PDA

Επιστροφή στο Forum : Sand Filters


kwstas_original
29-06-11, 19:16
Ψαχνωντας υλικο και πληροφοριες, ειπα να συζητησουμε με τους λιμναδες για αυτου του τυπου την φιλτρανση.Πιστευω ολο και κατι θα γνωριζουν.
Χρησιμοποιειται κατα κυριο λογο σε πισινες, αλλα εδω και πολλα χρονια αυτη η φιλτρανση χρησιμοποιειται επισης σε λιμνες και μεγαλα ενυδρεια, εσωτερικο η εξωτερικο χωρο.

Μιλαμε για τετοιου τυπου φιλτρο για να καταλαβαινομαστε:

http://www.cheappoolproducts.com/images/docs/sand_filter112.jpghttp://www.propools.com/images/sanddollarabgsys.jpg

w_J5KgIqhD4_WOQ4H98_pA&feature=related

Λιγο διαφοροποιημενο, επισης εδω:

ZtgajS8ayFgccxcul5Ychc

Ενα ακομη πολυ καλο με λιμνη:

OrsZe5p-v0Q&playnext=1&list=PLDF35A0B97D272B5A

...και για να καταλαβουμε ακομη καλητερα, προκειται για αυτο (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thalassino/merlin_sand_filter.htm), σε μεγαλητερη φυσικα κλιμακα που καλυπτει μεγαλο ογκο νερου και μεγαλη ιχθυοφορτιση.

Παρακαλω αποψεις/εμπειριες, οτι υπαρχει!:)

mikrosaquaristas
29-06-11, 19:23
πρόκειται για το παλαιότερο φίλτρο νερού
πρόκειται για απομίμηση του φυσικού φίλτρου νερού που αποτελούν οι θύλακες αμμώδους συμπαγούς εδάφους
πρόκειται για το βασικό φίλτρο της ΕΥΔΑΠ
και πρόκειται για μηχανικό και βιολογικό φίλτρο μαζί

kwstas_original
29-06-11, 20:08
πρόκειται για το παλαιότερο φίλτρο νερού
πρόκειται για απομίμηση του φυσικού φίλτρου νερού που αποτελούν οι θύλακες αμμώδους συμπαγούς εδάφους
πρόκειται για το βασικό φίλτρο της ΕΥΔΑΠ
και πρόκειται για μηχανικό και βιολογικό φίλτρο μαζί
Πολυ καλα τα λες μικρουλη ακουαριστα και τα γνωριζω αυτα!:D
Εχεις χρησιμοποιησει κατι τετοιο ποτε?

Θελω να δω καταρχας ποσο τα εμπιστευετε ο κοσμος, ειτε θεωρητικα, ειτε πρακτικα.
Εγω ειμαι φανατικος οπαδος της φιλτρανσης με αμμο, με οποιον τροπο και αν γινεται και οσο ογκο.
Σε μικροτερη κλιμακα φυσικα, χρησιμοποιω φιλτρο αμμου στο ενυδρειο εδω και καιρο και τα αποτελεσματα ηταν οπως τα περιμενα με βαση την θεωρια.
Τελεια φιλτρανση.

Δεν ειναι τυχαιο που η αρχαιοτερη φιλτρανση χρησιμοποιειται ακομα...:rolleyes:
Για να δουμε αποψεις...:cool:

Andros
29-06-11, 21:20
Κωστα διευκρινησε για τι ειδους φιλτρανση μιλας για το συγκεκριμενο τυπο φιλτρου.
Μιλας για φιλτρο αμμου που βαζουμε στις πισινες ή για φιλτρο του συγκεκριμενου τυπου που ανεβασες με τα γνωστα υλικα φιλτραρισματος που γνωριζουμε;

Το συγκεκριμενο τυπο φιλτρου αμμου εχω στη πισινα μου το οποιο δουλευει αρκετα καλα με περιορισμενο χρονο ζωης 3 χρονων.

Τα συγκεκριμενα φιλτρα αμμου ειναι αναμφισβητητα τα χειροτερα φιλτρα σε μια λιμνη με κοι.
Τα συγκεκριμενα τυπου φιλτρα αμμου εχουν κατασκευαστει ειδικα για πισινες και επειδη δουλευουν αρκετα καλα, καποιοι πιστεψαν οτι θα δουλευαν εξισου καλα και σε λιμνες με κοι. Σε καμια ομως περιπτωση αυτο δεν συμβαινει, γιατι ενω στις πισινες το συγκεκριμενο φιλτρο φιλτραρει χλωριομενο (αποστειρωμενο) νερο σκοτωνει οτιδηποτε παει να δημιουργηθει μεσα στο φιλτρο. Το αντιθετο συμβαινει σε μια λιμνη με κοι, γιατι η μητερα-φυση προσφερει στο νερο ολα τα καλα και τα κακα συν ολα τα αποβλητα των κοι με αποτελεσμα το φιλτρο αμμου να φραξει απο τα στερεα υπολειμματα της λιμνης. Αυτο το φαινομενο ειναι καθημερινο, με αποτελεσμα ολα αυτα τα στερεα να συσσωρευονται με αποτελεσμα να δημιουργειται συψη με ολα τα κακα επακολουθα.
Ακομα και να το καθαρισεις, γυρνωντας το slide valve, για να κανεις backwash δεν θα κερδισεις και πολλα.

