PDA

Επιστροφή στο Forum : Sound-Producing Fishes


mikenuke
27-02-04, 17:00
Αφορμη ενος ποστ του fidel οπου αναφερει οτι εχει ενα bunocephalus και θελωντας να δω πως ειναι αυτο το ψαρι στις φωτο βρηκα αυτο το λινκ
http://www.csupomona.edu/~biotrek/aquatic/fishsounds/index.html
οπου παρουσιαζει μια ερευνα για μερικα ειδη γατοψαρου τα οποια παραγουν ηχους! Στο λινκ θα βρειτε και δειγματα mp3 για να ακουσετε τον ηχο που κανουν!
Ο ηχος λεει παραγεται με παρομοιο τροπο που εμεις κανουμε τον ηχο :lol: πορδης!!! :lol: με το χερι στην μασχαλη!


Το ηξερες fidel?

PIRANHA
28-02-04, 11:16
Tον θόρυβο τον παράγουν την περίοδο ζευγαρώματος και όταν
απειλούνται .

Giorgos
28-02-04, 15:25
Δεν είναι μόνο τα γατόψαρα που παράγουν ήχους. Πολλά είδη botia παράγουν ήχους που μοιάζουν με "κλικ" (όσο βρίσκονται μέσα στο νερό).

PIRANHA
28-02-04, 18:15
Αν το πάμε έτσι να σας πώ πως υπάρχουν και τα"γκουράμι"
που επίσης παράγουν ήχους .

lasal
29-02-04, 02:47
Σε μια παλιότερη συζήτηση με μέλος του board ειχα αναφέρει πως τα gourami μου αρέσκονται να χτυπάνε το θερμόμετρο και αυτό με την σειρά του το τζάμι. :wink:
Παράγει ενα χαρακτηριστικό ήχο που δεν περνάει απαρατήρητος. :)
Στην αρχή νόμιζα πως τα ψάρια είχαν παράσιτα.
Τελικά αποδείχτηκε πως απλά αρέσκονταν να χτυπάνε το θερμόμετρο ειτε με το πλάι του σώματος είτε και με την μύτη.
Και οταν το έκανε ενα ψάρι ακολουθούσαν και τα υπόλοιπα.
Το έχει συναντήσει κανείς αυτό?

el00140
29-02-04, 07:27
2 clown loach που έχω κανουν το χαρακρηριστικο κλακ όταν τρώνε τις ταμπλέτες τους.
:P :P

mikenuke
02-03-04, 02:20
Και οι δισκοι το κανουν αυτο.

TAN
02-03-04, 12:45
Και τα lohachata μου κανουν αυτο τον θορυβο(κλικ) οταν τρωνε ταμπλετες. :lol: Δεν κανουμε κανενα υποβριχιο συγκροτιμα. :D :D :D

Discos
02-03-04, 15:47
Σε μια παλιότερη συζήτηση με μέλος του board ειχα αναφέρει πως τα gourami μου αρέσκονται να χτυπάνε το θερμόμετρο και αυτό με την σειρά του το τζάμι. :wink:
Παράγει ενα χαρακτηριστικό ήχο που δεν περνάει απαρατήρητος. :)
Στην αρχή νόμιζα πως τα ψάρια είχαν παράσιτα.
Τελικά αποδείχτηκε πως απλά αρέσκονταν να χτυπάνε το θερμόμετρο ειτε με το πλάι του σώματος είτε και με την μύτη.
Και οταν το έκανε ενα ψάρι ακολουθούσαν και τα υπόλοιπα.
Το έχει συναντήσει κανείς αυτό?


Ενω αυτο το γεγονος δεν το εχω συναντηση σε κανενα απο τα αφρικανακια μου +-2 .

Το εχω συναντηση ομως στο θαλλασινο (reef) που εχω και εχω αντιλυφθει τον maroon κλοουν να κτυπαει εναν απο τους αισθητηρες απο το σταθερο πολυοργανο μετρησεων. Συγκεκριμενα σπρωχνει τον ενα αισθητηρα στο τζαμι και ακουγεται συνεχομενα για δεκαπεντε περιπου δευτερα ενα ανατριχιαστικο -εαν δεν ξερεις τι γινειται- τακ-τακ-τακ... :shock:

Θελετε και το καλυτερο? Ξερετε ποτε το κανει το κουτσουνι μου +-7 ? Οταν εχουν κλεισει ηδη ολα τα φωτα του ενυδρειου και εχω στο σπιτι επισκεψεις οποτε και ανοιγω καποια αλλα φωτα του καθιστικου (οχι κατι ιδιαιτερα τρελο) και υποθετω πως επειδη μπαινει φως στο ενυδρειο του και δεν μπορει να κοιμηθει, με αυτον τον προτωτυπο τροπο παραπονιεται!!!!!

Σημειωση....οταν κλεινω τα φωτα δεν το ξανακανει........ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΨΑΡΙΟΥ...... :!: :? :!: :evil:

fidel
03-03-04, 01:50
Δεν κατάλαβα δύο πράγματα.
α) πως μοιάζει ο ήχος από τα ψαράκια με τον ήχος της πορδής όταν προέρχεται από την μασχάλη. Προσπαθώ τόσες μέρες να τον καταφέρω για να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δεν καταφέρνω κάτι παρόμοιο.
β) ποιός σου λέει εσένα ότι ο ήχος στο λινκ που μας παραπέμπεις δεν προέρχεται από μασχάλη, φτέρνα, αγκώνα, τρίξιμο πόρτας, παραθύρου ή άλλων πηγών?
Και κάτι ακόμα. Δε μας λες πως να καταγράψουμε και εμείς τον ήχο, γιατί τόσα βράδια που την έχω στήσει με κάμερα (night shot), μικρόφωνο κολλημένο στο ενυδρείο, απόλυτη ησυχία και για δευτερόλεπτα κλειστά φίλτρα το μόνο που κατάφερα με απόλυτη επιτυχία και ευκρίνεια να καταγράψω είναι οι ήχοι που βγάζει ο από πάνω ο οποίος δεν νομίζω να έχει bunocephalus και ελπίζω ότι τα έκανε με τη μασχάλη του.

fidel
03-03-04, 01:58
Αααα και κάτι ακόμα. Mάλλον έγινε παρανόηση του φαινομένου και προσβάλλατε τα buzukocephalus μου, αφού δεν αναφερόμαστε σε ήχους που προέρχονται από μάσημα, χτύπημα, κλότσημα και χρήση της αμασχάλης με οιονδήποτε τρόπο άλλα για ήχο που προέρχεται από διέγερση εσωτερικών οργάνων (όχι αυτών που κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιεί και ο από πάνω μου).

ASCCO1
03-03-04, 02:01
Αν το πάμε έτσι να σας πώ πως υπάρχουν και τα"γκουράμι"
που επίσης παράγουν ήχους .

για τα TRICHOPSIS VITATTUS (( CROAKING GOURAMI)) λες?? φανταζομαι ,οταν ειναι η εποχη του ζευγαρωματος κανουν αυτον τον ηχο σαν κραξιμο << δεν μπορω αλλιως να τον περιγραψω >>.