PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεράστιος Pangasios!! Βοήθεια...


PLUTON
07-09-11, 11:20
Λοιπόν ελπίζω να μην αρχίσετε να με κατακρίνετε για τους γνωστούς λόγους , γιατί το αγόρασες δεν ήξερες κλπ κλπ.
Το θέμα είναι ότι το έκανα τότε (πριν 4 χρόνια) και τώρα είμαι σε απόγνωση. Το ενυδρείο μου είναι 240x80x60 και έτσι έχει φτάσει το ψάρι σε γιγαντιαίο μέγεθος μήκους 70-80 εκ. Συγκατοικεί με ένα Giant Gurami και 2 μεγάλους pleco. Ολα τα υπόλοιπα ψάρια (διάφορες κιχλίδες μεγάλων μεγεθών , τα εφαγε στον πορεία αυτών των 4 χρόνων)
Τι επιλογές έχω τώρα? Μένω στην Κρήτη.
Πήρα τηλ το ενυδρείο Κρήτης αλλά δεν μπορούν να το αναλάβουν μιας και είναι γλυκού νερού και εκεί έχουν μόνο δεξαμενές θαλασσίου.
Υπάρχει κάποιος που το θέλει?
Να πάω να το πετάξω σε καμμιά λίμνη ή φράγμα της Κρήτης?
Κάποια άλλη ιδέα κανείς?

kixlidatos
07-09-11, 11:36
Κανεις δεν μπορει και δεν πρεπει να σε κατακρινει,ολοι καπου καποτε την εχουμε κανει.

Η προταση που μπορω να σου κανω ειναι,αν σε περνει οικονομικα,και θελεις να του δωσεις παραταση ζωης ,φτιαξε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο,ειδικα εδω στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καταληλο ενυδρειο γιαυτα τα υπερωχα ζωα.Εχω ενα φιλο που ψαχνει 2 χρονια να τα δωσει και δεν βρισκει τιποτα,τα ψαρια του εχουν παθει νανισμο πλεον.
Οσο για να το αφησεις σε καποια λιμνη ,μην το κανεις,γιατι αν επιβιωσει,θα αλλαξει το οικοσυτημα της λιμνης που το αφησες.

faceck
07-09-11, 11:38
πηγαινε δωστον στο πετσοπ που το πηρες!

michael151
07-09-11, 11:43
πηγαινε δωστον στο πετσοπ που το πηρες!

Ναι αμε!! και το Pet θα τον παρει πισω μετα χαρας!!:( η δεξαμενη που εχεις ειναι οντως τοσο μεγαλη που τελικα δεν το χωραει ουτε αυτη?!δ
ε νομιζω πως θα ζησει αν το πεταξεις σε..οποιοδηποτε φραγμα!

faceck
07-09-11, 11:49
michael151;616319]Ναι αμε!! και το Pet θα τον παρει πισω μετα χαρας!! σε αυτο το θεμα φταινε μονο αυτοι που τα φερνουν για να τα παιρνει ο κοσμος..τα βλέπουν όλοι σαν μικρους καρχαριες στο ενυδρειο τους αλλα μετα απο 2-3 χρονια οπως στην περιπτωση του φιλου μας εγινε κανονικος καρχαριας..οποτε να το παρει πισω και να πει και ευχαριστω...εγω εχω ενα συνοικιακο πετσοπ που παιρνει πισω τους πλεκο όταν γίνονται 20+εκατοστα και τους επιστρεφουν ι αγοραστες..

kixlidatos
07-09-11, 11:55
michael151;616319]Ναι αμε!! και το Pet θα τον παρει πισω μετα χαρας!! σε αυτο το θεμα φταινε μονο αυτοι που τα φερνουν για να τα παιρνει ο κοσμος..τα βλέπουν όλοι σαν μικρους καρχαριες στο ενυδρειο τους αλλα μετα απο 2-3 χρονια οπως στην περιπτωση του φιλου μας εγινε κανονικος καρχαριας..οποτε να το παρει πισω και να πει και ευχαριστω...εγω εχω ενα συνοικιακο πετσοπ που παιρνει πισω τους πλεκο όταν γίνονται 20+εκατοστα και τους επιστρεφουν ι αγοραστες..
Αλλο 20+πλεκο και αλλο αυτος ο γιγαντας.Υπαρχουν αρκετοι που φτιαχνουν μεγαλα ενυδρεια και θελουν να ειναι μεγαλα ψαρια ,ετοιμα.Αλλα ο φιλος μας εχει ηδη 240 μηκος,και γιαυτο μεγαλωσε τοσο,ενω ο φιλος μου που προανεφερα τα εχει (2) σε 130 λιτρα και εναι μολις 20ποντους:(
-------------------------
Αλλο 20+πλεκο και αλλο αυτος ο γιγαντας.Υπαρχουν αρκετοι που φτιαχνουν μεγαλα ενυδρεια και θελουν να ειναι μεγαλα ψαρια ,ετοιμα.Αλλα ο φιλος μας εχει ηδη 240 μηκος,και γιαυτο μεγαλωσε τοσο,ενω ο φιλος μου που προανεφερα τα εχει (2) σε 130 λιτρα και εναι μολις 20ποντους:(
χρονια τα εχει

