PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος Αραγονιτη


georgez
24-08-11, 09:32
Παιδιά καλημέρα!

Μήπως υπάρχει κάποιο σκουλίκι που να κιθαρίζει τις ακαθαρσίες των ψαριών και τα υπολείμματα των τροφών πιο βαθιά στο υπόστρωμα ώστε να βάζω σκούπα όσο λιγότερο γίνεται;

Ευχαριστώ

kostas82
24-08-11, 10:28
Παιδιά καλημέρα!

Μήπως υπάρχει κάποιο σκουλίκι που να κιθαρίζει τις ακαθαρσίες των ψαριών και τα υπολείμματα των τροφών πιο βαθιά στο υπόστρωμα ώστε να βάζω σκούπα όσο λιγότερο γίνεται;

Ευχαριστώτα αγγουρια της θαλασσας (ολοθουρια)κανουν καλη δουλεια αλλα θελουν στρωμενο ενυδρειο και χαμηλα νιτρικα
σκουπα δεν ξερω κατα ποσο κανεις καλα που βαζεις ,η κυκλοφορια πρεπει να παρασερνει τις ακαθαρσιες

rawnerve
24-08-11, 22:06
γεια σας κ παλι:p
πηρα ζωντανος αραγωνιτη δεν ξερω κ θα ροτησω!θελει πλυσιμο??οπος ο νεκρος??

accnt
25-08-11, 19:56
Σκούπα -όπως την εννοούμε στο γλυκό νερό- δεν πρέπει να βάζεις.

georgez
27-08-11, 09:26
Παιδια στο ενυδρειο δεν εχω βαλει ψαρια ακομα απλα ρωταω για να ξερω...

Διαβασα για ενα "Detritovore Kit" και για καποια σαλιγκαρια οπως Nassarious Snail.

Υπαρχουν αυτα εδω Ελλαδα;;;

kostas82
27-08-11, 11:12
Παιδια στο ενυδρειο δεν εχω βαλει ψαρια ακομα απλα ρωταω για να ξερω...

Διαβασα για ενα "Detritovore Kit" και για καποια σαλιγκαρια οπως Nassarious Snail.

Υπαρχουν αυτα εδω Ελλαδα;;;καλημερα Γιωργο τα νασαριους υπαρχουν, το κιτακι ερχετε μαζι με τον ζωντανο βραχο :D

accnt
27-08-11, 20:44
... το κιτακι ερχετε μαζι με τον ζωντανο βραχο :D

Έτσι... βέβαια πολλές φορές έρχονται και άλλα πράγματα...:p

georgez
29-08-11, 21:10
Επειδη εγω στον δικο μου δεν βλεπω κατι επανω ουτε μερα ουτε νυχτα θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μερικα να βαλω? (Επι πληρωμης εννοειται :D)

Τον βραχο τον πειρα μεταχειρο και το μονο που εχω δει μεχρι τωρα ειναι 1 αμφιποδο και αυτα τα Feather Dusters πολυ μικρα ομως.

Δεν θα επρεπε να ειχε ζωη τουλαχιστον το βραδυ?

accnt
30-08-11, 12:45
Θα έπρεπε, αλλά ίσως όχι αυτό που νομίζεις... :p

Μη σε νοιάζει αυτό το θέμα τώρα. Ο καλός βράχος θα κάνει την δουλειά του και ας μην βλέπει κανείς μας πολλά πράγματα.

georgez
30-08-11, 19:20
Φιλε accnt αστο σε παραμυθιασα μου φαινεται :D

Χτες το βραδυ που κοιταζα το βραχο, ειχε κατι πολυ μικρα ζωυφια σαν τη μυτη της καρφιτσας που ετρεχαν σαν τρελα πανω του, σκουλικια πολυ μικρα ολολευκα και κανα 2 αυτα με το χνουδι :D

Εαν αυτα εννουσες ειμαστε οκ :smt118

accnt
31-08-11, 07:35
Και αυτά εννοούσα και όλα τα υπόλοιπα (τα περισσότερα δηλαδή), που δεν φαίνονται με το μάτι...;)

ARHSREEFAS
03-09-11, 09:18
Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε σκουπα σε θαλασσινο ακομα και η χρηση καθαριστων οπως τα ολοθουρια δεν πολυαρεσει σε καπουσ επιστημονες!