PDA

Επιστροφή στο Forum : fungus? σε mopani


HellRazer
07-02-04, 15:11
Χθες έβαλα ένα πολύ ωραίο mopani στο ενυδρείο μου (αφου το είχα καμιά 10αρια ημέρες σε κουβά αλλάζοντας το νερό καθημερινά) και σήμερα παρατήρησα οτι σε μερικά σημεία έβγαλε κάτι σαν fungus. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι, από που προέρχεται και αν είναι επιβλαβή για τα ψάρια :?:

HellRazer
07-02-04, 16:17
Ξέχασα να σας πω ότι το διάστημα που το είχα σε κουβά δεν είχε τίποτα πάνω του. Διάβασα και το post του thediscusman, είδα και τις foto που έχει αλλά δεν είναι τόσο παχύ το στρώμα του "βαμβακιού". Δεν ξέρω αν θα παχύνει σε λίγες μέρες.... Θα βάλω στο ενυδρείο κανένα pleco να δω τι θα κάνει :idea:

griffin_23
16-03-04, 21:02
εχω το ιδιο προβλημα. αγορασα 2 ξυλα και τα εβαλα στο ενυδρειο. το ενα επεπλεε οποτε και το εδεσα σε κατι πυλινα και το βυθισα. το δευτερο ομως βγαζει συνεχεια κατι σαν βαμβακι και μαλιστα σε μεγαλη ποσοτητα. εψαξα να βρω το post του thediscusman αλλα δεν βρισκω τιποτα. μπορειται να βοηθησετε?



:cry: :cry: :cry:

thediscusman
16-03-04, 22:55
Το πρόβλημα στο δικό μου ξύλο εξαφανίστηκε μετά από ένα μήνα περίπου. Καθάριζε το όσο μπορείς και κάνε υπομονή.
To σχετικό post http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1388&highlight=%E3%EB%EF%E9%FE%E4%E5%F2