Ξενοι χομπιστες λενε οτι οσοι εχουν τετοιου ειδους φιλτρα εχουν μονιμα αρωστες λιμνες.

Προσωπικα καθε 3 χρονια αλλαζω την αμμο, φιλτραροντας (φαντασου αποστειρωμενο νερο) λογω του οτι γινεται πετρα και δεν μπορει να φιλτραρει το νερο.

Ποσο μαλλον σε μια λιμνη με κοι!!!

kwstas_original
29-06-11, 21:36
Κωστα διευκρινησε για τι ειδους φιλτρανση μιλας για το συγκεκριμενο τυπο φιλτρου.
Μιλας για φιλτρο αμμου που βαζουμε στις πισινες ή για φιλτρο του συγκεκριμενου τυπου που ανεβασες με τα γνωστα υλικα φιλτραρισματος που γνωριζουμε;
Δεν το καταλαβα αυτο.
Δεν ειναι το ιδιο πραγμα?
Ποια γνωστα υλικα?
Για αμμο και μονο αμμο δεν μιλαμε???
Μηπως υπονοεις το Bed Filter?

Το συγκεκριμενο τυπο φιλτρου αμμου εχω στη πισινα μου το οποιο δουλευει αρκετα καλα με περιορισμενο χρονο ζωης 3 χρονων.

Τα συγκεκριμενα φιλτρα αμμου ειναι αναμφισβητητα τα χειροτερα φιλτρα σε μια λιμνη με κοι.

Εχεις και λιμνη και πισινα?!:D
Δες το λιγο πιο ανοιχτομυαλα.
Δεν μιλαμε ουτε αποκλειστικα για λιμνες, ουτε αποκλειστικα για ΚΟΙ...;)

Ξενοι χομπιστες λενε οτι οσοι εχουν τετοιου ειδους φιλτρα εχουν μονιμα αρωστες λιμνες.

Ποιοι το λενε αυτο?
Οι ΚΟΙKeepers?
Γιατι εγω αλλα ακουω και βλεπω...ακριβως τα αντιθετα!
Τα φιλτρα αμμου ειναι στην πρωτη εκτιμηση!

Προσωπικα καθε 3 χρονια αλλαζω την αμμο, φιλτραροντας (φαντασου αποστειρωμενο νερο) λογω του οτι γινεται πετρα και δεν μπορει να φιλτραρει το νερο.

Ποσο μαλλον σε μια λιμνη με κοι!!!
Μιλας αποκλειστικα για εξωτερικο χωρο Ανδρο και θα ηθελα να δεις πιο σφαιρικα το θεμα.
Τα δημοσια ενυδρεια ολου του κοσμου, με φιλτρα αμμου φιλτραρουν τονους νερου....δεν εγινε τιποτα πετρα για δεκαετιες...:rolleyes:

in the pond
29-06-11, 21:47
Κώστα, τα φίλτρα άμμου προηγήθηκαν της τελευταίας γενιάς φίλτρων ανοικτού τύπου.

Όπως ξανα-ανάφερα, τα συγκεκριμένα φίλτρα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο σε συνδυασμό. Ποτέ από μόνα τους (πιεστικά). Το backwash με πίεση έχει επίπτωση πάνω στη βιολογία. Αν πάλι το φίλτρο αυτό το θέλεις για χαμηλή ιχθυοφόρτωση ή σε εσσωτερικό χώρο, θα είναι μια χαρά.

Κώστα πώς σκέφτεσαι φέρεις νερό στο φίλτρο?

kwstas_original
29-06-11, 22:07
Κώστα, τα φίλτρα άμμου προηγήθηκαν της τελευταίας γενιάς φίλτρων ανοικτού τύπου.

Όπως ξανα-ανάφερα, τα συγκεκριμένα φίλτρα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο σε συνδυασμό. Ποτέ από μόνα τους (πιεστικά). Το backwash με πίεση έχει επίπτωση πάνω στη βιολογία. Αν πάλι το φίλτρο αυτό το θέλεις για χαμηλή ιχθυοφόρτωση ή σε εσσωτερικό χώρο, θα είναι μια χαρά.

Κώστα πώς σκέφτεσαι φέρεις νερό στο φίλτρο?
Φυσικα και μιλαμε για φιλτρανση σε συνδυασμο.

