάτω? Όλα αυτά τα απεύχομαι στους συνχομπίστες αλλά είναι σενάρια που μπορούν να παίξουν! Η αναπλήρωση κατ' εμέ είναι ενα χρήσιμο εργαλείο το οποίο θέλει και αυτό την συντήρηση του πχ καθάρισμα φλοτέρ για να μην σε προδώσει!

Προσωπική μου άποψη είναι πως αν κάνεις σωστό σχεδιασμό στο sump και στον χώρο κάτω από το ενυδρείο τότε η ευκολία και τα οφέλη είναι σημαντικά και όσα συστήματα και να αλλάξεις δεν θα ξανακάνεις sumpless ενυδρείο!

accnt
12-09-11, 12:35
Υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά, πάντα έτσι είναι....

Προσωπικά τα θετικά υπερτερούν των αρνητικών.;)
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

Εδώ κάποτε τα είχα γράψει πιο αναλυτικά...

alan boy
12-09-11, 15:46
εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι στο θαλασινο το σαμπ ειναι απαρετητο.
και στο γλυκο νερο προερετικο,κανεις δουλεια με 2 καλα κανιστρα.
αποψη μου.....

nikman
12-09-11, 15:58
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

Εδώ κάποτε τα είχα γράψει πιο αναλυτικά...


Γιάννη καλημέρα! Φυσικά και έχω διαβάσει το άρθρο σου για το sump πολύ προσεχτικά και πριν και μετά. Δε σου κρύβω ότι το ξαναδιάβασα και τώρα πριν ξεκινήσω να γράφω το θέμα για τα αρνητικά του.
Ομολογουμένως τα γράφεις πολύ ωραία και πειστικά. Όμως όπως λες κι εσύ, τότε τα έγραψες και όπως φαίνεται κι από την ημερομηνία έχουν περάσει 4 χρόνια.
Δεν βρίσκεις ενδεχομένως ότι ίσως χρειάζεται να συμπληρώσεις, να αφαιρέσεις, ή να αναθεωρήσεις κάτι;
Για παράδειγμα αυτό που γράφω για τα υλικά φιλτραρίσματος (χημικά και βιολογικά) και που δε σου κρύβω ότι ήταν ο βασικότερος λόγος που έφτιαξα σαμπ και υποψιάζομαι ότι είναι ένας βασικός λόγος και για τους φίλους του γλυκού που ψάχνονται για sump.
Οπότε με γνώμονα την 4ετή εμπειρία σου, μετά το γράψιμο του υπομνήματος για το sump, πιστεύεις τα υλικά αυτά αν τα έχεις απλά στο σαμπ δουλεύουν το ίδιο; καλύτερα; χειρότερα; από το να τα έχεις σε κάποιο άλλο φίλτρο;
Προσωπικά ξεκίνησα με τα υλικά (χημικά και βιολογικά) στο σαμπ.
Είχε συμπληρωθεί το δίμηνο και η αμμωνία δεν έλεγε να μηδενίσει αλλά ούτε και τα ΝΟ2. Για το αντιφώσφορο έγραψα παραπάνω το γεγονός με τα δύο ενυδρεία που αν δεν ήμουν εγώ που έκανα τις μετρήσεις με καινούρια τέστ της ΑΡΙ και το διάβαζα εδώ ομολογώ ότι δεν θα το πίστευα.
Το ίδιο αντιφώσφορο αλουμινίου είχε αυτό το διαφορετικό αποτέλεσμα στην μία περίπτωση τοποθετημένο στο σαμπ και στη δεύτερη τοποθετημένο στο εσωτερικό φίλτρο της juwel που πολλοί, κακώς, προσπαθούμε να αφαιρέσουμε για να κερδίσουμε τάχα λίγο χώρο τη στιγμή που είναι ένα θαυμάσιο και κομψό φίλτρο. Ο φίλος μου ο Πάνος το ξέρει αυτό γιατί τον βλέπω ψάχνει «μανιωδώς» μέσω αγγελίας ένα τέτοιο εσωτερικό φίλτρο. :D
Λοιπόν ένας άλλος λόγος που βάρυνε στην απόφαση μου να υλοποιήσω την κατασκευή του σαμπ, το κόστος του οποίου υπόψιν έφτασε τα 900 ευρώ!!! ήταν οι περίφημες εύκολες και χωρίς να στρεσάρεις τα ψάρια σου αλλαγές από το σαμπ. Ήμαρτον! μία φορά το έκανα και δεν το ξανακάνω. Ταλαιπωρία και αλαλούμ απίστευτο, συν ότι υπάρχει περιορισμός στα λίτρα αλλαγής.
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν διαπίστωσα ότι σε περίπτωση απουσίας μου έστω και για ένα Σαββατοκύριακο τώρα το καλοκαίρι το νερό που θα εξατμιζόταν θα ήταν αρκετό για να κατέβει η στάθμη τόσο χαμηλά στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής ώστε αυτή να βρεθεί εκτός νερού. Κάθε φορά που επιστρέφω στο σπίτι δε κοιτάζω ούτε τα ψάρια αν ζούνε, ούτε τη θερμοκρασία, ούτε το σκίμερ, και τις λοιπές συσκευές, αλλά το μάτι κατευθείαν γαρίδα στη στάθμη του σαμπ. :evil:
Ο λόγος που αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα είναι για τους συνχομπίστες που όπως κι εγώ δεν έχουν τεχνικές ικανότητες και γνώσεις και αναθέτουν σε κάποιο τρίτο έναντι αμοιβής να τους φτιάξει ένα ενυδρείο με σαμπ. Σε αυτή την περίπτωση το κόστος ανεβαίνει σημαντικά και για δικό τους καλό θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να το ψάξουν καλύτερα με την υλοποίηση της όποιας χρησιμότητας κρίνουν αυτοί ότι θα τους παρέχει ένα σαμπ. Για παράδειγμα: στο σαμπ κρύβω υλικά ή αυξάνω τα λίτρα θεωρώ ότι είναι ελάσσονος σημασίας επιχειρήματα.
Όσο για τα 2-3 «αρνητικά», που περιέγραψα παραπάνω, προσωπικά τα θεωρώ σημαντικά και περιμένω να πάρουν θέση και άλλοι συνχομπίστες ή να δευτερολογήσουν αυτοί που έχουν γράψει.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. :D

almost
12-09-11, 18:03
Επιπλέον κόστος κατασκευής
Έτσι είναι..
Εγώ μετέτρεψα σε sump ένα ενυδρείο που κατήργησα και έτσι δεν πλήρωσα πολλά για την γυάλα.
Επιπλέον βάρος ανά m2 όταν μένεις σε όροφο.
Το sump το δικό μου είναι δίπλα και όχι κάτω από το display tank. Είναι "εντοιχισμένο" και δεν "φαίνεται". Το έχω βάλει δίπλα γιατί φοβόμουν το extra βάρος όπως λες και γιατί ήθελα χώρο για τα άπειρα πολύμπριζα (τα οποία δεν ήθελα να είναι κάτω από το display tank).
Επιπλέον θόρυβος
Από που; Την υπερχείληση την πνίγεις όσο χρειάζεται με τη βάνα. Τα υπόλοιπα μηχανήματα κάνουν ούτως ή άλλως τον ίδιο θόρυβο.
Υπαρκτός κίνδυνος πλημμύρας
Για εμένα ισχύει ακριβώς το ανάποδο.
Όσε φορές είχα πλημμυρίσει, ήταν από hang on skimmer.
Τώρα το skimmer είναι in sump και ησύχασα.

Δεν δουλεύουν σωστά τα βιολογικά και χημικά υλικά μέσα στο sump, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί
Συμφωνώ, αλλά δουλεύουν πολύ καλύτερα μέσα σε ριάκτορες οι οποίοι μπαίνουν μέσα στο sump:D
Δεν είναι καθόλου εύκολες οι αλλαγές νερού μέσω του sump, αντίθετα με ότι υποστηρίζεται από πολλούς.
Και εγώ δεν τις βρίσκω έυκολες, κάνω από το ενυδρείο όπως έκανα και παλιά.
Η χρήση sump κάνει απαραίτητη την ύπαρξη μηχανισμού αναπλήρωσης΄
Πάλι σε εμένα είναι ακριβώς το ανάποδο. Η περισσότερη εξάτμιση είναι από το display που είναι ανοιχτό γιατί έχω αλλάξει φωτιστικό.
Λόγω χαμηλού ύψους ο καθαρισμός του sump είναι δύσκολος με αποτέλεσμα συχνά να συσορεύεται βρωμιά που επιστέφει στο κυρίως ενυδρείο αν φτάσει με κάποιο τρόπο στο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής.
Δεν το έχω καθαρίσει ποτέ και δεν βλέπω κάποια βρώμα. Έχω όμως πολύ καλή κυκλοφορία νερού στο sump.
Λόγω του νερού που υπάρχει και κυκλοφορεί μέσα στο sump και λόγω ότι τα σαμπ είναι ανοιχτά, υπάρχει εξάτμιση κάτω από τη βάση του ενυδρείου με αποτέλεσμα η υγρασία που σχηματίζεται στο μέρος αυτό να διαβρώνει μία ώρα αρχίτερα τη βάση του ενυδρείου είτε είναι μεταλλική είτε ξύλινη.
Όπως είπα και πριν, το έχω δίπλα από το ενυδρείο. Και έχω φτιάξει βάση (έχει "εντοιχιστεί") η οποία απέχει πολύ από το επάνω μέρος του sump και δεν έχω υγρασία.
Τέλος πολλά από υποτιθέμενα θετικά του sump από τους υποστηρικτές του είναι άνευ αξία λόγου κατά τη γνώμη μου. Όπως για παράδειγμα ότι μπορείς να κρύψεις κάποιο από τον εξοπλισμό σου…δηλαδή ποιο τον θερμαντήρα που μπορεί και να μη χωράει ή ακόμα και να βραχυκυκλώσει έτσι οριζόντια που θα είναι. Ποιο άλλο…το αισθητήριο κάποιου μηχανήματος πχ κοντρόλερ θερμοκρασίας που είναι τόσο δα μικρούλι. Η γνώμη μου πάνω σε αυτό είναι ότι όχι μόνο δε σου κρύβει εξοπλισμό αλλά σου στερεί πολύτιμο χώρο κάτω από το ενυδρείο με αποτέλεσμα κάποιος από τον εξοπλισμό σου (φίλτρα, ριάκτορες) πιθανώς να μείνει εκτός και ίσως να ενοχλεί αισθητικά και να δημιουργεί επιπλέον θόρυβο.

Έχω ένα τεράστιο skimmer (Deltec 2560) το οποίο δεν θα έβαζα ποτέ εκτός sump και για την extra αντλία τροφοδοσίας του αλλά κυρίως για το φόβο πλημμύρας (ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να τρελαθεί ένα skimmer). Άλλο «θετικό» …ότι η επιφάνεια στο κυρίως ενυδρείο μένει καθαρή λόγω της υπερχείλισης. Μα αυτό μπορεί να γίνει με πολύ καλή κυκλοφορία και χωρίς την υπερχείλιση, βλέπεις έτσι καθαρά που υστερεί η κυκλοφορία σου και αυξάνεις ανάλογα.
Ναι μπορεί, αλλά γλιτώνεις την etxra αντλία αφού μπορείς να τη στρέψεις αλλού και να μην ασχοληθείς με την επιφάνεια του νερού μια που το κάνει η υπερχείληση για εσένα.

