PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα BGA κι εγω.


mikenuke
13-02-04, 15:38
Εδω και καιρο στο ενυδρειο μου των 90λιτρων παρουσιαστηκε Μπλε-Πράσινη άλγη (BGA),με την βοηθεια του thediscusman εμαθα οτι δεν προκειται για κανονικη αλγη αλλα ειδος βακτηριδιων γνωστα ως κυανοβακτηριδια.

Βρηκε και το αθρο του MCH http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/algae_erythromycin_greek.html
για την καταπολεμηση της και σκεφτομαι

να κανω και εγω την ιδια αγωγη με Ερυθρομυκίνη.Εκτος αν εχετε καποια καλυτερη λυση να προτεινεται.

Διαβασα και τα ποστς του antonis και καταλαβα οτι τα φιλτρα θα αποστειρωθουν οπως ειπε καποιος.
http://studio.aaquaria.com//board/viewtopic.php?t=1352
http://studio.aaquaria.com//board/viewtopic.php?t=1358
Επειδη εχω 2 φιλτρα Eheim ενα μικρο εσωτερικο 2008 και ενα μεγαλο εξωτερικο 2233, σκεφτηκα να συντηρησω το μεγαλο σε ενα βοηθητικο ενυδρειο μεχρι να τελειωσει η θεραπεια.Aν ρωτησετε για στασιμα νερα...με 2 φιλτρα δεν πιστευω οτι υφισταται κατι τετοιο.
Να το κανω ή υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να ξαναμεταδοθει η BGA απο πιθανους "σπορους" που σιγουρα θα υπαρχουν μεσα στο φιλτρο?

Το βασικο ερωτημα ειναι αν θα εχω προβλημα με τα ψαρια τα οποια κατοικουν το ενυδρειο τα οποια ειναι τα εξης:

Εχω:
2 Corry leucomelas
1 melanotainia boesman
4 apistogramma cacatuoides
2 apistogramma ramirezi
1 ottocyclus
5 Serpae tetra
1 ancistrus (πολυ μικρο 2.5εκ)

Στο αρθρο λεει οτι δεν ειχε προβλημα με τα φυτα, και εμπιστευομαι την μαρτυρια αυτη, ομως δεν ειναι σιγουρος για τα ψαρια εντελως,τα δικα του δεν ειχαν κανενα προβλημα αλλα προκειται για σχετικα ανθεκτικα ψαρια, Betta splendens.

Σε αλλο θεμα ειχα αναφερει οτι τα ψαρια μου ξυνονται πιθανον απο παρασιτα http://studio.aaquaria.com//board/viewtopic.php?t=1599 δεν προχωρησα ακομη σε θεραπεια, οποτε θα κανω πρωτα την διαδικασια καταπολεμησης της BGA.
Λετε να σχετιζονται τα 2 φαινομενα?

pavlos
13-02-04, 16:17
Προβλήματα άλγης σημαίνει προβλήματα ισοροπίας ανάμεσα στα λιπάσματα το φώς και το CO2. Θα σε συμβούλευα πρώτα από όλα να διαβάσεις αρκετά για να αποκτήσεις μία αντίληψη για αυτήν την ισοροπία αλλιώς η BGA και η κάθε άλλη άλγη θα επαναεμφανιστεί. :roll:

George-A
13-02-04, 20:16
mikenuke, αυτά που έγραψε ο pavlos τα είδα πολλές φορές στην πράξη :roll:
Η bba και κάθε άλγη περιορίζοναται μόνο με σωστή ανάπτηγη φυτών χωρίς περίσια θρεπτικών.
Εχω κάνει πάρα πολλά πειράματα και συνεχίζω να κάνω δοκιμάζοντας διάφορα, την έχω εξαφανήσει και φουντόσει παρα πολλές φορές.

Ο γενικός κανόνας είναι καθάρισμα όσο καλύτερο μπορείς, αμέσως μεγάλη αλλάγή νερού, μαζι με τον τρόπο λιπασμάτων που έχεις επιλέξει, ξεκινόντας με μικρές ποσότητες ειδικά σήδηρο και φωσφορικά.
Καλό θα ήταν να ήξερες και το τί φωσφορικά έχεις.