Δεν θα ειναι η βασικη φιλτρανση.
Δεν θα ειναι ουτε καν η μιση φιλτρανση....
Θα ειναι ενα απο τα 3 βασικα φιλτρα και σκοπος του ειναι να βοηθησει με τα νιτρικα κυριως, αλλα οχι μονο...
Τουλαχιστον στο μικρο μου φιλτρο αμμου που εχω στο ενυδρειο εχω αριστα αποτελεσματα και πιστευω πως δεν θα με προδοσει η επιλογη μου!

Το θελω για μεγαλη ιχθυοφορτιση που συνεπαγεται εκτως απο νιτρικα και αλλα, και για εσωτερικο χωρο.

Το φιλτρο αυτο θα δουλεψει με μια αντλια ενσωματωμενου προφιλτρου, που θα γυριζει τον συνολικο ογκο νερου τουλαχιστον 1 φορα την ωρα, και με πιεση πανω απο 1 bar.
Η αντλια θα τραβαει νερο μεσα απο υλικα προφιλτρανσης σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο οπως το σκεφτομαι.
Το νερο θα επιστρεφει απο τις αναλογες επιστροφες.

Ας μην μιλαμε ομως για μενα, γενικη συζητηση κανουμε για αυτου του ειδους την φιλτρανση;)

in the pond
30-06-11, 07:04
Φυσικα και μιλαμε για φιλτρανση σε συνδυασμο. Τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αυτό που θα σε συμβούλευα όμως είναι η χρήση UV στο τέλος του κυκλώματος.

Το θελω για μεγαλη ιχθυοφορτιση που συνεπαγεται εκτως απο νιτρικα και αλλα, και για εσωτερικο χωρο. Ο Άντρος απ' ότι κατάλαβες μιλούσε από τη δική μας σκοπιά, μελετώντας γεγονότα παλαιότερης εποχής, όταν έτρεξαν όλοι οι λιμνόφιλοι να εφοδιαστούν με το πληρέστερο τότε φίλτρο όπου θα τους γλήτωνε από την ταλεπωρεία. Αποτέλεσμα? Μετά από λίγο διάστημα οι περισσότεροι επέστρεψαν πίσω στα συστήματα ανοικτού τύπου, όπως τα παραδοσιακά vortex κ.λ.π. Σήμερα βέβαια, τα πράγματα έχουν αλλάξει και εκτός από τα φίλτρα ανοικτού τύπου νέας γενιάς, υπάρχουν πλέον και φίλτρα άμμου νέας γενιάς. Έτσι λοιπόν έχουν τα πράγματα.

Η αντλια θα τραβαει νερο μεσα απο υλικα προφιλτρανσης σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο οπως το σκεφτομαι.
Το νερο θα επιστρεφει απο τις αναλογες επιστροφες. Αν και δεν είμαι απόλυτος, γιατί ποτέ δεν είχα υπό δική μου χρήση τέτοιο φίλτρο, το ξαναλέω ότι θα ήταν καλά να είχες σε λειτουργία UV στο τέλος του κυκλώματος. Τουλάχιστον στο παρελθόν που μελετούσα για το συγκεκριμένο φίλτρο, είδα αρκετές φορές αρνητικά, όπως αδρανοποιημένα σημεία εσσωτερικά του φίλτρου με αποτέλεσμα την σοβαρή ύπρξη του ενδεχομένου εμφάνισης παθογόνων οργανισμών. (Αυτό το λέω και έχει συμβεί στο περιβάλλον εξωτερικής δεξαμενής, όπου οι συνθήκες, τα ψάρια (κοι) και η μη επαρκής κυρίως μηχανική φίλτρανση, συμβάλουν στο πιο πάνω ενδεχόμενο). Αν σκεφτεί κανείς όμως ότι οι ίδιες συνθήκες μπορούν να υπάρξουν και σε δεξαμενές διατήρησης φυτών, χωρίς επαρκή κυκλοφορία ανάμεσα στο χώμα, τότε..?:confused:

Τα νιτρικά είναι όντως πρόβλημα σε αυτά τα πολύ μεγάλα συστήματα, πρώτον, γιατί οι αλλαγές νερού θα είναι ανάλογα μεγάλες, και δεύτερον, δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από τη χρήση είτε φυτών, είτε φίλτρου που θα διαθέτει εκείνες τις συνθήκες ανάπτυξης απονιτροποιητικών (αναερόβιων) βακτηρίων.

Είναι αλήθεια, ότι σήμερα δειλά-δειλά υπάρχουν φίλοι των κοι οι οποίοι επιστρέφουν ξανά στο συγκεκριμένο είδος φίλτρανσης. Δεν γνωρίζω που θα καταλίξει αυτό το θέμα, δεν ξέρω με ποιο συνδυασμό φίλτρων θα κινηθούν αύριο, γιατί στο σημείο αυτό (φίλτρανση) υπάρχουν πολλές επιλογές πλέον, υπάρχουν πολλές σχολές οι οποίες τηρούν μια στάση επιφύλαξης και οι εντελως συντηρητικοί οι οποίοι κατακεραυνώνουν κάθε καινούριο.

Ας μην μιλαμε ομως για μενα, γενικη συζητηση κανουμε για αυτου του ειδους την φιλτρανση;) Αν με ρωτάς εμένα αγαπητέ Κώστα, αν θα έβαζα το συγκεκριμένο φίλτρο στη δεξαμενή μου θα σου έλεγα σαφέστατα όχι! Πρωτιμώ για πολλούς λόγους την gravity επιλογή και μπορώ να πω ότι είμαι και εγώ υπέρμαχος της αργής, χαλαρής φίλτρανσης, είτε μηχανικής, είτε βιολογικής. Αν υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσω κι εγώ ένα εσσωτερικο σύστημα με τροπικά ψάρια, και πάλι η απάντηση μου θα ήταν όχι λόγω της τιμής.

Η παρουσία μου εδώ, όπως και με διασυνδέσεις αρκετών φίλων, έκανε ένα λιμνόφιλο στη Λάρνακα να με πάρει τηλέφωνο για να με ρωτήσει κάποια πράγματα. Το κυριότερο, ήταν ότι η λίμνη του ήταν γεμάτη σκόνη και άλγη, ενώ καθημερινά μερημνούσε για την καθαριότητά της. Πήγα στο χώρο του, είχε μια δεξαμενή μοντέρνου σχεδιασμού (αρχιτέκτονας του την σχεδίασε :smt084) με σαφώς τεράστια προβλήματα κυρίως λειτουργικά και επέκτασης), να αναφέρω ότι ο χώρος φίλτρανσης απείχε κάπου στα 30 μέτρα! Το νερό όντως πράσινο λερωμένο από τη λάσπη. Στα 5000 τόσα λίτρα, καμιά 40 κοι αρκετά μεγάλα και το πρώτο που του ζήτησα ήταν να δω τα φίλτρα του. 2 φίλτρα άμμου παρακαλώ, συνδεδεμένα συνεχόμενα! Πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου, ότι το συγκεκριμένο φίλτρο θα είχε τόσο πρόβλημα με το μηχανικό φιλτράρισμα. Μιλούμε για εξοπλισμό που του στοίχισε 3000 ευρώ αγαπητέ Κώστα, έτσι?
Λόγω του ότι ότι έβλεπα εκεί είναι ενάντια στις αρχές μου (40 κοι σε 5000 λίτρα) και αφού στην αρχική μου πρόταση να μειώσει τον αριθμό δεν "έπιασε" το νόημα και επέμενε, αρκέστηκα μόνο στην επίσκεψη, χωρίς να δώσω λύσεις, καλώντας τον όμως ένα απόγευμα να έρθει να δει και τη δική μου δεξαμενή.

Το πραράδειγμα δεν αναφέρεται για να υποβαθμίσω τα συγκεκριμένα φίλτρα. Φαίνεται όντως να μπορούν να προσφέρουν σε διαφορετικούς τομείς της φίλτρανσης και είναι αυτό που λέω ότι το αύριο θα μας δείξει τελικά ποιά φίλτρα ή ποιοί συνδυασμοί είναι οι καλύτεροι για καλύτερο φιλτράρισμα.;)

kwstas_original
01-07-11, 01:13
-UV?!
Με βγαζεις εξω απο νερα μου τωρα γιατι δεν σκοπευα σε κατι τετοιο και ειμαι και κατα της UV, ειδικα σε εσωτερικα συστηματα.
Παρενθεση απλα, ας μην μπλεξουμε τα 2 θεματα.Το συζηταμε αλλη φορα αυτο.

-Ποια ειναι τα φιλτρα αμμου ''νεας γεννιας''?
-Θα προτεινες Vortex στη θεση του φιλτρου αμμου?
-Λες για την τιμη.Το μεγαλο Vortex αν δεν κανω λαθος εχει διπλασια τιμη απο ενα μεγαλο φιτρο αμμου.Σωστα?


-Τα προβληματα στην λιμνη του φιλου σου ειναι...πολλα!
Μακρινη αποσταση φιλτρανση-λιμνη, πολλα ψαρια κτλπ...
Δεν ξερω καν αν ειναι συνδεδεμενα τα 2 φιλτρα μεταξη τους σωστα.Γιατι αν δεν ειναι δεν αποδιδει τα μεγιστα κανενα απο τα 2.Τι αντλιες εχει?
Με κακο σχεδιασμο και παραπανω απο 3.000 ευρω σε εξοπλησμο να ειχε δωσει, παλι το νερο του χαλια θα ηταν!
Το ξερεις, δεν χρειαζεται να στα υπενθυμιζω!
Μεγαλη συζητηση τωρα αλλα μην κατηγορουμε τα φιλτρα αμμου!

Βλεπεις ποσο τα εμπιστευεται ο κοσμος (...που βλεπω εγω), ακομη και σε...''καραντινες''...
(καραντινα ειναι στην παρακατω φωτο...εκει που απαιτεται τελεια ποιοτητα νερου...)

in the pond
01-07-11, 07:10
-Ποια ειναι τα φιλτρα αμμου ''νεας γεννιας''?
-Θα προτεινες Vortex στη θεση του φιλτρου αμμου?
-Λες για την τιμη.Το μεγαλο Vortex αν δεν κανω λαθος εχει διπλασια τιμη απο ενα μεγαλο φιτρο αμμου.Σωστα?
Πρώτα απ' όλα δεν θα σου σύστηνα φίλτρο Vortex για εσσωτερικό χώρο. Όχι από πλευράς φιλτραρίσματος, αλλά από πλευράς χώρου. Οι δε δυνατότητες του Vortex, δεν αμφισβητούνται από κανέναν ακόμα και σήμερα, έστω και αν πρόκειται για πολύ παλιά μέθοδο, χωρίς σοβαρές μετατροπές. Η δε τιμή του, όχι! Δεν είναι ακριβότερη, αν δεις την φωτογραφία που έχεις βάλει για μια τόσο μικρή δεξαμενούλα και μάλιστα σε κλειστό εσσωτερικό χώρο. Η αντλίαςπου θα χρειαστεί (θα είναι σαφώς χαμηλότερης κατανάλωσης ηλεκτρισμού).

Μεγαλη συζητηση τωρα αλλα μην κατηγορουμε τα φιλτρα αμμου! Κώστα, αν μιλάς για τα φίλτρα άμμου τουλάχιστον της παλαιότερης γενιάς, ναι! τυγχάνει να εχουν αρκετά προβλήματα. Έχεις βάλει μια φωτογραφία εδώ. Ρώτησες τον κάτοχό τους πληροφορίες σχετικά? Ρώτησε τον, γιατί είμαι περίεργος αν πρόκειται καθαρά για φίλτρα άμμου!

Βλεπεις ποσο τα εμπιστευεται ο κοσμος (...που βλεπω εγω), ακομη και σε...''καραντινες''...
(καραντινα ειναι στην παρακατω φωτο...εκει που απαιτεται τελεια ποιοτητα νερου...)
Κώστα, βλέπω τα όσα ανέβασες και επιμένεις!:p Είμαι δε σίγουρος ότι δεν μιλούμε με την ίδια γλώσσα.:D Όταν αναφέρω "φίλτρα άμμου νέας γενιάς" εννοώ την εξέλιξη τους. Aπλά, να σου αναφέρω όμως ότι φίλτρα άμμου με τη σημασία της λέξης, όπως πρωτοκυκλοφόρησαν δεν πολυτρέχουν σήμερα. Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις για bead filter και μετά ξαναμιλάμε...:p

kwstas_original
02-07-11, 08:32
Τωρα καταλαβα τι σημαινει η ''νεα γεννια''!!:rolleyes:

Αλλο τυπο φιλτρανσης παρεχει ενα moving bed filter και αλλο ενα φιλτρο αμμου.Αλλο θεμα λοιπον!!

Επιμενω στην αμμο γιατι βλεπω απο τι ανθρωπους χρησιμοποιειται και σε τι συστηματα!

Δεν μπορω να βρω καλητερο παραδειγμα απο το μεγαλητερο ιδιωτικο ενυδρειο του κοσμου επανω σε αυτο το θεμα.
Δες την τελευταια φωτο του πρωτου ποστ:
http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?8952-Building-My-50-000-Gallon-Monster-Mega-Tank-(2-Viewing)

Ο αλλος τυπος που εχει φτιαξει το συστηματακι της προηγουμενης φωτο ειναι απο τους πολυ φανατικους του φιλτρου αμμου (καθαρα φιλτρο αμμου αλλα σε συνδυασμο και με αλλα),
και μαλιστα βρηκε και ενα μικροτερο για χρηση στο ενυδρειο του!:D
http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?227653-Cool-little-sand-filter
http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?208917-Lets-see-what-s-in-your-stand!-mechanical-photo-s&p=3023950&viewfull=1#post3023950

Ακομα να σε πεισουνε τα ντοκουμεντα?!:D
Και βασικα εδω που τα λεμε δεν προσπαθω να πεισω και κανεναν για κατι, μου φτανει που εχω πηστει εγω και απλα το συζηταμε να περναει η ωρα με ενδιαφερων!:cool:

in the pond
02-07-11, 09:28
Τωρα καταλαβα τι σημαινει η ''νεα γεννια''!!:rolleyes:Αλλο τυπο φιλτρανσης παρεχει ενα moving bed filter και αλλο ενα φιλτρο αμμου.Αλλο θεμα λοιπον!!
...και γενιές θα συνεχίσουν να υπάρχουν...;)

Επιμενω στην αμμο γιατι βλεπω απο τι ανθρωπους χρησιμοποιειται και σε τι συστηματα!