Το περιβόητο DSB in sump για κατακράτηση των νιτρικών έχει εγκαταλειφθεί από πολλούς χομπίστες για διάφορους λόγους, όπως δυσκολία και χρονοβόρα ενεργοποίηση του, καινούργιες μέθοδοι καταπολέμησης νιτρικών. Ομοίως και οι άλγες in sump.
Συμφωνώ.
Σαν κύριο πλεονέκτημα, εκτός από τον εξοπλισμό που κρύβεις (εγώ έχω βάλει θερμοστάτη, skimmer, 2ο μικρό skimmer με αέρα σαν διαχύτη για το O3- αν χρησιμοποιήσω- ριάκτορα για τον άνθρακα και τώρα θα βάλω ριάκτορα για zeo) είναι τα extra λίτρα.
Αυτά τα extra λίτρα (the solution to pollution is dilution) μαζί με το πλεονέκτημα ότι αν θέλω να προσθέσω κάτι, πχ νερό με υψηλή αλατότητα, δεν φοβάμαι γιατί θα ανακατευθεί καλά πριν πάει στο display (όχι το αλάτι, αυτό το έχω σπάσει σε κουβά πριν).


Επομένως αγαπητοί φίλοι ποιος ο λόγος να πληρώσεις το ένα (ενυδρείο) άλλο ένα; Για να βάλεις ένα σκίμμερ με προδιαγραφές in sump, άντε και για να ρίχνεις και τα πρόσθετα (ζουμάκια) με μεγαλύτερη ασφάλεια;

Νομίζω το αποτέλεσμα μεταξύ της ύπαρξης ή μη ύπαρξης sump είναι σαφώς υπέρ της μη ύπαρξης. :evil:

Εγώ νιώθω πολύ καλύτερα με το sump και νομίζω το σύστημα άρχισε να πηγαίνει πολύ καλύτερα όταν προστέθηκαν λίτρα χωρίς να προστεθεί βιοφορτίο.

kostas82
12-09-11, 18:46
kostas82@ όταν λες ότι σου στοιίχησε 60 ευρώ παραπάνω από το φίλτρο τι εννοείς; Τι γυάλα, την υπεχήλιση, τις τρύπες,τα χτενάκια,την αντλία επιστροφής, το σύστημα durso,τις μούφες,τισ σωλήνες, της βάνες,τα ρακορ, τισ γωνιές...
Πόσο έκανε το φίλτρο:D:D

Αληθεια τοσο πηγε το σαμπ ειναι 100χ40χ50 με απλο γυαλι 10χιλ. Και 8χιλ. Τα χωρισματα κοστος 70 ευρω, υπερ. Εξωτερικη με την ευκαμπτη σωληνα της 130 και μια eheim compact 3000 60ευρω και κατι ,το εξωτ.φιλτρο ειχε 200 σιλικονη και ταινιες ειχα απο το ενυδρειο

nikman
13-09-11, 01:31
almost@ Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι έχεις προνοήσει για πολλά!

Αυτό που έγραψα για την εξάτμιση και την απαραίτητη χρήση αυτόματου συστήματος αναπλήρωσης σε μπέρδεψε κι ίσως μπέρδεψε κι άλλους γιαυτό εξηγούμε: χρησιμοποίησα ένα μεγάλο ανεμιστήρα 40watt για την ψύξη του ενυδρείου τώρα το καλοκαίρι και τα πήγε πολύ καλά. Η καθημερινή εξάτμιση ήταν 10 λίτρα περίπου. Ως γνωστό η όποια αφαίρεση νερού από το ενυδρείο όταν υπάρχει σαμπ γίνεται αισθητή στο σαμπ και κυρίως στο τελευταίο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής και είναι συνήθως από τα πιο μικρά. Στην περίπτωση μου αν αφαιρεθούν-εξατμιστούν 20 και κάτι λίτρα το νερό στο σαμπ έχει φτάσει στην αντλία. Αυτό λοιπόν, που εγώ δεν το ήξερα γιατί δεν είχα ξαναδουλέψει σαμπ, το θεωρώ μεγάλο αρνητικό. Σε υποχρεώνει να αγοράσεις μία αυτόματη αναπλήρωση (επιπλέον έξοδο), να τοποθετήσεις ένα βαρέλι 40-60 λίτρα δίπλα στο σαμπ και κάτω από το ενυδρείο (επιπλέον βαρος και για κάποιους όχι τόσο καλαίσθητο).
Ο υπαρκτός και κατά τη γνώμη μου μεγάλος κίνδυνος είναι κάποια στιγμή είτε να μη δουλέψει το σύστημα της αναπλήρωσης, για οποιοδήποτε λόγο, είτε να ξεχαστείς λόγω υπερβολικής σιγουριάς και να μη συμπληρώσεις το βαρέλι με νερό…και τότε μπουμ όλα από το τίποτα. :evil:

Almost να υποθέσω ότι έχεις βάλει κυκλοφοριτές μέσα στο σαμπ; γιατί γράφεις ότι έχεις καλή κυκλοφορία in sump ενώ γράφεις επίσης ότι έχεις στραγγαλίσει τη βάνα επιστροφής, άρα μειωμένη κυκλοφορία και δεν έχεις όπως λες και καθόλου βρώμα στο σαμπ παρότι δε θυμάμαι να διάβασα για σιφονάρισμα της βρώμας από το σαμπ.
Επομένως αν έχεις βάλει κυκλοφοριτές δεν αφήνουν την πολύ βρώμα που δημιουργείται να παραμείνει στον πυθμένα του σαμπ αλλά την σπρώχνουν και επιστρέφει μέσω της αντλίας επιστροφής στο κυρίως ενυδρείο.

