PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ιδανικο χταποδι για ενυδρειο


irongud
23-08-11, 21:31
http://www.newsbeast.gr/environment/arthro/210348/auto-to-htapodi-den-trogetai-me-tipota/

michael151
23-08-11, 22:18
Και που μπορουμε να το βρουμε αραγε?! Εννοω να το ψαρεψουμε! Αναβυσσο παντως, εχει πολυ καλη υδροβια ζωη, τουλαχιστον στη κεντρικη παραλια, οπου κανω μπανιο συνηθως, ετσι φιλε μου irongud?

irongud
23-08-11, 22:35
πιστευω πως ειναι κοινο χταποδι στις θαλασσες μας ισως καποιος απο εμας η ακομα καλυτερα κανα μπαρμπας παλιος χταποδας μπορει να το αιχμαλωτισει η να βρει το θαλαμι του και να του στησει καποια παγιδα οπως σταμνα κλπ... η μετα απευθυνεσαι στις ψαροβαρκες που λογικα τα πετανε μεσα παλι γιατι δεν ειναι εμπορευσιμα...
φιλε ηρακλειωτη στην αναβυσσο εδω και πολλα χρονια δεν υπαρχει ουτε λεπι :)

michael151
24-08-11, 10:52
εχω εξοχικο στην αναβυσσο και ερχομουν συχνα, ιδιαιτερα πριν μετακομισω Κρητη! τωρα ερχομαι πιο σπανια(λογο αποστασης), αλλα πριν 2 χρονια που ειχα ερθει, ειχα παθει πλακα!

irongud
24-08-11, 20:34
εχω εξοχικο στην αναβυσσο και ερχομουν συχνα, ιδιαιτερα πριν μετακομισω Κρητη! τωρα ερχομαι πιο σπανια(λογο αποστασης), αλλα πριν 2 χρονια που ειχα ερθει, ειχα παθει πλακα!

δε μου δινεις τα κλειδια να παω να μεινω που πληρωνω 400 ευρω το μηνα νοικι ?
:D:D:D

B22
24-08-11, 20:45
παιδιά έχω πιάσει πολλές τέτοιες σε μια περιοχή της μάνης στον άγιο νικόλαο, μετά βέβαια τα άφησα, πλ ωραία πλασματάκια!

Samian
24-08-11, 21:02
Στο ανατολικό Αιγαίο πάντως έχουν μειωθεί επικίνδυνα...μεχρι εξαφανίσεως θα έλεγα.
Πριν από 20 και χρόνια ήταν αρκετά κοινό είδος...τώραααα....με το τηλεσκόπιο.:confused: :( :confused:

accnt
26-08-11, 08:36
Θα έλεγα ότι η ύπαρξη χταποδιού στο ενυδρείο, μπορεί να είναι και επικίνδυνη.
Ακόμα και αν βρεις μην το βάλεις.