PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβουλες για στησιμο ενυδρειου


heliman
10-09-11, 17:25
καλησπερα σε ολους σας.πηρα ενα νεο ενυδρειο rio 400 με σκοπο να βαλω δισκους,οποτε απο την αλλη εβδομαδα που θα το παραλαβω ξεκιναω να το στηνω σιγα σιγα.για φιλτρανση σκεφτομαι να κρατησω το εσωτερικο του ενυδρειου και να προσθεσω ενα 2217.ποια η γνωμη σας?θα με καλυψει για 6-7 δισκους?για υποστρωμα σκεφτομαι χαλαζιακη αμμο απο τον ερμη.δεν ξερω τι χρωμα να προτιμησω.τι προτεινετε εσεις?δε σας ζαλιζω αλλο για σημερα...θα επανελθω με ερωτησεις που θα προκυψουν σιγουρα!ευχαριστω πολυ..

Πάνος
11-09-11, 08:22
καλως ηρθες!
επι 2 τουλαχιστον χρονια κρατησα ενυδρειο αμαζονιου στο ριο 400 με το μαμισιο φιλτρο του κι ενα 2217 οπως ακριβως κι εσυ. και απο ιχθυοφορτιση ημουν στα ορια....δε θα εχεις προβλημα.
στο μαμισιο ειχα φουλ σιποραξ και λιγο υαλοβαμβακα πανω πανω που καθαριζα συχνα..και στο 2217 3 σφουγγαρια και το υπολοιπο επισης σιποραξ.

ελιοτ
11-09-11, 09:19
ασπρη αμμο για το βυθο, πολλες ριζες. για τα λιτρα σου θα πρωτεινα 10 δισκους και 2 2217. η "υπερβολη" στην φιλτρανση ποτε δεν κανει κακο.

dimitris21
11-09-11, 09:38
ασπρη αμμο για το βυθο, πολλες ριζες. για τα λιτρα σου θα πρωτεινα 10 δισκους και 2 2217. η "υπερβολη" στην φιλτρανση ποτε δεν κανει κακο.

η μόνη υπερβολή είναι οι 10 δίσκοι;)

ελιοτ
11-09-11, 10:58
η μόνη υπερβολή είναι οι 10 δίσκοι;)
με τακτικες ρουτινες δεν ειναι υπερβολη.

heliman
11-09-11, 13:42
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.αυριο μαλλον παραλαμβανω το ενυδρειο και την μεθαυριο την αμμο.οποτε παραγγελνω και 1 φιλτρο 2217 για αρχη και βλεποντας και κανοντας για το δευτερο..Για back wall θα κοιταξω μηπως βρω καμια αφισσα σε καφε χρωμα απο τα pet shop αλλιως λεω να φτιαξω μια δικια μου σε αποχρωσεις του καφε με αερογραφο.και επεται συνεχεια....

crazyio
11-09-11, 13:57
το χρώμα που θα το βάψεις με αερογράφο (εξωτερικά σαφώς) πως βγαίνει αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το αλλάξεις ?

οι δίσκοι θέλουν πολύ καλή φίλτρανση οπότε όσο περισσότερη βιολογία τόσο καλύτερο.
Φαντάζομαι θα προβείς πρώτα σε στρώσιμο και μετά θα γίνει η εισαγωγή των ψαριών.

προσωπικά δεν θα τους έβαζα όλους μαζί με την μία γιατί η βιολογία χρειάζεται κάποιον χρόνο για να στρώσει και να αναπτυχθεί ώστε να σου καλύψει την υχθιοφόρτιση των 10 δίσκων με την μία.

heliman
11-09-11, 14:13
απλα ξεκολλαω την αφισσα και βαζω μια αλλη...
μεχρι να μπουν τα ψαρια εχουμε μελλον....σκεφτομαι μηπως εβαζα μεσα στις αρχες 1-2 severum να μου στρωνουν το νερο και μετα να τα χαρισω...τι λετε?

crazyio
11-09-11, 14:27
Σε στρώσιμο με ψάρια θεωρώ πως κανένας δεν θα είναι σύμφωνος ... ;)
ταλαιπωρούνται τα ψάρια χωρίς λόγο και έπειτα αν θες να τα δωρίσεις και δεν θα θέλει κανένας τι τα κάνεις ? :confused:

Εκτός αυτού δίσκους θέλεις να βάλεις. καλό είναι λοιπόν να μην έχει ταλαιπωρηθεί άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο σου πριν από τους τους δίσκους.
Κάνε υπομονή, στρώσε το ενυδρείο σου με τον σωστό τρόπο της αμμωνίας, βρές αν θέλεις από κάποιον έμπιστο χομπίστα μπόλι για να επιταχύνεις την διαδικασία και από κει και πέρα προχωράς .. ;)

Υ.Γ sorry, νόμιζα πως θα βάψεις την πλάτη του ενυδρείου με αερογράφο ;)

Genirous
11-09-11, 18:28
Επειδή ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται διαφορετικά το χόμπι,:) πριν σε συμβουλέψουμε με το σωστό τρόπο και επειδή ο δίσκος δεν είναι δύσκολο ψάρι αλλά είναι λίγο δυσκολότερο από τα άλλα... Είχες επαφή με ενυδρεία πριν το 400άρι και αν ναι με τι ασχολήθηκες;

heliman
11-09-11, 20:53
ειχα πριν απο 4-5 χρονια ενα ενυδρειο 220 λιτρα με 4 δισκακια και ηταν μια χαρα παρ ολο που δεν ειμουν διαβασμενος...καποια στιγμη λογω μετακομισης χαρισα τα ψαρακια και το ενυδρειο(το οποιο και εμενα μου το ειχαν χαρισει).βεβαια το μικροβιο δεν μου εφυγε και τωρα θα προσπαθησω να φτιαξω κατι καλο..(καθε βοηθεια και συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη)

Genirous
12-09-11, 09:47
Για απροβλημάτιστη διατήρηση δίσκων το καλύτερο που μπορείς να κάνεις γι'αυτούς επικεντρώνεται σε δύο πράγματα:
- Καθαρό νερό
- Πολλά λίτρα

Με τη φράση καθαρό νερό εννοούμε όσο το δυνατόν χαμηλότερες συγκεντρώσεις νιτρικών και φωσφορικών, με ότι συνεπάγεται. ;)

Τώρα όσον αφορά τα λίτρα...χμμμ...εδώ υπάρχουν πολλά θέματα. Τα πολλά λίτρα χρειάζονται για δύο λόγους. Ο πρώτος και βασικότερος είναι για να έχουν χώρο οι ίδιοι, χώρο για κολύμπι, χώρο για ζευγάρωμα, χώρο για αναπαραγωγή. Ο δεύτερος είναι για να έχουν καθαρότερο νερό και σταθερότερο σύστημα.

Περνώντας στις ερωτήσεις σου, με το μαμίσιο και ένα 2217 είσαι καλυμμένος. Όμως το πρόβλημα με το εσωτερικό φίλτρο είναι πως πέρα από την κακή αισθητική, ''δεσμεύει'' αρκετό χώρο στη δεξαμενή. Συνήθως αργά ή γρήγορα οι περισσότεροι το ξηλώνουν.
Η άμμος είναι από μόνη της καλή επιλογή. Το χρώμα είναι θέμα γούστου, κατά προτίμηση ανοιχτό. Για background, προτίμησε κάτι εξωτερικό, αφενός να μη ''δεσμεύει'' χώρο και αφετέρου να αλλάζεται εύκολα. Το χρώμα πάλι δικής σου επιλογής, κατά προτίμηση σκουρόχρωμο.
Στο θέμα στρώσιμο συμφωνώ με τον Crazyio χωρίς ψάρια. Μια λύση με φαρμακευτική αμμωνία και μια άλλη με τροφή.

heliman
18-09-11, 20:13
καλησπερα και παλι...ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.τα εχω μπλεξει λιγο με το θεμα της αμμου..ειναι προτιμοτερο να παρω λευκη η σε καφε-μπεζ?επειδη δεν εχω ξαναβαλει αμμο σε ενυδρειο και δεν ξερω τι γινεται με το περασμα του χρονου..λογικα η λευκη δε θα λερωνεται πιο ευκολα και θα φαινεται ασχημα?τι με συμβουλευετε να βαλω?απ οτι διαβασα δεν βγαζω ακρη...

delta66
19-09-11, 01:19
Κοιτα δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλεις οπωσδηποτε κατι στο βυθο.