Η αντλία επιστροφής θα συμφωνήσω ότι είναι κι ένας επιπλέον κυκλοφοριτής, κομματάκι ακριβώς και ενεργοβόρος όμως. :rolleyes:
Τα λίτρα ενός ενυδρείου μπορείς να τα αυξήσεις πολύ εύκολα αν παίξεις με τις εξωτερικές διαστάσεις από τηναρχή εκμεταλλευόμενος σωστά τις διαστάσεις του χώρου που θα το φιλοξενήσει.
Για ένα εσωτερικό σκίμερ συμφωνώ ότι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο το σαμπ εφόσον κάνεις σωστό σχεδιασμό στο σαμπ (όπως προείπε κι ο madfdg) και λάβεις υπόψιν σου τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του σκίμερ.
Αντε να παω πάσο κι ότι μπορείς να ρίξεις και τα διάφορα ζουμάκια κλπ στο σαμπ και να ανακατωθούν καλύτερα. :cool:
Οι ριάκτορες που λες ότι τους έχεις ή θα τους βάλεις μέσα στο σαμπ δε ξέρω δε μπορούν να δουλέψουν αλλιώς; πρέπει να είναι μέσα στο νερό;

almost
13-09-11, 09:21
almost@ Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι έχεις προνοήσει για πολλά!

Αυτό που έγραψα για την εξάτμιση και την απαραίτητη χρήση αυτόματου συστήματος αναπλήρωσης σε μπέρδεψε κι ίσως μπέρδεψε κι άλλους γιαυτό εξηγούμε: χρησιμοποίησα ένα μεγάλο ανεμιστήρα 40watt για την ψύξη του ενυδρείου τώρα το καλοκαίρι και τα πήγε πολύ καλά. Η καθημερινή εξάτμιση ήταν 10 λίτρα περίπου. Ως γνωστό η όποια αφαίρεση νερού από το ενυδρείο όταν υπάρχει σαμπ γίνεται αισθητή στο σαμπ και κυρίως στο τελευταίο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής και είναι συνήθως από τα πιο μικρά. Στην περίπτωση μου αν αφαιρεθούν-εξατμιστούν 20 και κάτι λίτρα το νερό στο σαμπ έχει φτάσει στην αντλία. Αυτό λοιπόν, που εγώ δεν το ήξερα γιατί δεν είχα ξαναδουλέψει σαμπ, το θεωρώ μεγάλο αρνητικό. Αυτό το ήξερα, ότι θα "εξατμιστούν" από το τελευταίο διαμέρισμα. Αυτό που δεν είχα υπολογίσει και μου έκατσε κατά τύχη, είναι το πόσο αδειάζει το τελευταίο διαμέρισμα με το που θα βάλεις μπρος το σύστημα (πόσο πρέπει να σηκωθεί η στάθμη στο display + το νερό στους σωλήνες). Αυτό απλά μου έκατσε, με το ίδιο αποτέλεσμα με εσένα. Δηλαδή έχω περίπου 20lt για να ξενερώσω την αντλία.. Σε υποχρεώνει να αγοράσεις μία αυτόματη αναπλήρωση (επιπλέον έξοδο), να τοποθετήσεις ένα βαρέλι 40-60 λίτρα δίπλα στο σαμπ και κάτω από το ενυδρείο (επιπλέον βαρος και για κάποιους όχι τόσο καλαίσθητο). Το σύστημα το έχω κάνει όσο ποιο αυτόματο γίνεται, γιατί η λογική μου είναι ότι το να στήσεις τον αυτοματισμό θέλει πολύ δουλειά (και λεφτά) αλλά μετά απλά τον επιβλέπεις. Εμένα τα κάνει όλα το GHL IIIex (με ένα κάρο εξοπλισμό επάνω του). Όλα, εκτός από την αναπλήρωση που είναι το osmolator της Tunze και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ, 2 χρόνια τώρα. Σκέψου ότι το sump είναι "εντοιχισμένο" και το πορτάκι του θα το ανοίξω μια φορά την εβδομάδα, αν θυμιθώ να καθαρίσω στο skimmer. Και δεν κοιτάω ποτέ το τελευταίο διαμέρισμα.. Επίσης και εγώ την πάτησα με το δοχείο αναπλήρωσης, αλλά μόλις άλλαξα το set up (ας πούμε κατήργησα τον ριάκτορα Ca) και τώρα θα το κρύψω και αυτό. Και εγώ εκεί είμαι, 60 lt την εβδομάδα εξάτμιση.
Ο υπαρκτός και κατά τη γνώμη μου μεγάλος κίνδυνος είναι κάποια στιγμή είτε να μη δουλέψει το σύστημα της αναπλήρωσης, για οποιοδήποτε λόγο, είτε να ξεχαστείς λόγω υπερβολικής σιγουριάς και να μη συμπληρώσεις το βαρέλι με νερό…Αυτό δεν μπορεί να το πάθω ποτέ, γιατί το δεοχείο αναπλήρωσης με βγάζει για μια εβδομάδα άνετα. Άρα κάθε Κυριακή πρώι, στην εβδομαδιαία ρουτίνα, το γεμίζω. Αυτό που έχω πάθει βέβαια άπειρες φορές, ήταν να ξεχάσω από την όσμωση το νερό να τρέχει και να πλημμυρίσω.. Και μιλάμε να το ξεχάσω για ώρες.. Τώρα πριν γεμίσω, βάζω ένα φλοτεράκι στο δοχείο αναπλήρωσης και μόλις φτάσει το νερό εκεί που πρέπει ακούγεται το buzzer στο δίπλα διαμέρισμα. Από τότε σώθηκα.. . και τότε μπουμ όλα από το τίποτα. :evil:

