PDA

Επιστροφή στο Forum : ψαρι καθαριστης


dioninje
19-02-04, 13:13
καλησπερα ειμαι καινουργια στο χομπι.εχω εδω και 1 μηνα ενυδρειο με δυο ψαρακια,μου τα δωσανε και δεν ξερω τι ρατσα ειναι.μετα το στρωσιμο νερου με stress coat-stress zyme ολα οκ.εδω και 1 εβδομαδα μετα την αλλαγη του νερου ειναι θολο και βγαζει φουσκαλες στην επιφανεια.σημερα θα κανω αλλαγη νερου.Τι φταιει?Βοηθειστε.Και κατι αλλο,εχω ακουσει οτι υπαρχει ενα ψαρι που καθαριζει το ενυδρειο.λεγεται wrasse.μπορω να το παρω?

lasal
19-02-04, 14:49
Καλώς ήρθες dioninje
Οι φουσκάλες είναι φυσιολογική κατάσταση μετά απο αλλαγή νερού.
Οσο για την θολούρα μετά απο μερικές μέρες θα πρεέπει να φύγει.
Αν συνεχίσει να έχει θολούρα θα μας ξαναενοχλησεις οκ? :)

Υγ.
Αν θέλεις συμπλήρωσε μερικά στοιχεία όπως απο ποιο μέρος είσαι,
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, τι φίλτρο έχεις, όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς, για να μπορούμε και μεις με την σειρά μας να βοηθήσουμε.
ρϊξε και μια ματια εδω
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1057

Tolis
19-02-04, 14:54
Τα wrasses ειναι θαλασσινα, δεν μιλαμε για θαλασσινο ενυδρειο?

dioninje
19-02-04, 15:42
το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα και εχω συστημα φιλτρου crystal duo k20 11.τα ψαρια μου ειναι χρυσοψαρα,και το υλικο που χρησιμοποιω στο φιλτρο ειναι ενεργος ανθρακας

scubapol
19-02-04, 16:00
Γειά σου dioninje...... -+5

Λεπτομέρειες για χρυσόψαρα μπορείς να βρείς εδώ:

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=126

Καλό +-4 +-4 +-4

HellRazer
19-02-04, 16:22
το υλικο που χρησιμοποιω στο φιλτρο ειναι ενεργος ανθρακας

Μόνο ενεργό άνθρακα έχεις στο φίλτρο :shock: :?:

newfish
19-02-04, 21:09
μετα το στρωσιμο νερου με stress coat-stress zyme ολα οκ.

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας πεις λίγο περισότερα σχετικά με το στρώσιμο που έκανες;;;;

εδω και 1 εβδομαδα μετα την αλλαγη του νερου

Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο;;

dioninje
24-02-04, 13:34
μια φορα την εβδομαδα αλλαζω νερο προσθετοντας stress coat και stress zyme.(μου δωσανε οδηγιες απο το μαγαζι για την ποσοτηττα των υγρων).στο φιλτρο εχω μονο ενεργο ανθρακα.θελει και κατι αλλο?

ASCCO1
27-02-04, 00:26
αν δεν κανω λαθος το φιλτρο που αναφερεις ειναι εσωτερικο???? τι μαρκα??
κοιταξε αν υπαρχει περιθωριο να μπει λιγος υαλοβαμβακας (( ενυδρειου )) πριν και μετα τον ενεργο ανθρακα.......

Discos
27-02-04, 12:13
Μαγκες θελει επειγοντος ενα βιολογικο μεσο για να μην ελθουν τα πανω κατω σε καμια αναποδια. Τι φιλτρο εχεις, θα μας βοηθησει πολυ

dioninje
27-02-04, 13:10
εχω της hydor το crystal duo k20 11 .μου ειπαν οτι ο ενεργος ανθρακας ειναι μονο οταν βαζουμε φαρμακα.το καλυτερο ειναι το καρβουνο.Χθες εβγαλα τον ανθρακα και αφησα μονο το σφουγγαρι αλλα μου θολωσε πολυ το νερο.Τι να κανω?

lasal
27-02-04, 13:30
Εδώ έχει υλικά φίλτρου της hydor να δείς
http://www.hydor.com/inglese/mat.htm

alfacom
27-02-04, 17:10
αυτο το φιλτρο εχει ενα μπλε σφουγγαρι στην αρχη και μετα ενα δοχειο αδειο .Σου δινει μαζι ενα σακουλακι με ανθρακα αλλα δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις αυτο.Μπορεις να βαλεις καποιο αλλα υλικο για βιολογικο.
Αν δεν κανω λαθος η αντλια λεει οτι γυρναει περοπου 900 l/h.

ASCCO1
28-02-04, 02:51
εχω της hydor το crystal duo k20 11 .μου ειπαν οτι ο ενεργος ανθρακας ειναι μονο οταν βαζουμε φαρμακα.το καλυτερο ειναι το καρβουνο.Χθες εβγαλα τον ανθρακα και αφησα μονο το σφουγγαρι αλλα μου θολωσε πολυ το νερο.Τι να κανω?

:!: ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΓΙΑΤΙ πρεπει να το διευκρηνησουμε αυτο ,,, γιατι μαλλον δεν στα ειπανε καλα :evil: :!:

οταν κανουμε καποια θεραπεια με οποιοδηποτε φαρμακο αφαιρουμε τον ανθρακα (( καρβουνο)) απο το φιλτρο (( αν υπαρχει)) γιατι??? ο ανθρακας εχει την ιδιοτητα να δεσμευει τις ουσιες του φαρμακου και μην γινεται η θεραπεια μας.... ωραια μεχρι εδω :)
μετα το τελος τις θεραπειας και αφου γινει μια μικρη αλλαγη νερου (( 20 % των λιτρων που εχουμε )) βαζουμε τον ανθρακα για 10 μερες περιπου γαι να τραβηξει οτι υπολοιπο εχει μεινει απο το φαρμακο στο νερο του ενυδρειου.....αυτα

το μονο που μπορω να υποθεσω οσο αφορα το θωλομα του νερου ειναι οτι οπως λες ειχες τον ανθρακα και οταν τον εβγαλες εγινε ποιο θολο???
μηπως ο ανθρακας ειχε μεινει πανω απο ενα μηνα ???? οποτε και εχει χασει την δραση του????
οποτε τον αλλαζεις και βαζεις καποιο super active carbon (( aq.pharmaceutical)) γαιτι οχωρος σου ειναι περιορισμενος ..
η αντλια που εχεις εχει και ενα μπλε σφουγγαρι μεσα (( αυτο το εχεις ??)) το οποιο δουλευει μαζι με τον ανθρακα << ετσι λεει το site τις hydor >> οποτε και αυτο θελει συχνο καθαρισμα, γιατι με τα χρυσοψαρα........ που βρωμιζουν γρηγορα το νερο του ενυδρειου ...... :? :? .

το καλυτερο θα ηταν να ειχες αγορασει μια εξ.ανλια η' το μεγαλυτερο μοντελο τις hydor , με αυτο που εχεις εισια στα ορια φιλτραρισματος...

οποτε προτεινω ...........
καθαριζεις το σφουγγαρι (( καθε 15 μερες οποσδηποτε))
και χρησιμοποεις τον ανθρακα που ειπα πριν ..+ τις αλλαγες του νερου και βλεπουμε...
το stress zyme δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητο να το βαζεις << κακο δεν κανει>>
υπαρχει βεβαια η περιπτωση το θολωμα να οφειλεται σε πολλα βακτηριδια αλλα......