PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλτραρισμα


panos70
04-09-11, 08:19
καλημερα εχω ενα ενυδρειο 330 λιτρα με δυο οσκαρ 15-20 εκατοστα και δυο παγκασιους που φιλοξενω για περιπου 6 μηνες των 20 εκατοστων,για φιλτραρισμα εχω 3 εξωτερικα, ενα fluval 404 /1200 λιτρα την ωρα, 2 tetra ex 600 απο 600 λιτρα την ωρα, και ενα εσωτερικο επιδαπεδιο με αντλια 1200 λιτρα την ωρα με τα παγκασιους φτανει η φιλτρανση η πρεπει να τα δωσω και γρηγορα; ευχαρειστω για την απαντηση εκ των προτερων....

persival
04-09-11, 08:46
Καλημέρα,

Με τα λίγα που ξέρω, η φίλτρανσή σου είναι αρκετά καλή αλλά όσο καλή και αν είναι τα παγκάσιους δεν είναι ψάρια για κανένα ενυδρείο, γίνονται τεράστια.

Στη θέση σου θα έψαχνα να τα δώσω το συντομότερο. Σου προτείνω να τα αλλάξεις με 2 ακόμη όσκαρ.

Γιώργος Κ
04-09-11, 15:44
Σημαντικο δεδομενο οσο αφορα τη φιλτρανση δεν ειναι μονο τα ιδια τα φιλτρα και οι ροες τους αλλα και το υλικο που περιεχουν (ποσο βιολογικο, μηχανικο κοκ!) φυσικα σε συναρτηση με τα ψαρια που εχεις!

Συμφωνω οτι οι παγκασιοι ειναι ακαταλληλοι για οποιοδηποτε ενυδρειο αλλα και τα 2 οσκαρ μονο να κρατησεις θα χρειαστεις ακομα μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη για αυτα!!

To http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Astronotus&species=ocellatus&id=231 δινει ελαχιστα 453 λιτρα (για ενα μονο οσκαρ!!!) ... Εδω που τα λεμε γινονται πολυ μεγαλα ...

panos70
04-09-11, 22:03
φιλε Γιωργο το ξερω για τα παγκασιους και το επομενο βημα μου ειναι να τα δωσω,καπου αλου,οπως το ξερω και για τα οσκαρ οτι ειναι μικρο το μεγεθος του ενυδρειου για τετοια ψαρια....αλλα δεν μπορω χωρις οσκαρ,ειναι η αδυναμια μου,τα υλικα που εχω στα φιλτρα ειναι στο επιδαπεδιο εχω απλο χαλικι (πετραδακια),στο fluval 404 εχω βαλειδυο σφουγκαρια που τα ειχε στα πλαγια και απο κατω προς τα πανω στην θηκη 4 εχω μακαρονι χοντρο με βιοσφαιρες(αστερια) στην 3 και 2 φισοστραντ και στην 1 πλαστικη πρασινη μπετονια(βιολογικο υλικο),στα 2 τετρα ex 600 εχει στην 3 θεση χοντρο μακαρονι στη 2 βιομπαλες και στην 1 χοντρο μαυρο σφουγκαρι και ψυλο ασπρο υαλοβαμβακα ,ελπιζω με αυτα τα υλικα να πετυχαινω μια καλη φιλτρανση ποια ειναι η γνωμη σας;και ποια κατα τη γνωμη σας ειναι το καλητερο βιολογικο φιλτρο,γιατι δεν θελω να βαλω ανθρακα,φοβουμενος τις τρυπες στο κεφαλι

delta66
05-09-11, 00:27
...αλλα δεν μπορω χωρις οσκαρ,ειναι η αδυναμια μου...

Εμενα η αδυναμια μου εινα τα αλογα :cool:

Γιώργος Κ
05-09-11, 16:24
φιλε Γιωργο το ξερω για τα παγκασιους και το επομενο βημα μου ειναι να τα δωσω,καπου αλου,οπως το ξερω και για τα οσκαρ οτι ειναι μικρο το μεγεθος του ενυδρειου για τετοια ψαρια....αλλα δεν μπορω χωρις οσκαρ,ειναι η αδυναμια μου,τα υλικα που εχω στα φιλτρα ειναι στο επιδαπεδιο εχω απλο χαλικι (πετραδακια),στο fluval 404 εχω βαλειδυο σφουγκαρια που τα ειχε στα πλαγια και απο κατω προς τα πανω στην θηκη 4 εχω μακαρονι χοντρο με βιοσφαιρες(αστερια) στην 3 και 2 φισοστραντ και στην 1 πλαστικη πρασινη μπετονια(βιολογικο υλικο),στα 2 τετρα ex 600 εχει στην 3 θεση χοντρο μακαρονι στη 2 βιομπαλες και στην 1 χοντρο μαυρο σφουγκαρι και ψυλο ασπρο υαλοβαμβακα ,ελπιζω με αυτα τα υλικα να πετυχαινω μια καλη φιλτρανση ποια ειναι η γνωμη σας;και ποια κατα τη γνωμη σας ειναι το καλητερο βιολογικο φιλτρο,γιατι δεν θελω να βαλω ανθρακα,φοβουμενος τις τρυπες στο κεφαλι
Οσο αφορα τα οσκαρ θα μεγαλωσουν τοσο πολυ που θα δεις και ο ιδιος οτι θα πρεπει να μεταφερθουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο! Αν δε μπορεσεις να παρεις ενα θα αναγκαστεις να τα δωσεις και αυτα και αργοτερα (πιστεψε με θα σου ειναι πολυ δυσκολο μια που θα εχεις συνδεθει ακομα πιο πολυ μαζι τους) ....
Αποψη μου απο βιολογικο υλικο σε σχεση αποδοσης τιμης ειναι το σιποραξ!
Ο ανθρακας δεν εχει σχεση καμια με τις τρυπες στο κεφαλι ... γνωμη μου ειναι καλο να βαλεις ανθρακα σε τετοιο ενυδρειο!
Τα χαλικακια που λες εννοεις οτι εχεις φιλτρο βυθου??

