PDA

Επιστροφή στο Forum : γνωμες για ενυδρειο 30 λιτρων με γαριδες.


faceck
28-06-11, 16:02
αυριο παω να παρω το dennerle nano cube 30 plus καμια ιδεα για γαριδες που θα βαλω μεσα εχω ηδη 6 ρεντ τσερυ και αμανο οι αμανο δεν υβριδιζουν με τις ρεντ αλλα δεν αναπαραγωνται κιολασ σε γλυκο νερο..οποτε θα θελα να μου πειτε και καμια αλλη ιδεα για γαριδες!


και κατι που ειναι ασχετο με το θεμα(όταν παρω το καινουριο ενυδρειο να βαλω νερο και μπολι απο το αλλο που εχω? η να περιμενω ενα μηνα να στρωσει τελειως και μετα να ριξω τις γαριδες?

kostas_pana
28-06-11, 16:15
οι γαρίδες για να μπούν θέλουν στρωμένο βυθό... αρα θα χρειαστείς περισσότερο καιρό απο ένα μήνα...

faceck
28-06-11, 16:17
οκ οποτε παω διακοπες και γυρνωντας θα βαλω τις γαριδες..για πες την γνωμη σου για καμια αλλη γαριδα που να γενναει αλλα να μην υβριδιζει με τις ρεντ..

Λάζαρος
28-06-11, 16:22
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

εγω ρεντ τσερυ δεν θα βαζα σε 30λιτρο γιατι γενναν αβερτα

faceck
28-06-11, 16:26
και ποιες μου προτεινεις? εγω δεν εχω προβλημα να γεννανε ισα ισα καλυτερα κιολας...αλλα δεν βρισκεις και ευκολα γαριδες.. οι μπαμπου ειναι καλες ? υπαρχει περιπτωση να φανε αλλες γαριδες?

Λάζαρος
28-06-11, 16:32
για μπαμπου θες 60λιτρο...δυσκολες στο ταισμα..στρεψου αλλου

γιατι οχι tiger shrimp;

faceck
28-06-11, 16:36
οοοχι ξενερωσα για τις μπαμπου... ωραιες και οι ταιγκερ.. γεννανε καθολου ?

Λάζαρος
28-06-11, 16:45
γεννανε αλλα υποθετω οχι οπως red cherry

faceck
29-06-11, 15:08
πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?

dimost
29-06-11, 15:11
πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?
ποσο σου στοιχισε και απο που το πηρες?

faceck
29-06-11, 15:16
απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...

dimost
29-06-11, 15:25
απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...
οκ ευχαριστω

stratigos24
29-06-11, 15:46
απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...

Eτσι μαλιστα. Μπραβο, σωστη επιλογη. Και εγω ετσι θα το επαιρνα το 60αρι complete plus απο εκει στα 152 ευρω και αλλα 75 δωροεπιταγη. Ετσι συμφερει να παρεις dennerle. :)
-------------------------
πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?

Φυτα μπορεις να βαλεις κανονικα απο την πρωτη μερα και καλυτερα θα ηταν πριν μπει το νερο μεσα ή να εβαζες λιγο νερο ουτε καν στη μεση, να φυτευες στη συνεχεια και μετα να συμπληρωνες το υπολοιπο νερο. Με γεματο το ενυδρειο γινεται πιο δυσκολο το φυτεμα μιας και υπαρχει περισσοτερη ανωση. Να παρεις και μια τσιμπιδα καποια στιγμη που ειναι για να φυτευεις. Εμενα μου ελυσε τα χερια. Τωρα το στρωνεις? Οι γαριδες αν δεν κανω λαθος ειναι πιο ευαισθητες απο τα ψαρια, θελουν πολυ περισσοτερη ωρα προσαρμογης για να μπουνε στο ενυδρειο και αν δεν κανω λαθος παλι, πρεπει να μπαινουν σε ενδρειο σχετικα ωριμο, δηλαδη στρωμενο και να λειτουργει για 2-3 μηνες. Αν εχω λαθος ας με διορθωσει καποιος :)

Για τσιμπηδα αμα θες, μπορω να παρω τηλεφωνο στο μαγαζι απο οπου την πηρα εγω, εδω στο Παγκρατι, να δω αν εφερε γιατι του ειχα παρει την τελευταια και αν εφερε να παμε μαζι να παρεις στα 10 ευρω ειναι της εταιριας hobby. Ηταν οτι πιο φθηνο, αφου αλλου που ειχα κοιταξει, ιδια τσιμπηδα εκανε 20 ευρω.

faceck
29-06-11, 15:46
τωρα το 60αρι το εχει 220 ευρω !!?!?!?!? :rolleyes::rolleyes: γενικα πολυ ωραιο μαγαζι ομως εχει τσιμπημενες τιμες..και τωρα που πηγα εγω ειχε αρκετες ελλειψεις...ειμαι ικανοποιημενος ομως!

stratigos24
29-06-11, 15:51
τωρα το 60αρι το εχει 220 ευρω !!?!?!?!? :rolleyes::rolleyes:

Δικο μου λαθος με 152 ευρω εγω θα επαιρνα το complete και οχι το complete plus που αν θυμαμαι και καλα δεν ειχε 220 αλλα 203 ευρω τοτε.

Βασικα σαν μαγαζι εχει τα υπερ και τα κατα του. Ειναι λιγο τσιμπημενο οντως, ολοι οι πωλητες δεν ειναι και τοσο εξυπηρετικοι, τα φυτα του ειναι σε παρα μα παρα πολυ καλη κατασταση, η ενημερωση που δινουν δεν ειναι παντα σωστη.

faceck
29-06-11, 15:55
ναι μαλλον πηγα εγω σε περιοδο που δεν ειχε εισαγωγες φυτων γιατι ηταν λιγα και πανακριβα ολα...τουλαχιστον 3 ευρω πανω απο αλλα μαγαζια που αγοραζω, δεν ειχε seechem prime η εξυπηρετηση ήταν πιο αργη και απο ena golden apple snail :P και το παιδι που με εξυπηρετησε όντως δεν πρεπει να ηξερε και πολλα..δεν πειραζει ομως ειδαμε και το waterinn και ειναι πολυ ωραιο σαν μαγαζι !

stratigos24
29-06-11, 16:06
ναι μαλλον πηγα εγω σε περιοδο που δεν ειχε εισαγωγες φυτων γιατι ηταν λιγα και πανακριβα ολα...τουλαχιστον 3 ευρω πανω απο αλλα μαγαζια που αγοραζω, δεν ειχε seechem prime η εξυπηρετηση ήταν πιο αργη και απο ena golden apple snail :P και το παιδι που με εξυπηρετησε όντως δεν πρεπει να ηξερε και πολλα..δεν πειραζει ομως ειδαμε και το waterinn και ειναι πολυ ωραιο σαν μαγαζι !

Κοιτα, οσες φορες ειχα παει ηταν φουλ στα φυτα. Τωρα ειναι και καλοκαιρι και πολλα μαγαζια που εχω δει εγω δεν φερνουν τοσα οσο πριν. Μπορει ετσι και να δουλευει και το waterinn ή ακομα μπορει να μην γινονται τοσες εισαγωγες φυτων το καλοκαιρι γενικα. Ειναι ακριβοτερα τα φυτα του απο αλλα μαγαζια, αλλα οπως σου ειπα ειναι σε παρα μα παρα πολυ καλη κατασταση γενικα.