PDA

Επιστροφή στο Forum : 120 Λιτρα μεσογειακό


manolischania
10-07-11, 04:22
Καλησπέρα
Παρακάτω σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο μεσογειακό , και η παρουσίαση γίνετε ώστε να πείτε την γνώμη σας όπως και να υπάρχει καταγεγραμμένη άλλη μια προσπάθεια να διατηρήσουμε στο σπίτι μας ένα μικρό κομμάτι που να θυμίζει την θάλασσα μας , να χαλαρώνουμε , τουλάχιστον για εμάς στην αθηνα που η καθημερινότητα μας έχει πολύ τσιμέντο .

Τα βραχάκια , ανεμονες και ψαρια είναι από το ίδιο σημείο κάποιας παραλίας στην ελευσίνα όπως και τα μιδια όπου δεν έχω καταλάβει εάν κάνουν η όχι σε κλειστά συστήματα , υπήρχε και ένας αχινός αλλα ήταν ήδη ταλαιπωρημένος από την θάλασσα και το πρωί τον έβγαλα καθώς παρατήρησα να του πέφτουν τα αγκάθια .
Για σκίμερ έχει γίνει κατασκευή DIY αεραντλίας όπου περιμένω την γνώμη σας .
Βιολογικό έχει λίγο siporax όπου μάλλον θα βγει όταν προσθέσω λίγο ακόμα βραχάκι .
Μετρήσεις
αλατότητα : 1028 αλλα έχει γίνει με υδρόμετρο που όπως έχω διάβαση δεν είναι αξιόπιστα και έχω ήδη παραγγείλει refectometer
οι αλλαγές γίνονται με αλάτι τις kent .
NO3 : 10-15
NO2 : 0
αμμωνία : 0
θερμοκρασία έχω λίγο ανεβασμένη στους 30 και σκέφτομαι ήδη για το πως θα φτιάξω κατασκευή με ανεμιστηράκια.
κυκλοφορία νερού 1x 600 λίτρα του εσωτερικού φίλτρου και 1 x 300 λίτρα εντός του ενυδρείου και η ροή προς τα βράχια . Χρειάζεται περισσότερη ροή ?

Από τροφή εχθές δοκίμασα να ταΐσω τις anemones με κατεψυγμένη του stendker για δίσκους και κάνανε party δεν αφήσανε τίποτα .
Τα ψαρια δεν τα έχω ταΐσει ακόμα πρέπει να είναι σαλπες και κέφαλοι

manolischania
10-07-11, 06:44
Σκέφτομαι να πάρο και έναν κυκλοφορητή 3000 λίτρα για τον βράχο . Η τοποθέτηση του πειράζει να είναι χαμηλά στο ενυδρείο η πρέπει να είναι από ψιλά και η ροή προς τον βράχο ;

mikrosaquaristas
10-07-11, 07:37
οι σάλπες και οι κέφαλοι απο προσωπική παρατήρηση είναι ψάρια που κινούνται συνεχώς
αγνοώ πλήρως τα ενυδρεία αλμυρού νερού και ακόμα περισσότερο τα μεσογειακού τύπου (αν και όλο και περισσότερο θέλω να μάθω πολλά και τελικά να καταλήξω με μυρωδιά θάλασσας στο σαλόνι μου)

αλλά μήπως είναι στριμωγμένα τα ψάρια σου? συνηθίζονται σε ενυδρεία αυτά τα είδη?
δεν είναι και τόσο ψάρια που καβατζώνονται κάπου και αν έχουν φαί και ασφάλεια δεν αλλάζουν μέρος....

έκανα και μιά βόλτα απο τα υπόλοιπα μεσογειακά του φόρουμ και οι περισσότεροι έχουν ψάρια τύπου "βραχόψαρο"
δηλαδή ψάρια τύπου "έχω το κονάκι μου και την περνάω φίνα όσο δεν εμφανίζονται θηρευτές και όσο το φαί πλέει γύρω άφθονο"

manolischania
10-07-11, 08:09
Τα συγκεκριμένα θα επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον την άλλη βδομάδα που θα πάω για ψώνια βράχου και θα προσπαθήσω να βρω κατάλληλα ψαρια
( ότι μπέικε στο κιούρτο ήταν τα πρώτα ψώνια )

Τα υπάρχον βεβαια ψαράκια δεν ξεπερνάνε τα 6 cm

rawnerve
10-07-11, 09:18
πολυ ωραιο μου θυμηζει την χθεσηνη μου βουτια:D:D
πρωσπαθησε για το καλυτερο οτι σου πουνε η ποιο εμπειρη!!
καλη συνεχεια

faceck
10-07-11, 10:39
απο τεχνικης αποψης του ενυδρειου δεν μπορω να σου πω κατι γιατι δεν ξερω απο αλατια τιποτα. απο ομορφια ομως σκιζει! μπραβο !

manolischania
10-07-11, 11:16
Παιδιά να είστε καλά

πολυ ωραιο μου θυμηζει την χθεσηνη μου βουτια:D:D
πρωσπαθησε για το καλυτερο οτι σου πουνε η ποιο εμπειρη!!
καλη συνεχεια

Αυτούς περιμένω και εγώ να μας πούνε κάτι παραπάνω , πιστεύω ότι αξίζει να ασχοληθούμε με μεσόγειο .

mikrosaquaristas
10-07-11, 19:30
μην με παρεξηγήσεις-στο είπα ότι αγνοώ το θέμα του μεσογειακού ενυδρείου
απλά επειδή βουτάω (βούταγα) πολύ συχνά επι καμιά 20αριά χρόνια μοιράστηκα τις παρατηρήσεις μου :)
πάντως
χαίρομαι που έπεσα μέσα :)


ο κιούρτος είναι καλή ιδέα και βέβαια για σύλληψη ζωντανών ψαριών
ένα άλλο που είναι φυτό-σφλώμος νομίζω-αν δεν κάνω λάθος τα κοιμίζει και δεν τα σκοτώνει-θα το ψάξω λίγο βέβαια.....
ίσως να βόλευε για κανένα τρυπωμένο ψάρι που αρνείται να μπεί στον κιούρτο σου
-------------------------
Παιδιά να είστε καλά



Αυτούς περιμένω και εγώ να μας πούνε κάτι παραπάνω , πιστεύω ότι αξίζει να ασχοληθούμε με μεσόγειο .


αλίμονο
τι καλύτερο απο ένα κομμάτι του Αιγαίου στο σπίτι μας......ειδικά με κάτι Loosers σαν κι εμένα που δεν προλαβαίνω να πάω για μπάνιο καλά καλά ..........είναι μιά παρηγοριά

manolischania
10-07-11, 19:55
ένα άλλο που είναι φυτό-σφλώμος νομίζω-αν δεν κάνω λάθος τα κοιμίζει και δεν τα σκοτώνει-θα το ψάξω λίγο βέβαια.....

ενδιαφέρον ακούγεται
περιμένουμε νέα σου

eimaste aR21rwstoi
13-07-11, 21:48
τα ψαρια αυτα οι σαλπες και οι κεφαλοι γινονται πολυ μεγαλα για τα 120 λιτρα
εκτος κι αν σκοπευεις να τα ριξεις στα καρβουνα μετα οποτε ειμαι μαζι σου με 1000:D:D
επισης εχω απορια με τι ταιζεις τις σαρπες γιατι αυτα α ψαρια βοσκουν στα φυκια πανω

manolischania
14-07-11, 02:01
Ωραίο το θαλασσινό μέχρι τώρα , έχουν βγει σχεδόν όλοι οι θαλάσσιοι οργανισμοί μέχρι να βρω κάποιους που να κάνουν , εκτος από τις anemones( .
Προβληματισμός από μετρήσεις που δεν έχει τύχει ποτε να δω στο γλυκό :
N03 όπως και Ν02 έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν καν στο δείγμα
αμμωνία 0

Τα κεφαλόπουλα που είχα πριν τα βγάλω τρώγανε τα μύδια , μήπως τινάξανε το ενυδρείο τα μύδια ?

