PDA

Επιστροφή στο Forum : Photo απο το νεο ενυδρειο μου 400Λ


TAN
12-02-04, 13:19
Ενα ονειρο που ειχα αρκετο κερο τωρα επιτελους πριν απο ενα μηνα εγινε αληθινο..Μετα απο διπλοματικες ενεργειες αρκετων μηνων με το ετερον ημισiν για το αμφιλεγομενο πιανο που κοσμουσε το σαλονι και μετα απο αρκετες υποχωρισεις σε αλλα επιπεδα :wink: ο χωρος για την ναυαρχιδα μου βρεθηκε το πιανο μετακομισε στο πατρικο(Καλα να ειναι η μεταφορικη γιατι αλλιος) και μεναν μονο τα τυπικα.Αγορασα το 400λ της JUWEL μαζι με την βαση που δινει μιας και απο τα αλλα ενυδρεια μου ειμαι πολυ ευχαριστιμενος με την εν λογο εταιρια.Το μονο που ετσουξε λιγο ηταν η τιμη.Εδω και ενα μηνα ειναι σε λειτουργια(Δεν ειχα κανει καπια αναφορα πιο πριν για προλιπτικους λογους :lol: ).Για το στρωσιμο πρωτιμισα την επιλογη χωρις ψαρια απλα το μονο plus ηταν η εισαγωγη υλικων απο το αλλο ενυδρειο μου.
Στο link μου καπιες photo.
http://tan.aquariums.snn.gr/custom2.html
Καθε σχολιο ειναι δεκτο. :D :D

Υ.Γ Ενα θεμα που με απασχολει ειναι η επιλογη δευτερου φιλτρου μιας και το εσωτερικο τις juwel συγουρα παντος δεν ειναι για 400Λ.
Στο μιαλο μου εχω το EHEIM 2028 τι λετε??
Για τα ψαρια τωρα μαλον λεω να μπω στο κεφαλεο ΔΙΣΚΟΙ μιας και τα λυτρα μου το επιτρεπουν.

THANX
http://tan.aquariums.snn.gr/images/pufferaki.jpg

johnny98130
12-02-04, 16:26
Πολύ καλη επιλογή. Απλα προσεξε τι φυτα θα βάλεις διοτι οι θερμοκρασια των δισκων παει ψηλα και αν κολλησουν και παρασιτα τοτε παει ΠΟΛΥΥ ψηλα. Αλλωστε υπαρχει και σχετικο topic για κατάλληλα φυτά

TAN
14-02-04, 10:22
Ευχαριστω φιλε johnny..
Γνωριζω για τις θερμοκρασιες και μερικα φυτα που εχω βαλει μεσα πρεπει να τα αποχοριστω.Η υπαρχων θερμοκρασια ειναι 26c.Πριν προχορισω στην αγορα των Δισκων θελω να εχει περπατισει κανα 2μηνο ακομα το ενυδρειο το PH να κατεβει αρκετα απο το 7,2 που ειναι τωρα να μαλακωσει αρκετα το νερο(εχω βαλει τυρφη στο φυλτρο + το black water τις τετρα)
Σαν σχεδιο πληθισμου σκεφτομαι
5 Δισκακια,20 Καρδιναλιους,20 Αρλεκινους,μια ομαδουλα corydorakia απο την γεννα μου,και 4-5 otto.
+Tα 3 dwarg γκουραμι που εχω βαλει.

Σε μια κουβεντα που ειχα με εναν καταστιματαρχη μου ειπε οτι oi Δισκοι που ερχονται στην Ελλαδα ειναι απο εκτροφια που τους κρατανε σε ph7
αυτο αληθευει :?: :?: :shock:
το EHEIM 2028 τελικα ειναι καλη επιλογη :?:
Ευχαριστω....
http://www.tan.aquariums.snn.gr/images/pufferaki.jpg
Θανασης....

tasos
14-02-04, 14:54
Αληθεύει αυτό που είπες για το ph.δεν χρειάζεσαι όξινο για να συντηρήσεις δίσκους,αλλά καλύτερα να μείνεις κοντά στο ουδέτερο!Τα γκουράμι θα κουραστούν γρήγορα με τις θερμοκρασίες των δίσκων και θα τα χάσεις κάποια στιγμή από ασκίτη(dropsy).Οτόκυνκλους θα χρειαστείς παραπάνω,αλλά με τη δική μου εμπειρία δεν τη βγάζουν όλοι καθαρή,σε υψηλές θερμοκρασίες :cry: .Να έχεις στο μυαλό σου οτι θα χρειαστείςνα κάνεις μεγάλες αλλαγές νερου με τα ψάρια που αποφάσισες να αποκτήσεις(40% κάθε εβδομάδα τουλάχιστον,εξαρτώμενο από την ποσότητα των νιτρικών αλάτων),οπότε σημαντικό είναι τί νερό βγάζει η βρύση σου από σκληρότητες,και όχι πόσο καιρο θα ωριμάσει το νερό του ενυδρειου με την τύρφη,καθώ θα το πετάξεις σχετικά γρήγορα-σε κανενα δεκαήμερο!

