PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρα test kits vs Multistick


sv2fpi
18-02-04, 15:50
Εχω ακουσει κατα καιρους και ιδιαιτερα απο τον φιλο lasal οτι τα multistick δεν κανουν σωστες μετρησεις.
Μετα την προηγουμενη και την σημερινη μετρηση και συγκριση με υγρα εφτασα στο αποτελεσμα οτι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα υγρα.
Εχει κανεις υποψιν του τιποτα πανω σε αυτο το θεμα?
Αναφορικα οι μετρησεις εγιναν με υγρα τις tetra (PH , KH , GH , NO2) και τις waterilife (PH) οσο για τα myltistick ειναι τις aquavital.
Αποτελεσματα.
ΡΗ 7.6 (tetra-waterlife-aquavital)
KH 13 (tetra-aquavital)
GH 18 (tetra-aquavital)
NO2 0 (tetra-aquavital)
NO3 0 (aquavital)
Ολα τα ιδια με μικρες αποκλεισεις λογο διαφορετικων σταθμων μετρησης.

Εχω αυξημενη την σκληροτητα αλλα σε γενικες γραμμες εχει καθοδικη ταση με προηγουμενες μετρησεις.

Tolis
19-02-04, 03:40
ΑΝ ειναι φυλαγμενα σωστα, και απο αξιοπιστη εταιρεια, εν δυναμει ειναι σωστα. Αλλά εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να πιασουν υγρασια (βργμενα δαχτυλα, ανοιξε κλεισε κοντα σε νερα), και να μην δειχνουν σωστα μετα.

sv2fpi
19-02-04, 03:54
Τολη σε τετοια θεματα (φυλαξης) ειμαι πολυ προσεκτικος. :shock:
Εχω ακομα 1 τεστ (εχω κανει 24 πιο πριν) και στα προηγουμενα 2 εκανα τις συγκρισεις.
Τα εχω σε ξεχωριστο δωματιο απο το ενυδρειο καλα κλειστα ολα και τα χειριζομαι μονο εγω και κανενας αλλος στο σπιτι (κερβερος). :twisted:
Τα υγρα ειναι αρκετα ακριβα σε συνολικη τιμη για αγορα ενω τα multistick δεν συγκρινονται.
Εαν δεν ηταν αξιοπιστα θα τα εβγαζαν στην κυκλοφορια?

HellRazer
19-02-04, 16:10
Εαν δεν ηταν αξιοπιστα θα τα εβγαζαν στην κυκλοφορια?

Γιατί όχι? Λίγα άχρηστα ή αχρίαστα κατασκευάσματα κυκλοφορούν :?: Εγώ δοκίμασα τα multistick της esha και έχουν απόκληση στο ph 0,5 βαθμούς...

sv2fpi
20-02-04, 03:01
Με τα πρωτα τις TETRA δεν ειχα κανει συγκριση αλλα με τις aquavital που εκανα τα αποτελεσματα οπως ειπα παραπανω δεν ειχαν διαφορα.
Ισως να πω οτι ημουν τυχερος σε παραγγελια φρεσκια τι να πω?

525
20-02-04, 20:22
Και εγώ παρατήρησα το ίδιο με τον HellRazer σχετικά με τις ενδείξεις του multistick της esha ,δεν δείχνει σωστά το ph .. μπορείς ωστόσο να το χρησιμοποιείς σαν δείκτη μεταβολής . :idea:

sv2fpi
21-02-04, 02:08
Φιλε μου εαν ειναι να φτασουμε στο σημειο να εχουμε και υγρα τεστ και multistick τοτε το κοστολογιο ανεβαινει στα υψη.
Παντως και απο το να μην εχεις καθολου εστω και μονο αυτα ειναι κατι.
Αρκει να ειχες ηδη πιο πριν υγρα τεστ ωστε να ξερεις που εισαι και με τα δυο και απλα να βλεπεις μηπως εχεις αποτομες αλλαγες οποτε κανεις οτι κρινεται σκοπιμο για την περιπτωση.

stat
08-11-06, 13:36
Στήνω πάλι το 40αρι, εξαιτίας πολλών απωλειών, αλλά και μετακόμισής του!
Το έχω γεμίσει χωρίς φυτά και χαλίκι εδώ και ένα μήνα. (Σήμερα έβαλα και το χαλίκι)

Τις πρώτες 20 μέρες είχα ρίξει αρκετή ποσότητα διαλύματος αμμωνίας.
Μετά έκανα μια μεγάλη αλλαγή 90% και μετά από μια εβδομάδα άλλη μία 50% (δηλαδή πριν 3-4 μέρες από σήμερα που γράφω).

Επίσης κατά διαστήματα έριχνα μερική ποσότητα τροφής για να σαπίσει, την περίοδο που είχα ρίξει την αμμωνία.

Έχω αγοράσει τα tests «Multistick» της Aquavital.
Σας αναφέρω τις μετρήσεις που πήρα μετά από 1 λεπτό όπως λένε οι οδηγίες.

ΝΟ3 -> 10
ΝΟ2 -> ΟΚ
dGH -> >7
dKH -> ~ 6
Ph -> 7,2

Το θέμα και η απορία μου είναι ότι όταν τα αφήσω αρκετή ώρα π.χ. η ένδειξη για το NO2 ενώ είναι λευκή (δηλαδή ΟΚ), όταν περάσει ένα 10λεπτο και μετά, γίνεται σκούρο ροζ που σημαίνει γενικώς όχι ΟΚ !!!


Τι να πιστέψω τελικά (Κυρίως για το ΝΟ2 μιας και είμαι στο στρώσιμο), την ένδειξη μετά από 1 λεπτό, ή μετά π.χ. από 20 ;;
Οι μετρήσεις γενικότερα δείχνουν ότι πλησιάζει το στρώσιμο;;
Αν ήταν δυνατόν δεν θα ήθελα να προμηθευτώ άλλα tests αυτή τη στιγμή.

andreasp
08-11-06, 13:52
Τα υγρα ειναι αρκετα ακριβα σε συνολικη τιμη για αγορα ενω τα multistick δεν συγκρινονται.
Εαν δεν ηταν αξιοπιστα θα τα εβγαζαν στην κυκλοφορια?

Τα sticks ειναι πανακριβα σε σχεση με τα υγρα τεστ.
Μην συγκρινεις μονο τις αρχικες τιμες.
Σκεψου οτι με 15ευρω που εχουν τα χαρτακια , κανεις 25τεστ.
Με 40ευρω που εχουν τα 3 υγρα μαζι, κανεις πανω απο 100 μετρησεις!

stat
08-11-06, 14:09
Σκεψου οτι με 15ευρω που εχουν τα χαρτακια ...

και να είχαν 15.. .... 20 και βάλε έχουν!!!

Τι να κάνω τελικά;;
Λέω από Δευτέρα να ρίξω τα πρώτα guppy!!

PascM
08-11-06, 14:16
Τα στικ αν τους δίνεις την πρέπουσα σημασία σου δίνουν ικανές μετρήσεις να καταλάβεις σε γενικές γραμμές τι γίνεται χωρίς να σου δίνουν την ακρίβεια των υγρών και ακόμη καλύτερα την ακρίβεια ακριβών λύσεων ηλεκτρονικών. Αν τα ταξινομίσουμε κάπως έτσι πιστεύω οτι η μέση λύση για περισσότερη σιγουριά είναι τα υγρά χωρίς να λέμε οτι τα στικ είναι και τελείως για πέταμα, απλά σου δίνουν μια ιδέα για το τι συμβαίνει.

andreasp
08-11-06, 14:26
και να είχαν 15.. .... 20 και βάλε έχουν!!!

Τι να κάνω τελικά;;
Λέω από Δευτέρα να ρίξω τα πρώτα guppy!!

Αν εχεις
αμμωνια = 0
no2 = 0

τοτε κάνε μια αλλαγη νερού να πέσουν τα νιτρικα αν ειναι αυξημενα, και βαλε ψαρια.