Almost να υποθέσω ότι έχεις βάλει κυκλοφοριτές μέσα στο σαμπ; γιατί γράφεις ότι έχεις καλή κυκλοφορία in sump ενώ γράφεις επίσης ότι έχεις στραγγαλίσει τη βάνα επιστροφής, άρα μειωμένη κυκλοφορία και δεν έχεις όπως λες και καθόλου βρώμα στο σαμπ παρότι δε θυμάμαι να διάβασα για σιφονάρισμα της βρώμας από το σαμπ.
Είχα βάλει διάφορες αντλίες μέσα στο sump, τελικά τις κατάργησα όλες γιατί με έσκιζε η ΔΕΗ. Τώρα μέσα στο sump γυρίζουν μια 1000lt/h (που δίνει στο τσίλερ), μια 600lt/h που δίνει στο ριάκτορα και το νερό που βγαίνει από το skimmer. Αν σκεφτείς ότι το sump έχει 3 διαμερίσματα, στο τελευταίο είναι η αντλία επιστροφής (άρα πολύ καλή κυκλοφορία), στο πρώτο η είσοδος από το ενυδρείο (άρα καλή κυκλοφορία) και στο μεσαία τα άλλα που έγραψα ποιό πάνω, είναι μια χαρά.
Επομένως αν έχεις βάλει κυκλοφοριτές δεν αφήνουν την πολύ βρώμα που δημιουργείται να παραμείνει στον πυθμένα του σαμπ αλλά την σπρώχνουν και επιστρέφει μέσω της αντλίας επιστροφής στο κυρίως ενυδρείο.
Η βρώμα διασπάται στο νερό και βγαίνει από το skimmer.
Η αντλία επιστροφής θα συμφωνήσω ότι είναι κι ένας επιπλέον κυκλοφοριτής, κομματάκι ακριβώς και ενεργοβόρος όμως. :rolleyes:
Τα λίτρα ενός ενυδρείου μπορείς να τα αυξήσεις πολύ εύκολα αν παίξεις με τις εξωτερικές διαστάσεις από τηναρχή εκμεταλλευόμενος σωστά τις διαστάσεις του χώρου που θα το φιλοξενήσει.
Συμφωνώ, αλλά εμένα ήταν/είναι το πρώτο στήσιμο reef, που το γύρισα από γλυκού. Άρα "έχτισα" το σύστημα προσπαθώντας να αξιοποιήσω αυτά που είχα. Αν έφτιαχνα τώρα ενυδρείο, ο μόνος προβληματισμός για να ανέβαζα λίτρα στο display θα ήταν το φωτιστικό. Όχι μόνο το extra 1000ρικάκι για την αγορά του, αλλά το κόστος της ΔΕΗ (10 ώρες την ημέρα) + το κόστος για την αλλαγή των Τ5, που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο.
Για ένα εσωτερικό σκίμερ συμφωνώ ότι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο το σαμπ εφόσον κάνεις σωστό σχεδιασμό στο σαμπ (όπως προείπε κι ο madfdg) και λάβεις υπόψιν σου τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του σκίμερ.
Αντε να παω πάσο κι ότι μπορείς να ρίξεις και τα διάφορα ζουμάκια κλπ στο σαμπ και να ανακατωθούν καλύτερα. :cool:
Αυτό εμένα με έχει σώσει. Δεν ανχώνομαι μην κάψω κανά ζωντανό, ή μη τα σοκάρω από τα ζουμιά.
Οι ριάκτορες που λες ότι τους έχεις ή θα τους βάλεις μέσα στο σαμπ δε ξέρω δε μπορούν να δουλέψουν αλλιώς; πρέπει να είναι μέσα στο νερό;

Οι ριάκτορες για τα χημικά (μόνο άνθρακα χρησιμοποιώ), μπορούν να μπουν και εκτός sump. Αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι από θέμα ασφάλειας (και ας έχω Deltec που είναι από τους πολύ καλούς).
Ο ριάκτορας του zeo δεν μπορεί εκτός sump.


Φαντάζομαι τι σκεύτεσαι..ότι με τα χρήματα που έριξες στο sump θα είχες φτιάξει ένα τέλειο (σε διαστάσεις) display.
Το έχω σκευτεί και εγώ.. μόνο η υπερχείληση της Aquamedic είχε 250€ (και έχω 2 στο σύστημα).

Τώρα που έχουμε κάποια εμπειρία, είναι εύκολο να βρούμε εναλλακτικούς τρόπους. Όταν τα στήναμε όμως, ήταν μονόδρομος.
Δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσω γερανό για να κατεβάσω το Vision 450 (έτσι το ανέβασα, δεν χωράει στις σκάλες) για να πάω να κάνω τρύπα και να γλιτώσω την 500ρου.
Και όταν το είχα πάρει, δεν είχα ιδέα τι είναι θαλασσινό, πόσο μάλλον sump.

Ας ευχόμαστε να πάνε όλα καλά, τα κοράλλια να μεγαλώσουν τόσο που θα μας ζητήσουν νέο ενυδρείο.
Και ότι θα έχουμε για να τους το παρέχουμε..
Αυτό το τελευταίο με προβληματίζει εμένα αφάνταστα..

sps4ever(niktso)
13-09-11, 09:52
Μανωλη δεν ξέρω τι λες για το RDSB αλλά ΙΜΗΟ είναι ότι καλύτερο για βιολογική ισορροπία. Το μόνο μείον είναι ότι χρειάζεσαι sump με επιφάνεια ανάλογη του ενυδρείου (60-70%) και πολλή καλή κυκλοφορία. Η συντήρησή του είναι εύκολη και απλή.

