PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με δισκο


corsar7
10-07-11, 20:20
κυριοι καλησπερα.ο πιο παλιος μου δισκος εδω και ενα μηνα περιπου ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.ειναι παρα πολυ αδυνατος δεν τρωει ποτε,αναπνεει παρα πολυ γρηγορα και κοιταει συνεχως την επιφανεια ενω ειναι παντα απομωνομενος και το κεφαλι του ακουμπαει την επιφανεια.το ενυδρειο ειναι 300 λιτρων και μαζι με τους μικροτερους σε μεγεθος απο αυτον(12εκ.) δισκους,ζουν σαλιγκαρια 5 κορυ και 10 τετρα.μετρησεις νερου ph7,nh3 0,no2<0,3mg/l με μια επιφυλαξη στο no2 γιατι ειναι με υγρο τεστ sera που απο οτι διαβαζω δεν ειναι και οτι καλυτερο.μετα απο 2ωρο διαβασμα κλεινω προς gill flakes....μπερδευτικα δε με τις φαρμακευτικες αγωγες.τι προτεινετε???δυστηχως δεν υπαρχει καραντινα....μπορω να κανω κατι η ειναι αργα.δεν θελω με τιποτα να κολησουν και οι αλλοι δισκοι.

nicpapa
10-07-11, 21:05
Φιλε μου αν και δέν έχω ασχολήθει με δίσκους νομίζω πως ανάφερες και την πηγη του προβληματος σου.. ph7.

Γιώργος Κ
10-07-11, 21:41
Δυστηχως δε φαινεται σε καλη κατασταση το ψαρι ... Εδω και καιρο δε πρεπει να ετρωγε και εχει μεινει ο σκελετος του! Και το αδυνατισμενο κουτελο του επιβεβαιαωνει οτι πασχει εδω και πολυ καιρο μπορει και απο συνδιασμο ασθενειων!

corsar7
10-07-11, 22:02
γιωργο εδω και πολυ ομως καιρο δεν ετρωγε οταν ταιζα αλλα ειναι πανω απο μισο χρονο στο ενυδρειο και υπεθεσα οτι ετρωγε οταν δεν εβλεπα....και δεν ηταν ετσι τοσο αδυνατος....ουτε ηταν στην επιφανεια.παιδες δεχομαι προτασεις οχι τοσο για αυτον που δεν βλεπω να αντεχει πολλες θεραπειες αλλα κυριως για τους αλλους δισκους.να σημειωσω οτι ολοι αναπνεουν δυσκολα ακομα και τα τετρα....:(

dimitrios
10-07-11, 22:28
πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σωθει το ψαρακι σε τετοια φαση! εγω θα το εβγαζα θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου στο ενυδρειο και μια προληπτικη θεραπεια για τα υπολοιπα με general cure, (γραφω παντα τι θα εκανα εγω)

Γιώργος Κ
10-07-11, 22:52
Για βαλε αν μπορεσεις και φωτογραφιες και απο τα αλλα!
Αεραντλια εχεις?
Πως κανεις αλλαγες? Οσμωση? Η μονο βρυση?

Diskus fan
11-07-11, 00:31
πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σωθει το ψαρακι σε τετοια φαση! εγω θα το εβγαζα θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου στο ενυδρειο και μια προληπτικη θεραπεια για τα υπολοιπα με general cure, (γραφω παντα τι θα εκανα εγω)


Φρόντισε ΑΝ σου τύχει να ΜΗΝ το κάνεις. Προληπτικές θεραπείες και μάλιστα του "τύπου" .... ΟΤΙ ΤΥΧΕΙ .... ΔΕΝ κάνουμε ΠΟΤΕ.-:cool:

corsar7
11-07-11, 10:25
ξεκινησα θεραπεια σε ολο το ενυδρειο με esha2000 επειτα απο προτροπες και αλλον παιδιων μιας και το συγκεκριμενο πιανει ενα ευρυ φασμα.μετα απο δυο μερες αλλαγη νερου ανθρακα και θεραπεια με εκτοζον.τον δισκο με κρυα καρδια αλλα θα τον βγαλω απο το ενυδρειο.θερμοκρασια θα την κρατησω στους 30 και ρυθμισα την αεραντλια στο μαχ.τα λεω καλα?

Diskus fan
11-07-11, 15:40
Τώρα εγώ πρέπει να απαντάω .... και στα 2 φόρουμ;:rolleyes:

Γιώργος Κ
11-07-11, 16:43
Τώρα εγώ πρέπει να απαντάω .... και στα 2 φόρουμ;:rolleyes:
Ναιιι παιζουμε ρακετες!!! :smt019:smt019

corsar7
11-07-11, 21:19
Τώρα εγώ πρέπει να απαντάω .... και στα 2 φόρουμ;:rolleyes::):):)οχι βεβαια.....