Μπορεις να βαλεις μπεζ ή ασπρη αμμο.

Θελει καθαριοτητα ομως συχνη, ιδιως η ασπρη.
Θα προτεινα να βαλεις κυκλοφορητες να σπρωχνουν το σκουπιδι στα φιλτρα οπως εγω (σε ασπρη αμμο) για να αποφυγεις τη σκουπα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα γουσταρουν οι δισκοι της ροη. Τα σκαλαρια δε δειχνουν να πολυενοχλουνται. Ωρες ωρες γουσταρουν και καθονται μπροστα και τρωνε τη ροη στη μαπα. Εξαλλου οι κυκλοφορητες βαρανε μονο στο μπρος και πισω τζαμι και χαμηλαα στη μεση, οποτε μονο εκει εχει ορμη αισθητη.

Το φιλτρο της juwel ειναι κορυφη, αλλα μπορει να διαπιστωσεις οτι θα ηταν χρησιμος στα ψαρια εστω ο λιγος χωρος που τρωει.
Αν το γεμισεις το ενυδρειο μετα θα ειναι μανουρα να το ξηλωσεις.

Αν το ξηλωνα θα εβαζα ενα eheim 2080 και ενα 2217, αλλιως μονο το 2080 με το εσωτερικο και οσους πειρσσοτερους δικους χωρανε, τιποτα αλλο απο ψαρια. Το πολυ πολυ καμια15αρια Leucomelas ή Sterbai κι αυτα μονο αν εβαζα τελικα αμμο.

heliman
20-09-11, 21:31
ποια η γνωμη σας για το fluval fx5 sto 400αρι?μηπως ειναι υπερβολη και η μεγαλη του ροη θα ενοχλει τους δισκους?
συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!

Γιώργος Κ
21-09-11, 13:45
H υπερβολη στη βιολογικη φιλτρανση ειναι κατι θεμιτο αν εχουμε δισκους ... οσο για τη ροη μπορεις να τη μειωσεις ωστε να μην ενοχλει τους δισκους!

vasilis4x4
21-09-11, 20:20
ποια η γνωμη σας για το fluval fx5 sto 400αρι?μηπως ειναι υπερβολη και η μεγαλη του ροη θα ενοχλει τους δισκους?
συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!

To συγκεκριμενο φιλτρο δεν ειναι καθολου υπερβολη γιατι δεν παιρνει πολυ βιολογικο υλικο, βγαλε το εσωτερικο και βαλε δυο 2217 (8 λιτρα βιολογια) η ενα 2080 (12 λιτρα βιολογια) κορυφαιο φιλτρο !!!
Η ροη σε ολα τα φιλτρα ρυθμιζεται οσο θελεις εσυ.

Οχι 10 δισκους σε 400 λιτρα εκτος αν ειναι μικροι σε μεγεθος.

Καλη συνεχεια !!!

delta66
21-09-11, 21:17
Οχι 10 δισκους σε 400 λιτρα εκτος αν ειναι μικροι σε μεγεθος.
Οχι λογω διαθεσιμου χωρου ή λογω νερου?

heliman
22-09-11, 21:32
καλησπερα και παλι..οι εργασιες στησιματος προχωρουν..για το φοντο χρησιμοποιησα φυλλα depron τα οποια βαφτηκαν σε καφε χρωμα και κολληθηκαν με διαφανη ταινια στην πλατη και στο ενα πλαινο του ενυδρειου.(εξωτερικα)για υποστρωμα χρησιμοποιησα χαλαζιακη αμμο σε δυο διαφορετικες αποχρωσεις του μπεζ.ετοιμαστηκαν τα υλικα του εσωτερικου φιλτρου και ειναι ετοιμο να δουλεψει.εκτος απο το μαμισιο θερμοστατη εβαλα καλου κακου αλλον ενα 300w στην αλλη πλευρα του ενυδρειου.εχω μια αεραντλια απο το προηγουμενο ενυδρειο και σκεφτομαι να την βαλω.ποια η γνωμη σας?επισης εξωτερικο φιλτρο δεν εχω αγορασει ακομα,να το γεμισω τωρα με νερο η πρεπει να προσεξω κατι αλλο?και το λεω αυτο γιατι εφαπτεται το ενυδρειο σε τοιχο και μετα δε θα ειναι δυνατη η μετακινηση του(αφησα 5 εκ. κενο αναμεσα σε ενυδρειο και τοιχο εκανα καλα?)καθε συμβουλη και ιδεα ευπροσδεκτη...ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας!!

