PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυο τρύπες στο Gurami...


gemara
14-02-04, 10:34
Συγχαίρω αυτούς που είχαν την ιδέα και πραγματοποίησαν αυτόν τον πολύ ενδιαφέροντα δικτυακό τόπο για τα ενυδρεία και θαυμάζω όλους όσους μετέχουν με τις δημοσιεύσεις τους! :)

Έχω υπερδιπλασιάσει τις γνώσεις μου από τότε που το ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες, σε σχέση με τα προηγούμενα δύο χρόνια που ασχολούμαι με το hobby αυτό.

Σαν πρώτη δημοσίευσή μου, θέτω το παρακάτω ερώτημα:

Τι μπορεί να συμβαίνει σ' αυτό το gurami όπου εδώ και ένα μήνα εμφάνισε αυτές τις δύο συμμετρικές πληγές εκατέρωθεν του κεφαλιού του, πάνω από τα μάτια του μετά από 8-9 μήνες ειρηνικής διαβίωσης στο 120αλιτρο ενυδρείο μου; :?

Γιώργος Μ. (gemara)

gemara
14-02-04, 10:36
Το "πληγωμένο" gurami...

ASCCO1
14-02-04, 16:03
Με τι αλλα ψαρια ειναι μαζι??? :?

gemara
15-02-04, 01:41
Μάνθο, έχω 5-6 gouramis ακόμη στο μέγεθός του, 3 αρλεκίνους, μερικά τέτρα νέον, 1 σκαλάρι, 3-4 guppies αλλά είναι σχετικά όλα ήσυχα ψαράκια, σαφώς μικρότερα στο μέγεθος από αυτό και δεν παρατηρώ τσακωμούς μεταξύ τους. Υποπτεύθηκα και γω ότι τα σημάδια αυτά είναι αποτέλεσμα τραυματισμού, αλλά ποτέ δεν έχω δει τόσο σοβαρό πείραγμα σε αυτό το ψαράκι.

Γιώργος

ASCCO1
15-02-04, 02:23
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να πω με σιγουρια απο τι προηλθε αυτη η πληγη :? :?
εγω θα προτεινα να κανεις το εξης .. αφου δεν υπαρχουν αυτα τα συμπτωματα και σε αλλα ψαρια , αν μπορεις να απομονωσεις το ψαρι σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο 20 λιτρων π.χ
και εκει να του κανεις θεραπεια με T.C capsules ΤΙΣ AQUARIUM PHARMACEUTICAL << ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΗ ΤΕΤΡΑΚΥΚΛΙΝΗ ειναι το συστατικο του>>
ετσι και τα αλλα ψαρια δεν θα φανε την αντιβιωση τσαμπα . και δεν θα χασεις βακτηριδια απο το ενυδρειο σου.
και βλεπουμε ...γιατι αν το αφησεις ετσι το ψαρι μαλλον θα παει για FUNGUS η πληγη ((( ΙΜΟ))

σε ποσα λιτρα ειναι τα ψαρια σου???

gemara
16-02-04, 00:39
Thanx για την συμβουλή. Το ενυδρείο είναι 120L.
Γιώργος