accnt
13-09-11, 10:25
Γιάννη καλημέρα! Φυσικά και έχω διαβάσει το άρθρο σου για το sump πολύ προσεχτικά και πριν και μετά. Δε σου κρύβω ότι το ξαναδιάβασα και τώρα πριν ξεκινήσω να γράφω το θέμα για τα αρνητικά του.
Ομολογουμένως τα γράφεις πολύ ωραία και πειστικά. Όμως όπως λες κι εσύ, τότε τα έγραψες και όπως φαίνεται κι από την ημερομηνία έχουν περάσει 4 χρόνια.
Δεν βρίσκεις ενδεχομένως ότι ίσως χρειάζεται να συμπληρώσεις, να αφαιρέσεις, ή να αναθεωρήσεις κάτι;
Για παράδειγμα αυτό που γράφω για τα υλικά φιλτραρίσματος (χημικά και βιολογικά) και που δε σου κρύβω ότι ήταν ο βασικότερος λόγος που έφτιαξα σαμπ και υποψιάζομαι ότι είναι ένας βασικός λόγος και για τους φίλους του γλυκού που ψάχνονται για sump.
Οπότε με γνώμονα την 4ετή εμπειρία σου, μετά το γράψιμο του υπομνήματος για το sump, πιστεύεις τα υλικά αυτά αν τα έχεις απλά στο σαμπ δουλεύουν το ίδιο; καλύτερα; χειρότερα; από το να τα έχεις σε κάποιο άλλο φίλτρο; H εμπειρία μου -να ομολογήσω- στο θέμα του θαλασσινού, έχει σταματήσει εδώ και 2 χρόνια. Τώρα έχω στο μεγάλο ενυδρείο δίσκους... :D. Εκεί λοιπόν έχω sump.
Προσωπικά ξεκίνησα με τα υλικά (χημικά και βιολογικά) στο σαμπ.
Είχε συμπληρωθεί το δίμηνο και η αμμωνία δεν έλεγε να μηδενίσει αλλά ούτε και τα ΝΟ2. Για το αντιφώσφορο έγραψα παραπάνω το γεγονός με τα δύο ενυδρεία που αν δεν ήμουν εγώ που έκανα τις μετρήσεις με καινούρια τέστ της ΑΡΙ και το διάβαζα εδώ ομολογώ ότι δεν θα το πίστευα.
Το ίδιο αντιφώσφορο αλουμινίου είχε αυτό το διαφορετικό αποτέλεσμα στην μία περίπτωση τοποθετημένο στο σαμπ και στη δεύτερη τοποθετημένο στο εσωτερικό φίλτρο της juwel που πολλοί, κακώς, προσπαθούμε να αφαιρέσουμε για να κερδίσουμε τάχα λίγο χώρο τη στιγμή που είναι ένα θαυμάσιο και κομψό φίλτρο. Ο φίλος μου ο Πάνος το ξέρει αυτό γιατί τον βλέπω ψάχνει «μανιωδώς» μέσω αγγελίας ένα τέτοιο εσωτερικό φίλτρο. :D
Λοιπόν ένας άλλος λόγος που βάρυνε στην απόφαση μου να υλοποιήσω την κατασκευή του σαμπ, το κόστος του οποίου υπόψιν έφτασε τα 900 ευρώ!!! Υπερβολικό το κόστος....

ήταν οι περίφημες εύκολες και χωρίς να στρεσάρεις τα ψάρια σου αλλαγές από το σαμπ. Ήμαρτον! μία φορά το έκανα και δεν το ξανακάνω. Ταλαιπωρία και αλαλούμ απίστευτο, συν ότι υπάρχει περιορισμός στα λίτρα αλλαγής. Στο παρόν λοιπόν δισκοενυδρείο μου, τις αλλαγές 40%, τις κάνω από το νερό του ενυδρείου και όχι από το sump. Έτσι και αλλιώς 300 λίτρα αλλαγή, δεν γίνεται μέσω sump.
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν διαπίστωσα ότι σε περίπτωση απουσίας μου έστω και για ένα Σαββατοκύριακο τώρα το καλοκαίρι το νερό που θα εξατμιζόταν θα ήταν αρκετό για να κατέβει η στάθμη τόσο χαμηλά στο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής ώστε αυτή να βρεθεί εκτός νερού. Κάθε φορά που επιστρέφω στο σπίτι δε κοιτάζω ούτε τα ψάρια αν ζούνε, ούτε τη θερμοκρασία, ούτε το σκίμερ, και τις λοιπές συσκευές, αλλά το μάτι κατευθείαν γαρίδα στη στάθμη του σαμπ. :evil: Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Το έχω λύσει με έαν σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης Α/Ο νερού απ΄ ευθείας στο sump. Ούτε το κοιτάω ποτέ....
Ο λόγος που αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα είναι για τους συνχομπίστες που όπως κι εγώ δεν έχουν τεχνικές ικανότητες και γνώσεις και αναθέτουν σε κάποιο τρίτο έναντι αμοιβής να τους φτιάξει ένα ενυδρείο με σαμπ. Και καλά έκανες και το άνοιξες το θέμα. Απλά πολλές φορές κάτι που εξυπηρετεί προσωπικά εμάς για τους άλλους μπορεί να είναι πολύ δύσκολο και το αντίστροφο.

Σε αυτή την περίπτωση το κόστος ανεβαίνει σημαντικά και για δικό τους καλό θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να το ψάξουν καλύτερα με την υλοποίηση της όποιας χρησιμότητας κρίνουν αυτοί ότι θα τους παρέχει ένα σαμπ. Για παράδειγμα: στο σαμπ κρύβω υλικά ή αυξάνω τα λίτρα θεωρώ ότι είναι ελάσσονος σημασίας επιχειρήματα.
Όσο για τα 2-3 «αρνητικά», που περιέγραψα παραπάνω, προσωπικά τα θεωρώ σημαντικά και περιμένω να πάρουν θέση και άλλοι συνχομπίστες ή να δευτερολογήσουν αυτοί που έχουν γράψει.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. :D

Ένα μεγάλο θέμα είναι και σε τι είδους ενυδρείο θα βάλουμε ένα sump.
Π.χ. σε ένα reef το οποίο δεν χρειάζεται υποστήριξη από βιολογικά υλικά, δεν υπάρχει θέμα. Θα βάλουμε μόνο τα χημικά και μπορούμε να τα βάλουμε σε σημεία με πολύ κυκλοφορία π.χ. εκεί που πέφτει το νερό στο sump.
Τώρα όσον αφορά τα fish only που θα χρειαστούμε βιολογικά υλικά (αν βάλουμε και εκεί τελικά...) ίσως αυτά τα υλικά λειτουργούν καλύτερα σε εξωτερικό φίλτρο. Αλλά πιστεύω με μικρή διαφορά.

Για μένα το να μην φαίνεται τπτ το "ξένο" π.χ. θερμαντήρες skimmer κλπ, στο ενυδρείο, είναι μεγάλης σημασίας. Οπότε το sump είναι μονόδρομος + τα υπόλοιπα θετικά χαρακτηριστικά που έχει.

Αλλά καταλαβαίνω αυτά που λες και στην τελική, για τον δικό σου τρόπο που συντηρείς το ενυδρείο σου, μπορεί να έχεις δίκιο σχετικά με το sump. Άλλοι όμως έχουν βολευτεί πολύ.;)

nikman
14-09-11, 00:39
almost@ εγώ το έχω FO και θα παραμείνει έτσι. Σε σένα που έχεις Reef εύχομαι υγεία και μακροζωία στα κοράλλια σου και καλό κουράγια σε σένα.
Sps4ever@ εγώ έχω κάνει ένα dsb 30Χ50Χ8 στο σαμπ και το ενυδρείο είναι 170Χ70Χ65 οπότε μη περιμένω πολλά ε;
accnt@ να σου ζήσουν οι δίσκοι! Sorry δε το είχα συνειδητοποιήσει ότι είχες σταματήσει τα θαλασσινά. Το σαμπ πολλά λεφτά μου στοίχησε. Να δες το αναλυτικά:

almost
14-09-11, 09:48
Sump filter 380€?
Βας ιστ ντας?

nikman
14-09-11, 11:07
Sump filter 380€?
Βας ιστ ντας?

Όλα τα ποσά που είναι κάτω απο τα κίτρινα τετράγωνα αφορούν το sump
Συνολικά 900 ευρώ

almost
14-09-11, 13:28
Αυτό το κατάλαβα, δε κατάλαβα τα 380€ που αντιστοιχούνε..
Σε ποιό αντικείμενο.

nikman
14-09-11, 13:42
Σε ποιό αντικείμενο.

Στο sump φυσικά. Στη γυάλα που αποτελεί το sump

almost
14-09-11, 13:47
Αντιλαβού.
Πόσα λίτρα είπες είναι το sump? Γιατί μου φαίνεται ακριβό..

nikman
14-09-11, 14:28
μου φαίνεται ακριβό..

Δε λες πανάκριβο να είσαι μέσα. Το λάθος ήταν δικό μου που δε το παζάρεψα αλλά του είπα απλά φτιάξει κι ένα sump 110χ50χ50. Και φυσικά η χαρά του όποιου εμπόρου είναι αυτό, να του αφήσεις δηλαδή ανοιχτό το θέμα της τιμής. Σε ξεσκίζει κανονικά.
Πάντως ο άνθρωπος ήταν ευγενέστατος από την αρχή της συνεργασίας και μέχρι την παράδωσει του προϊόντος. Πήρα και μία γραφτή εγγύηση 5ετήας και έξω απο τη πόρτα.

almost
14-09-11, 18:13
Εγώ θα πλήρωνα τα παραπάνω για να έχω γραπτή εγγύηση 5ετιας, ειδικά από μάστορα.
Αλλά πάλι μου φαίνεται ακριβή η κατασκευή.
Οπότε, έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι υπερ του sump :D

accnt
15-09-11, 10:00
Πήρα και μία γραφτή εγγύηση 5ετήας και έξω απο τη πόρτα.

Δεν νομίζω να αξίζει παραπάνω χρήματα αυτό. Η "εγγύηση" εννοώ.
Δηλαδή τι θα γίνει αν (κούφια η ώρα - μακριά από μας :D) ανοίξει το ενυδρείο...
Θα σε αποζημιώσει για τα ζωντανά σου?
Θα σε αποζημιώσει για τις ζημιές που θα γίνουν στο σπίτι λόγω της διαρροής?
Θα σε αποζημιώσει για τον τόσο χαμένο κόπο και για όλα αυτά που έχεις κάνει?

Σίγουρα όχι.

Το μόνο που θα κάνει είναι να σου φτιάξει άλλο ενυδρείο ή sump. Ούτε θα σου δώσει τα λεφτά σου πίσω...

almost
15-09-11, 12:12
Ότι θα έκανε και η εγγύση ενός εργοστασιακού ενυδρείου.
Ψυχολογική ηρεμία, τίποτα άλλο.

Αν σου κάτσει.. σου αλλάζει τη ζωή:D:D

nikman
15-09-11, 16:30
...Το μόνο που θα κάνει είναι να σου φτιάξει άλλο ενυδρείο ή sump...


Πες τα βρε Γιάννη! Κι αν το κάνει και αυτό. Όλοι μας έχουμε γνώση από εμπειρίες δικιες μας ή γνωστού προσώπου πως συμπεριφέρνονται συνήθως οι διάφορες εταιρίες όταν βρεθούν στη θέση να υλοποιήσουν τα περί εγγυήσεως και ασφάλειας που είχαν υποσχεθεί στο πελάτη με την αγορά του προϊόντος.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η εταιρία που μου κατασκεύασε το ενυδρείο και το sump δεν ανήκει στη παραπάνω κατηγορία. Μίλησα μαζί τους αρκετές φορές από το Δεκέμβριο του 2010 και για ένα εξάμηνο περίπου που κράτησε η κατασκευή του ενυδρείου με το sump και δεν μου έδωσαν αρνητική εικόνα.
Τους είχα υποσχεθεί μάλιστα και διαφήμιση μέσω των ενυδρειακών Forums την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να υλοποιήσω όχι μόνο λόγω της δυσαρέσκειας μου με την υψηλή τελική τιμή του ενυδρείου+sump που ίσως και να δικαιολογείται εν μέρη, από το γεγονός ότι η προσφορά μόνο για το ενυδρείο και τη βάση, αρχικά έγινε το Δεκέμβριο του 2010 και έκτοτε υπήρξε καθυστέρηση λόγω εορτών, αλλά και με την απόφαση μου να κάνω και sump εκ των υστέρων. Έτσι πιστεύω ότι πέσαμε αναπόφευκτα και στις αυξήσεις των υλικών κλπ.

Η αρχική προσφορά που μου είχαν κάνει, για το ενυδρείο και τη βάση δεν άλλαξε και δεν τη θεωρούσα κακή γιαυτό άλλωστε έδωσα το ok για τη κατασκευή. Για το sump όμως δεν ζήτησα προσφορά αλλά ούτε και μου εδώθει και έτσι με τη παράδοση μου ήρθε και το μπουγιουρντί για το sump, το οποίο πιστεύω κάλυψε ενδεχομένως και κάποια μείωση κέρδος, που είχαν από την προσφορά του ενυδρείου και της βάσης, λόγω του χρόνου που μεσολάβησε. Τέλος πάντων

Πέρα όμως από την υψηλή τιμή όταν ήρθαν στο σπίτι τα προϊόντα διαπίστωσα και κάποιες «κακοτεχνίες». Για παράδειγμα η βάση ήταν μακρύτερη κατά 2,5εκατοστά αλλά και πετσικαρισμένη 2 εκατοστό σε μία γωνία, με αποτέλεσμα να μη κάθεται σωστά το ενυδρείο.
Επίσης το skimmer (Deltec mce600) παρόλο που τους το είχα στείλει να το μετρήσουν για να χωράει κρεμαστό εξωτερικά στο σαμπ δεν μπορούσε να βγει το κυπελάκι για να το αδειάζω. Το ύψος υπολειπόταν κατά 3 εκατοστά. Μετά από πολλές μανούβρες, ευχέλαια και δοκιμές κατέληξα να το βάλω μέσα στο σαμπ και ευτυχώς δουλεύει κι έτσι.
Για το πετσικάρισμα της βάσης που πιστεύω ότι είναι και το σοβαρότερο μου πρότειναν να γεμίσω απλά το ενυδρείο και ότι με το βάρος του νερού θα καθόταν. Πράγματι συνεργάτης τους, Χανιώτης και φίλος, ήρθε σπίτι γεμίσαμε μαζί το ενυδρείο με νερό και συναρμολόγησε και τις σωληνώσεις.
Δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα για την ώρα και η διαφορά των 2 εκατοστών μειώθηκε σταδιακά στο 0,5 εκ.
Τις πρώτες μέρες που μπήκε το νερό άκουγα συχνά κάτι γκρου-γκρου αφύσικα αλλά τώρα έχουν λιγοστέψει. Πιστεύω να πάνε όλα καλά.

Τα ψαράκια δυστυχώς αναγκάστηκα να και τα έβαλα νωρίς στο νέο ενυδρείο γιατί λόγω της καθυστέρησης είχαν μεγαλώσει αρκετά και το 300άρι του έπεφτε μικρό και είχαν αρχίσει οι τσακωμοί.
Όλα τρώνε και είναι εν ζωή αλλά την έχουν ακούσει ελαφρώς. Κάποια έχουν ασπριλάδια στα πλαϊνά πτερύγια και μου φαίνεται ότι κάποια έχουν και γουρλωμένα μάτια.
Αιτίες πιστεύω ότι είναι εκτός από το σύνδρομο του νέου ενυδρείου και η κακή απόδοση των υλικών (βιολογικών και χημικών) στο σαμπ.

Έχω πάρει τώρα κι ένα μήνα δύο κάνιστρα Eheim (2260+2217) και ελπίζω να πάμε καλύτερα.

almost
15-09-11, 16:41
Άσχετο, αλλά νομίζω χρειάζεσαι μεγαλύτερο skimmer για τα λίτρα που έχεις τώρα..
Μήπως αυτό φταίει για την εικόνα που έχουν τα ψαράκια;

nikman
15-09-11, 17:00
Άσχετο, αλλά νομίζω χρειάζεσαι μεγαλύτερο skimmer για τα λίτρα που έχεις τώρα..
Μήπως αυτό φταίει για την εικόνα που έχουν τα ψαράκια;

Πολλά φταίνε... αρχικά είχα δύο mce600. Τώρα και μία βδομάδα αποφάσισα να καταργήσω το ένα γιατί τα είχα και τα δύο στο σαμπ και μου κάνανε τη ζωή δύσκολη όταν έπρεπε να τα βγάλω για καθάρισμα.

almost
15-09-11, 17:28
Μα ακριβώς την ίδια λαλακία είχα κάνει και εγώ.
Είχα 2 MCE 600 σε 600lt καθαρά.

Και τώρα που έχω το Deltec 2560 σε πληροφορώ ότι βγάζει x10 ότι έβγαζαν και τα 2MCE 600.

2 Μικρά skimmer, δεν κάνουν ένα μεγάλο.
Το μεγάλο έχει τόση δύναμη στον αέρα, που πραγματικά το τινάζει το σύστημα.

Μόλις μπορέσεις πάρε ένα μεγάλο και θα το καταλάβεις αυτό που σου λέω.

accnt
15-09-11, 19:10
Θα συμφωνήσω και εγώ στο θέμα skimmer. Ένα μεγάλο κάνει καλύτερη δουλειά. Πιο μεγάλο όμως από τα δύο...
Τα δυο ίσως προσφέρουν μεγαλύτερη "ασφάλεια" αν κάτι πάθει το ένα. Επίσης αυτό "λύνεται" με τα skimmer με δυο αντλίες.

Πρέπει να το δεις αυτό το θέμα...

nikman
15-09-11, 23:08
Θα συμφωνήσω με accnt και almost ότι skimmer πρέπει να είναι ένα και να είναι κατάλληλο για τα λίτρα σου. Για την ώρα το mce600 δουλεύει υπερορία. :D Είναι αξιόπιστο skimmer, αλλά αργότερα σίγουρα, είναι στο πρόγραμμα, να αντικατασταθεί με μεγαλύτερο.