έκανα μια αλλαγή καλή 40 % αλλα δη άλλαξε κάτι στις μετρήσεις .

βράχο ζωντανό δεν έχω προσθέσει αλλα τον έχω σε καραντίνα με νερό από θάλασσα προς τοποθέτηση , δεν τον έβαλα φοβούμενος μήπως χρειαστεί να το ξεκινήσω από την αρχή το ενυδρείο και να τραυματιστεί μονο αυτός που υπάρχει ήδη μέσα

επισης εχω απορια με τι ταιζεις τις σαρπες γιατι αυτα α ψαρια βοσκουν στα φυκια πανω
artemia αποξηραμένη

manolischania
18-07-11, 01:35
Προς το τελικό στάδιο του ξεκινήματος

accnt
26-08-11, 08:50
Ο βράχος που έχεις βάλει δεν είναι και ότι καλύτερο. Ψάξε να βρεις τραγάνες (υπάρχουν εκεί που ξεψαρίζουν τα δυχτιάρικα. Για υπόστρωμα καλό θα ήταν να έβαζες ψόφιο αραγωνίτη. Τα ψάρια καλό θα ήταν να τα γυρίσεις πίσω στη θάλασσα και να βάλεις για αρχή ένα μικρό. Καμιά σαλιάρα π.χ. Όχι στις πολλές ανεμώνες, μόνο μία. Τρώνε αρκετά και «βρωμίζουν» το ενυδρείο και αν κάποια ψοφήσει, τέλος όλα…
Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο καθόλου και ανά πάσα στιγμή μπορεί να «τουμπάρει».
Τα βήματα πρέπει να γίνονται με πολύ μικρούς ρυθμούς -ιδίως στο θαλασσινό-. Το «σκιμερ» δεν πρέπει να κάνει τπτ. Θα πρέπει να πάρεις κάποιο ή να έχεις ελάχιστο στοκάρισμα και συνεχές αλλαγές νερού.
Αυτά σε γενικές γραμμές. Μην το αφήσεις απλά ψάξτο λιγάκι παραπάνω.

manolischania
26-08-11, 23:37
Καλησπέρα έχουν η γίνει κάποιες μικροαλλαγές στο ενυδρείο . στις 25 μέρες οι μετρήσεις του ενυδρείου ήρθανε σε φυσιολογικά επίπεδα μηδενικά No2 0 NO3 10-20 αμμωνία 0 , επίσης έχω φτιάξει και 2ο ενυδρείο μεσογειακό 200 LT επίσης ιδιοκατασκευή το skimmer με πατέντα όπου δουλεύει και αυτή άψογα κατά την γνώμη μου, όπως αναφέρω και παραπάνω δεκτες οι αιτιολογημένες απορρίψεις του skimmer .
Σύντομα θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες και από τα δυο .
Τώρα για τις anemones έχω αφήσει μια γιατί καθόταν σε δύσκολα σημεία για τάισμα , αλλα έγινε ευθανασία σε μια όταν έστρωσε το ενυδρείο
και αυτό που έκανε ήταν να ανεβάσει για 3 ώρες NO2 και NO3 και έπειτα όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές.

Όπως αναφέρω και παραπάνω θα με ενδιέφερε η άποψη σας περί skimmer και πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν κάνει τίποτα.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα το μεσογειακό όπως και ιδιοκατασκευή skimmer ειδικά σε αυτά τα λίτρα μέχρι να καταλάβω γιατί όχι . μπορούμε να κάνουμε και εάν πείραμα χρησιμοποιώντας μια tunze για 3 μέρες και την παραπάνω πατέντα όπου είμαι 99 % σίγουρος ότι θα βγάλουν το ίδιο υλικό ως απόρριμμα αν αυτός είναι ο μονος τρόπος που μπορούμε να δούμε εάν ένα skimmer δουλεύει.

HLIASKR
27-08-11, 08:20
Πολυ καλη και οικονομικη προσπαθεια απο πλευρας εξοπλισμου.

Samian
27-08-11, 11:58
Ίσως εάν μας περιέγραφες το σκίμμερ και ανέβαζες και μερικές φωτό, να το καταλαβαίναμε καλύτερα.;)

manolischania
27-08-11, 15:22
Ίσως εάν μας περιέγραφες το σκίμμερ και ανέβαζες και μερικές φωτό, να το καταλαβαίναμε καλύτερα.;)

Υπάρχει στην αρχή του θέματος, δεν είναι τίποτα φοβερό skimmer αεραντλίας diy όπως αυτές που πουλάνε στο εμπόριο με την διαφορα ότι έχει προσαρμοστεί ακριβώς εκεί που την ήθελα ώστε να μην προεξέχει από το ενυδρείο.
Υλικά: μια σωλήνα διαφανη σε 2 κομμάτια που ενώνονται και στο αποσπώμενο κομμάτι έχει κολληθεί ένα μπουκαλάκι αναψυκτικού όπου αυτό βγαίνει και καθαρίζεται .


Σύντομα θα κάνω μια παρουσίαση και για τα 2 ενυδρεία

accnt
27-08-11, 20:51
Σχετικά με το "σκιμμερ", αν όπως τα λες βγάζει ένα παχύρευστο πράσινο υγρό που μυρίζει άσχημα, και μπορείς να το μαζεύεις και να μην ξαναγυρίζει στο ενυδρείο, τότε ok. Απλά σε μια τέτοια προσπάθεια -που δεν υπάρχουν πολλές- ίσως να χρειαζόταν κάτι καλύτερο για να μειωθούν οι πιθανότητες αποτυχίας.

manolischania
03-09-11, 01:57
Στήνοντας νυχτερινή απομακρυσμένη παρακολούθηση στο ενυδρείο
Με τον Χάρη σε καθήκον εύρεσης σημείου λήψης .

Samian
05-09-11, 18:05
Άστα ήσυχα βραδιάτικα...βρε ..."ματάκια".

Ρίξε πόστ για τις σαλιαρίτσες...ρίξε.....ρίξε.......:smt118 :D :smt118.

manolischania
10-09-11, 00:25
Άστα ήσυχα βραδιάτικα...βρε ..."ματάκια".

Ρίξε πόστ για τις σαλιαρίτσες...ρίξε.....ρίξε.......:smt118 :D :smt118.