delta66
23-09-11, 02:09
Κενο θα προτιμουσα να υπαρχει μεγαλυτερο αν γινεται.
Βαλε μπροστα
Αεραντλια ναι.

crazyio
23-09-11, 09:16
Καλή συνέχεια φίλος,
Θα ήθελα να δώ αν σου είναι εύκολο μια φωτογραφία του ενυδρείου για το πως φαίνεται με τα depron που έβαλες. Με τι τα έβαψες ?
ευχαριστώ.

heliman
23-09-11, 16:23
τα depron τα εβαψα με πλαστικο με 1 μικρο ρολακι.πολυ ευκολα-γρηγορα και οικονομικα.το αποτελεσμα πιστευω ανωτερο απο αφισσα η αυτοκολλητο αφου δεν εχει καθολου ζαρες η φουσκαλες.φωτο δεν ξερω πως ανεβαζω.θα προσπαθησω..

Γιώργος Κ
24-09-11, 01:54
Για το πως ανεβαζουμε φωτογραφιες διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
η μπορεις να τις ανεβασεις στο photobucket και μετα να κανεις αντιγραφη-επικολληση το IMG κωδικα στο μηνυμα σου! ;)

heliman
25-09-11, 18:49
οριστε και μια φωτο..για το φιλο που τη ζητησε

heliman
27-09-11, 21:23
καλησπερα σας..εχω γεμισει το ενυδρειο με νερο,εβαλα αντιχλωρια και βακτηρια και εχω βαλει το εσωτερικο φιλτρο να δουλευει.πανω πανω στο φιλτρο εβαλα και 2 λιτρα σιποραξ εκανα καλα?το εξωτερικο δε μου εχει ερθει ακομα.τελικα πηρα το 2217.να το γεμισω ολο σιποραξ χωρις σφουγγαρια?και τελος μπορω να κανω πατεντα για να μην αγορασω τα βανακια της eheim?εχει δοκιμασει κανεις κατι αλλο?πχ βανακια απο αυτοματο ποτισμα?ευχαριστω

HLIASKR
28-09-11, 00:15
Ειχα βαλει και εγω βιολογικα υλικα σε εσωτερικο φιλτρο απο rio 240 ειχα βαλει ενα σφουγκρι τερμα κατω στο πλαι του φιλτρου εκει που εχει μια τρυπα απο οπου ρουφαει το φιλτρο μετε εβαλα τα υλικα μεσα σε ενα διχτυ και στο πανω μερος τα σφουγκαρια και απο πανω το filtre wool.Εχω βαλει σε ενα εξωτερικο φιλτρο βανακια απο αυτοματο ποτισμα λεγονται βανακια φις φ16 η φ20 το μονο αρνητικο ειναι οτι εχουν μικρη εσωτερικη διαμετρο και ισως μειωθει η αποδοση του φιλτρου.

Alex_Salonica
28-09-11, 00:26
οριστε και μια φωτο..για το φιλο που τη ζητησε

Τον θερμοστάτη βάλτον μέσα στο εσωτερικό φίλτρο, έχει ειδική υποδοχή, δες και το manual.

Και δεν θα φαίνεται και θερμαίνεται καλύτερα και το νερό.

HLIASKR
28-09-11, 00:31
Ναι απλα θα θελει συχνο καθαρισμα γιατι θα γεμιζει βρωμα και εγω μεσα τον εχω.

heliman
28-09-11, 20:37
Ναι απλα θα θελει συχνο καθαρισμα γιατι θα γεμιζει βρωμα και εγω μεσα τον εχω.
ο θερμοστατης που φαινεται ειναι ο δευτερος.ο μαμισιος ειναι στη θεση του μεσα στο φιλτροκουτι.

heliman
04-10-11, 13:48
σημερα παρελαβα το φιλτρο(2217).να χρησιμοποιησω τα σφουγγαρια που μου δινει μεσα?υπ οψην οτι το εσωτερικο απο το rio 400 δουλευει ηδη γεματο απο τα σφουγγαρια του συν 2 λιτρα σιποραχ πανω πανω.τι να κανω με το 2217?εχω παρει 5 λιτρα σιποραξ τα οποια θα βαλω.το θεμα ειναι με η χωρις τα σφουγγαρια?τον υαλοβαμβακα που δινει τον βαζω?
ευχαριστω πολυ

Γιώργος Κ
05-10-11, 08:49
Ασε ενα σφουγγαρι σε καθε φιλτρο και το υπολοιπο φουλαρε το με σιποραξ!!

Το ενυδρειακο βαμβακι βαλτο (αλλα συχνα θα πρεπει να τα ανοιγεις γιατι "μπουκωνει" ευκολα και θα πρεπει η να το πλενεις η να το αλλαζεις! Σε μερικα φιλτρα μου το εχω αφαιρεσει τελειως γιατι με εκνευριζε :D)


Τωρα στις αρχες βαλε και ενεργο ανθρακα να "ρουφηξει" αν υπαρχει κατι ασχημο στο νερο! ;)

Εχεις ξεκινησει το "στρωσιμο"?

heliman
05-10-11, 17:47
λοιπον...εβαλα το μλε σφουγγαρι στον πατο,σιποραξ,βαμβακα και τελος το σχαρακι.γεμισα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο.και τωρα πως το ξεκιναω?εψαξα να βρω καποιο topic στο forum αλλα δεν βρηκα κατι..τι κανω?

Γιώργος Κ
05-10-11, 18:00
Ευκολα ξεκιναει ...τοποθετησε το κανονικα κατω απο το ενυδρειο (αφου το εχεις "κουμπωσει" φυσικα) βαλε εισαγωγη στη θεση που επιθυμεις και πριν βαλεις το spray bar στην εξαγωγη ρουφα απο το σωληνα της εξοδου ... Συντομα θα ακουσεις να γεμιζει το φιλτρο με νερο! Βαζεις το spray bar και το τοποθετεις στο ενυδρειο ... Οταν εχει γεμισει το φιλτρο νερο (σταματησεις να ακους το νερο να πεφτει) το βαζεις στη πριζα και λογικα θα ξεκινησει

heliman
05-10-11, 18:14
ευχαριστω πολυ φιλε μου!!θα το δοκιμασω σε λιγο.αντε να δουμε...

heliman
13-10-11, 22:25
καλησπερα σας.σημερα εκανα μετρησεις στο νερο του ενυδρειου και πηρα τις παρακατω μετρησεις
ph 7.5
kh 8
gh 10
no3 10
no2 1.0 mg/l
ammonia 0
το ενυδρειο εχει γεμισει με νερο απο τις 27/9 και 1 εβδομαδα μετα εβαλα μεσα 2 γεωφαγους.σκεφτομαι αυριο να παρω ενα κοπαδι γατοψαρα και την αλλη εβδομαδα να βαλω δισκους.οι γεωφαγοι θα φυγουν.ποια η γνωμη σας?πως σας φαινονται τα αποτελεσματα των μετρησεων?παραθετω και μια φωτο οπως ειναι μεχρι τωρα το ενυδρειο.βασικα ψαχνω για ριζες αλλα δεν βρισκω μεγαλα κομματια...επισης λεω να βαλω και 2-3 εχινοδορους.το ph θα κατεβει σταδιακα με αλλαγες νερου προετοιμασμενου σε βαρελι με προσθηκη τυρφης.ευχαριστω

delta66
14-10-11, 14:33
Το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο (ή εχει καποιο προβλημα η βιολογια) αφου εχεις ακομα νιτρωδη.
Προτεινω να μη βιαστεις και βαλεις κι αλλα ψαρια.
Ηδη οτι ζωντανο υπαρχει μεσα υποφερει και ακομα και αν δεν υπαρχουν εμφανεις ενδειξεις, καποια στιγμη θα "βγουν" τα προβληματα.
Αυξησε τον αερισμο.

heliman
19-10-11, 22:48
γεια σας και παλι,απο μετρησεις που κανω το ΝΟ2 εξακολουθει να ειναι στο 1 mg/lit και μαλιστα αμεσως μετα απο αλλαγη νερου.μπορω να κανω κατι για να μειωθει?υπ οψιν οτι η αμμωνια ειναι 0.ευχαριστω πολυ