TAN
14-02-04, 17:08
Καταρχας ευχαριστω φιλε Τασο για το ενδυαφερον..
Να έχεις στο μυαλό σου οτι θα χρειαστείςνα κάνεις μεγάλες αλλαγές νερου με τα ψάρια που αποφάσισες να αποκτήσεις(40% κάθε εβδομάδα τουλάχιστον,εξαρτώμενο από την ποσότητα των νιτρικών αλάτων),οπότε σημαντικό είναι τί νερό βγάζει η βρύση σου από σκληρότητες,και όχι πόσο καιρο θα ωριμάσει το νερό του ενυδρειου με την τύρφη,καθώ θα το πετάξεις σχετικά γρήγορα-σε κανενα δεκαήμερο!
Το νερο που βγαζει η βρυση εχει ph 7,και με τα λεγομενα σου ειμαι σε μονοδρομο για μια R.O συσκευη.Οι σχετικα φτυνες ομως δεν βγαζουν πανο απο 30L την μερα αρα τι κανω :?: :?:
Τα γκουράμι θα κουραστούν γρήγορα με τις θερμοκρασίες των δίσκων και θα τα χάσεις κάποια στιγμή από ασκίτη(dropsy).Οτόκυνκλους θα χρειαστείς παραπάνω,αλλά με τη δική μου εμπειρία δεν τη βγάζουν όλοι καθαρή,σε υψηλές θερμοκρασίες
Τα γκουραμακια θα μετακινιθουν πριν την αφιξη των Δισκων.
Και γω που νομιζα οτι ειναι συμβατα :cry: :cry:
Τωρα για τους otto απο πολους εχω ακουσει οτι μπορει να ειναι ολα τελια και να χανονται διχος λογο και αφορμη. :cry: απο τους τρεις που εχω στο 100αρι δεν εχω χασει ευτιχως κανεναν αλλα και η θερμοκρασια ειναι στους 26c
Υ.Γ Μπενω σε σκεψεις με τα Δισκακια μην και στευθει με αποτιχια το ολο σχεδιο.. :cry:


http://www.tan.aquariums.snn.gr/images/pufferaki.jpg

tasos
15-02-04, 15:49
Αποτυχία;Μήν το ξαναπείς :roll: .Αν σου αρέσει αυτό το ψάρι κάνε μια καλή προσπάθεια.....ΑΛΛΑ να του ικανοποιήσεις τισ απαιτησεις του!Δεν είπες τίποτα για σκληρότητα (ανθρακική και γενική )στο νερό της βρύσης σου και θα υποθέσω οτι δεν τις έχεις μετρήσει!Οπωσδήποτε ο δίσκος θα χρειαστεί πειθαρχεία και συνέπεια σε τέτοια ζητήματα.Παντως για να έχεις ph 7 κάτι μου λέει οτι δεν θα χρειαστείς το RO τελικά-εγώ τουλάχιστον δεν χρησιμοποιώ!!!Μην ξεχνάς οτι το ph κατεβαίνει με ασφάλεια κάτω από το ουδέτερο με διοξείδιο του άνθρακα ,αν έχεις μέτριες σκληρότητες.Μην απογοητεύεσαι,αντίθετα άρχισε διάβασμα γύρω από το μαλακό νερό. :wink:

TAN
17-02-04, 18:38
Οι μετρησεις μου εδωσαν ανθρακικη σκληρότητα (ΚΗ)-8-.Γενικη σκληροτητα (GH)-10-.Νομιζω οτι πρεπει να κατεβει σε gh 4 τουλαχιστον απο αυτα που διαβαζω. +-4


http://www.tan.aquariums.snn.gr/images/pufferaki.jpg

Husky_Jim
18-02-04, 12:40
Έχω το ίδιο ενυδρείο με τα πιράνχας μου και σε συνδιασμό με ένα ΕΗΕΙΜ 2217 το νερό είναι κρυστάλινο!!!
Προσωπικά μου αρέσει το φίλτρο της Juwel το οποίο το θεωρώ καλό για μηχανικό φιλτράρισμα αφού έχει πολύ καλή ροή και ευκολία καθαρίσματος.......Βέβαια όλη την δουλειά την κάνει το EHEIM.

Δημήτρης