Αν άρχισες να βάζεις RO (κάτι πήρε το μάτι μου) ίσως να χρειαστείς calcium και magnesium, δες αν έχεις και τέτοια συμπτόματα έλειψης.

mikenuke
13-02-04, 22:24
Η δικια μου ειναι BGA οχι ΒΒΑ εκτος αν ειναι το ιδιο πραμα , αλλα δεν νομιζω.

Μεχρι πριν μια βδομαδα ειχα 30W στα 90 λιτρα απο τοτε εδω καιμια βδομαδα το αυξησα σε 48W,με την ελπιδα να επελθει ισοροπια αλλα τιποτα ακομη, μηπως θελει κι αλλο χρονο?Μηπως να βαλω κι αλλη λαμπα?

Λιπασματα και RO δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη.Τα φωσφορικα θα τα μετρησω αν ειναι συντομα.

annivas2000
14-02-04, 02:04
......Μεχρι πριν μια βδομαδα ειχα 30W στα 90 λιτρα απο τοτε εδω καιμια βδομαδα το αυξησα σε 48W,με την ελπιδα να επελθει ισοροπια ........
Οι ελπιδες στα θεματα αλγης εχουν πεθανει προ πολλου... :D
Αυξησες το φως χωρις να κανεις κατι αλλο.....
Καθαρισε οση αλγη μπορεις, κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου και ριξε λιπασματα κανονικα εφ'οσον εχεις αρκετα φυτα και full διοξειδιο για να σπρωξεις τα φυτα......
Πριν την αλλαγη τι γινοταν στο ενυδρειο??? Ειχες αλγη, εριχνες λιπασματα, τα φυτα πως πηγαινανε, ποσο ειχες w/lt, το CO2 ειναι σταθερο, οι μετρησεις σου τι δειχνανε???
Κανοντας κινησεις αποσπασματικες στην ουσια πυροβολαμε στο βροντο....

lasal
14-02-04, 02:43
Μιχάλη εγώ έκανα σχεδόν πάνω απο μηνα για να την ξεφορτωθώ.
Και ακόμη έχω λίγη.
Αυτό που θέλει βασικά είναι υπομονή, να δουλεύεις πολύ το σκουπάκι πάνω στην αλλαγή του νερού.
Και τακτικές αλλαγές νερού.
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπαν οι υπόλοιποι.
Μπορεί να την εξαφανίσεις πρός στιγμήν χρησιμοποιώντας ερυθρομυκίνη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί.
Οπότε καλύτερα να κρατήσεις την βιολογία σου και απομάκρυνε όσο περισσότερη BGA μπορείς.
Η επιτυχία εδώ θα στεφτεί μόνον με υπομονή.
Κάποια στιγμή θα επανέλθει η ισορροπία.

Tolis
14-02-04, 02:52
Καλη κυκλοφορια νερου παντου.
Συχνες αλλαγες νερου.
Καθαρο μη στουμπωμενο φιλτρο.

mikenuke
14-02-04, 05:04
Πριν ητανε 0.3/λιτρο τα watt τωρα ειναι 0,5/λιτρο.Ειχα αλγη και πριν και γι'αυτο εκανα αλλγη-προσθηκη φωτισμου.
Η αλλαγη εγινε σε συνδιασμο με γενικη καθαριοτητα και αραιωμα φυτων, αερισμο χαλικιου συφωναρισματα επι συφωναρισματων και πλυσιμο των φυτων φυλλο φυλο, η διαδικασια πηρε 5 ωρες!
Εχει 3-4 μερες που αρχισα να ριχνω λιπασματα, μαλλον θα αυξησω κι αλλο το CO2.

pH = 7.5
KH = 14
GH = 17
ta alla den ta metrhsa.
Εχω καθαρισει και το φιλτρο μου.

