PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ράτσα είναι ?


asteris
03-03-04, 02:28
Μια βοήθεια παιδιά, γιατί από το πολύ ψάξε-ψάξε στις βάσεις δεδομένων έχω χαθεί.
Ποιά είναι τα παρακάτω ? Μου τα δώσανε χωρίς παραπάνω πληροφορίες.

http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/pygmy.jpg


http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/leo.jpg


http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/pecko.jpg


http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/paradise.jpg

Και επίσης το πάνω είναι θυληκό paradise ή όχι ?

fidel
03-03-04, 02:41
Το τρίτο από πάνω πρέπει να είναι ancistrus dolichopterus (big finned bristlenose).

mikenuke
03-03-04, 02:46
Ολα απο το quiko ε?

Το 3ο το πηρα κι εγω σαν ονομα το ειχε απλα σαν ancistrus,
εψαξα να το βρω και κατεληξα οτι μαλλον ειναι Bristlenose Catfish δεν ξερω αν εχω δικιο αλλα οι φωτο που βρηκα με οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα, το καλο ειναι οτι αν οντως ειναι Bristlenose Catfish τοτε δεν μεγαλωνει πολυ, 12εκ. , οποτε αυτο για μενα ειναι καλο.

Οσο για την αλγη? Στην καφε παει πολυ καλα, εχω ενα ξυλο το οποιο ηταν μαυρο και απο την ημερα που βαλα μεσα το ψαρι ανακαλυψα οτι τελικα το ξυλο ειναι πιο ανοιχτο καφε απο οτι νομιζα!
Το ψαρακι το πηρα 2€ και ηταν 2,5 εκ. μεσα σε 10 μερες πηρε 1 ποντο!

Παντως ειναι ομορφο ψαρι.

fidel
03-03-04, 02:48
To πρώτο από πανω πρέπει να είναι corydoras palleatus.

ASCCO1
03-03-04, 02:53
η πρωτη φωτο ειναι corydoras (( paleatus μαλλον))
το δευτερο και αυτο γατοψαρο ειναι αλλα δενθυμαμαι ακριβη ονομασια (( μαλλον Dianema longibarbis))
απο τα τρια που φαινονται στην τελευταια εχεις ενα gold gourami,,, 1 paradise << δεν μου φαινεται για θυληκο>> και αυτο που φαινεται αναμεσα ειναι barbydanio

asteris
03-03-04, 02:57
Τα 1 και 3 τα πήρα από το Animal Farm στην Λαγκαδά, κοντά στο Παύλου Μελά και τα 2 και 4 από το Quiko.

nhreas
03-03-04, 04:29
το δευτερο το εχω και εγω και ειναι αρχιτεμπελης νομιζω πως ειναι hoplosternum pectorale.mike το τριτο ειναι ο πλακοστομος που σας ειπα πως πηρα τελευταια.

Tolis
03-03-04, 05:19
1o, Γερμανικός ποιμενικός
2ο, Γκέκας

Οκ ας σοβαρευτουμε, δεν χρησιμοποιουμε τον ορο "ρατσα" για τα ψαρια.

1o μαλλον Corydoras paleatus
2o μαλλον για Hoplosternum thoracatum φαινεται, το H. pectorale εχει πολυ πιο μικρά spots.
3o Αν ειναι μικρο, ισως βγει Ancistrus dolichopterus που ειναι και απο τα πιο κοινα.
Για τα 3 παραπανω, μια καλη αναζητηση στο www.planetcatfish.com , ισως σας κουρασει αλλά εχει πολυ ενδιαφερον.
4ο Macropodus opercularis (paradise fish) . Στα ενηλικα ο αρσενικος εχει πιο εντονα χρωματα και μακρυτερα πτερυγια.

Για να τα λεμε και σωστα, δεν σου τα δωσανε, τα πηρες, χωρις παραπανω πληροφοριες.
Το κοκκινακι του χαλικιου ειναι και λιγο αιτία στρες για τα ψαρια.