michael151
07-09-11, 11:55
michael151;616319]Ναι αμε!! και το Pet θα τον παρει πισω μετα χαρας!! σε αυτο το θεμα φταινε μονο αυτοι που τα φερνουν για να τα παιρνει ο κοσμος..τα βλέπουν όλοι σαν μικρους καρχαριες στο ενυδρειο τους αλλα μετα απο 2-3 χρονια οπως στην περιπτωση του φιλου μας εγινε κανονικος καρχαριας..οποτε να το παρει πισω και να πει και ευχαριστω...εγω εχω ενα συνοικιακο πετσοπ που παιρνει πισω τους πλεκο όταν γίνονται 20+εκατοστα και τους επιστρεφουν ι αγοραστες..

Ισως στο δικο σου pet..εδω τους πας πισω κανα οσκαρ και σου λενε:"δεν εχω χωρο να το βαλω" και τους το χαριζεις στην ουσια, μιας και το ειχες μεγαλωσει τα'ι'ζοντας το μερικα χρονια! Δεν υπαρχουν ανθρωποι που να εχουν πανω απο ενα τονο ενυδρειο στο σπιτι τους και να ειναι και αδειο,ωστε να τον φιλοξενησουν!! παγκασιο-οσκαρ ή αλλο μεγαλο ψαρι! χωρις να γνωριζω..το δικο σου Pet εχει ενυδρειο που να μπορει να φιλοξενησει(μεχρι να το ξαναπουλησει ενδεχομενος) ενα παγκασιο που δε χωραει ουτε στου φιλου μας το ενυδρειο?! μακαρι! το λαθος δεν ανηκει μονο σε μας,αλλα και στους petshopάδες που κανουν τους κινεζους οταν τους λες πως το ταδε ψαρακι μου εχει γινει..γκοτζιλα!

PLUTON
07-09-11, 12:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ψάρι χωράει στο ενυδρείο μου αλλά σιγά σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι για την επόμενη μέρα. Δεν μου πάει η καρδιά να το θανατώσω αν και έχει περάσει απο το μυαλό μου. Να κατασκευαστεί μεγαλύτερο αποκλείεται εκτός των οικονομικών λόγων (αντε εκεί τα βολεύουμε) , και για λόγους χώρου.
Εννοείται ότι ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα pet shop-ας , δεν έχει χώρο να το δεχτεί πίσω...
Μου είπε ότι παλιά σε μια ανάλογη περίπτωση το είχαν πάει σε μεγάλα ενυδρεία σε ξενοδοχεία της Ελούντας , αλλά αυτά έχουν εγκαταληφθεί πλέον.
Όμως κάτι πρέπει να γίνει... καλά όλοι οι υπόλοιποι τι κάνουν τους παγκάσιους τους?

kwstas_original
07-09-11, 12:01
Αν θελεις και σε ενδιαφερει στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε πως θα ερθει το ψαρι Αθηνα.
Ευχαριστω προκαταβολικως...;)

kixlidatos
07-09-11, 12:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ψάρι χωράει στο ενυδρείο μου αλλά σιγά σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι για την επόμενη μέρα. Δεν μου πάει η καρδιά να το θανατώσω αν και έχει περάσει απο το μυαλό μου. Να κατασκευαστεί μεγαλύτερο αποκλείεται εκτός των οικονομικών λόγων (αντε εκεί τα βολεύουμε) , και για λόγους χώρου.
Εννοείται ότι ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα pet shop-ας , δεν έχει χώρο να το δεχτεί πίσω...
Μου είπε ότι παλιά σε μια ανάλογη περίπτωση το είχαν πάει σε μεγάλα ενυδρεία σε ξενοδοχεία της Ελούντας , αλλά αυτά έχουν εγκαταληφθεί πλέον.
Όμως κάτι πρέπει να γίνει... καλά όλοι οι υπόλοιποι τι κάνουν τους παγκάσιους τους?
Κατα κανονα δεν φτανουν ποτε σαν τον δικο σου, και σε μεγεθος αλλα και σε ηλικια:(

