PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακή αρχή


ababapanos
22-02-04, 06:33
Πριν μια εβδομάδα έβαλα τα πρώτα ψαριά στο ενυδρείο μου. 2 Γκουραμι και 3 καρδινάλιους.

Τις δυο πρώτες μέρες ήταν όλα εντάξει , την τρίτη μέρα τα καρδινάλιους μου φάνηκαν πολύ περίεργα .
παρατήρησα ότι στις δυο χρωματιστές ρίγες τους την μια κόκκινη και τη μπλε , ότι η κο κκινη ρίγα τους είχε ξεβάψει τέλειος στην κυριολεξία. Λίγο πιο μετά παρατήρησα , και ιδικά όταν είχα ανοιχτά τα Φώτα ότι πάνω στο σώμα τους είχαν κάτι σαν μικρές μικρές άσπρες κουκιδουλες. Μετά από λίγη ώρα βρίσκω το ένα νεκρό και χωρίς μάτια. :shock: :?
Μετά από 4 ώρες βλέπω το δεύτερο να μην μπορεί καλά καλά να κολυμπήσει και να πέφτει κάτω και να ξανασηκώνετε, όποτε του έκανα ευθανασία . :cry: :cry:
και γυρνώντας μετά από Κανά 10αλεπτο περίλυπος για να δω τη κάνει το 3ο μόνο του, το βρίσκω νεκρό στην επιφάνεια του νερού και τα 2 Γκουραμι να το τσιμπάνε και δεν είχε ούτε αυτό μάτια. :evil:



Είμαι τρελός???? :?: Δεν ξέρω τι φταίει για όλα αυτά.

Τα δυο γκουραμι που τα κυνηγούσαν σαν μεγαλύτερα ψαριά?,το νερό? Η κάτι άλλο? :?: :?: :?:

Τα 2 Γκουραμι έχουν περάσει 3 μέρες από τότε και φαίνονται μια χαρά, το μόνο κακό είναι ότι το ένα κυνηγάει συνεχεία το άλλο :evil: :evil: :evil: και του τσιμπάει τα πτερύγια, με αποτέλεσμα το άλλο να είναι συνεχώς κάπου κριμένο η να προσπαθεί συνεχεία να ξεφύγει. Είναι λογική συμπεριφορά αυτή? :?

giorgosx
22-02-04, 09:55
πότε αγόρασες το ενυδρείο;

ababapanos
22-02-04, 14:36
πριν 1 μηνα περιπου. μα καλα τοσα πραγματα εγιναν....μονο ποτε αγορασα το ενυδρειο με ρωτατε? καμια συμβοθλη θελω να ακουσω,σαν νεος που ειμαι με το αντικειμενο :)

lasal
22-02-04, 18:07
Λοιπόν ας τα πάρουμε απο την αρχή.
Τα κάρντιναλς ειχαν αρρώστια και γιαυτό και σου ψόφησαν.
Το ότι βρέθηκαν χωρίς μάτια ειναι φυσιολογικό.
Απλά με το που ψόφησαν τα gourami τα είδαν σαν τροφή.
Εχω 12 cardinals και 7 gourami και δεν έχουν πειράξει ούτε ένα.

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.george-a.com/gallery/album01/Dsc00385_copy)
Θα δείς πως συνυπάρχουν cardinals kai gouramis
ΥΓ.
Πες μας τι μετρήσεις νερού βγάζεις.
Εχεις αυτά (NH3,NO2,NO3,pH,GH,KH) τα τεστ??
Διόρθωση
Εκ παραδρομής ανακάλυψα πως στην φωτογραφία δεν φαίνονται τα cardinals.
Sorry!

Takis
22-02-04, 19:35
Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόσο το ενυδρείο ήταν στρωμένο για να δεχτεί ψάρια. Σε ένα μήνα δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα...
Πως έστρωσες το ενυδρείο σου?
Δεν πρέπει να ξεχνάς, ότι αν το νερό δεν είναι κατάλληλο, τα ψάρια γίνονται πολύ πιο ευαίσθητα σε όλες τις ασθένειες...

George-A
23-02-04, 00:04
Λίγο πιο μετά παρατήρησα , και ιδικά όταν είχα ανοιχτά τα Φώτα ότι πάνω στο σώμα τους είχαν κάτι σαν μικρές μικρές άσπρες κουκιδουλες.
Αυτό μου μυρίζει Ich.
Στο Ασθένειες - Φάρμακα στην αρχή υπάρχουν κάποια λινκς με τις αρρώστιες και θεραπίες.

Τα γκουράμι είναι σίγουρα εντάξει;

Για τις ασθένειες δεν είμαι ειδικός, όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που φτέει είναι σίγουρα το λάθος ξεκίνημα.
Τα cardinals δεν κάνουν για το ξεκίνημα.....
Εχεις μετρήσει αμμωνία - νιτρικά;

HellRazer
23-02-04, 00:09
Το pH ήταν το κατάλληλο για cardinals? Μήπως το pH ήταν πολύ υψηλό για αυτά ? Το μέτρησες?

ababapanos
23-02-04, 04:55
Δεν εχω κανει καθλου τεστ και γιαυτο δεν ξερω να σας απαντησω σε τι κατασταση βρισκετε το νερο μου. :(

ειναι ευαισθητα τα καρδιναλς δηλαδη ε? μηπως ειναι καλυτερα να μην ξανα βαλω και να βαλω νεον που τους μιαζουν?