Το σημαντικο λαθος πιστευω ητανε οτι αφησα το συστημα πολυ καιρο χωρις κανενα καθαριστη-ψαρι, ειχα 2 ΣΑΕ τους οποιου ειχα βγαλει γιατι ητανε ανησυχοι, και τοτε εμφανιστηκε η αλγη, τους ξανα εριξα μεσα και την κανανε σκονη, καθρισανε το ενυδρειο που ηταν φουλ απο αλγη σε 48 ωρες, αλλα μετα ανακαλυψα οτι τρωγανε τα rivularis μου και τους ξεφορτωθηκα.οποτε η αλγη εκανε το come back...τα υπολοιπα σας τα ανεφερα ηδη.

annivas2000
17-02-04, 02:39
To CO2 ειναι λιγο......πηγαινε το πιο ψηλα.....

George-A
02-03-04, 07:28
mikenuke, συνεχίζω εδώ το θέμα με τα σχόλια που προέκυψαν απο τις λάμπες που ανέφερες εδώ:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?p=14591#14591

Πρώτα να εξηγήσω το σχόλοιο "ΤΙ??" : Αν έχεις άλγη και την άλλη μέρα αυξήσεις απλά το φώς, την επομένη θα έχεις μόνο άλγη! :D
Εξέρεση αν είναι η καφετιά (diatoms) αλγη που σημαίνει περίσια θρεπτικών & ανεπαρκής φωτισμός.

Ο μοναδικός τρόπος να απαλαγεις απο την άλγη είναι η σωστή ανάπτυξη φυτών χωρίς να έχεις περίσια κάποια θρεπτικά.
Τα φυτά χρειάζονται macronutrients που είναι άζωτο, φώσφορος, ποτάσσιο (Ν, P, K) και micronutrients που είναι τα ιχνοστoιχεία (trace).
Ο συνδιασμός flourish και flourish-iron σου προσφέρει ιχνοστοιχεία, μαζί με κάποια που υπάρχουν ήδη στο νερό σου.
Αν δίνεις μόνο αυτά χωρίς να υπάρχουν τα macro απλά ταϊζεις την άλγη....

Βεβαίως αν η λάμπα είναι μέρος σχεδίου για σωστή ανάπτυξη φυτών είμαι σύμφωνος! :)

(Στην περίπτωση σου (bga) ίσως χρειάζεται blackout 2-3 μέρες, χωρίς να είμαι σιγουρος για αυτό.)

mikenuke
02-03-04, 13:07
Καλα εκανες και το συνεχισες εδω G ...

αυτο που ηθελα να σχολιασω ειναι το οτι απο οσο το εψαξα το θεμα στο ειδος που καλλιεργειται αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μου δεν κανει τιποτα τα Blackout. Και στο MCH to leei αυτο. και αλλου.

Θα δω πως θα παει η στρατηγικη που ακολουθω αυτη τη στιγμη και αν οχι θα συνδιασω τα ως ανωθι λεγομενα σου.

Ευχαριστω.

George-A
03-03-04, 07:51
Την ιδέα για το blackout την πήρα απο εδώ:
http://www.plantgeek.net/forum/viewtopic.php?t=1448&postdays=0&postorder=asc&start=0

Που διάβασες οτι δεν κάνει;

lasal
03-03-04, 14:50
Και ο Tom Barr το συνιστά.

mikenuke
04-03-04, 02:53
Ζητω συγγνωμη διοτι απο οτι φαινεται απο αυτα που διαβασα κατα την υποδειξη σας το black out ειναι ενας αμεσος φτηνος και ενδεδειγμενος τροπος αντιμετωπισης της BGA.

Τωρα επειδη απο οτι φαινεται θα προχωρησω σε αυτη τη μεθοδο αυριο το απογευμα, κανοντας αλλαγη νερου,σιφωναρισμα και καθαρισμα της αλγης απο οπου ειναι εφικτο, ηθελα 1-2 συμβουλες.

Θα κανω blackout για 3 24ωρα. Στις οδηγιες του τομ λεει να προστεθει και ΚΝΟ3 αλλα δεν εχω ( εκτος αν περειεχει καποιο απο τα λιπασματα που διαθετω τα οποια ειναι τα εξης, flourish, flourish iron,flourish potasium kai flourish excel.)Τι νακανω να προχωρησσω χωρις την προσθηκη ΚΝΟ3?

Τα ψαρια να τα μετακινησω σε καραντινα για να μπορω να τα ταιζω?(σκεφτομαι ισως και να τους κανω στην καραντινα την θεραπεια για τα παρασιτα που ειχα αναφερει σε αλλο ποστ μου.)
Αν δεν τα μετακινησω και τα αφησω μεσα στο τανκ πως θα τα ταισω η μηπως δεν θα χρειαστει αφου λογω της συσκοτισης θα νομιζουν οτι ειναι νυχτα και θα ριξουν τον μεταβολισμο τους,και θα κανουν νανακια?

Το CO2 να το διακοψω για οσο θα κρατησει η συσκοτιση?

lasal
04-03-04, 03:42
Ναι προχώρησε χωρις ΚΝΟ3.
Δεν έχουν ανάγκη αν δεν τα ταισεις 3 μέρες.
Θα τους κάνει και καλό.
Η συσκότηση θα πρέπει να είναι πλήρης, δηλαδή συμπλήρωσε ενα χαρτόνι στην πρόσοψη.
Ναι θα διακόψεις και την παροχή CO2.
ΥΓ.
Τα ψάρια παρόλη την συσκότηση μπορούν να συμπεριφέρονται σχεδόν
σαν να ηταν μέρα.

Tolis
04-03-04, 04:53
Ασε τα ψαρια μεσα χωρις φαγητο, χαμηλωσε λιγο την επιφανεια του νερου ωστε η επιστροφη του φιλτρου να κανει πλατσα πλατσα, κοψε το CO2, και ξεχνα το ενυδρειο για 3 μερες. Σκεπασε καλά, με μαυρες σακουλες σκουπιδιων γυρω γυρω ολο το ενυδρειο, θελει πληρη συσκοτιση.

Στην τριτη μερα, κανε μια καλη σκουπα βυθου, μαζεψε οση αλγη βρεις, και μια καλη αλλαγη νερου.

(Αυτα για το black out γενικως - δεν πολυπαρακολουθω τελευταια τι γινεται με τα φυτεμενα ενυδρεια, αλλά το black out το ηξερα για ολες τις αλγες εκτος BGA).

George-A
04-03-04, 07:41
mikenuke, απο ποιόν ζήτησες συγνώμη; :o
Εγώ θα σου ζητήσω αν απαλαχθείς απο την άλγη! :)

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Εγώ δεν πρότεινα blackout, απλά έτειχε να διαβάζω αυτα εκείνη την στιγμή και είναι σε αντίθεση με την αύξηση του φωτισμού που σκεφτόσουνα. Και λογικά δεν γνωρίζω αν δουλεύει ή όχι στην περίπτωσή σου, αφού δεν το δοκίμασα ποτέ!!!

Εγω αυτό που βλέπω στην δικιά μου περίπτωση είναι αυτά που ανέφερα και ποιό πάνω. Ισορροπία και σωστή ανάπτυξη φυτών. Μου έχει φουντώσει άλγες πολλές φορές, πάντα σταματάει με την επαναφορά ισορροπίας, την αφερώ την άλγη με κλάδεμα και μαγνήτη. Αν κάτι δεν παει καλά την επομένη γίνεται τριπλάσια!! :twisted:

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.enidrio.com/algae/IMG_1124s.jpg
Αν δεις καλά τα φύλα της hygro απο πίσω έχουν καποιο πρόβλημα, κυρίως έλειψη ποτάσσιου Κ. Αρα το πως θα φύγει η άλγη είναι γνωστό! (όχι βεβαια με blackout :) )

Αυτό που κράτησα απο το μύνημα του Τομ Μπαρ είναι:
But back to BGA, generally it appear when the surface is oily, low plant growth, absent/too low NO3, low flow areas, dirty filter.

Για το ΚΝΟ3 που ρώτησες, αυτό σου δίνει τα 2 βασικά μάκρο: λίγο Κ=ποτάσσιο και Ν=άζωτο. Αν δεν τα έχεις με την ενδυκνυώμενη ποσότητα, (Κ=20ppm και ΝΟ3=5-10ppm) μην περιμένεις να σου δουλέψει καμιά συνταγή.

mikenuke
05-03-04, 19:59
Εχθες το βραδυ προχωρησα σε συσκοτιση του ενυδρειου το μονο που παρελειψα ειναι η προσθηκη ΚΝΟ3 και αυτο που ειπε ο τολης...να κανει πλατσα πλουτσα το νερο. Ομως επειδη διαβασα οτι η μικρη κυκλοφορια νερου δημιουργει αυτη την αλγη προσθεσα μια μικρη αντλια Eheim Compact 300 για να δυανμωσω την ροη του νερου οσο θα κρατησει το blackout.

Παραλληλα μετεφερα τα ψαρια σε νοσοκομειακο ενυδρειο για να εφαρμοσω αγωγη για το προβλημα των παρασιτων που εχω αναφερει και το οποιο θα περιγραψω ακολουθως στο λινκ που ηδη εχει ανοιχτει http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1599
Κατα την προετοιμασια του οποιου εκανα χοντρη γκαφα!
Ωστοσο μεσα στο ενυδρειο που αφησα τους 3 γλυφτες (1 οττο, 1 ΣΑΕ, 1 ανγκιστρους) μπας και βοηθησουν οσο θα επικρατει συσκοτιση.

mikenuke
09-03-04, 18:39
Εχθες το μεσημερι ξεσκεπασα το ενυδρειο και το αποτελεσμα που αντικρυσα ηταν ενθαρυντικο.δεν βρηκα ακνενα ιχνος αλγης εκτος απο να σημειο κατω απο την αμμο κολλητα στο τζαμι το οποιο αφαιρεσα με το χερι.

Εκανα αλλαγη νερου και σκουπα αλλα δεν υπηρχανε κομματια νεκρης αλγης για να μαζεψω, σιγουρα αυτο οφειλεται σε ενα ποσοστο οτι ειχα κανει καλο καθαρισμο πριν συσκοτισω το συστημα.

Ολα ενθαρυντικα λοιπον.

Το προβλημα μου ειναι οτι σημερα φευγω φανταρος και δεν θα μπορω να κανω λιπανση ωστε να μην δημιουργηθει ξανα το προβλημα.

Σκεφτομαι να εφαρμοσω σπαστο ωραριο φωτισμου για να αποτρεψω την επανεμφανιση της BGA.

525
22-10-04, 23:31
Η λάμπα UV μπορεί να εξαλείψει την μπλε-πράσινη άλγη?

fighterfish
23-10-04, 00:09
Αν σκοτώνει κυανοβακτήρια (cyanobacteria), τότε ναι...

525
23-10-04, 00:19
Αυτό είναι που δεν ξέρω..
Το σκοτώνει η UV?
Η να σύρω την κουμπούρα??

lasal
23-10-04, 00:29
Η λάμπα UV μπορεί να εξαλείψει την μπλε-πράσινη άλγη?
Μπορεί να εξαλείψει μόνον οτι περνάει απο μέσα της.
Δηλαδή οτι βρίσκεται μέσα στην στήλη του νερού.
Και επειδή ενα μέρος της μπλε-πράσινης άλγης δεν περνάει συνεχίζει να υπάρχει.
Γι'αυτό ενα μέρος απομακρύνεται με το χέρι .
Μέχρι να επανέλθει σε ισορροπία το ενυδρείο.

thediscusman
23-10-04, 00:33
H UV σκοτωνει τη BGA αλλα μονο οση αιρειται στο νερο και θα περασει μεσα απο το θαλαμο που θα δεχτει την ακτινοβολια. Αυτη που ειναι στο υποστρωμα η στα φυτα και στα διακοσμητικα μεσα στο ενυδρειο δεν προκειται να την ενοχλησει καθολου.

525
23-10-04, 00:34
Επιβεβαιώνετε τις υποψίες μου ..
Να είστε καλά..

thediscusman
23-10-04, 08:14
Μαζι γραφαμε Γιαννηκαι γραψαμε τα ιδια πραγματα...

lasal
24-10-04, 00:59
Ετσι ειναι τα μεγάλα πνεύματα ;)

thediscusman
24-10-04, 16:56
:wink: