PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όλα φταίει ο ΟΤΕΣ... (ή η ΔΕΗ???)


macgyver
09-07-11, 01:01
Αγαπητοί,
και γυρνάω που λέτε σπιτι μου...
και βλεπω ταμπελα!

Θα γινει διακοπη στις 12/7 απο 8 το πρωί μέχρι 8 το βραδυ....

Τι γίνεται με τα ενυδρεια?????

Ευχαριστω!!!

Γιώργος Κ
09-07-11, 01:19
Απο θεμα φιλτρων και βιολογιας δε θα υπαρχει μεγαλο προβλημα ...

Στο ενυδρειο λογω ακινησιας του νερου ισως παρουσιαστει ελλειψη οξυγονου και για αυτο θα πρεπει να παρεις μια αεραντλια με μπαταριες και να τη βαλεις σε λειτουργια αν χρειαστει!

Αν φοβασαι και για τη βιολογια στα φιλτρα αδειασε τα υλικα του φιλτρου σε ενα καθαρο κουβα με νερο απο το ενυδρειο και βαλε μια αεραντλια μπαταριας ωστε να οξυγονωνει το νερο!

vaska
09-07-11, 05:51
Ξεκινάω το στήσιμο του δικού μου. Μέσα σε όλο το έξοδο έβαλα κι ένα ups 1000VA για να είμαι καλυμμένος σε τέτοιες περιπτώσεις. Για τόσο μεγάλο όμως χρονικό διάστημα (12 ώρες) θα το άνοιγα για 1 ώρα κάθε 2 ώρες για ν' αντέξει.

imichal
09-07-11, 16:57
Σε ενα σωστα στημενο ενυδρειο που τρεχει πανω απο 6-8 μηνες με κανονικη ιχθυοφορτωση δεν υπαρχει προβλημα για 12 ωρες χωρις φιλτρο.

delta66
09-07-11, 20:08
Ειχα 11 ωρες (μενα στο νοεμβριο σε φρεσκοστημενο ενυδρειο - 3 ημερων μπολιασμενο) και δεν καταλαβε τιποτα παρα μονο πτωση θερμοκρασιας.
Αντιστοιχα τωρα το καλοκαιρι θα εχει ανοδο θερμοκρασιας (αν δεν λειτουργει ψυξη) και κατεπεκταση μειωση οξυγονου στο νερο.
Μια αεραντλια μπαταριας θα εξηπηρετουσε και για τα δυο (μικρη πτωση θερμοκρασιας και οξυγονωση)

ΥΓ συνηθως η διακοπη δεν κραταει τοσο οσο αναγραφει το χαρτι της ειδοποποιησης. Πανω απο 8 ωρες δεν πιστευω οτι θα κρατησει.