PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΤΩΣΗ ΚΗ, GH, PH


misfit
28-02-04, 12:14
Καλημέρα, είμαι καινούργιος στο site.
Θα ήθελα να ρωτήσω που οφείλεται η πτώση του KH που συμπαρασύρει και το GH καθώς και το PH. Το ίδιο προβλήμα αντιμετωπίζει και φίλος με διαφορετικό ενυδρείο, διαφορετικά ψάρια σε διαφορετική περιοχή εδώ και εξη περίπου μήνες. Επίσης γνωρίζω ότι το θέμα απασχολεί και άλλους ενυδριακούς. Eχω δοκιμάσει buffer, KH plus, mineral salt, ektozon , τα οποία βελτιώνουν τις συνθήκες του νερού ανεβάζοντας τις τιμές προσωρινά(μονο για λίγες ημέρες).
ευχαριστώ

thediscusman
28-02-04, 12:57
Λίγο παράξενο μου φαίνεται. Δώσε μας και άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Τι μετρήσεις έχεις; Τι τιμές έχει το νερό της περιοχής σου; Πόσο πέφτει το ΚΗ και σε πόσς μέρες;

misfit
28-02-04, 15:53
το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και περιέχει angelfish, clownfish, corydoras, ramirezzi, πλακοστομους, οτοκυκλους και daneo zebra.
οι μετρήσεις, πριν προσθέσω τα διάφορα χημικά ήταν οι εξης
ph=6, kh=5, gh =9
μετά την προσθήκη χημικών το kh έπεσε τρεις βαθμούς σε τρεις ημέρες από 10 στο 7. το gh απο 12 σε 10 και το ph απο 7,5 σε 7
τα ίδια φαινόμενα παρουσίασθηκαν και σε φίλο με ενυδρείο 650 λίτρα
και εντελώς διαφορετικά ψάρια (οφυοκέφαλο, μεγάλους πλακόστομους, λαμπέο κλπ), τα οποία παρουσίαζουν και επιπλέον προβλήματα στα πτερύγια απο την ημέρα που προέκυψε το πρόβλημα.

Giorgos
28-02-04, 16:49
Τελικά ποιες είναι οι μετρήσεις σου;
pH=6 ή 7?
ΚΗ=5 ή 7?
GH=9 ή 10?
Με μπέρδεψες με τις μετρήσεις που αναφέρεις. Πιοες είναι οι τιμές του νερού απευθείας από την βρύση;

Τι χημικά πρόσθεσες δηλαδή;

thediscusman
28-02-04, 17:46
Μας μπέρδεψες λίγο. Τελικά ποιο είναι το πρόβλημά σου; Θέλεις να ρίξεις pH, GH, KH ή να τα ανεβάσεις; Στο πρώτο post σου λες ότι χρησιμοποίησες KH plus ενώ στο δεύτερο ότι μετά την προσθήκη χημικών το kh έπεσε τρεις βαθμούς σε τρεις ημέρες από 10 στο 7, το gh απο 12 σε 10 και το ph απο 7,5 σε 7
Μήπως χρησιμοποίησες ΚH minus; Αν ρίξεις μια ματιά σε πιο παλιά posts θα δεις ότι η χρήση χημικών δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

το ενυδρείο είναι 300 λίτρα και περιέχει angelfish, clownfish, corydoras, ramirezzi, πλακοστομους, οτοκυκλους και daneo zebra.
οι μετρήσεις, πριν προσθέσω τα διάφορα χημικά ήταν οι εξης
ph=6, kh=5, gh =9

Ποιο είναι το πρόβλημα με αυτές τις τιμές στο νερό σου για τα ψάρια που έχεις και γιατί θέλεις να αλλάξεις τις συνθήκες;
Αν και λίγο δύσκολο να έχεις pH τόσο χαμηλό.
Ξεκαθάρισε μας λίγο τι συμβαίνει για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε

PIRANHA
28-02-04, 18:23
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΔΙΑ .....

misfit
28-02-04, 20:20
μετρήσεις βρυσης
ph 7
kh 6
gh 9

αρχικές μετρήσεις ενυδρείου
ph 6
kh 5
gh 8

μετά την προσθήκη buffer και kh plus
ph 7,5
kh 10
gh 12

μετά την πάροδο τριών ημερών
ph 7
kh 7
gh 10

το πρόβλημα είναι ότι αν δεν προσθέτω κάποια χημικά κάθε τρείς περίπου ημέρες πέφτει το kh και σε μικρότερο βαθμό τα ph,gh. θέλω να σταθεροποιήσω το kh στο 7-8 το gh στο 10-11 και το ph στο 7- 7,5

tasos
28-02-04, 20:46
Μήπως έχεις γεμίσει το ενυδρείιο με ρίζες,ή αλλιώς ξύλα; :?: .Δεν φανταζομαι να έχεις καμία τύρφη στο φίλτρο;Σε ποιά περιοχή μένεις;

misfit
28-02-04, 21:08
ναι έχω ξύλα (ελώδη πεύκα) δεν έχω τύρφη. μένω στα Ανω Πατήσια.

tasos
28-02-04, 21:12
Δεν ήξερα οτι έχει πεύκα στον αμαζόνιο!!!!Δεν σε ειρωνεύομαι,αλλά τον ορισμό πρώτη φορά τον ακούω,μπορεί να είμαι αστοιχείωτος :roll: .Πως αλλιώς τα λένε;Μοπάνι μήπως,έβγαλαν κόκκινο χρώμα στο νερό;Που τα βρήκες;

misfit
28-02-04, 21:24
δεν έχουν βγάλει χρώμα. τα πήρα απο τoν Κωνσταντά στην ΑΘηνάς
μηπως ξέρεις γιατί πέφτει το kh μήπως φταίει το δίκτυο?

tasos
28-02-04, 21:41
To οτι δεν έβγαλαν χρώμα μου φαίνεται περίεργο.Αν πρόκειται για τις γνωστές ρίζες που βάζουμε στο ενυδρείο πάντως,η πτώση των παραμέτρων σου μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογική :) .Τα ξύλα αυτά λειτουργούν σαν την τύρφη(βάλε τη λέξη στην αναζήτηση,και δες σχετικά πόστ!)και κατεβάζουν τόσο την γενική όσο και την ανθρακική σκληρότητα!Το ph κατεβαίνει λόγω της πτώσης των ανωτέρω,και λόγω του χουμικού οξέως που βγάζουν τα ξύλα!Η απόδοση των ξύλων στην παραπάνω διαδικασία διαφέρει ανάλογα το είδος του ξύλου(υπάρχουν 2-3 ).Έχω ακούσει μέχρι και ph <5 με την προσθήκη ξύλου :o .Αυτό που έχεις να κάνεις είναι είτε να βγάλεις τα ξύλα τελείως,είτε να τα βράσεις στην κατσαρόλα(σοβαρολογώ!!)1-2 φορές για να αποβάλουν τις ουσίες που κουβαλάνε μέσα τους(κάτι σαν εξορκισμός ακούγεται :lol: :lol: ).Μην μπαίνεις στη διαδικασία ν προσθήκης χημικών αύξησης του kh γιατί με τα σκπανεβάσματα αυτά θα τρελάνεις τα ψάρια σου!Καλή δουλειά!και καλό +-4 .

harris
28-02-04, 22:28
άσε που για τα αγγελόψαρα, τα cories και τα ραμιρεζι το νερό σου όπως εμφανίζεται στις 'αρχικές συνθήκες ενυδρείου' είναι μια χαρά. πρόσεχε μόνο την kh να μήν πέσει κάτω από 4.

HellRazer
29-02-04, 00:33
Έχω ακούσει μέχρι και ph <5 με την προσθήκη ξύλου

Γιατί να μην συμβαίνει και σε μένα αυτό :cry: τα mopani μου ρίχνουν το pH μόλις 0,1 βαθμό (από 7,7 σε 7,6 την KH 2 βαθμούς (από 13 σε 11) και την GH 2 βαθμούς (από 13 σε 11). Και δεν τα έβρασα....Ήταν καλά συσκευασμένα και "φρέσκα" στο μαγαζί.

annivas2000
29-02-04, 03:41
[quote]Γιατί να μην συμβαίνει και σε μένα αυτό :cry: τα mopani μου ρίχνουν το pH μόλις 0,1 βαθμό (από 7,7 σε 7,6 την KH 2 βαθμούς (από 13 σε 11) και την GH 2 βαθμούς (από 13 σε 11). Και δεν τα έβρασα....Ήταν καλά συσκευασμένα και "φρέσκα" στο μαγαζί.
Αν μιλαμε για ενα ξυλαρακι μικρο σε καμια 300lt ενυδρειο.....μην περιμενεις οτι θα γινει και τιποτα......
Απο την αλλη οσο πιο ψηλο ειναι το ΚΗ τοσο πιο δυσκολα και πιο λιγο θα αλλαξει το ph...
Ετσι κι αλλιως ομως τα ξυλα ειναι μονο προσωρινη λυση για το ριξιμο του ph...

HellRazer
29-02-04, 20:08
Αν μιλαμε για ενα ξυλαρακι μικρο σε καμια 300lt ενυδρειο.....μην περιμενεις οτι θα γινει και τιποτα......

Το ξύλο είναι πολύ μεγάλο και το ενυδρείο μικρό (75λίτρα).

Ετσι κι αλλιως ομως τα ξυλα ειναι μονο προσωρινη λυση για το ριξιμο του ph...

Δεν το έβαλα για να λύσω το πρόβλημα αλλά καλό θα ήταν να βοηθούσε λίγο την κατάσταση :)

ASCCO1
29-02-04, 21:24
εγω δεν καταλαβαινω κατι αλλο. το ΕΚΤΟΖΟΝ + ΜΙNERAL SALT γιατι τα εβαλες ??? δεν θα βελτιωναν το νερο σε τιποτα!!!
και γαιτι να ανεβασεις το ΡΗ +ΚΗ απο την στιγμη που το 90% των ψαριων που εχεις ειναι ευτηχησμενα με το μαλακο νερο.
Απο την στιγμη που οι ριζες που εχεις βαλει ειναι σχετικα νεες (( αυτο φαινεται απο τις μετρησεις που περνεις)) ειναι λογικο οτι τα buffer δεν θα κρατανε τις τιμες ψηλα για πολυ καιρο.
με τακτικες αλλαγες νερου ανα εβδομαδα θα κρατησεις τις τιμες λιγο ποιο ψηλα απο το ΡΗ 6 + ΚΗ 5.