Μας δημιούργησε πρόβλημα ένας κάβουρας άπου εντός 30 ημερών αναπτύχθηκε υπερβολικά με αποτέλεσμα να έχει σκοτώσει ότι άλλο καβουρίδη εντός του ενυδρείου ( να ναι καλά αλλα του έχουν ξεφύγει 3-4 τώρα που το παρατηρώ ) και το χειρότερο ήταν ότι είχε ξεκινήσει να σκάβει τα πάντα αλλα και να παρενοχλεί τις σαλιάρες που δεν ψαρώνανε βεβαια . Προσπαθήσαμε περίπου μια βδομάδα να τον πιάσουμε αλλα τίποτα όπου αναγκαστήκαμε να βγάλουμε όλες τις πέτρες εκτος ενυδρείου και να τις επανατοποθετήσουμε , διάρκεσε 2 μέρες . Από μετρήσεις είχαμε αύξηση του NO2 NO3 σε 3 και 80 σήμερα οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές NO2 0 και NO3 10 η DIY κατασκευή skimmer φάνηκε να κάνει πάλι την δουλειά τις καθώς χρειάστηκε άδειασμα 3 φορες εντός 2 ημερών και πλέον φαίνεται να βγάζει υλικό που θα θα θέλει άδειασμα σε μια βδομάδα .
Αξίζει να αναφέρουμε εδώ ότι η σαλιάρα όπου αέριζε τα αυγά κατά την μετακίνηση τις πετρας στο πλαστικό κουβα δεν τα αποχωρίστηκε και παρέμεινε εντός τις πετρας καθόλη την διάρκεια που έμεινε χωρίς νερό από το ενυδρείο στο κουβα . Το ίδιο παρατηρήθηκε και κατά την επιστροφή τις πετρας όπου υπήρχαν και τα αυγά .
Έχει παρατηρηθεί ότι ο αερισμός τον αυγών γίνετε από το αρσενικό και όχι από το θηλυκό αν γνωρίζει κάποιος κάτι καλο θα ήταν να μας το επιβεβαιώσει .

Η κυρια ήταν φουσκωμένη και τα αυγά πιθανός φαγώθηκαν εχθές αλλα έχουν τοποθετηθεί νέα αυγά .

manolischania
10-09-11, 05:02
Και ένα μικρό video πριν το τελικό setup
η σαλιάρα που κάνει εμφάνιση είναι ο υποτιθέμενος αρσενικός που αερίζει τα αυγά ακατάπαυστα

http://www.youtube.com/watch?v=HiE7UCXfwY4

Samian
10-09-11, 21:52
Μπράβο φίλε μου...Πολύ καλή δουλεία.
Αν και το βίντεο δεν δείχνει το ενυδρείο σου από διάφορες πλευρές,η διαμόρφωση με πολλές σπηλιές και κρυψώνες πιστεύω ότι είναι πολύ καλή. Η πλευρά που δείχνεις είναι κατά μήκος ή στο πλάτος του ενυδρείου σου.
Δώσε μας μερικά στοιχεία παραπάνω...
Ίσως η προσθήκης μερικών μακροαλγών (φύκη) μετά από καλή μελέτη θα έδινε και λίγο χρώμα περισσότερο στο ενυδρείο σου.
Πάντως παρά την παιχνιδιάρα σαλιάρα, εμένα μου άρεσε η καλόγρια. Έχεις και άλλες μέσα ??

Καλή συνέχεια ;);)

manolischania
21-09-11, 12:29
Καλησπέρα
γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κάνω κάποια παγίδα για καβούρια ?
Είχα μεγάλο πρόβλημα με έναν κάβουρα όπου για να τον πιάσω ξεστισα ολόκληρο το ενυδρείο και τον έχω μεταφέρει μονο του στο 120 λίτρων όπου πραγματικά το έχει G@..s! και αυτό αλλα έχει πλακα εκεί και δεν με πειράζει η ανακατωσούρα που έχει κάνει .. χθες έφαγε και τον πωρόλιθο . Το πρόβλημα μου είναι στο 200 λίτρων όπου παρατηρώ να εμφανίζονται και αλλα καβουράκια όπου μεγαλώνουν και αυτά αρκετά γρήγορα και μάλλον σε λίγο θα αρχίσουν τις καταστροφές

michael151
21-09-11, 13:35
βαλε κανα μπουκαλι με τροφη..αλλ παιζει να πιασεις και ψαρακια! ασχετο! αλλα σχετικο! ηηθελα να ρωτησω με τις ανεμωνες δε φοβασαι?! εμενα με φοβιζει πολυ το οτι καποια μπορει να ψοφισει π.χ αν την σκοτωσει ενας καβουρας..!

manolischania
21-09-11, 13:44
οι φωτογραφίες είναι από το αρχικό στήσιμο στο 120 όπου πλέον δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτος από βράχο και ένα κάβουρα που έχει γίνει τερατάκι . Στο 200 λίτρο έχω κρατήσει μια ανεμώνη μονο , αυτή που φαίνεται και στις τελευταίες φωτογραφίες - video

Πάνος
21-09-11, 15:08
μπορεις να στησεις καρτερι το βραδυ που βγαινουν. εχω διαβασει εδω μεσα πως με ενα φακο με κοκκινο φιλτρο...εσυ βλεπεις αλλα τα ζωντανα δε βλεπουν το κοκκινο φως (αυτο θα πρεπει να το διασταυρωσεις δε σου το λεω σαν δεδομενο..αλλα το διαβασα απο εμπειρους αλμυρους) οποτε και μπορουν να συλληφθουν.
το κολπο με το ποτηρι επισης πιανει.
θαβεις ενα ποτηρι στον αραγωνιτη-αμμο οτι εχεις...(αν χρειαστει φτιαχνεις ενα λοφακι προκειμενου το ποτηρι να καλυφθει) και βαζεις μεσα δολωμα (π.χ. κατεψυγμενη γαριδα). τα χειλη του ποτηριου ειναι στο υψος του υποστρωματος οποτε ο καβουρας μπορει να μπει..δε θα μπορει να σκαρφαλωσει ομως για να βγει...και την αλλη μερα το πρωι τον εχεις...."στο ποτηρι".
ηθελα να ρωτησω με τις ανεμωνες δε φοβασαι?! εμενα με φοβιζει πολυ το οτι καποια μπορει να ψοφισει π.χ αν την σκοτωσει ενας καβουρας..!
γιατι να φοβαται περισσοτερο μια ψοφια ανεμωνη..απο ενα ψοφιο ψαρι?

manolischania
22-09-11, 07:10
φιλε Pano είπες μεγάλη ιδέα !!! θα δοκιμάσω το κόλπο με το ποτήρι και θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα

accnt
22-09-11, 09:46
...γιατι να φοβαται περισσοτερο μια ψοφια ανεμωνη..απο ενα ψοφιο ψαρι?

Θεωρητικά η ανεμώνη είναι πιο επικίνδυνη από ένα ψάρι.
Το ψάρι θα το περιλάβουν :smt106 αυτοί που πρέπει... και μπορεί να το βρεί και να το βγάλει.
Η ανεμώνη όμως είναι αλλιώς... Αν δεν προλάβεις να την δεις που ετοιμάζετε να ψοφήσει, τότε μπορεί να "λιώσει" και να αφήσει στο ενυδρείο μας τοξικά (όχι απόβλητα ε??? :D).

Πάνος
22-09-11, 09:56
ακριβως γιαυτο ρωτησα για να δουμε λιγο τον μυθο(?) με την ανεμωνη.
οσο και αν εψαξα..και οσο το συζητησα με θαλασσινους και εδω και προσωπο με προσωπο...δε μπορεσα να βρω καμια καταγεγραμμενη διαπιστωμενη περιπτωση οπου μια ανεμωνη απελευθερωσε τοξικα με το θανατο της.
μια περιπτωση μονο διαβασα που υπηρξαν απωλειες σε ενυδρειο απο το θανατο μιας μεγαλης ανεμωνης...και αυτο εγινε σε μελος του gab, πιαστηκε σε κυκλοφορητη και διαλυθηκε. οι θανατοι προηλθαν ομως απο προφανως απο την αμμωνια που οπως μετρηθηκε...εφτασε στα υψη.
εχασα κι εγω μια απο τις 5 ανεμωνες μου και δεν υπηρξε κανενα ιχνο στρεςς στα ψαρια μου η σε αλλους οργανισμους.
γιαυτο καθε φορα που διαβαζω κατι σχετικο με ανεμωνες και τοξικα που αποβαλλουν οταν πεθανουν....συνεχιζω το θεμα μηπως μαθω κατι παραπανω...
μεχρι στιγμης -και καθαρα υποκειμενικο μου συμπερασμα- στο μυαλο μου το εχω ως μυθο. ελπιζω καποια μερα να καταρριφθει παντελως ή να επιβεβαιωθει...

