PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΣ Αστακός θαλασσινός στη Θεσσαλονίκη


sgiak
26-08-11, 23:50
Δεν έχω ιδέα από θαλασσινό ενυδρείο. Κάνοντας τις βουτιές μου στη Χαλκιδική μάζεψα ένα μεγάλο κοχύλι (Pinna nobilis (http://en.wikipedia.org/wiki/Pinna_nobilis)) και το κράτησα σε ένα παιδικό κουβαδάκι με νερό. Το βράδυ που το άνοιξα βρήκα μέσα έναν μικροσκοπικό αστακό (του ενός εκατοστού ίσως και μικρότερο). Τον κράτησα ζωντανό. Το βράδυ της Κυριακής επιστρέφω Θεσσαλονίκη κι αναρωτιέμαι: να τον πετάξω ξανά στη θάλασσα με το φόβο να φαγωθεί (ποτέ δεν είδα μεγάλο αστακό στη Χαλκιδική) ή να το πάρω μαζί μου Θεσσαλονίκη για να τον δώσω σε κάποιον ενυδρειόφιλο? Αν γνωρίζει κάποιος ας με κατατοπίσει.


Ευχαριστώ

janickrules
27-08-11, 00:47
η αποψη μου ειναι να το αφησεις εκει που το βρηκες και μαλιστα αμεσως γιατι δεν θα αντεξει για πολυ..κατα πασα πιθανοτητα δεν προκειται για αστακο..μαλλον προκειται για τα "κλασικα" ασπονδυλα που συνανταμε στην αμμο...στην θαλασσα δεν θα παθει τιποτα,στα ενυδρεια μαλλον....χωρις φωτο βεβαια ολα αυτα...

Samian
27-08-11, 01:13
Το συγκεκριμένο καρκινοειδές ζει αποκλειστικά και μόνο με το κοχύλι που μάζεψες. Εναι συμβιωτικό με την πίνα την καθαρίζει και την ειδοποιεί για ενδεχόμενο κίνδυνο. Η πίνα φιλτράρει το νερό και συγκρατεί πλανκτόν από το οποίο τρέφεται.Το καβουράκι τρέφεται από υπολείματα τροφής που
αποβάλει η πίνα.
Καλύτερα ρίξτο στη θάλασσα και άν δεν γίνει μεζές για κάποια ψάρια θα βρεί το δρόμο του.
Αααα και παρεπιπτόντως η συλλογή - αλιεία της πίνας απαγορεύεται γιατί θεωρείται είδος προς εξαφάνιση. Το κακό είναι ακόμη χειρότερο γιατί η πίννα που χάλασες είναι μικρή αφού χωρά σε παιδικό κουβαδάκι. Πίστεψέ με έχω δεί ''θηρία'' πίνες πάνω από 50 εκ....κρίμα να χαλάς τα μωρά....

janickrules
27-08-11, 01:17
Το συγκεκριμένο καρκινοειδές ζει αποκλειστικά και μόνο με το κοχύλι που μάζεψες. Εναι συμβιωτικό με την πίνα την καθαρίζει και την ειδοποιεί για ενδεχόμενο κίνδυνο. Η πίνα φιλτράρει το νερό και συγκρατεί πλανκτόν από το οποίο τρέφεται.Το καβουράκι τρέφεται από υπολείματα τροφής που
αποβάλει η πίνα.
Καλύτερα ρίξτο στη θάλασσα και άν δεν γίνει μεζές για κάποια ψάρια θα βρεί το δρόμο του.
Αααα και παρεπιπτόντως η συλλογή - αλιεία της πίνας απαγορεύεται γιατί θεωρείται είδος προς εξαφάνιση.

εντυπωσιαστηκα...

