PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ειναι αυτο? θα σαλταρω


dimost
04-09-11, 22:09
συναδελφοι βοηθεια
σε ενυδρειο φιλου ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ το τονιζω εμφανιστηκαν κατι κοχυλια σαν αυτα που βλεπουμε στη θαλασσα τα μακροστενα που εχουν καβουρακι μεσα πιο κατω θα βαλω φωτογραφιες αλλα δυσκολα φαινεται το περιεργο ειναι οτι μεσα εχει συνθετικα φυτα και εκτος απο τα ψαρια 2 αγγελοψαρα ολα ειναι ψευτικα
απο που ηρθαν αυτα?

Γιαννης Μ5
04-09-11, 22:16
Σαλιγγαρια ειναι και μαλλον ηρθαν απο το υποστρωμα.

dimost
04-09-11, 22:20
Σαλιγγαρια ειναι και μαλλον ηρθαν απο το υποστρωμα.
απο το υποστρωμα πως ?το ενυδρειο αυτο το ειχα εγω δυο χρονια και επειδη εφτιαξα ενα 300αρι του το εδωσα πριν ενα χρονο σχεδον και δεν ειχε τιποτα το μονο που εχει ριξει μεσα ειναι μια τροφη απο αυτες που κρατανε τεσσερις πεντε μερες (κονσερβα που λεμε ) ενα ασπρο πραγμα που λιωνει σιγα σιγα

persival
04-09-11, 22:21
Δες εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke2.htm

Έχω την εντύπωση ότι είναι το Melanoides turbeculata

panos70
04-09-11, 22:26
Αν δεν κανεις κατι γρηγορα θα πολαπλασιαστουν επικινδυνα

dimost
04-09-11, 22:31
Δες εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke2.htm

Έχω την εντύπωση ότι είναι το Melanoides turbeculata
φιλε persival ειναι τα elanoides turbiculata εχεις δικιο αποτι βλεπω και γω
ειναι ομως αρκετα σε αριθμο τι πρεπει να γινει τωρα? παντως σε μετρησεις νερου που εχω κανει στο ενυδρειο του οι τιμες ειναι καλες
-------------------------
Αν δεν κανεις κατι γρηγορα θα πολαπλασιαστουν επικινδυνα
ειναι ακρκετα πολλα αυτη τη στιγμη δωστε προτασεις

irongud
04-09-11, 22:42
δεν κανουν παρα μονο καλο. αν δε τα θες ομως ριξε μεσα και 4-5 helena assasin snail και θα τα εχουν παντα περιορισμενα

dimost
04-09-11, 22:44
δεν κανουν παρα μονο καλο. αν δε τα θες ομως ριξε μεσα και 4-5 helena assasin snail και θα τα εχουν παντα περιορισμενα
θα του πω να περιορισει λιγο την τροφη που ριχνει κατι θα γινει και με αυτο πιστευω θα δουμε προς το παρον θα του πω να μην κανει τιποτα αλλο

persival
04-09-11, 22:48
Πράγματι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα είχα παλιότερα σε ένα ενυδρείο, μου άρεσαν κιόλας... Απλά περιορισμός στο τάισμα, όσο βρίσκουν τροφή, πολλαπλασιάζονται.
Αν και όταν γίνουν πολλά και ενοχλούν (την οπτική περισσότερο), ψάχνεις για τρόπους να τα ξεφορτωθείς. Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές προτάσεις :)

dimost
04-09-11, 22:50
Πράγματι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα είχα παλιότερα σε ένα ενυδρείο, μου άρεσαν κιόλας... Απλά περιορισμός στο τάισμα, όσο βρίσκουν τροφή, πολλαπλασιάζονται.
Αν και όταν γίνουν πολλά και ενοχλούν (την οπτική περισσότερο), ψάχνεις για τρόπους να τα ξεφορτωθείς. Με μια αναζήτηση θα βρεις πολλές προτάσεις :)
τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω και κατι
στο δικο μου ενυδρειο που εχω οσκαρ και οπως καταλαβαινεις η τροφη ειναι αρκετη να βαλω μερικα τετοια η θα βρω το μπελα μου?

persival
04-09-11, 22:57
Για ποιο λόγο να τα βάλεις; Αν υπάρχει αρκετή τροφή, τότε θα γίνουν και αυτά αρκετά, σου αρέσουν;
Βασικά δεν έχω ιδέα από όσκαρ αλλά δεν νομίζω να τρώνε σαλιγκάρια...

Και με την ευκαιρία, δεν λες στο φίλο σου να αντικαταστήσει τα ψεύτικα φυτά με αληθινά; :)

dimost
04-09-11, 23:01
Για ποιο λόγο να τα βάλεις; Αν υπάρχει αρκετή τροφή, τότε θα γίνουν και αυτά αρκετά, σου αρέσουν;
Βασικά δεν έχω ιδέα από όσκαρ αλλά δεν νομίζω να τρώνε σαλιγκάρια...
ομορφα ειναι αλλα πιο πολυ για πρακτικους λογους να καθαριζουν κατω και να ανακατεβουν το χαλικι ωστε να μην δημιουργουνται αναεροβιες ζωνες
τωρα αν τα τρωνε? τα οσκαρ συνυθως τρωνε οτι χωραει στο στομα τους αλλα αν τα βαλω βραδυ και χωθουν που να τα βρουν τα οσκαρ δεν σκαβουν εξξαλου μερικα αλλα σαλιγκαρια που εχω τα zebra δεν τα εχουν φαει

persival
04-09-11, 23:06
Βάλε, δεν νομίζω να έχεις να χάσεις τίποτα... Εκτός του να γεμίσεις σαλιγκάρια μια μέρα :D

dimost
04-09-11, 23:07
Βάλε, δεν νομίζω να έχεις να χάσεις τίποτα... Εκτός του να γεμίσεις σαλιγκάρια μια μέρα :D
οκ ευχαριστω

delta66
05-09-11, 00:35
Μια χαρα ομορφα και χρησιμα σαλιγκαρακια ειναι.
Τα χρειαζεται ενα ενυδρειο.
Αρκει να ειναι σε ελεγχο ο πλυθησμος τους αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου για να υπαρχει ισορροπια.
Η ισορροπια μπορει να χαλαει με υπερπληθυσμο αλλα και με απουσια τους

dimost
05-09-11, 11:49
Μια χαρα ομορφα και χρησιμα σαλιγκαρακια ειναι.
Τα χρειαζεται ενα ενυδρειο.
Αρκει να ειναι σε ελεγχο ο πλυθησμος τους αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου για να υπαρχει ισορροπια.
Η ισορροπια μπορει να χαλαει με υπερπληθυσμο αλλα και με απουσια τους

Το ενυδρειο 300 αρι είναι με δυο Όσκαρ
Έχουμε ξαναμιλησει γιαυτο μου είχες επισημάνει για το κατα ποσομπορουν να συμβιωσουν δυο μεγάλα Όσκαρ σε τόσο μικρο ενυδρειο και για την ποιότητα του νερού
Μέχρι τώρα καλα τα Πάμε σταθερά τα πράγματα χωρίς εκπλήξεις