υ.γ.εννοειται πως δεν αναφερομαι στην αμμωνια που φυσικα θα απελευθερωθει αν δεν την απομακρυνουμε. μιλωντας για "τοξικα" αναφερομαι σε αλλες χημικες ουσιες (ποιες αραγε??) με τοξικη δραση.

platy
22-09-11, 12:22
μπραβο για το ενυδρειο σου....το καλοκαιρι που μας περασε δοκιμασα το εγχειρημα ομως σε πολυ λιγοτερα λιτρα.....!! το στησιμο στο βιντεακι μου αρεσει αρκετα ;) συνεχισε ετσι.....

ΥΓ οσο για το ''φλωμο'' που αναφερθηκε κατι...ακομα και αν καταφερεις να βρεις κατι τετοιο,μην επιχειρησεις να το χρησιμοποιησεις ...απαγορευεται αυστηρα δια νομου και θεωρειται απαγορευμενο μεσο αλιειας(οπως μαζι και αλλες ουσιες γαλαζοπετρα,γαλατσιδα κλπ) και μπορει να βρεθεις σε ασχημη ''θεση''

accnt
23-09-11, 07:51
... αναφερομαι σε αλλες χημικες ουσιες (ποιες αραγε??) με τοξικη δραση.

Έλα ντε.... ποιες? Δεν ξέρω και εγώ.

Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να λιώσει η ανεμώνη, πράγμα δύσκολο αφού παρακολουθούμε το ενυδρείο.

Θυμάμαι και εγώ μια τεράστια ανεμώνη που είχα. Κάποια στιγμή λοιπόν άρχισε και ξεκόλλαγε από το βράχο. Δεν την έβγαλα αμέσως. Την παρακολούθησα. Την επόμενη μέρα την έπερνε το ρεύμα. Φοβούμενος λοιπόν μην πάει σε κάποιον κυκλοφορητή και γίνει χαμός, την έβγαλα...:(

Πάνος
23-09-11, 09:33
ενα τοσο μεγαλο ζωντανο αν κατεληγε στον κυκλοφορητη και γινοταν κοματακια που δε θα μπορουσες να μαζεψεις...δε θα ηταν διολου απιθανο να σου ξεκληριζε το ενυδρειο ολοκληρο.
δε θα ειχε ομως σχεση με "τοξικα"...θα ηταν λογικο κι επομενο λογω αμμωνιας απο το θανατο ενος μεγαλου ζωντανου...και με αυτη τη σκεψη σωστα την απομακρυνες....
μεχρι να βρω ειτε καποιο αρθρο ειτε καποια εμπειρια χομπιστα που να επιβεβαιωνει αυτο το μυθο (?) ...προσωπικα θα τον εχω στη σφαιρα της φαντασιας...:rolleyes::rolleyes:

manolischania
26-09-11, 09:25
Έφτιαξα ένα κανάλι στο youtube όπου θα αναρτηθούν σχετικά video με εξελίξεις

http://www.youtube.com/user/manolischania
-------------------------

manolischania
09-10-11, 23:01
αρχίζουν και εμφανίζονται διαφορα

Samian
10-10-11, 20:51
Κάποιο είδος γυμνοβράγχιου (sea slug) αλλά ποιο άραγε ???
Μια μεγένθυση και καλυτερη φωτό θα βοηθούσε ..ίσως :D

Samian
05-11-11, 23:09
Τίποτα νεώτερο από το απίθανο σούπερντούπερ μεσογειακό ενυδρείο σου ;;
Ρίξε και καμιά φωτό.....δώσε και σε μας λίγο κυριούλι !!!;)

manolischania
08-11-11, 17:13
Σύντομα θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες ,
γενικότερα ο πληθυσμός παραμένει ο ίδιος
3 σαλιάρες 2 αρσενικά και 1 θηλυκό όπου κάνει αυγά και στους 2 αρσενικούς αλλα δυστυχώς μένουμε στα αυγά αν και τα αρσενικά τα αερίζουν ανελλιπώς στο τέλος γίνονται τροφή
2 αχινοί
1 ανεμώνη όπως και διάφορα καβουράκια και γαρίδες .
1 καλόγρια όπου είναι η μονη που απεβίωσε από τις 10 που είχαμε πιάσει όχι εντός ενυδρείου αλλα κατά την συγκομιδή και εδώ θέλω να αναφέρω ότι στο κουβα που τις είχαμε στην παραλία αλλάζαμε νερό ανά 5 λεπτά αλλα τα μικρά ψαρινια δεν επιβίωναν πιθανή αιτια 4-5 ανεμώνες που είχαμε εντός
Για επιπλέον κόσμο από ψαρινια 1-2 το συζητάμε με ένα φίλο να πάμε για ψώνια προς ανάβυσσο

Τα παραπάνω στο ενυδρείο με τα 200 λίτρα στο 120 λίτρα έχει κάνει εμφάνιση ένα ψάρι 3-4 εκατοστά όπου έπειτα από ψάξιμο στο intertnet μάλλον πρόκειται για μουγγρί

Samian
08-11-11, 23:01
Μωρό μουγγρί που το κατάφερες βρε θηρίο !!!!
Αααα ρε και νάσουνα στο νησί να έβλεπες εξορμήσεις με "καλούδια". Εντός ορίων και λογικής βέβαια. Αλήθεια πως τα "συλλέγεις" ..πετονιά και δολωματάκι ή βουτιά και απόχη - σακουλάκια ???
Καλή συνέχεια....ααα υπόψη και χρωστάς και καμιά φωτογραφία....να μην ξεχνιόμαστε :D:D:D

manolischania
09-11-11, 00:22
βουτιά και απόχη !! το μουγγρί από τον βράχο,
στην αρχή όταν το είδα δεν ξεπερνούσε το 1 εκατοστό .
Στη νέα απόπειρα που θα κάνουμε λέμε να πάμε με κιούρτο μπας και πιάσουμε κανένα μπόμπιρα με χρώμα

Samian
09-11-11, 22:50
Βρες κοχυλάκια κάνα αχινό και σπάστα, βάλτα σε κάνα διχτάκι, δέστο στον πάτο του κιούρτου και ρίξτον σε βραχάκια 3 - 4 μέτρα βάθος το πολύ. Θα βαρεθείς να διαλέγεις....μετά.:D:D:D

Καλές .....χελώνες !!!!!!!!!

Υ.Γ.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων "το καλές χελώνες" ...είναι ευχή - πλάκα που κάνουμε στην παρέα, γιατί δεν λένε ποτέ σε ψαράδες "καλή ψαριά".

manolischania
11-11-11, 01:22
Δεν θα μπορούσα να μην το μοιραστώ μαζί σας . Εκκολάφτηκαν τα αυγά από τις σαλιάρες και κολυμπάνε περίπου 300 400 μικρά εντός του ενυδρείου πρώτη μέρα δεν ξέρω βεβαια εάν θα την βγάλουν η θα γίνουν μάσα για την καλόγρια και τις υπόλοιπες σαλιάρες αλλα θέλω να πιστεύω ότι όλο και κάποιος μπόμπιρας θα την βγάλει καθαρή

Πάνος
11-11-11, 11:14
καμια φωτο η βιντεο??

manolischania
11-11-11, 13:12
Video:
http://www.youtube.com/user/manolischania#p/c/F526D26DD87DBA05/2/415Yb2idG2Y



Video από εχθές το βραδυ βεβαια είναι λίγο βιαστικό καθώς τα φώτα ήταν κλειστά και τα άνοιξα μονο για το βιντεάκι . Ότι φαίνεται να κυκλοφορεί εντός του νερού είναι τα μικρά έβαλα και ορισμένα μέσα σε μια γενιστρα αλλα σήμερα που το κοίταξα έχουν δραπετεύσει ας ελπίσουμε ότι κάπου θα έχει σωθεί κάποιο

Samian
11-11-11, 20:13
Αυτά είναι !!!!
Μπράβο ρε κρητικέ...πάντα τέτοια. Και παραφράζοντας κάτι που είπε κάποιος παλιότερα σε αυτό το φόρουμ....Θα γεμίσει η Ελλάδα ..σαλιάρες.
Κοίτα με τόσες κρυψώνες και το σίγουρο φαγητό που παρέχεται, όλο και κάποιο θα τα καταφέρει. Όσο για τους θηρευτές σου, μην ξεχνάς την ανεμώνη...αυτή να δεις πανηγύρια που θα κάνει.
Δεν ξέρω εάν άλλο μέλος ξανά έχει καταφέρει αναπαραγωγή μεσογειακού ψαριού στο ενυδρείο, αλλά πιστεύω ότι στον φίλο μας αξίζουν πολλά μπράβο,για την υπομονή και επιμονή του.

Καλή συνέχεια και να μας κρατάς ενήμερους.....και με βίντεο - φωτό εννοείται.:D

neos
11-11-11, 20:23
... κι από μένα! Πολύ ωραία προσπάθεια ακόμα κι αν καταλήξει απλώς παραγωγή "ζωντανής τροφής"... Καλή συνέχεια στο εγχείρημα σου!

Παναγιώτης Κ
13-11-11, 11:41
Ένας φίλος μου έχει στο ενυδρείο του θαλασσινά απο την θάλασσα γιατι βαρέθηκε να δίνει χρήματα για γλυκού νερού.
Σε πληροφορώ ότι τα ψάρια που έχει κατά καιρούς είναι διάφορα όπως σπάροι, σαργοί,κεφάλια, σάλπες, λαπίνες, κ.π.α. αλλά ποτέ δεν θα ξανακάνει το λάθος να βάλει κάβουρες, γιατί καταστρέφουν το ενυδρείο.
Επίσης αν έχεις ψάρια μην βάλεις σουπιά, διότι αυτός είχε και τρόμαξε μια φορά και πέταξε μελάνι και ψόφησαν όλα τα ψάρια

Φιλικά Παναγιώτης

vaspiou
13-11-11, 15:45
οντως το ενυδρειο ειναι αψογο!!

:D:D:D:D

Πάνος
13-11-11, 19:42
Video:
http://www.youtube.com/user/manolischania#p/c/F526D26DD87DBA05/2/415Yb2idG2Y

:smt041:smt041 ενημερωνε μας για την εξελιξη!!! :p

manolischania
23-11-11, 01:12
Είχαμε και δεύτερη γεννα από σαλιάρες όπου βεβαια τι δεύτερη μέρα έχουν εξαφανιστεί
Σχετικό video .
http://www.youtube.com/user/manolischania#p/c/F526D26DD87DBA05/3/0CnaiFBMa7M

Από το 120 έκανε την εμφάνιση του έπειτα από 1 βδομάδα το μουγγρί όπου πρόλαβα και το έπιασα και το έβαλα στο 200 λίτρων με το σκεπτικό να φτιάξω το 120 για γενιστρα η να φιλοξενήσουμε κάποιο χταποδάκι . Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω βιντεάκι με το μουγγρί

Samian
23-11-11, 09:56
Εγώ το είπα....
Θα γεμίσει η Ελλάδα...σαλιάρες...:D:D
Μπράβο φίλε...μπράβο.

manolischania
28-11-11, 00:29
Μερικές φωτογραφίες
και από το μουγγρακι

Raven
28-11-11, 02:45
To ψαρακι δεν ειναι μουγκρι αλλα του γενους Lepadogaster (πιθανον το Lepadogaster condollei).
Στο νησι μου τα λεμε "κολαουζους" και θυμαμαι ως παιδι, τα επιανα ευκολα, αναποδογυριζοντας αποτομα στρογγυλες πετρες της ακτης. Τα ψαρακια αυτα εχουν ενα οργανο σαν βεντουζα στο κατω μερος της κοιλιας και εμεναν προσκολλημενα στην πετρα.

manolischania
28-11-11, 14:21
Ωραίος !!! έχουμε σπάσει το κεφάλι μας εδώ και 2 μήνες τι είναι .
Και από ότι είδα είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσουμε ένα nanomediterranean

A ρε Σάμος αυτά είναι !! και εμείς νησιώτες είμαστε αλλα στο κουζουλονησι το καλύτερο ψάρι είναι το ψαρονέφρι

Samian
28-11-11, 23:03
Αααα ρε Raven θέλεις να πεις. Γιατί εγώ πα΄ροτι Σαμιώτης και μάλιστα φανατικός της θάλασσας ..κολαούζο μόνο στο όνομα ήξερα.
Δεν τον έχω δει ποτέ μου....απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο να είναι μουγγράκι.
Με τι το ταϊζεις ή τέλος πάντων τι προτιμά να τρώει ;;;

manolischania
03-12-11, 07:59
Αυτά που ταΐζω γενικότερα είναι κατεψυγμένη γαρίδα και μύδια και από pallet τις omega one , που και που τρώνε και λίγο stendker όπου κάνουν party .

manolischania
07-01-12, 12:12
Και εκεί που κοιμόμουνα εχθές
ξαφνικά αρχίσανε χτυπάγανε τηλεφωνα κουδούνια του σπιτιού ( στην αρχή νόμιζα ότι τα άκουγα σε όνειρο ) ξυπνάω ανοίγω την πόρτα και τι να δω ... ένας τρελαμένος φίλος μου με ένα χταπόδι σε ένα κουβα που το γλίτωσε λέει από γεύμα .. από κάτι άλλους τρελαμένους ψαράδες που μόλις είχαν γυρίσει από ψάρεμα στην Πάρο ,
τι να κάνω σηκώνομαι κάνω μια γενεά αλλαγή στο 120 αρι όπου μέσα είχα τους ανεπιθύμητους κάβουρες από το 200 αρι και 3 κεφαλόπουλα από την τελευταία βουτιά που είχαμε κάνει με πλάνο να τους ξαναγυρίσουμε από την προηγουμενη βδομάδα στο φυσικό τους περιβάλλον . Αποτέλεσμα με το που μπέικε στο ενυδρείο έκανε κολατσιό τα καβουράκια και δεν σταμάτησε εκεί
έφαγε και ένα κεφαλοπουλο όπου εννοείτε και εγώ δεν έκλεισα μάτι καθώς άλλαζε την διακόσμηση του ενυδρείου και ανά διαστήματα άκουγα κάτι πετρούλες στο τζαμι του ενυδρείου , μετά από 5 ώρες έχει ηρεμήσει με την διακόσμηση είναι και χορτάτος και παρακολουθεί το ενυδρείο με τους δίσκους όπου μου φαίνεται τους βλέπει για μεζέ .
Έχει κρατισει κανένας χταπόδι ? είμαι σε προβληματισμό .

Παναγιώτης Κ
07-01-12, 12:29
Ο φίλος μου που έχει μεσογειακό, είχε βάλει και χταπόδι παλιά. Εκτός απο το ότι έφαγε όλα τα καβούρια,ανεμόνες,ψάρια και μαλάκια μία μέρα ξυπνάει και δεν το βλέπει πουθενά. Ψάχνει απο δω ψαχνει απο κει πουθενά το χταπόδι.
Μάλλον ξεπόρτισε απο το καπάκι και περπάτησε μέχρι κάποια έξοδο(νυπτήρα-μπιντές)και εξαφανήστηκε!
Τα χταπόδια για λίγα λίτρα δεν τα εγκρίνω όπως και δεν εγκρίνω και καλαμάρια-σουπιές.
Βρές κάπου να το ξεφορτωθείς!
-------------------------
Τα χταπόδια είναι πολύ ευλίγιστα και περνάνε απο παντού! Όσο αεροστεγές και να είναι αν θέλουν θα περάσουν!

manolischania
07-01-12, 12:53
-------------------------
Τα χταπόδια είναι πολύ ευλίγιστα και περνάνε απο παντού! Όσο αεροστεγές και να είναι αν θέλουν θα περάσουν!

Μας την έκανε από εχθές αλλα το καλο προς το παρόν ήταν ότι στον κουβα που τον είχαμε κάποια στιγμή τον είχαμε αφήσει και όταν γυρίσαμε δεν υπήρχε και τον βρήκαμε να σκαρφαλώνει προς το ενυδρείο , μάλλον είχε δει τα κεφαλόπουλα

Παναγιώτης Κ
07-01-12, 12:59
Μας την έκανε από εχθές αλλα το καλο προς το παρόν ήταν ότι στον κουβα που τον είχαμε κάποια στιγμή τον είχαμε αφήσει και όταν γυρίσαμε δεν υπήρχε και τον βρήκαμε να σκαρφαλώνει προς το ενυδρείο , μάλλον είχε δει τα κεφαλόπουλα

χαχαχαχαχαχα
Είδες που σου είπα? χαχαχαχαχχα
Τι θα το κάνεις?

Samian
07-01-12, 23:07
Χταπόδια και ενυδρεία...συνηθισμένα όχι των 10 - 20.000 λίτρων είναι απαγορευτικά. Άσε που πρέπει να κλειδώνεις το καπάκι για να μην σου την κάνει. Ξεφορτώσου το το γρηγορότερο...στη θάλασσα ή........ψητό στα κάρβουνα.....:rolleyes::rolleyes:
Πόσο μεγάλο είναι ;;;;

manolischania
08-01-12, 02:40
Είναι λίγο πριν τα κάρβουνα

Πάνος
08-01-12, 08:31
ε ειναι για να το αφησεις στη θαλασσα και να το πιασεις οταν θα ειναι για τα καρβουνα!! :D

manolischania
08-01-12, 12:03
ε ειναι για να το αφησεις στη θαλασσα και να το πιασεις οταν θα ειναι για τα καρβουνα!! :D
:smt023

Παναγιώτης Κ
08-01-12, 13:20
Για τι μέγεθος μιλάμε?(γιατί αν είναι λιγότερο του μισού κιλού είναι κρίμα να το φάς)

manolischania
08-01-12, 15:31
1 κιλό είναι σίγουρα
αλλά φίλε μου από πέρυσι που πήγαμε στην αγορά στα Xανιά και τα είχανε ζωντανά χταπόδια κάβουρες καραβίδες και δεν συμμαζεύεται μέσα σε ενυδρείο με 2 FX5 και διπλα όλη την σειρά για αντιαμονια , αντιινιτρικα , φάρμακα e.t.c αν δεν το βγάλω εγώ ούτε καν τα πλησιάζω , προχθές πήγαμε και πήραμε γαμπαρη από την αγορά στην Αθήνα την έδωσα στην ανεμώνη και έπαθε τραμπάκουλο

harris samos
08-01-12, 15:40
αμααααααα

βιντεο το χταποδι θελω !!!!!!!!! :p:p:p:p

manolischania
12-01-12, 08:38
UnnWjMra31o&feature

harris samos
12-01-12, 08:46
μανο πολυ ομορφο !!!!!!
αλλα να ρωτησω κατι αμμα αμολισει μελανι τι κανεις ????:smt120

manolischania
12-01-12, 08:59
αμόλησε όταν τον πρωτοέβαλα και του έκανα αλλαγή νερού προοληπτικά μετά από 1 μέρα , δεν είμαι σίγουρος ότι δημιουργεί πρόβλημα μιας και δεν έπιασα κάτι μετρήσιμο :smt017 .

Παναγιώτης Κ
12-01-12, 15:05
Φίλε μου, ο φίλος που είχε το χταπόδι που ξεπόρτησε έχει δοκιμάσει διάφορα στο ενυδρείο του. Πχ παλαιότερα(πάει καιρός) το ενυδρείο του ήταν στην ωραιότερη φάση του και είχε μέσα κάτι σπάρους, κάτι σαργουδάκια κάτι σαλιάρες κάτι ανεμώνες ένα σαλαχάκι(ο στάρ του ενυδρείου) και μια σουπιά και πάρα πολύ ωραίο βράχο, και μια μέρα που το σαλάχι πήραξε την σουπιά, η σουπιά αμόλησε μελάνι και μέσα σε 2 ώρες ψόφησαν όλα(και φαντάσουν δεν ήταν και κανα μικρό ενυδρείο).
Γι'αυτό πρόσεξε με το μελάνι. Στον φίλο μου ήταν ολέθριο!!

Παρεπιπτώντος: Ωραίος ο χταπόδης! τι τον ταίζεις? Και τι έχεις σκοπό να τον κάνεις?

manolischania
14-01-12, 18:45
Μεσογειακό χταπόδι
kGHUmhWLP6E&feature

Παναγιώτης Κ
14-01-12, 23:06
Πάντως το χταπόδι πλάκα έχει!

manolischania
16-01-12, 23:31
Ένα πολύ κατατοπιστικό εγχειρίδιο (http://users.uoa.gr/~gverriop/egxeiridio/%C5%E3%F7%E5%E9%F1%DF%E4%E9%EF%20%E5%EA%F4%F1%EF%F 6%DE%F2.pdf) εκτροφής του Octopus vulgaris (κοινό χταπόδι)

Samian
16-01-12, 23:45
Να μια καλή δουλειά.....:D:D εκτροφή χταποδιών....

manolischania
16-01-12, 23:58
Αν αναλάβει o Χάρης να φτιάξει τις εγκαταστάσεις που είναι πατεντιάρης το προχωράμε .:D

harris samos
17-01-12, 00:31
για μενα λετε ?????? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εγω παντος ειμαι μεσα :grin::grin::grin::grin::grin:

manolischania
17-01-12, 01:12
Για εσένα για εσένα ;)
-------------------------
από ότι βλέπω πάντως δεν πρέπει να είναι και πολύ δύσκολο λες και μεγαλώνεις artemia φαίνεται

harris samos
17-01-12, 11:10
ξερεις μανο ποσες φωρες εβαλα αρτεμια και δε πετυχε :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: ειναι μεχρι να βρεις το κολπο

manolischania
17-01-12, 20:00
Υποδομές για τη λειτουργία των μονάδων υδατοκαλλιέργειας , μόνο με Μπάρμπα στην Κορώνη!
Δεν θέλουν να πάει μπροστά αυτός ο τόπος σε κανέναν τομέα , εκτός από τις αρπαχτές.

Yπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής
Κατηγορίες υδατοκαλλιεργειών στην Ελλάδα – Αναγκαίες υποδομές για τη λειτουργία των μονάδων υδατοκαλλιέργειας]
http://www.opengov.gr/minenv/?p=1625

Στον κοινόχρηστο αιγιαλό δεν μπορεί να υπάρχει καμία εγκατάσταση (ο αιγιαλός ανήκει ελεύθερα σε όλους). Άλλωστε αφορά την κοινή χρήση εκ του Συντάγματος.

manolischania
21-01-12, 08:35
Μιας και ο χταποδις εξόντωσε όλα τα ζωντανά που υπήρχαν στο ενυδρείο 4 κέφαλους και κάποια καβουράκια , άρχισε η αναζήτηση τροφής , αρχικά δόθηκε κατεψυγμένη γαρίδα και μύδι αλλα
δεν έδειξε ενδιαφέρον μάλιστα τα
μετέφερε στην περιοχή που έχει ορίσει ως αποχέτευση δηλαδή διπλα στην είσοδο του skimmer !!! η λύση προς το παρόν έχει βρεθεί με φρέσκια φρίσσα από το γειτονικό ιχθυοπωλείο . Το πρώτο του το έδωσα ολόκληρο και φάνηκε πολύ ενθουσιασμένος ενώ τα επόμενα μιας και μπήκαν κατάψυξη καθαρίστηκαν πρώτα και του το έδωσα σε κομματάκια όπου στην αρχή φοβήθηκε μιας και δεν είχε ολόκληρο το σχήμα ψαριού αλλα με το που το επεξεργάστηκε λίγο το έφαγε με ευχαρίστηση .

p.s κατά την διάρκεια 3 ημερών άνευ φρέσκου ψαριού δοκίμασα τροφή stendker που την τσάκισε όπως όλα τα ψαρια που την έχω δοκιμάσει εκτος δίσκων ( τι βάζει μέσα αυτός ο γερμανός ? ) μάλιστα έπαιξα και λίγο μαζί του με ένα σείκερ σε δυο εκδόσεις, με τροφή stendker και γαρίδα , στον stendker άνοιξε το σείκερ και το τσίμπησε ενώ στην γαρίδα άρπαξε το σείκερ είδε ότι ήταν γαρίδα και το άφησε , θα δοκιμάσω και με ψαράκι εντός του σείκερ καθώς φαίνεται να το βρίσκει διασκεδαστικό και έχει να σχοληθεί με κάτι . καθώς φαινότανε να πλήττει εντός του ενυδρείου από τότε που έφαγε τους κέφαλους μιας και πριν του φάει έπαιζε μαζί τους για 2 - 3 ώρες ( μάλλον κόλπο θηρευτή καθώς τα κεφαλόπουλα δεν τον φοβόντουσαν και πηγαίνανε πάνω του εκτος του τελευταίου που φάνηκε λίγο ανήσυχος μιας και είχε πάρει χαμπάρι την κατάληξη του ) του έχω βάλει και 2 μπαλάκια όπου παίζει ανά διαστήματα , Προχθές τον έπιασα να καθαρίζεται λες και ήταν γάτα και ανά διαστήματα όταν περνάω ορισμένες φορες θέλει παρέα μιας και μου τεντώνει πλοκάμι για επαφή
πλοκαμιού και δαχτύλου κάτι σαν τον E.T , τα χάδια τα απολαμβάνει αλλα έχω σταματήσει τις βουτιές για να μην λερώνω το νερό και έχουμε περιοριστεί στην E.T επικοινωνία όταν μου το ζητάει όπου φαίνεται καθώς απλώνει πλοκάμι και αν του φύγω από το ενυδρείο αρχίζει και με κυνηγάει ανάλογα σε ποια μεριά είμαι του σπιτιού , όταν πεινάει κάνει λες και είναι σκύλος . η συχνότητα που τον ταΐζω είναι 1 φορα ανά 2 ημερες όπου έτσι έκανε και με τα ζωντανά αλλα
και με την συμπεριφορά του όταν φαίνεται να πεινάει . Τον έχω αφήσει και με καπάκι τελείως ανοιχτό για 2 μέρες όπου δεν έδειξε να ενδιαφέρεται για απόδραση και γενικότερα δείχνει ήρεμος .

Samian
22-01-12, 17:14
Η συμπεριφορά του όντως πολύ καλή. Τα χταπόδια θεωρούνται από τα εξυπνότερα ζωντανά δεδομένου των δυνατοτήτων του εγκεφάλου τους.
Το μύδι του το έδωσες ολόκληρο, με το όστρακο ή μόνο την ψύχα του;
Δοκίμασε να βάλεις μέσα σε άδεια όστρακα τροφή (ψάρι, μύδι κλπ) προκειμένου να τον δελεάσεις για να τα ανοίξει. Στην φύση είναι πολύ συνηθισμένη τροφή τους.
Επίσης δοκίμασε και καλαμάρι αλλά να έχεις υπόψη και την ποσότητα που του δίνεις.
Θα σου έλεγα και κανένα κάβουρα, αλλά ..καλύτερα πάρτον για σένα και φάτον ψητό με λαδολέμονο.
Έχεις φτιάξει φωλιά (θαλάμι) σε κάποιο μέρος ου ενυδρείου.
Δοκίμασε να του ρίξεις μέσα στο ενυδρείο κανένα άδειο όστρακο. Σίγουρα θα τα μαζέψει και θα τα τραβήξει στην φωλιά του. Επίσης μπορείς να τον δελεάσεις για παιχνίδι με κανένα από αυτά τα ψεύτικα ψαράκια που πουλάνε στα αλιευτικά.
Είναι σούπερ και αφού σου έκατσε σίγουρα θα γίνει σαν κατοικίδιο...:D:D
Πρόσεχε μόνον μην το αγχώνεις και γεμίζει μελάνι.....

Raven
23-01-12, 01:13
Επισης εχε υπ οψιν οτι τα χταποδια παιρνουν το 50% του βαρους της τροφης τους σε δικο τους βαρος. Πχ αν φαει ενα ψαρι 500γρ. θα παρει σε βαρος 250γρ.
Προσοχη λοιπον στο ταισμα αν δεν θες να μεγαλωσει πολυ γρηγορα.
Σαν κοστος γι αυτη την ταχιστη αναπτυξη, ζουν πολυ λιγο και ολοκληρωνουν τον κυκλο της ζωης τους σε 1-2 χρονια το μεγιστο.
--------------------

Εμενα ο δικος μου καποτε, μαζευε τα flakes απο την επιφανεια απλωνοντας σαν βενταλια τα πλοκαμια του. Απολαυση παντως και μεγαλο χαζεμα τα χταποδακια μεσα στο ενυδρειο...να μην ειχαν και το καταστροφικο μελανι...θα ηταν τελεια !

manolischania
23-01-12, 02:27
μελάνι μονο με το που τον έβαλα το έριξε μετά από 10 λεπτά φάνηκε να έχει προσαρμοστεί , νερό μάλιστα δεν του άλλαξα την ίδια μέρα , αλλα την επομενη πάντως οι κέφαλοι δεν φάνηκαν να επηρεάζονται ( αν και δεν είναι ψάρι για να βγάλεις συμπεράσματα ) Το κολύμπι βεντάλια όντως είναι φοβερό και το κάνει χωρίς τροφή , από τροφή τον ταΐζω 1 κομμάτι μικρό από από φρίσσα τώρα μια φορα την ημερα η το διήμερο.
φωλιά (θαλάμι) είχα διαμορφώσει με τις πέτρες πριν τον βάλω για τον κάβουρα ώστε να μην σκάβει και ευτυχώς εκεί πήγε μετα απο 2-3 μέρες μόνιμα όπου σταμάτησε το σκάψιμο .