Δεν μπορω να βρω καλητερο παραδειγμα απο το μεγαλητερο ιδιωτικο ενυδρειο του κοσμου επανω σε αυτο το θεμα.
Δες την τελευταια φωτο του πρωτου ποστ:

Ακομα να σε πεισουνε τα ντοκουμεντα?!:D Κώστα, όχι! Μια-δυο μεμονομένες περιπτώσεις δεν μπορούν να αλλάξουν τα όσα έμαθα όλο αυτόν τον καιρό. Οι εταιρείες, κατασκευάζοντας ένα φίλτρο τέτοιων δυνατοτήτων, έχουν υπόψην τους πρώτα απ' όλα τα κοι που είναι μακράν τα πιο ρυπογόνα ψάρια. Από την στιγμή που ένα φίλτρο περάσει τις δοκιμές σε αυτά τα ψάρια, τότε μπορεί να δοκιμαστεί άφοβα σε κάθε περίπτωση. Δεν προσπαθώ να σε πείσω, αλλά τουλάχιστον για μένα, τα παλαιού τύπου φίλτρα άμμου, δεν πρόκειται να ξαναγυρίσουν στην αγορά! Λες να μην υπάρχει λόγος γι' αυτό? Γιατί τότε οι μεγαλύτερες εταιρείες που τα κατασκεύαζαν, προχώρησαν στην αναβάθμιση τους σε bead filters?

Και βασικα εδω που τα λεμε δεν προσπαθω να πεισω και κανεναν για κατι, μου φτανει που εχω πηστει εγω και απλα το συζηταμε να περναει η ωρα με ενδιαφερων!:cool:
Να τι γράφει ο ίδιος τύπος κλείνοντας την παράγμραφο για το φιλτράρισμα του:
"I don't over feed and I do about 10,000 gallon water changes every week."
Λέει, ότι, παρόλες τις υποδείξεις των κατασκευαστών αυτού του τύπου φίλτρανσης για διάσπαση των νιτρικών, κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 10,000 γαλονιών, δηλαδή κάπου 38,000λίτρα. Κάπου στο 1/5 του συνολικού όγκου.Δεν είναι και λίγο, έτσι?:p

Κώστα, μου ζήτησες να γράψω κάποια πράγματα για το φίλτρο αυτό. Το έκανα με όσα γνωρίζω! Αυτό που σου εισηγούμαι είναι αν βρεις, να το χρησιμοποιήσεις, ναι, αλλά βρες ένα ακόμα φίλτρο τύπου Cetus Sieve για να σε καλύψει στο μηχανικό φιλτράρισμα και στο τέλος μια UV! ;)

kwstas_original
02-07-11, 13:18
Βασιλη ναι, σου ζητησα να γραψουμε 2 λογια και να πουμε μερικα πραγματα για αυτη τη φιλτρανση ωστε να μεινουν και οι πληροφοριες και να μην σε κουραζω με πμ!
Και ευχαριστω για το χρονο σου παντα!:p


Οι εταιρείες, κατασκευάζοντας ένα φίλτρο τέτοιων δυνατοτήτων, έχουν υπόψην τους πρώτα απ' όλα τα κοι που είναι μακράν τα πιο ρυπογόνα ψάρια. Από την στιγμή που ένα φίλτρο περάσει τις δοκιμές σε αυτά τα ψάρια, τότε μπορεί να δοκιμαστεί άφοβα σε κάθε περίπτωση. Δεν προσπαθώ να σε πείσω, αλλά τουλάχιστον για μένα, τα παλαιού τύπου φίλτρα άμμου, δεν πρόκειται να ξαναγυρίσουν στην αγορά! Λες να μην υπάρχει λόγος γι' αυτό? Γιατί τότε οι μεγαλύτερες εταιρείες που τα κατασκεύαζαν, προχώρησαν στην αναβάθμιση τους σε bead filters?
Αρχικα να σου πω πως πολυ αμφιβαλω αν ενα ενηλικο ΚΟΙ ρυπαινει το νερο περισσοτερο απο μια ενηλικη arapaima!!:D
Εχε υπ'οψιν σου τι λες και σε ποιον το λες!!!:D

Κατα δευτερων για πες μου...ολο αυτο δεν ξεκινησε με γνωμονα την φιλτρανση πισινας και μετα περασε και στα ψαρια?
Η εγινε το αντιθετο?
Το Bed Filter ειναι η εξελιξη του φιλτρου αμμου δηλαδη?:confused:

Να τι γράφει ο ίδιος τύπος κλείνοντας την παράγμραφο για το φιλτράρισμα του:
"I don't over feed and I do about 10,000 gallon water changes every week."
Λέει, ότι, παρόλες τις υποδείξεις των κατασκευαστών αυτού του τύπου φίλτρανσης για διάσπαση των νιτρικών, κάνει εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 10,000 γαλονιών, δηλαδή κάπου 38,000λίτρα. Κάπου στο 1/5 του συνολικού όγκου.Δεν είναι και λίγο, έτσι?:p
Δεν ειναι και λιγο για μας, για τον συγκεκριμενο ειναι τιποτα!:D
Μιλαμε παντα για αυτην την λογικη που για μενα ειναι και το κλειδι της επιτυχιας.
Να μην ξεφευγεις στα ταϊσματα σου και την αλλαγη νερου να την εχεις σαν ευχαριστηση, οχι σαν ρουτινα...;)


Αυτό που σου εισηγούμαι είναι αν βρεις, να το χρησιμοποιήσεις, ναι, αλλά βρες ένα ακόμα φίλτρο τύπου Cetus Sieve για να σε καλύψει στο μηχανικό φιλτράρισμα και στο τέλος μια UV! ;)
Τι ειναι παλι το Cetus Sieve?!:confused:
Αντε παλι η UV....:D:rolleyes::D

in the pond
02-07-11, 15:51
Αρχικα να σου πω πως πολυ αμφιβαλω αν ενα ενηλικο ΚΟΙ ρυπαινει το νερο περισσοτερο απο μια ενηλικη arapaima!!:D
Εχε υπ'οψιν σου τι λες και σε ποιον το λες!!!:D
Μα ξέρω αγαπητέ Κώστα τι λέω και σε ποιον το λέω..:D Οι διάφορες εταιρείες κατασκευάζουν εξοπλισμό ώστε να μπροούν να καλύψουν την συντριπτική πλεοψηφία του κοινού που απευθύνονται. Όμορφες οι arapaima και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ ένα ζευγάρι, αλλά πες μου κι εμένα πόσοι ανά τον κόσμο έχουν τέτοια ψάρια, η καλύτερα ποιοι τις έχουν και σε τί ενυδρειάρες τις έχουν?
Επίσης, σε 15,000 λίτρα, θα βάλεις το πολυ ένα ζευγάρι arapaima ενώ στα ίδια λίτρα 15 κοι. Εδώ ακριβώς βασίζεται η λογική μου και βεβαίως δεν θα ήθελα να ξεχάσουμε ότι όταν βάλεις ένα μεγάλο κοι σε ένα κενό ενυδρείο, θα βρει τρόπο να το λερώσει.;) Παρατηρώντας τουλάχιστον τα δικά μου, βολτάρουν ασταμάτητα, κλαδεύοντας την άλγη περιμετρικά ή κόβοντας διάφορα φυτά. Ότι δεν τρώνε, το αφήνουν στο διάβα τους...και αυτό στις ακαθαρσίες. Δεν είναι το τι αφοδεύουν, αλλά που και πως δραστηριοποιούνται. :p

Κατα δευτερων για πες μου...ολο αυτο δεν ξεκινησε με γνωμονα την φιλτρανση πισινας και μετα περασε και στα ψαρια?
Η εγινε το αντιθετο? Αυτό δεν το γνωρίζω Κώστα, αλλά αν σκεφτεί κανείς, ότι ο πιεστικός τρόπος φίλτρανσης για ενυδρεία ήρθε πολύ αργότερα από την πιεστική φίλτρανση των πισίνων, μπορεί να υποθέσει κανείς...:rolleyes:

Το Bed Filter ειναι η εξελιξη του φιλτρου αμμου δηλαδη?:confused: Εγώ το λέω έτσι, αλλά στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει, αφού οι εταιρείες κράτησαν όλα τα υπόλοιπα και κοίταξαν να βελτιώσουν το σημείο όπου ήθελαν βελτίωση. Και πίστεψέ με, στο πίσω μέρος του μυαλού τους δεν είχαν τις arapaima, αλλά τα κοι που αφη΄νουν σε αυτούς την μερίδα του λέωντος των εσόδων τους.

Να μην ξεφευγεις στα ταϊσματα σου και την αλλαγη νερου να την εχεις σαν ευχαριστηση, οχι σαν ρουτινα...;) Το δέχομαι αυτό που λες, αλλά πού πάει τελικά το μέγα πλεονέκτημα του φίλτρου άμμου με την απονιτροποίηση?:confused: Προς τί άλλο δηλαδή η αγορά του?

Κώστα, βρήκες εταιρείες που κατασκευάζουν σήμερα τέτοια φίλτρα για ενυδρεία? Ρίξε τα στο τραπέζι.;)

Τι ειναι παλι το Cetus Sieve?!:confused: Άστε κάτι για αργότερα....;) Πολλά είπαμε για πολύ μικρό διάστημα...να έχουμε να συζητούμε κάτι για αργότερα...
Βασικά είναι ένα είδος φιλτραρίσματος για τα πολύ χοντρα, πρώτο στην φίλτρανση. Θα μιλήσουμε γι' αυτό αργότερα.;)

mikrosaquaristas
02-07-11, 15:56
http://www.google.gr/search?q=Cetus+Sieve&hl=el&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WyMPTveCC4PAswassbX4Dg&ved=0CDUQsAQ&biw=1024&bih=677

σίτα του Cetus ???

kwstas_original
02-07-11, 18:55
Μα ξέρω αγαπητέ Κώστα τι λέω και σε ποιον το λέω..:D Οι διάφορες εταιρείες κατασκευάζουν εξοπλισμό ώστε να μπροούν να καλύψουν την συντριπτική πλεοψηφία του κοινού που απευθύνονται. Όμορφες οι arapaima και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ ένα ζευγάρι, αλλά πες μου κι εμένα πόσοι ανά τον κόσμο έχουν τέτοια ψάρια, η καλύτερα ποιοι τις έχουν και σε τί ενυδρειάρες τις έχουν?
Επίσης, σε 15,000 λίτρα, θα βάλεις το πολυ ένα ζευγάρι arapaima ενώ στα ίδια λίτρα 15 κοι. Εδώ ακριβώς βασίζεται η λογική μου και βεβαίως δεν θα ήθελα να ξεχάσουμε ότι όταν βάλεις ένα μεγάλο κοι σε ένα κενό ενυδρείο, θα βρει τρόπο να το λερώσει.;) Παρατηρώντας τουλάχιστον τα δικά μου, βολτάρουν ασταμάτητα, κλαδεύοντας την άλγη περιμετρικά ή κόβοντας διάφορα φυτά. Ότι δεν τρώνε, το αφήνουν στο διάβα τους...και αυτό στις ακαθαρσίες. Δεν είναι το τι αφοδεύουν, αλλά που και πως δραστηριοποιούνται. :p

Εγώ το λέω έτσι, αλλά στην πραγματικότητα αυτό συμβαίνει, αφού οι εταιρείες κράτησαν όλα τα υπόλοιπα και κοίταξαν να βελτιώσουν το σημείο όπου ήθελαν βελτίωση. Και πίστεψέ με, στο πίσω μέρος του μυαλού τους δεν είχαν τις arapaima, αλλά τα κοι που αφη΄νουν σε αυτούς την μερίδα του λέωντος των εσόδων τους.

Σωστα τα λες Billy!:)
Η ζητηση ειναι αναλογη της προσφορας...;)


.....πού πάει τελικά το μέγα πλεονέκτημα του φίλτρου άμμου με την απονιτροποίηση?:confused: Προς τί άλλο δηλαδή η αγορά του?

Το κυριο πλεονεκτημα του ειναι οντως τα νιτρικα.
Φυσικα ομως δεν μπορεις να επαναπαυθεις σε ενα φιλτρο και να ταϊζεις σαν %%^^&*@@ οσο καλο κι αν ειναι!
Εχει κι αλλο ενα ομως τεραστιο πλεονεκτημα...
Η βιολογια που αναπτυσεται στην αμμο, δεν αναπτυσεται σε κανενα μα κανενα αλλο βιολογικο υλικο!
Ζωη!!!!!:cool:


Κώστα, βρήκες εταιρείες που κατασκευάζουν σήμερα τέτοια φίλτρα για ενυδρεία? Ρίξε τα στο τραπέζι.;)

Καμια εταιρια δεν κατασκευαζει τετοιου ειδους φιλτρα για ενυδρεια και λιμνες.
Ολα αυτα τα φιλτρα προοριζονται για πισινες.
Απλα ο κοσμος τα λειτουργει και σε αλλου ειδους συστηματα....(μεχρι και σε spa εχω διαβασει).
Εχω κανει καποια σχετικη ερευνα αλλα οτι εχω το εχω σε χαρτομανι διοτι ειχα παει σε μια εκθεση για πισινες που εγινε πριν λιγους μηνες εδω σε εμας και πηρα μπολικο υλικο...
Οχι μονο για φιλτρα αμμου αλλα και για αντλιες, μεγαλα προφιλτρα νερου, πολυεστερικες δεξαμενες κτλπ...:smt047


Άστε κάτι για αργότερα....;) Πολλά είπαμε για πολύ μικρό διάστημα...να έχουμε να συζητούμε κάτι για αργότερα...
Βασικά είναι ένα είδος φιλτραρίσματος για τα πολύ χοντρα, πρώτο στην φίλτρανση. Θα μιλήσουμε γι' αυτό αργότερα.;)

Ειδα καποια βιντεακια απο αυτο το συστημα.
Δεν το γνωριζα καθολου αλλα...
Τι ψευτια-μουφα ειναι αυτη?!
Ειδα και κατι τιμες 600++ δολλαρια για να κραταει τα χοντρα μια σητα?!:smt033
Δεν πιστευω πως αξιζει τα λεφτα του, ασε που στο φτιαχνω αυριο DIY και σου το στελνω αμα θες!
Φανταζομαι αυτο τραβαει απο skimmer επιφανειας λογικα?