PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλο Silver shark


OLYMPIC
30-06-11, 20:43
Για σας και πάλι…..
Έχω δυο silver shark μήπως ξέρεται πως μπορώ να δω το φίλο τους ? :rolleyes:

dimitrios
30-06-11, 22:49
βγαλε τους το εσωρουχο!

OLYMPIC
30-06-11, 23:12
βγαλε τους το εσωρουχο!
Κολάι το φερμουάρ :smt023

Tsagos
01-07-11, 02:06
O διαχωρισμός μεταξυ αρσενικού και θηλυκού δεν είναι ορατός !
To μονο που έχω διαβάσει το οποιο λέει κατι παραπάνω είναι :
"Τα θυληκά είναι συνήθως πιο λεπτά από τα αρσενικά."

Απο σαιτ που δεν θεωρώ "εμπιστο"

delta66
01-07-11, 02:38
Δύσκολα γίνεται ο διαχωρισμός, συνήθως τα θηλυκά είναι μικρότερα από τα αρσενικά και η κοιλιά τους είναι ελαφρά πιο στρογγυλή από αυτή των αρσενικών αλλα μπορει να ειναι και αρσενικα που εχουν παραφαει :D

Γιατι θελεις να διακρινεις το φυλο τους?
Η αναπαραγωγη σε ενυδρειο παντως ειναι δυσκολη και δεν γνωριζω και αν εχει γινει επιτυχως ποτε.
Συνηθως οι εκτροφεις βαζουν πολλα ψαρια μαζι χωρις να ξεχωριζουν αρσενικα απο θηλυκα σε μεγαλες λιμνες και αφηνουν τη φυση να κανει αυτο που ξερει.

OLYMPIC
01-07-11, 12:13
Δύσκολα γίνεται ο διαχωρισμός, συνήθως τα θηλυκά είναι μικρότερα από τα αρσενικά και η κοιλιά τους είναι ελαφρά πιο στρογγυλή από αυτή των αρσενικών αλλα μπορει να ειναι και αρσενικα που εχουν παραφαει :D

Γιατι θελεις να διακρινεις το φυλο τους?
Η αναπαραγωγη σε ενυδρειο παντως ειναι δυσκολη και δεν γνωριζω και αν εχει γινει επιτυχως ποτε.
Συνηθως οι εκτροφεις βαζουν πολλα ψαρια μαζι χωρις να ξεχωριζουν αρσενικα απο θηλυκα σε μεγαλες λιμνες και αφηνουν τη φυση να κανει αυτο που ξερει.

Αναρωτήθηκα για το φυλο τους γιατί χθες είχαν μια παράξενη συμπεριφορά δηλαδή ήταν δίπλα δίπλα σαν να τρίβονται μεταξύ τους , πολύ έντονα όμως, και μετά κολυμπούσαν πάλι δίπλα δίπλα κολλητά σχεδόν σαν να έσπρωχνε το ένα το άλλο.Απο το μέγεθος τους όμως που είναι 10-12 cm συμπεραίνω ότι καμία σχέση με ζευγάρωμα αφού φτάνουν τα 30cm, έχουν μέλλον μέχρι τότε!!:smt081

delta66
01-07-11, 12:20
Μην αποκλειεις και τιποτα αφου το μεγεθος μπορει να ειναι πλασματικο σχετικα με την ηλικια τους (πχ να εχουν χασει σε αναπτυξη αν εχουν μεινει επι μακρον σε μικρο ενυδρειο).

Μπορει ομως να ειναι και κινησεις αναδειξης ιεραρχιας. ;)

OLYMPIC
01-07-11, 13:46
Αυτό που λες με την ιεραρχια μου φαίνεται ότι είναι πιο πιθανό

dimitrios
03-07-11, 14:40
νομιζω οτι οι σιλβερ δεν κανουν αναπαραγωγη σε ενυδρειο