PIRANHA
03-03-04, 11:41
Συμφωνώ με τον Τόλη .

TAN
03-03-04, 13:02
Φιλε αστερι πρεπει να κανεις και κατι με το υποστρομα.Δεν νομιζω με το κοκινο χαλικι που εχεις βαλει να ειναι χαρουμενα. :oops: :oops:
Θα ηταν καλητερο κατι πιο φυσικο. :wink:

Φιλικα Θανασης......

asteris
03-03-04, 15:15
Δεν είπα ότι μπήκα στο Quiko και μου τα χώσανε στην τσέπη ρε παιδιά, λέω ότι μου τα δώσανε για ζευγάρι. Αν είναι και τα δύο αρσενικα, να πάω το ένα πίσω.

Το κόκκινο χαλίκι αν το αναμίξω με μαύρο είναι εντάξει, ή θέλει ολική αλλαγή ?

HellRazer
03-03-04, 16:30
Νομίζω καλά θα ήταν να το άλλαζες όλο. Είναι πολύ έντονο αυτό το κόκκινο που έχεις και αρκετά χοντρό. Ένα καφέ χρωματάκι είναι το πιο φυσικό. Το corydoras ένα είναι? Αν ναι θα ήταν καλύτερα να έβαζες άλλα 5-6 να είναι ομάδα.

asteris
03-03-04, 16:42
Το σκέτο κόκκινο και εγώ όταν το έβαλα δεν μου έκατσε φυσικό και το είχα σχεδιάσει να το αναμίξω με μαύρο. Αφού το λέτε και σεις, μπαίνει στο πρόγραμμα για αλλαγή λίαν συντόμως.

Έχω 3 cory και 3 από τα Hoplosternum thoracatum (το 2ο). Να βάλω 6 ίδια? Ποιά να κρατήσω, τα 1 ή τα 2?

TAN
03-03-04, 17:01
Έχω 3 cory και 3 από τα Hoplosternum thoracatum (το 2ο). Να βάλω 6 ίδια? Ποιά να κρατήσω, τα 1 ή τα 2?

Τα corydoras ειναι καλητερο να κρατουντε σε μικρες ομαδες 5+ μιας και ειναι ομαδικο ψαρι.
Τωρα το αλλο γατοψαρο(Hoplosternum thoracatum )δεν ειναι απαρετιτο να ειναι σε ομαδα.
Μιας και εχεις αρκετα γατοψαρα να προτιμισεις μαλακο υποστρομα.Ενα σκληρο υποστρομα θα ηταν θανασιμο για τα corydoras. :oops: :oops:

Φιλικα Θανασης.....

asteris
05-03-04, 01:49
Μια βοήθεια ακόμα παιδιά.
Το παρακάτω είναι paradise ή όχι?
Αν ναι, είναι θυληκό ή ανήλικο αρσενικό ?
Έχει μήκος 5cm για την ώρα.

http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/paradise2.jpg

Τρώει ανελέητο κυνηγητό από τον μεγάλο και δεν το κόβω να του βγαίνει σε καλό αν το αφήσω έτσι...

Obelix(Reifen)
05-03-04, 02:43
Για θηλυκό το κόβω ,αλλά για το καλό του να το βαλεις σε ένα άλλο ενυδρείο (δεν χρειάζεται να έχει θερμοστάτη) .

HellRazer
05-03-04, 17:18
για το καλό του να το βαλεις σε ένα άλλο ενυδρείο (δεν χρειάζεται να έχει θερμοστάτη) .


Αν θα κάνεις αυτό που λέει ο obelix (και καλά λέει) είναι καλύτερα να βάλεις νερό από το ενυδρείο που είναι τώρα για να πέσει σιγά σιγά η θερμοκρασία. Μην είναι σε νερό με θερμοκρασία 26 C και το βάλεις απότομα σε νερό με θερμοκρασία 20 C πχ :wink: