PDA

Επιστροφή στο Forum : Corydoras albino


steve_ier
17-03-04, 01:00
Έχω τρία Corydoras albino και παρατηρώ ότι τα δύο έχουν σχηματίσει ζευγάρι. Πως ξεχωρίσεται το φύλο σε αυτά και ποιές είναι οι ιδανικές συνθήκες αναπαραγωγής τους ????????

Tolis
17-03-04, 01:05
Απο τι συμπεριφορα καταλαβες οτι εχουν σχηματισει ζευγαρι?

Συνηθως (σε ενηλικα ψαρια) η θηλυκια ειναι ειναι λιγο πιο μεγαλοσωμη με πιο στρογγυλεμενη κοιλια.

steve_ier
18-03-04, 22:32
Βασικά το υπέθεσα γιατί τα συγκεκριμένα είναι όλη την ώρα μαζί.... Ενώ το άλλο είναι περιφέρεται μόνο του.... Μήπως να του πάρω άλλο ένα για παρέα ???

pani
22-03-04, 19:24
Επειδή κανείς δεν μου απάντησε στην ερώτηση που έθεσα σε κάποιο άλλο θέμα θα το ξαναθέσω εδώ ίσως πάρω κάποια απάντηση και λυθεί η απορία μου. Απο τα 6 αλπίνο που αγόρασα πρόσφατα τα οποία μέχρι και πριν καμμιά δυό μέρες κανανε όλα τρενάκι περα δόθεν κατα μήκος του ενυδρείου και τώρα τα δύο (στην αρχή ήτανε ένα ) κάθονται κάτω στις πετρούλλες η σε σκιά . Οταν βάλω φαγητό τρέχουν να φάνε κάνουν και μερικές βόλτες πανω κάτω αλλά σε κάποια φάση ενω τα άλλα ταξιδεύουν εκείνα κάθονται κάτω και αναπαύονται.
και η ερώτηση μου.

Είναι αυτό φυσιολογικό; η κάτι συμβαίνει που δεν φάνηκε ακόμη
ολες οι ενδείξεις ειναι φυσιολογικές οπως πάντα
Ευχαρηστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.

HellRazer
22-03-04, 20:51
Πανίτσα νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Τα corys τα πήραμε από το ίδιο μαγαζί και τα δικά μου τα πάνε πάρα πολύ καλά. Κάποια είναι πίο ήρεμα από τα άλλα. Αυτό δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Αφού τρώνε κανονικά και δεν παρατήρησες κανένα σύμπτωμα ασθένειας όλα είναι οκ :wink:

halvas69
23-03-04, 09:10
Φυσιολογικότατη συμπεριφορά :wink:

pani
23-03-04, 12:32
Σας ευχαρηστώ πολύ για τις απαντήσεις , οκ θα σταματήσω να ανησυχώ, κσι θα συνεχίσω να τα χαίρομαι όπως ειναι.