PDA

Επιστροφή στο Forum : άμμος θαλάσσης


el00140
02-03-04, 08:04
Αντί να μαζεύουμε άμμο από τη παραλία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άμμο θαλάσσης που πουλάνε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά εννοείται με το κατάλληλο πλύσιμο;

scubapol
02-03-04, 11:01
Κατ αρχήν καλώς ήλθες. :)

Δεν ξέρω αν είναι και τόσο καλή ιδέα για τον εξής απλό λόγο. Ξέρεις μήπως απο πού την έχουν ψαρέψει; Εννοώ πως μου φαίνεται πιο λογικό η άμμος αυτή να έχει συλλεγεί απο περιοχές κοντά σε λιμάνια στα οποία χρησιμοποιούν δράγες για την εκβάθυνση της θάλασσας , για διάφορους λόγους. Αυτού του είδους τα σκάφη είναι δύσκολο να μετακινηθούν αφού συνήθως δεν έχουν δικά τους μέσα πρόωσης και είναι ασύμφορο να διανύουν μεγάλες αποστάσεις εκτώς και αν αυτός που τα ναυλώνει δεν ενδιαφέρεται για το κόστος. Άλλωστε ποιός νοιάζεται άν η άμμος που αναμυγνύεται με τσιμέντο και διάφορα άλλα στις οικοδομές περιέχει και λίγα βαριά μεταλλάκια μέσα;

Νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να πάρεις τα κουβαδάκια σου (τσουκάλες και λεκάνες στην προκειμένη περίπτωση) και να απομακρυνθείς λίγο απο τα μεγάλα αστικά κέντρα για να μαζέψεις την άμμο που θές.
Ετσι θα έχεις και μεγαλύτερη ποικιλία όσον αφορά την επιλογή του κατάληλου χρώματος , αφού νομίζω η άμμος των οικοδομών είναι πάντα πράσινη.

γαυρος
02-03-04, 22:10
η αμμος που πουλανε στα υλικα οικοδομων ειναι ποταμισια και οχι θαλασσινη !!!!!!!δεν ξερεις ουτε προελευση ουτε απο που την εχουν μαζεψει ουτε που τη συσσωρευουν πριν την σακκουλιασουν,ουτε τιποτα !! αρα μιλαμε για απαγορευτικο υλικο -εφοσον ειναι αγνωστου ταυτοτητος- για χρηση σε ενυδρεια !!

tasos
03-03-04, 01:50
Έχω χρησιμοποιήσει τέτοια άμμο στη λίμνη που έφτιαξα το καλοκαίρι,και σε ένα φυτεμένο 60 λίτρων!΄Δεν είχα προβλήματα με τις παραμέτρους του νερου(αυτές που μετράμε τουλάχιστον!)Μπορεί απλά βέβαια να ήμουν ΤΥΧΕΡΟΣ :? :!: :!:

Peter
20-05-04, 12:30
καλημέρα και από εμένα παιδιά!!
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άμμο θαλάσσης σε ενυδρείο γλυκού νερού?????????????????????????
όσο καλό πλύσιμο και να κάνουμε δεν θα έχουμε προβλήματα?
Αν όχι, με τι πρέπει να την ξεπλύνουμε?Φτάνει καθαρό νερό βρύσης με πολλά ξεπλυσήματα? :shock:

ASCCO1
21-05-04, 02:27
καλημέρα και από εμένα παιδιά!!
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άμμο θαλάσσης σε ενυδρείο γλυκού νερού?????????????????????????
όσο καλό πλύσιμο και να κάνουμε δεν θα έχουμε προβλήματα?
Αν όχι, με τι πρέπει να την ξεπλύνουμε?Φτάνει καθαρό νερό βρύσης με πολλά ξεπλυσήματα? :shock:

Η μονη αμμο που μπορουμε να βαλουμε ειναι απο καποια παραλια και οχι η αμμο αυτη που πουλανε!!!!!!! ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ !!!!ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΣΕ ΥΛΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ-------

Τωρα το προβλημα με την αμμο απο την παραλια ,για ενυδρεια γλυκου νερου ειναι οτι εχει την ταση να ανεβαζει την σκληροτητα...οποτε δεν θα το συμβουλευα....


μπορει να μπει σε ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες (( malawi, tankanika, victoria ))η με οποιο αλλο ειδος προτειμαει σκληρο νερο και φυσικα δεν εχουμε φυτα εκει !!!!

τωρα οσο αφορα τον καθαρισμο της εγω κανω τα εξης
1) την ξεπλενω καλα πρωτα με νερο
2) βαζω ενα καπακι χλωρινη μαζι με νερο και το ανακατευω και υστερα το αφηνω για κανα 2 ωρες να δουλεψει η χλωρινη (( αυτο γαι 15 κιλα αμμο))) (( δεν βαζουμε χλωρινη συμπηκνωμενη,,,η αρωματικη ))
3) αφου ξεπλυνω καλα με νερο βαζω την ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ποσοτητα αντιχλωριο(( απο την ποσοτητα που εβαλα χλωρινη)) μαζι με νερο , ανακατευω καλα, και αφηνω για 2-3 ωρες
4) και τελος αδειζω το νερο + αντιχλωριο και ξεπλενω καλα με νερο
αυτα..

p.s AN Μυριζει ακομα χλωρινη ξανακνουμε το 3 και 4

ΑΥΤΑ. :)