οσο για τα γκουραμι που το ενα κυνηγα το αλο και το τσιμπαει τι να κανω? ουτε ο κεντερης ναταν το ψαρι μου οταν τρεχει για να του ξεφιγει :lol:

HellRazer
23-02-04, 18:52
Όχι να μην βάλεις neon γιατί και αυτά έχουν τις ίδιες απαιτήσεις. Να κάνεις τα τεστ (NH3,NO2,NO3,pH,GH,KH) για να δεις την ποιότητα του νερού σου :wink: Τα gouramis μπορεί και να συμπεριφέρονται έτσι λόγω ακατάλληλου νερού (= στρες = επιθετικότητα).

halvas69
23-02-04, 19:33
Μην βάλεις ΝΕΟΝ όχι γιατι έχουν ίδιες απαιτήσεις, αλλά πολύ περισσότερο γιατί ειναι και πιό ευαίσθητα απο τους καρδινάλιους.
Και ΜΗΝ βάλεις άλλο ψάρι, άσε τα γκουράμι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο (σε κανα μήνα το βλέπω, χαλαράαααα) και σχετικά, συχνές αλλαγές νερού για να την βγάλουν καθαρή τα ψαράκια μέχρι το στρώσιμο.

HellRazer
23-02-04, 23:04
Ίδιες απαιτήσεις έχουν στο ph (περίπου 6) με τα neon να είναι οκ και σε ph 7. Τα neon επίσης χρειάζονται πιο μαλακό νερό.

Giorgos
24-02-04, 19:46
οσο για τα γκουραμι που το ενα κυνηγα το αλο και το τσιμπαει τι να κανω? ουτε ο κεντερης ναταν το ψαρι μου οταν τρεχει για να του ξεφιγει :lol:
Πολύ πιθανό να έχεις δύο αρσενικά.
Πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς τεστ τουλάχιστον για αμμωνία (ΝΗ3), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

halvas69
25-02-04, 00:47
Ίδιες απαιτήσεις έχουν στο ph (περίπου 6) με τα neon να είναι οκ και σε ph 7. Τα neon επίσης χρειάζονται πιο μαλακό νερό.

και μεγάλη "ευπάθεια" στις αλλαγές νερού και neon-tetra desease (που δεν παθαίνουν οι Καρδινάλιοι) κλπ κλπ. :wink:

Τέλος γιατι ξεφύγαμε.

ababapanos
25-02-04, 05:28
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά μου είπε ο άνθρωπος από το μαγαζί όπου τα αγόρασα ότι δεν έφταιγα εγώ η το ενυδρείο μου, αλά ήταν ελαττωματική όλη η παρτίδα που του είχαν φέρει και την επέστρεψε όλη πίσω. Και την άλλη εβδομάδα θα μου δώσει 3 άλλα καρδινάλιους.
Σήμερα πρόσθεσα στο ενυδρείο μου 1 κλόουν και 2 Ghost. Μέχρι τώρα όλα φαίνονται οκ.

George-A
25-02-04, 08:13
Σήμερα πρόσθεσα στο ενυδρείο μου 1 κλόουν και 2 Ghost. Μέχρι τώρα όλα φαίνονται οκ.
Ποιο πάνω αναφέρθηκε ότι πιθανόν να έχεις αρρώστια, (πιθανόν???) ότι το ενυδρείο σου είναι άστρωτο, ΜΗΝ βάζεις τιποτα για κάποιο χρόνικό διάστημα μέχρι να δεις τι γίνεται.
Εσυ τώρα μας γράφεις ότι έβαλες 1 κλόουν και 2 ghost.
Βεβαίως το ενυδρείο είναι δικό σου, εσύ έχεις τον τελευταίο λόγο στο τι θα κάνεις στο δικό σου ενυδρείο.

Εύχομαι να κάναμε λάθος......

ababapanos
25-02-04, 18:27
Ρώτησα και μου είπαν πως δεν κόλλησαν τα γκουραμι γιαυτο και έβαλα νέα ψάρια.
Πως είναι η κανονική ονομασία των ghost για να βρω πληροφορίες για αυτά τα ψαριά?

PIRANHA
25-02-04, 19:49
Το όνομα του ψαριού πιθανότατα να είναι : KRYPTOPTERUS BICIRRHIS ,
αν δεν κάνω λαθος απο την περιγραφή που μας δίνεις .

George-A
25-02-04, 19:59
alabanos OK,
με εμένα κανένα πρόβλημα, κάποιους πληρώνεις και έχεις απαίτηση να σε συμβουλέψουν σωστά, ενω εμείς απλά χαβαλεδιάζουμε.......

Βρίσκεσαι σε ένα χωρο με άτομα που έχουν θανατηφόρα αρρώστια, εσυ μετα θα είσαι εντάξει; Τρως μολυσμένο κρέας, μετα πάλι θα λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα; Απλή λογική! Αλλά και 1% να υπαρχει πιθανότητα να κολήσαν, και με ενυδρεια αναμφισβίτητα άστρωτο, είναι υπερβολή να περιμένεις μερικές μερούλες;

Giorgos
26-02-04, 00:56
Πως είναι η κανονική ονομασία των ghost για να βρω πληροφορίες για αυτά τα ψαριά?
Πρώτα μαθαίνουμε πληροφορίες και μετά αγοράζουμε...