PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΣ


ΔΗΜΗΤΡΗΣ
15-02-04, 20:35
exei tholosi to nero,kai ta ntamsel exoyn kati aspra epano toys kai xinontai synexia! :shock: sossssssss :(

Obelix(Reifen)
15-02-04, 20:43
Ξεκινά με μια μεγάλη αλλαγή νερού ώστε να ξεθολώσει το νερό και επανάλαβε αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί. Τσέκαρε το φίλτρο σου και καθάρισε το αν χρειάζεται κάνε και συφωναρισμα με την αλλαγή νερού.
.Τα άσπρα σημάδια πως είναι μικρά –μεγάλα ;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
15-02-04, 21:00
ειναι μικρα ασπρα σαν ζαχαρη!

Obelix(Reifen)
15-02-04, 21:16
Υοπς !!!Θαλασσινό. :? :oops:
Κανονικά εγώ δεν τα αγγίζω αλλά μέχρι να έρθουν οι ειδικοί κάνε την αλλαγή όπως σου έχουν πει και κοιτά μην έχει ψοφήσει κάτι μέσα στο ενυδρείο σου(τάιζες με μέτρο;)

ahar
15-02-04, 23:32
εχεις ick .
Καταρχην βαλε σε καραντινα το ψαρι σε ενα μικροτερο ενυδρέιο.
χμμμ
ποσα και τι ψαρια έχεις εκει μεσα;

Λοιπον.... μια αλλαγουλα νερου ποτε δεν βλαπτει.
Μετρα ph , αμμωνίες klp και καταθεσε τα εδω.

κα΄τοπιν μπορεις να χρησιμοποιήσεις (αφου βγαλεις τον ανθρακα απο το φίλτρο σου ) καποια φαρμακάκια του στυλ
sera costapur της Σερα....
Super Ick Cure capsules ή Liquid Super Ick Cure
Απο την Aquarium Pharmaceuticals

http://www.aquariumpharm.com/articles/trichodina.asp
Μπορεις να δέις και αυτό:
http://saltaquarium.about.com/cs/compldiagnodisease/a/diseasespotsyes.htm

Giorgos
16-02-04, 00:48
Συμφωνώ με όσα είπαν οι προλαλήσαντες με εξαίρεση την απομόνωση του μολυσμένου ψαριού. Δεν πρόκειται μόνο για ένα άρρωστο ψάρι. Ούτως η άλλως στην περίπτωση του ICH θεραπεία γίνεται σε όλο το ενυδρείο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
16-02-04, 03:19
to taisma moy htan me metro!
εχω 2 νταμσελ 2 κλοουν 1 καβουρακη και 1 γαριδα.
αυτο το παρασιτο το εχουν και τα 4 ψαρακια,στο καβουρακι και στην γαριδα δεν μπορω να δω αν το εχουν, η αν επιρεαζονται απο το παρασιτο!
εκανα την αλλαγη νερου,αλλα οσο για τα τεστ δεν εχω να κανω τωρα.
αυριοοοο πρωι πρωιιιιι.
υπαρχει περιπτωση να χασω ψαρακι απο το ick?
δεν εχω καποιο αλλο ενυδρειο,πρεπει να κανω την θεραπεια σε καποιο αλλο ενυδρειο?
EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ :wink:

nhreas
16-02-04, 15:39
δημητρη αμα διαβασες σε προηγουμενο topic ειχα το ιδιο προβλημα .ειμαι στο τελος της θεραπειας.λοιπον το φαρμακο που θα σε βοηθησει ειναι το cuprazin της waterlife.λοιπον αφαιρεις τυχον ανθρακα εαν εχεις στα φιλτρα,uv λαμπα.κανε φρεσκαρισμα ενα τεταρτο θαλασσινου νερου .ανεβασε την θερμοκρασια.κοψε την τροφη για κανα δυο μερες .μετα να τα ταιζεις μια φορα την μερα πολυ λιγο.κατα προτημιση ξηρα τροφη ,φυλαρακι.οχι κατεψυγμενη τροφη στην θεραπεια .μπορει με την θεραπεια να χασεις ασπονδυλα.ακομα και τα στιγματα να φυγουν συνεχισε την λιτοτητα της τροφης για κανενα δεκαημερο ακομα.μετα καλα ειναι να βαλεις και κανενα υγρο αντιστρες .περαστικα!!

bluefin
26-02-04, 00:35
To cuprazin μπορει να βλαψει την γαριδα και το καβουρι καθοτι ασπονδιλα (το λεει και στις οδιγήες)
Τα μονα φαρμακα για το marin ich που ξερω και δεν βλαπτουν τα απονδιλα ειναι το odinex της SeHo και καποιο τις SERAτο οποιο δεν μπορω να θυμιθω.
Αν παλυ δεν θες να χρισιμοποισεις φαρμακα κατεβασε τιν αλατοτιτα στο 1.017-1.018 ΣΤΑΔΙΑΚΑ με αλαγες νερου 10% και Τ 24°C αστω 5 μερες και μετα επανεφερε το παλυ ΣΤΑΔΙΑΚΑ στα αρχικα επιπεδα.
Τα εξοπαρασιτα θα ψοφισουν γιατι δεν διαθετουν οσμοριθμιστικους μιηανισμους τοσο ισχυρους οσο τα ψαρια και δεν μπορουν να ακολουθισουν την μεταβολη
Η παραπανω τεχνικη να μην χρησιμοποιητε σε ενυδρειο με ****** κοραλια γιατι δεν αντεχουν.
Συνδιασμος φαρμακων και υποαλατοτιτα εχει γριγορο αποτελεσμα
Ελπιζω να σε πανε ολλα καλα και τα ψαρακια να βρουν την υγεια τους