michael151
07-09-11, 12:14
Να το θανατωσεις?!:smt018 δε το βαζεις στο τιγανι καλυτερα?!:neutral: κριμα απο το θεο ειναι μετα απο τοσο καιρο να το σκοτωσεις! :smt018απ'οτι βλεπω καποιος το θελει το "ψαρακι" σου!:p το θεμα ειναι τελικα, να μην αγοραζουμε ποτε τετοια ψαρια! και βεβαια ο συμπαθεστατος petshopας δε το περνει πισω! μ@@@@@ς ειναι?!:neutral:

kixlidatos
07-09-11, 12:17
Φιλε μου σου ευχομαι ολοψυχα οτι το καλυτερο για την ψαρουκλα σου.

Θα ηθελα πολυ να το δω αυτο το θηριακι,αν μπορεις καντο μας μια παρουσιαση,για να εχουμε και το θεμα σου σαν αρχειο,για να αποτρεπουμε νεους και αρχαριους να περνουν αυτα τα ψαρια.
Φιλικα Βασιλης

michael151
07-09-11, 12:22
Φιλε μου σου ευχομαι ολοψυχα οτι το καλυτερο για την ψαρουκλα σου.

Θα ηθελα πολυ να το δω αυτο το θηριακι,αν μπορεις καντο μας μια παρουσιαση,για να εχουμε και το θεμα σου σαν αρχειο,για να αποτρεπουμε νεους και αρχαριους να περνουν αυτα τα ψαρια.
Φιλικα Βασιλης


:smt109:smt041:smt023:smt023

stratigos24
07-09-11, 13:11
Πραγματικα αμα μπορεσεις ανεβασε καποια φωτογραφια...βεβαια το θεμα ειναι οτι εσυ εχεις τον πονο σου τωρα και εμεις την περιεργεια που εσενα δεν σου λεει κατι, αλλα ισως βρεθει και καποια λυση.

S O T I R I S
07-09-11, 13:18
Πάντως μια φωτογραφική παρουσίαση του ψαριού σου η έστω ενα βιντεάκι πέραν της εικόνας που θα έδινες σε όλους μας (είμαστε βλέπεις και περίεργοι, γιατί δεν συναντάς συχνα τόσο μεγάλο ψάρι μέσα σε οικιακό ενυδρείο), ίσως και να βοηθούσε δρώντας αποτρεπτικά για όσους νέους φίλους μπαίνουν στον πειρασμό να βάλουν στο ενυδρείο τους ένα "καρχαρία" χωρίς να σκεφτούν τι γίνετε στο άμεσο μέλλον.

janickrules
07-09-11, 13:35
ναι,αν γινεται μια φωτογραφια η' βιντεο!περα του οτι ειναι ενδιαφερον και σιγουρα ξεχωριστο,ειναι και 100% αποτρεπτικο για οποιον σκεφτεται να παρει αυτο το ψαρι...θα "τρομαξουν" οσο χρειαζεται για να αλλαξουν γνωμη ...

delta66
07-09-11, 23:04
ναι,αν γινεται μια φωτογραφια η' βιντεο!περα του οτι ειναι ενδιαφερον και σιγουρα ξεχωριστο,ειναι και 100% αποτρεπτικο για οποιον σκεφτεται να παρει αυτο το ψαρι...θα "τρομαξουν" οσο χρειαζεται για να αλλαξουν γνωμη ...
Εχουμε κουραστει να λεμε τα ιδια και τα ιδια και να προειδοπουμε για τα πανγκασιους.

Αλλα ο καθενας το μονο που θελει ειναι να κανει την κ@βλα του εκεινη την ωρα και το μετα δεν το σκεφτεται.
Η ευκολη λυση αμεσως. Πεταμα σε κανενα ποταμι ή ευθανασια.
Τι να πει κανεις?

stratigos24
07-09-11, 23:52
Εχουμε κουραστει να λεμε τα ιδια και τα ιδια και να προειδοπουμε για τα πανγκασιους.