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
27-08-11, 08:20
Το συγκεκριμένο καρκινοειδές ζει αποκλειστικά και μόνο με το κοχύλι που μάζεψες. Εναι συμβιωτικό με την πίνα την καθαρίζει και την ειδοποιεί για ενδεχόμενο κίνδυνο. Η πίνα φιλτράρει το νερό και συγκρατεί πλανκτόν από το οποίο τρέφεται.Το καβουράκι τρέφεται από υπολείματα τροφής που
αποβάλει η πίνα.
Καλύτερα ρίξτο στη θάλασσα και άν δεν γίνει μεζές για κάποια ψάρια θα βρεί το δρόμο του.
Αααα και παρεπιπτόντως η συλλογή - αλιεία της πίνας απαγορεύεται γιατί θεωρείται είδος προς εξαφάνιση. Το κακό είναι ακόμη χειρότερο γιατί η πίννα που χάλασες είναι μικρή αφού χωρά σε παιδικό κουβαδάκι. Πίστεψέ με έχω δεί ''θηρία'' πίνες πάνω από 50 εκ....κρίμα να χαλάς τα μωρά....
+-3+-3+-3+-3
Πρωτη φορα το ακουω και μαθαινω κατι τετοιο.
Αν ξερεις και αλλα πεςτα μας γιατι πραγματι ειναι εντυπωσιακες η πληροφοριες που μας δεινεις.

sgiak
27-08-11, 10:19
Ο εντυπωσιασμός μου για τις γνώσεις σου έρχεται δεύτερος. Πρώτη είναι η λύπη μου για το γεγονός ότι από άγνοια σκότωσα ένα σπάνιο κοχύλι. Δεν ήξερα αν είναι μεγάλο ή μικρό, δεν ήξερα το όνομά του. Τα βρήκα στη συνέχεια στο ίντερνετ, την ώρα που έγραφα το αρχικό κείμενο εδώ. Η εικόνα του, μου θύμιζε κοχύλια που πουλάνε σε τουριστικά καταστήματα.
Αν ήξερα όλα αυτά δεν θα την ακουμπούσα. Το μόνο παρηγορητικό στοιχείο ίσως είναι ότι στην παραλία που βρίσκομαι έχω δει μία-δύο ακόμη. Και να σκεφτεί κανείς ότι βουτάω μόνο με μάσκα (ούτε βατραχοπέδιλα) με σκοπό μόνο την παρατήρηση και τη συλλογή άψυχων κοχυλιών. Ήταν από τις ελάχιστες φορές που αποφάσισα να βγάλω ζωντανό κοχύλι.
Θα πάω να αφήσω το αστακάκι εκεί που το βρήκα ελπίζοντας ότι θα βρει την τύχη του, αλλά πριν το κάνω θα το φωτογραφήσω. Μέχρι το βράδυ θα σας δείξω φωτογραφία.


Ζητώ τη συγνώμη και την κατανόηση όσων τυχών εξοργίστηκαν από την συμπεριφορά μου.

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
27-08-11, 10:52
Ο εντυπωσιασμός μου για τις γνώσεις σου έρχεται δεύτερος. Πρώτη είναι η λύπη μου για το γεγονός ότι από άγνοια σκότωσα ένα σπάνιο κοχύλι. Δεν ήξερα αν είναι μεγάλο ή μικρό, δεν ήξερα το όνομά του. Τα βρήκα στη συνέχεια στο ίντερνετ, την ώρα που έγραφα το αρχικό κείμενο εδώ. Η εικόνα του, μου θύμιζε κοχύλια που πουλάνε σε τουριστικά καταστήματα.
Αν ήξερα όλα αυτά δεν θα την ακουμπούσα. Το μόνο παρηγορητικό στοιχείο ίσως είναι ότι στην παραλία που βρίσκομαι έχω δει μία-δύο ακόμη. Και να σκεφτεί κανείς ότι βουτάω μόνο με μάσκα (ούτε βατραχοπέδιλα) με σκοπό μόνο την παρατήρηση και τη συλλογή άψυχων κοχυλιών. Ήταν από τις ελάχιστες φορές που αποφάσισα να βγάλω ζωντανό κοχύλι.
Θα πάω να αφήσω το αστακάκι εκεί που το βρήκα ελπίζοντας ότι θα βρει την τύχη του, αλλά πριν το κάνω θα το φωτογραφήσω. Μέχρι το βράδυ θα σας δείξω φωτογραφία.


Ζητώ τη συγνώμη και την κατανόηση όσων τυχών εξοργίστηκαν από την συμπεριφορά μου.
Αφου δεν το ηξερες.

Εγινες αφορμη να μαθουμε καποιοι κατι που δεν ξεραμε.

Samian
27-08-11, 11:53
Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Αφού ήταν σε παραλία και σε ρηχά προφανώς νερά εάν δεν το έπαιρνες εσύ, πιθανόν η φύση μέσω της επιλογής της...θα έστελνε κανένα χταπόδι και θα την έστελνε αδιάβαστη την πινούλα σου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι απ'όπου περνούμε πρέπει να αφήνουμε και το ''στίγμα μας''. Σεβασμός στη φύση...
Και εγώ συλλέκτης κοχυλιών είμαι αλλά προσπάθησα μέσω των γνώσεων που απέκτησα να κάνω το μικρότερο σφάλμα που θα μπορούσα στη φύση...

Και κάτι άλλο...το βύσσο...αυτό που μοιάζει σαν τρίχες και κρατάει την πίννα στο βυθό, στη Νότια Ιταλία - Σικελία, αφού το επεξεργαστούν το χρησιμοποιούν για να πλέκουν γάντια πολυτελείας (τσ..τσ..τσ..):confused::confused:. Μοιάζει σαν μετάξι.

sgiak
27-08-11, 15:50
Θα πρέπει να πω πάντως ότι τις τελευταίες μέρες μάζεψα άλλα δύο παρόμοια κοχύλια (ένα μικρότερο κι ένα μεγαλύτερο) από την ίδια παραλία. Αυτά βέβαια ήταν ήδη ανοιχτά και δεν είχα ενδοιασμούς. Συμπεραίνω οτι η συγκεκριμένη παραλία κρύβει πολλές πίνες.
Όσο για τον αστακό: όταν τον είδα μέσα στο κοχύλι νόμισα ότι θα τον έτρωγε (το κοχύλι). Μάλιστα επειδή όπως προανέφερα δεν μου αρέσει να βγάζω ζωντανούς οργανισμούς από τη θάλασσα, σκέφτηκα οτι είχα σκοτώσει μεν το κοχύλι αλλά θα έσωζα ένα νεογέννητο αστακό (άρα είμαστε... πάτσι). Τέλος πάντων αφού ο μικροσκοπικός αυτός αστακός ζει αποκλειστικά μέσα στην πίνα δεν νομίζω να έχει πολύ μέλλον χωρίς αυτή. Βούτηξα και τον άφησα εκεί που είχα βρει το κοχύλι. Είδα ένα ψαράκι να τον πλησιάζει και μετά να φεύγει. Τελικά έφυγα κι εγώ. Κράτησα όμως μερικές απίθανες φωτογραφίες. Ιδού ένα δείγμα του μικροσκοπικού αστακού μέσα σε παιδική μάσκα:

janickrules
27-08-11, 16:47
απιστευτος!!!

rtolis
27-08-11, 22:52
παρεπιπτόντως η συλλογή - αλιεία της πίνας απαγορεύεται γιατί θεωρείται είδος προς εξαφάνιση

Γενικά απαγορεύεται η αλιεία οστράκων σε μη έχοντες επαγγελματική άδεια αλιείας. Πρόσφατα γνωστός μου έβγαλε κάμποσα κυδώνια εκεί που έκανε μπάνιο πλήρωσε 300Ε πρόστιμο. Το αστακουδάκι της φωτό δεν είναι πιννολόγος. (το καβουράκι που ζει μέσα στην πίννα). Τώρα όσον αφορά την καθολική απαγόρευση της αλιείας πίννας, καλό θα ήταν οι υπεύθυνοι να κάνουν μια βόλτα μέχρι το Μαλιακό και αν θέλουν να μου επιβεβαιώσουν ότι πρόκειται για είδος προς εξαφάνιση! Όχι απλώς υπάρχει σε αφθονία, υπάρχουν σημεία που δεν μπορείς να περάσεις ούτε με το καΐκι.

Samian
28-08-11, 22:48
Είναι μέχρι να περάσει κανένα καΐκι με Καλύμνιους και τότε το δικό σου το καϊκι θα περνάει..πανεύκολα.
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν έχω τίποτα με τους εξαιρετικούς ναυτικούς και αλιείεις από το νησί της Καλύμνου, αλλά ρε παιδιά από όπου περνάν ορισμένοι από αυτούς ρημάζουν τα πάντα..με ναργιλέ και ότι κινείται και τρώγεται...ξεπατώνεται.

ΕΛΕΟΣ