PDA

Επιστροφή στο Forum : Crinum thaianum


koulio
25-02-04, 13:04
στο ενυδρειο με tanganika εβαλα ενα βολβο με crinum thaianum (ξερω θα μου πειτε οτι θελει μεγαλο ενυδρειο γιατι γινετε τεραστιο :D )

το ενυδρειο δουλευει ενα μηνα περιπου και μαζι με τις πρωτες αλγες στις πετρες/τζαμια παρατατηρησα σημερα το εξης

το μερος του βολβου που δεν ειναι μεσα στην αμμο ( 2/3 φυτευουμε μονο)
εχει πιασει ενα χνουδι ασπρο σαν βαμβακι . μαλιστα το χνουδι καλυπτει και λιγο την αμμο γυρω απο το βολβο στο σημειο εκεινο το χρωμα ειναι ανοικτο γκρι.

τα φυλλα εχουνε μεγαλωσει γυρω στους 15 ποντους/παραμετροι οτι χρειαζεται ενα ενυδρειο με τανγκανικα και φωτισμο μια ροζ λαμπα μονο 18 watt / 90 λιτρα καθαρα

αυτα για να ακουσω την διαγνωση και τι κανουμε :?: :?: :?:

αυτα

Tolis
25-02-04, 16:35
Βγαλτο, καθαρισε το, και βγαλε τα εξωτερικα φυλλα ξεφλουδιζοντας και ξανα φυτεψε το.
Ασχετως του προβληματος, το crinum ειναι οντως μεγαλο, κυριως γιατι θελει αρκετα παχυ στρωμα αμμου ή χαλικιου για τις ριζες του.

koulio
25-02-04, 16:49
θα γινει σημερα το βραδυ κατα γραμμα αλλα 2 ερωτησεις

1 τι ειναι το χνουδι αυτο ??
2 με 5 εκατοστα αμμο δεν ειναι αρκετο για τις ριζες ??

ευχαριστω

Tolis
25-02-04, 16:51
Καποιοι μυκητες ισως.

5 εκ. ειναι τσιμα τσιμα.

Takis
25-02-04, 18:31
Από ότι έχω δει σε κάποια δικά μου, το εξωτερικό περίβλημα του κρεμμυδιού νεκρώνεται και αυτό είναι που πιάνει μύκητες... Μουχλιάζει δηλαδή. Αν βάλεις το χέρι και το καθαρίσεις λίγο δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως όλο αυτό δεν έχει να κάνει με το φυτό, δεν είναι δείγμα δηλαδή ότι το φυτό χαλάει.

koulio
25-02-04, 19:19
ευχαριστω τακη

το φυτο δεν δειχνει να χαλαει ισα ισα αλλα με παραξεψε λιγο για το τι ειναι . θα το βγαλω θα το καθαρισω, κατα τολη, και ξανα στην θεση του

koulio
26-02-04, 12:44
τελικα οντως ηταν μυκητες που ειχε χαλασει το περιβλημα το βολβου

αλλαγη νερου 10% και ξεφλουδισα 4 στρωσεις απο τον βολβο εχει αλλες τοσες μεχρι την "καρδια" που βγαινουν τα φυλλα . να τις βγαλω και αυτες??

koulio
01-03-04, 21:37
ξεφλουδισα 4 στρωσεις απο τον βολβο εχει αλλες τοσες μεχρι την "καρδια" που βγαινουν τα φυλλα . να τις βγαλω και αυτες??

μηπως μπορω να εχω μια απαντηση στο παραπανω ερωτημα ?? :evil: :evil:

με ξεχασατε τελειως :evil: :evil:

αντε γιατι αμα ξαναμουχλιασει.. -+9 -+9 zw zw

Tolis
01-03-04, 21:42
Να το βαλεις πισω στη θεση του - δεν νομιζω να ξαναπιασει τετιο πραγμα, κι αν ξαναπιασει με ενα τριψιματακι με το χερι , θα φυγει.

Takis
02-03-04, 01:38
Ετσι ετσι.. :D :D :D :D :D

γαυρος
02-03-04, 01:49
Κυριακο ειναι φυτα -σκυλια.Εχω 5-6 σχεδον ενα χρονο , το τι τραβανε με τους καννιβαλους εδω περα ειναι ανειπωτο.Και ομως αυτα εκει,αντεχουν τα παντα !! τι κοψιμο τα φυλλα ,παρα τις παραινεσεις να μην το κανω για θα σαπισουν προς τα κατω,αυτα μια χαρα,τι τραβηγματα απο τα καφροειδη mbuna ,αυτα μια χαρα, κλπ κλπ κλπ....δε μασανε σε τιποτα !! :wink: :wink: :wink: