PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με ιχθυοσυνθεση σε 160 λιτρα


kgf12345
04-07-11, 00:38
λοιπον χρειαζομαι λιγη βοηθεια-ιδεες για ψαροσυνθεση στο 160λιτρο.
αυτη τη στιγμη υπαρχουνε μεσα 4 μονομαχοι(3 θυληκα 1 αρσενικο) 3 corydoras (2 sterbai 1 jullie) 1 kuhli, 4 hara jerdoni,1 ancistrus, 5 red cherry.το Ph το κραταω στο 7 ωστε να ειμαι μεσα στα ορια για ολα τα ζωντανα.βεβαια αυτες δεν ειναι ιδανικες συνθηκες για ολα πραγμα που πρεπει να διορθωσω καποια στιγμη(δλδ να δωσω καποια)το θεμα ειναι οτι δεν ξερω με ποια ειδη θελω να "παιξω" τα ψαρια που εχω μεσα μου αρεσουνε πολυ και τα διαλεξα γιατι μου αρεσουνε τα "παραξενα"ψαρια και ιδιως τα ψαρια βυθου.(εκτος απτα πλεκο που δεν ειμαι και πολυ φαν κιας εχω το αντσιστρους μεσα)χρειαζομαι μερικες ιδεες για το τι μπορω να βαλω ακομη η οτιδηποτε αλλο(σκεφτομουνα να κανω τα cory κοπαδι για παραδειγμα)και πως σας φαινεται η ψαροσυνθεση που εχω τωρα και αν μπορειτε να προτεινετε κατι ειμαι ολος αυτια:)να πω επισης οτι ο βυθος ειναι ποταμισια αμμος,φυλλα καταπα(υπαρχουνε παντα μεσα)και απο φυτα egeria densa, μια anubia barteri nana και λιγo java moss.

Dimis
04-07-11, 01:00
Με δεδομενα οτι εχεις 7 ph (με ποιο τροπο το κρατας σταθερο εκει?) και εχεις 160 λιτρα μπορεις να κανεις τα εξης:
Κανε τα κορυντορας κοπαδι απο μια ομως ποικιλια του ειδους,8 ατομα ειναι μια χαρα.
Κανε τα kuhli 4-5.
Αν σου αρεσουν τα hara κρατα τα,ως εχουν.
Οι ρεντ τσερυ δεν ενοχλουν αλλα δυσκολα θα μακροημερεύσουν με 4 betta μεσα.
Τωρα για τους betta αν δεν δημιουργει προβληματα ο αρσενικος κρατησε τους,αλλα δεν ειναι απιθανο καποια στιγμη να δεις σοβαρες επιθεσεις στις θηλυκες απο τον αρσενικο.Εκει θα πρεπει να επεμβεις αμεσα.Ενα προληπτικο μετρο ειναι τα πολλα φυτα και πολλες κρυψωνες.
Το μονο αλλο ειδος που σου προτεινω να βαλεις ειναι ενα κοπαδι τετρας,μια δεκαδα αρλεκινοι θα ηταν μια χαρα.
Απο ανσιστρους ποιον ακριβως εχεις?

Επισης να ξερεις οτι με τοση πολυκοσμια εκει μεσα θα πρεπει να εχεις καλη φιλτρανση,να εισαι τυπικος με τις αλλαγες νερου και να κανεις συχνα σκουπα βυθου.

kgf12345
04-07-11, 01:18
ευχαριστω για την απαντηση! το ph μενει στο 7 με τυρφη.το φιλτρο ειναι το Fluval 305 γεματο και στα τρια καλαθια με σιποραξ.το θεμα με τα betta το εχω διαβασει πολλες φορες αλλα μεχρι στιγμης(περιπου ενα 5μηνο)που τα εχω δεν εχω δει προβληματα.κανενα δεν πειραζει τιποτα αλλο μεσα στο ενυδρειο(ουτε ο αρσενικος) εκτος απο μεταξυ τους.ο αρσενικος κυνηγαει τα θυληκα οταν πηγαινουνε προς το μερος του αλλα υπαρχουνε κρυψωνες και το κυνηγι δεν διαρκει πολυ.το ανσιστρους ειναι θυληκο και το ειχα αγορασει(η μαλον μου το πουλησανε) για dolichopterus αλλα μαλον για cirrhosus μου φαινεται.δεν ειμαι και σιγουρος.αλλαγες γινονται εβδομαδιαιες και σκουπα μπαινει οποτε δω πολυ βρωμια κατω(αν και ειναι λιγο δυσκολο με την αμμο)