Αλλα ο καθενας το μονο που θελει ειναι να κανει την κ@βλα του εκεινη την ωρα και το μετα δεν το σκεφτεται.
Η ευκολη λυση αμεσως. Πεταμα σε κανενα ποταμι ή ευθανασια.
Τι να πει κανεις?

Σιγουρα καποιοι δρουν ετσι οπως λες και σε εκεινους δεν αξιζει τιποτα. Εδω το παιδι απλα ειπε οτι του περασε απο το μυαλο να το θανατωσει ή να το ριξει σε καποιο ποταμι, αλλα το οτι δεν το εχει κανει και οτι προσπαθει να βρει μια καλυτερη λυση για το ψαρι και να λυσει το προβλημα του, τον παει απο την αλλη πλευρα. Εχω αδικο?

Οντως οταν το πηρε μπορει να μην ηξερε, να τον παραπληροφορησε το πετ σοπ, να μην ειχε και πηγες γνωσης στο θεμα, Ιντερνετ κλπ. (αν και βλεπω οτι ειναι μελος στο φορουμ εδω απο το 2004 :) )

Ισως να εχεις ομως τους λογους σου που το γραφεις ετσι, γιατι μιας και ξερουμε οτι πολλοι διαβαζουν το φορουμ αυτο, αμα δεν εχουν μια απολυτη εμπεριστατομενη και σωστη αποψη, μπορει να πεσουν σε λαθη.

delta66
08-09-11, 00:28
Τεσπα μαλλον εχεις δικιο, τα πηρα παλι και εγραψα αγρια. :oops:

Ευτυχως που θα το βαλει κι αυτο στην πισινα του ο Κωστας που παει σιγα σιγα να ανοιξει "το χαμογελου του ψαριου".

Αλλιως επρεπε να βρει δημοσιο ενυδρειο για να το δωσει.

stratigos24
08-09-11, 00:36
Ευτυχως που θα το βαλει κι αυτο στην πισινα του ο Κωστας που παει σιγα σιγα να ανοιξει "το χαμογελου του ψαριου".

χαχαχ, δεν μπορω αλλο....θα εχει πολλα φανταζομαι ε?

tsoui
08-09-11, 02:05
Παντως ο καλλιμανης την εχει βρει τη λυση :D:D

Πάνος
08-09-11, 10:12
Ευτυχως που θα το βαλει κι αυτο στην πισινα του ο Κωστας που παει σιγα σιγα να ανοιξει "το χαμογελου του ψαριου".

:smt082:smt082

douran_p
08-09-11, 10:43
γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ στον καλλιμανη...... :evil:
πουλαει φιλετα παγκασιους κατεψυγμενα!!!!

τωρα περα απο την πλακα καποιοσ θα βρεθει να το παρει το ζωντανο!!! αλλα θα ειναι κομματακι δυσκολο η μεταφορα του..... πρεπει να γινει ολοκληρη επιχειριση σαν το φρι ουλι 1

PLUTON
08-09-11, 16:28
Κύριοι , έχετε δίκιο να μου τα ψάλετε , αλλά τουλάχιστον το ψάρι ζει μια χαρά 4+ χρόνια παρά τα τόσα χιλιάδες που πεθαίνουν πολύ πριν την ηλικία αυτή.
Για το θέμα του να το πετάξω κάπου δεν εννοούσα να πεθάνει αλλά αν υπάρχει περίπτωση να ζήσει μια χαρά κι ευτυχισμένο εκεί. Όσον αφορά το να το θανατώσω εννοούσα σε έλλειψη οποιασδήποτε άλλης λύσης ...Βλέπετε το ενυδρείο μου έχασε νερά πριν 2 μέρες και τα ψάρια διαβιούν μέσα στην μπανιέρα του σπιτιού , καταταλαιπωρημένα και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που υπάρχει τρομερή πίεση χρόνου για τη σωτηρία τους...
Τέλος πάντων τα σημερινά δεδομένα είναι ότι ο φίλος Κώστας απο το forum εδώ , το θέλει (όπως και το επίσης πολύ μεγάλο και πανέμορφο Giant Gurami) και βρίσκουμε τον πιο βέλτιστο τρόπο να σταλούν Αθήνα , είτε απόψε είτε αύριο. Για φώτο θα στείλω αν και δεν έχω καλές και λόγω συνθηκών δεν μπορώ να βγάλω καινούργιες.

stratigos24
08-09-11, 16:33
Κύριοι , έχετε δίκιο να μου τα ψάλετε , αλλά τουλάχιστον το ψάρι ζει μια χαρά 4+ χρόνια παρά τα τόσα χιλιάδες που πεθαίνουν πολύ πριν την ηλικία αυτή.
Για το θέμα του να το πετάξω κάπου δεν εννοούσα να πεθάνει αλλά αν υπάρχει περίπτωση να ζήσει μια χαρά κι ευτυχισμένο εκεί. Όσον αφορά το να το θανατώσω εννοούσα σε έλλειψη οποιασδήποτε άλλης λύσης ...Βλέπετε το ενυδρείο μου έχασε νερά πριν 2 μέρες και τα ψάρια διαβιούν μέσα στην μπανιέρα του σπιτιού , καταταλαιπωρημένα και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που υπάρχει τρομερή πίεση χρόνου για τη σωτηρία τους...
Τέλος πάντων τα σημερινά δεδομένα είναι ότι ο φίλος Κώστας απο το forum εδώ , το θέλει (όπως και το επίσης πολύ μεγάλο και πανέμορφο Giant Gurami) και βρίσκουμε τον πιο βέλτιστο τρόπο να σταλούν Αθήνα , είτε απόψε είτε αύριο. Για φώτο θα στείλω αν και δεν έχω καλές και λόγω συνθηκών δεν μπορώ να βγάλω καινούργιες.

Αντε με το καλο, να μην ταλαιπωριουνται αλλο τα καημενα. Καλα κανεις.;)

douran_p
08-09-11, 16:40
δεν σε κραζουμε.... εγω προσωπικα εκανα πλακα......!!! και στην τελικη οτι γουσταρει ο καθενας κανει στο ενυδρειο του......!!!!! και το οτι ασχολισε τοσο με το τι 8α απογινει το ψαρι λεει πολλα.......

μακαρι να βρεις καποιον που 8α το εχει σε πολλα λιτρα και 8α το προσεχει......

panos70
09-09-11, 14:13
Επειδη εχω κι εγω δυο παγκασιους 20 ποντους, ενα μαυρο-γκρι κι ενα αλπινο μηπως τα θελει κανεις;αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο,θα παρω τηλ στο QUICO η στον AMAZONIO μηπως τα θελουν ,αλιως θα τα δωσω στον Καλημανη για φιλετο...χα χα χα πλακα κανω...θα κοιταξω να τα δωσω καπου οποιος τα θελει:confused:

Dimitris77
30-09-11, 00:23
Τελικα τι εγινε με αυτο???

kwstas_original
30-09-11, 01:03
Τελικα τι εγινε με αυτο???
Το ταξιδι ηταν μακρυ...
...το giant gourami που φενεται απο πισω φοντο τα καταφερε ομως...

beeromixalhs
30-09-11, 01:07
την "ευθανασία" δε τη γλίτωσε

Πάνος
30-09-11, 01:13
σε τι συσκευασια μπορει να ταξιδεψει ενα τοσο μεγαλο ψαρι αυτου του μεγεθους χωρις να παθει ασφυξια η να "πνιγει" στην αμμωνια του? :confused:

το γκουραμι πως ταξιδεψε?? :confused:

κ.ω.σ.τ.α.ς.
30-09-11, 01:20
Χορις λογια:neutral:

kwstas_original
30-09-11, 01:23
σε τι συσκευασια μπορει να ταξιδεψει ενα τοσο μεγαλο ψαρι αυτου του μεγεθους χωρις να παθει ασφυξια η να "πνιγει" στην αμμωνια του? :confused:

το γκουραμι πως ταξιδεψε?? :confused:
Σε οποιαδηποτε συσκευασια αρκει να υπαρχει αερισμος για την σωστη εναλλαγη των αεριων.
Στο μηκος πρεπει να χωραει το ψαρι και να μην ειναι ''λυγισμενο'' γιατι θα ταλαιπωρηθει περισσοτερο.
Το υψος και το πλατος δεν μας πειραζει, δεν θελει να κολυμπησει, ειναι ηδη πολυ στρεσαρισμενο...

Γενικα τα μεγαλα σε μεγεθος και ειδικα σε ηλικια ψαρια καλο ειναι να μην μετακινουνται.

Ο φιλος ομως ειχε χοντρο προβλημα, του ανοιξε το ενυδρειο και ειχε τα τερατα στην μπανιερα μια βδομαδα...πανικοβληκε και δεν εγιναν σωστες κινησεις..

Γι'αυτο οποιος ασχολειται με τετοια πραγματα πρεπει να εχει και τις αναλογες καραντινες...

Τα ψαρια ταξιδεψαν μεσα σε κρασοβαρελο με βιδωτο καπακι μαζι 10+ ωρες...εγω προσπαθησα να γινω το χαμογελο του ψαριου για αλλη μια φορα αλλα δεν εκατσε...:neutral:

giannisqq
30-09-11, 01:27
κριμα...

janickrules
30-09-11, 17:47
παει το pagasius?????

πραγματικα στεναχωρηθηκα....
μπραβο σας παντως που ασχοληθηκατε τοσο....

Κλεόβουλος
30-09-11, 18:33
..εγω προσπαθησα να γινω το χαμογελο του ψαριου για αλλη μια φορα αλλα δεν εκατσε...:neutral:

Βρε τι "Χαμόγελο του Ψαριού" :D:D ΘΗΡΙΟΔΑΜΑΣΤΗ!

Superpzarr
20-01-12, 19:02
λιγάκι άσχετο με το θέμα αλλά να γνωρίζουμε μέρες που 'ρχονται ότι τα ασιατικά ψάρια και ειδικά pangasius και gouramis μπορούν να μεταφέρουν παθογόνους μικροοργανισμούς που κάποιοι από αυτούς προσβάλουν και τον άνθρωπο, όπως πχ η φυματίωση...
αυτά για όσους σκέφτονται τηγάνια :P :P :P

Παναγιώτης Κ
20-01-12, 19:06
Τα παγκάσιους είναι αμερικάνικα.

delta66
20-01-12, 19:32
Τα παγκάσιους είναι αμερικάνικα.
:smt108
Ο Mekong ειναι στη βορεια ή στη νοτια Αμερικη? :D
-------------------------
λιγάκι άσχετο με το θέμα αλλά να γνωρίζουμε μέρες που 'ρχονται ότι τα ασιατικά ψάρια και ειδικά pangasius και gouramis μπορούν να μεταφέρουν παθογόνους μικροοργανισμούς που κάποιοι από αυτούς προσβάλουν και τον άνθρωπο, όπως πχ η φυματίωση...
αυτά για όσους σκέφτονται τηγάνια :P :P :P
Καλα αυτο ειναι παρα πολυ σπανιο να συμβει, μη φοβιζουμε τον κοσμο.
Πιο ευκολα κολλανε ενα εκατομμυριο ανθρωποι σαλμονελα απο πιτσα, παρα ενας απο γκουραμι. :D
Ετσι κι αλλιως κανενα ψαρι ενυδρειου δεν ειναι καταλληλο προς βρώσιν και οχι λογω παθογονων.

beeromixalhs
20-01-12, 19:32
Τα παγκάσιους είναι αμερικάνικα.
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Pangasionodon&species=hypophthalmus&id=637
δε ξέρω αν έχεις άλλη πληροφόρηση εσύ όπως πχ από που γίνονται εισαγωγή

exelix
20-01-12, 19:37
Ετσι κι αλλιως κανενα ψαρι ενυδρειου δεν ειναι καταλληλο προς βρώσιν και οχι λογω παθογονων.


Έλα τώρα... αν ήσουν Ιάπωνας με μισό μάτι θα κοιτούσες το παφεράκι!:p

Παναγιώτης Κ
20-01-12, 19:40
Ρε παιδιά πλάκα έκανα!(Delta πάντως την κατάλαβε)
:smt108
Ο Mekong ειναι στη βορεια ή στη νοτια Αμερικη? :D

Ο mekong είναι στην νοτια Αμερασία!:smt081:smt081:smt081:smt081

Superpzarr
26-01-12, 05:46
:smt108
Ο Mekong ειναι στη βορεια ή στη νοτια Αμερικη? :D
-------------------------

Καλα αυτο ειναι παρα πολυ σπανιο να συμβει, μη φοβιζουμε τον κοσμο.
Πιο ευκολα κολλανε ενα εκατομμυριο ανθρωποι σαλμονελα απο πιτσα, παρα ενας απο γκουραμι. :D
Ετσι κι αλλιως κανενα ψαρι ενυδρειου δεν ειναι καταλληλο προς βρώσιν και οχι λογω παθογονων.


χαχαχαχαχα οκ. δικιο σε ολα... ο μεκονγκ ειναι
ΝWΟΒΗΜ
http://www.youtube.com/watch?v=C-qHOcy-0OM :D