mikele
29-01-12, 12:00
καλημερα πολυ ωραια τα βιντεακια σου .....οσο αφορα το χταποδι θα ελεγα να το αφησεις πισω στη θαλασσα (αν και ειναι πολυ ενδιαφεροντα πλασματα για μελετη) να του δωσεις ευκαιρια να ολοκληρωσει το πολυ συντομο κυκλο ζωης που εχουν....:p ειτε ειναι αναπαραγωγη και θανατος ειτε το καμακι κανενος ψαροντουφεκα :D

manolischania
24-02-12, 05:38
Όταν το λάστιχο σε αλλαγή νερού γίνετε παιχνίδι


IjUwPt3GdFg&feature

Samian
24-02-12, 22:30
:smt041 :smt041 :smt041 :smt041
Απίθανος ο χταπόδις σου φίλε. Να τον χαίρεσαι....
Αυτά είναι...αισθάνεται μοναχούλης και ήθελε λίγα παιχνιδάκια.....:D:D
Εάν έχεις ρίξτου μέσα κανένα άδειο κοχύλι....

Παναγιώτης Κ
25-02-12, 00:52
Χαχαχαχα! Ωραίος ο χταπόδης! Ναι ρε συ! Ρίξε κανα στρύδι κανα μύδι να έχει να ανοίγει!

manolischania
25-02-12, 01:18
Είχα στο 200 αρι και του έχω ρίξει , αλλα δυσκολεύομαι να βρω ζωντανά σε αγορά , τώρα για το καλοκαίρι σκέφτομαι να τον απελευθερώσω όταν αρχίσουν οι ζεστες οποτε θα έχει την ευκαιρία του και για στρείδια και να ολοκληρωσει τον κύκλο τις ζωής του στο φυσικό του περιβάλλον με πρωτευουσιάνικες εμπειρίες !!μετά το καλοκαίρι ίσος ξαναβάλω κάποιον απόγονο του ..
Πιστεύω αυτή είναι και η μαγεία του μεσογειακού μιας και μπορείς άμεσα να τα ξαναγυρίσεις στο φυσικό τους περιβάλλον και να φιλοξενήσεις διαφορους οργανισμούς ώστε να τους παρακολουθήσεις από κοντά

mikele
25-02-12, 10:37
πλακα εχει ...αν δε βουτας ο ιδιος η κανα φιλος να βαλετε καμια πεινα πανε λαικη αγορα για κανα κλασικο μυδακι ....:)

αλλα το καλυτερο που θα κανεις ειναι να τον απελευθερωσεις να προλαβει να ζευγαρωσει μια και η εποχη τους ειναι τωρα.....;)

manolischania
21-03-12, 13:32
Ο χταποδις απελευφθεροθικε καθώς τον άλλον μηνα φεύγω μόνιμα για χανιά και η μεταφορά του ενυδρείου σε θαλασσινό θα ήταν ακατόρθωτη , οποτε θα βγούν στο σφυρί με τα παρελκόμενα τους και το 120 λίτρων (100 euro)
ενυδρείο και το 200 λίτρων ((300 euro )τα οποια δουλεύουν ακόμα .

Στο νησί για αρχή θα κατεβάσω το
δισκοενυδρειο με ένα ζευγάρι και στην πορεία πιστεύω θα γίνει η ανατροπή

Samian
21-03-12, 23:33
Υπολόγισες πόσο τον πάχυνες ;; :D:D

Η πορεία και η εμπειρία μετράει. Καλή συνέχεια και στη μετακόμισή σου...και σίγουρα θα ξανακυλίσεις στα αλάτια....:grin:

manolischania
21-03-12, 23:54
Δεν τον πάχυνα παρα πολύ
βεβαια τον είχα στην δίαιτα τον τάιζα ανά 2 ημερες μια φορα 1 σαρδέλα
Για αλάτι δεν το συζητάμε προς το παρόν θα κατεβάσω 1 ζευγαράκι
δίσκους με το 700 αρι ενυδρείο το καλοκαιράκι με βλέπω να απομονώνω
κανένα βραχάκι σιγά σιγά και του χρόνου το 700 αρι το βλέπω για μεσόγειο
στο νησί είναι ποιο εύκολα τα πράγματα και η αλήθεια είναι ότι το μεσογειακό είναι μαγεία
.

manolischania
29-03-12, 00:08
Το 200 αρι θα ξεστηθεί το Σ/Κ οποιος θέλει το βράχο μπορεί να έρθει να τον πάρει πριν το ξεστήσω όπως και τα ψαρια , επικοινωνία με pm .

manolischania
31-03-12, 08:37
Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο θα ξεστηθεί αύριο οποιος θέλει τον βράχο ζωντανό - ψαρια 3 σαλιάρες 1 καλογρίτσα και 2 αχινούς μπορεί να τα πάρει δωρεάν .

manolischania
07-04-12, 15:51
Το 200 αρι από ότι δείχνει δεν θα πουληθεί μιας και θα με βοηθήσει στο να ξεστισο το 700 αρι με τους δίσκους και να μπούνε
προσωρινά μέχρι να ξαναστηθεί στα Χανιά όπως επίσης και το 200 αρι να ξαναγίνει θαλασσινό με κρητικούς κατοικους αυτήν την φορα
σε περίπου 1 μήνα .
Το ενυδρείο λειτουργεί ακόμα και οποιος θέλει τον βράχο ψαρια ανεμώνη αχινούς μπορεί να τα παραλάβει δωρεάν
μεχρι αύριο μεθαύριο που σκέφτομαι να το ξεστισο και να επιστρέψω τους κατοικους του στην θάλασσα .

manolischania
12-04-12, 13:14
Το μεσογειακό ξεστήθηκε και τα ψαρια γύρισαν στη θάλασσα ,
Το ενυδρείο θα μεταφερθεί στα Χανιά όπου θα φιλοξενήσει ξανά ψαρια μεσογείου .

Παναγιώτης Κ
12-04-12, 15:12
Κρίμααα.
Περιμένουμε νέες εξελίξεις!!!

Samian
15-04-12, 21:58
Το επόμενο θα γίνει με περισσότερη εμπειρία (είσαι πιο "σοφός" πλέον).....
Και ξανά προς τη δόξα τραβά....:D:D

manolischania
27-06-12, 00:18
Για την ιστορία τα ενυδρεία μεταφέρθηκαν στα Χανιά , τα είχα στο 200αρι όπου έκαναν γεννα , πριν 15-20 μέρες χώρισα το αρσενικό με το θηλυκό όπου μεγάλωναν και οι 2 μικρά ο ένας στο 700αρι και η θηλύκια στο 200αρι σήμερα δεν άντεξα και τα
έβαλα όλα στο 700αρι (τα δισκάκια) ώστε από αύριο να ετοιμάζεται σιγά σιγά το 200αρι ξανά σε μεσογειακό !!!

κ.ω.σ.τ.α.ς.
27-06-12, 14:37
:smt023:p:p

Samian
27-06-12, 22:32
Με πρόλαβες δλδ........
Χαλάλι σου όμως..άντε ξεκίνα και ακολουθώ......2 μηνάκια έμειναν ακόμη.....