Καλο ειναι να επισημανουμε οτι υαλοβαμβακας ΔΕ μπαινει στο φιλτρο (θα ειναι καταστρεπτικο) μονο ειδικο ενυδρειακο βαμβακι ...

panos70
05-09-11, 20:41
Γιωργο οχι υαλοβαμβακας βαμβακι για φιλτρο ηθελα να πω αφου το πειρα απο πετ για υλικο φιλτρου. Τοτε θα βαλω ανθρακα με την πρωτη ευκερια ,στον πατο του ενυδρειου εχω ασπρα πλαστικα πλακακια που ενωνονται μεταξη τους καλυπτοντας ολο τον πατο,εχω βαλει μια αντλια 1200 λιτρα την ωρα 5 ποντους ποιο πανω απο τα πλακακια μεσα στο νερο παντα, που περνει νερο απο τη βαση και τη ριχνει προς την επιφανεια,ακριβος επανω απο τα πλακακια εχω βαλει απλες πετριτσες ενυδρειου μεγεθος απο στραγαλι εως αμυγδαλο,πιστευω πως κανει καλη δουλεια δημιουγωντας βακτηριδια που τρωνε τα κακα τους και τα αδρανοποιουν μιας και δεν μπορει να τα ρουφηξη το εξ. φιλτρο γιατι πευτουν κατω κατευθειαν, μπορει να κανω και λαθος,ολα τα χρονια που ειχα ενυδρειο ετσι το δουλευα και ειμουν ευχαριστημενος.......................Σπυρο κι εμενα μου αρεσουν τα αλογα.........κατανοω αυτο που ειπες.......αναλογος με τα λιτρα κοιταμε και τους κατοικους που θα μπουν ,το προηγουμενο ψαρι που ειχα ηταν ενα πανεμορφο aruana αλλα στο τελος το εδωσα με μεγαλη λυπη μου γιατι ειχε φτασει ..............50 ποντους και μεγαλονοντας με ψαρακια (παζαρι-γαυρο) και τροφη 30 ευρο τα 1000 μλ

delta66
05-09-11, 23:50
Κριμα δεν ειναι να μεγαλωνουμε ενα ψαρι και μετα να μη ξερουμε που παει και τι κανει?

Απο το καταλαβα εχεις φιλτρο βυθου.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε για ειμαι νεος σχετικα στο χομπι και ειχα παντα φιλτρα κανιστρα αφου το φιλτρο βυθου θεωρειται απο πολλους παλια και ξεπερασμενη "τεχνολογια", με προβληματα.
Ψαξε το λιγο.

panos70
06-09-11, 07:52
Τη νεος ρε Σπυρο εσυ εχεις 7500 μυνηματα και απο οτι διαβαζω εδω ξερεις παρα πολα πραγματα κι εχεις πολες γνωσεις επανω στην ενυδρειοφιλια (και στα σολο απο οτι ειδα...και το παιζεις καλα ο ατιμος ) ,μπορει να ειναι παλιο οπως λες το φιλτρο βυθου αλλα καποτε που δεν εβαλα ειμουν ολο προβληματα,και μετα που το ξαναεβαλα ολα ηταν οκ,και αν δω οτι εχει προβλημα απλα το σταματαω,.ΓΙΩΡΓΟ απο οτι ειδα το subistrate της eheim δεν ειναι καλητερο βιολογηκα απο το siporax της sera; ποια ειναι η γνωμη σου κι εσενα σπυρο;

delta66
06-09-11, 08:49
Και τα δυο ειναι top.
Το substrat εχει λιγο μεγαλυτερη ικανοτητα φιλοξενιας νιτροποιητικων βακτηριων αλλα το siporax εχει σχημα που διευκολυνει την καλη ροη του νερου και ειναι σχεδον αφθαρτο.
Αν θελεις ομως κατι οικονομικο και πολυ καλο χωρις ομως τη φημη των δυο, τα ξαναλεμε :D

panos70
06-09-11, 09:18
πες το ρε Σπυρο τη το κρατας για σενα..........

delta66
06-09-11, 12:20
Κισσιρις κοινως ελαφροπετρα.