PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΗΣΑΜΕ!!!


x-nos
09-02-04, 05:05
Παιδιά άρχησε το στρόσημο του καινούργιου Tank! :D Σκέυτομαι να βάλω μέσα κιχλίδες αλλά θέλω πρώτα να μου πει κάπιος πόσες μπορώ να βάλω όταν το ενυδρείο είναι μόλις 60Χ30Χ30!!! Και τί φυτά μπορώ να βάλω όστε να μην έχω πρόβλημα? Αυτά για αρχή! :lol:

mikenuke
09-02-04, 14:09
Αν εννοεις αφρικανικες κιχλιδες, το ενυδρειο δεν κανει για αυτο ειδος.
Τι στρωσιμο κανεις?

harris
09-02-04, 19:07
μπορείς να βάλεις ramirezi η τιποτα apistos. ότι και αν βάλεις αν στρώνεις το ενυδρείο με αμμωνία να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και μετά αλλη μια καλή καπάκι πριν βάλεις ψάρια. αυτό γιατί με τα νιτρικά που θα έχεις δεν εχουν ελπίδα ειδικά τα ramirezi. και όλο το νερό να αλλάξεις καλό θα κάνεις. (μην ξεχάσεις την αποχλωρίωση).

x-nos
09-02-04, 23:54
Εγώ κάνω στρόσημο με Aqutan, nitrivec kai morena της sera το οποίο κρατάει 7 ημέρες! Αυτό έμαθα αυτό κάνω! Για πείτε μου τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση??? :oops:

stefanos.f
10-02-04, 19:48
Το ενυδρειο κανει και παρακανει για Αφρικανικες Κιχλιδες και συγκεκριμενα για shelldwellers απο Tanganyika :!: Οταν τελειωσεις με το στρωσιμο αποφασιζεις και το τι θα βαλεις μεσα! :wink:

Takis
10-02-04, 19:55
Σωστά, με την προϋπόθεση ότι θα έχει λύση για τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες...
Είναι λίγο πρόβλημα αυτό...

stefanos.f
10-02-04, 20:08
Προβλημα που λυνεται ομως σε περιπτωση που θελει πραγματικα να ασχοληθει με αυτα τα μικρα ''διαμαντια''. :wink:

x-nos
11-02-04, 04:03
Παιδιά το aircontision δεν κάνει δουλειά? :D Ενοώ οτι το σπίτι θα είναι σε φυσιολογικές θερμοκρασίες το καλοκαίρι! Όσο για αυτά τα είδη που μου γράψατε μίπως υπάρχει κανένα καλό παιδί να μου στίλει φωτό με ονόματα για να διαλέξω και να μου πεί πόσα απο αυτά τα διαμάντια "χοράνε" μέσα στο ενυδρείο μου??? :D (Συγνώμη που ζιτάω τόσα πολλά!) :cry: Τί θερμοκρασία ζούνε οι κιχλίδες?

stefanos.f
11-02-04, 18:03
Βαλε σε μια μηχανη αναζητησης την λεξη shelldwellers και african cichlids και θα δεις μπολικα ειδη, εκ των οποιων, αν θυμαμαι καλα, ολα θα ανηκουν στις οικογενειες Neolamprologus και Lamprologus :wink: Μερικα απο τα πιο κινησημα ειδη θεωρουνται τα brevis, occelatus, multifasciatus, sexfasciatus και αλλα πολλα. Μακρια απο τα callipterus γιατι ναι μεν εχουν μικρες θηλυκες αλλα τα αρσενικα γινονται τερατακια :D Η θερμοκρασια που αντεχουν γενικα κυμαινετε απο 24-27 C χωρις να εχουν παρατηρηθει ιδιαιτερα προβληματα και σε θερμοκρασιες κοντα στους 30 C, καλο βεβαια να αποφευγονται :!: Και τελος σε ενα τετοιο ενυδρειο θα χωραγαν ανετα ενα γκρουπ απο 5-6 τετοια ψαρακια ενος ειδους, καθως επισης και μερικα (συγκεκριμενα) φυτα.

x-nos
12-02-04, 00:11
OK, θα το ψάξω.