PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα ψαρακια μου ξυνονται στα φυτα.


mikenuke
31-01-04, 23:30
Συχνα παρατηρω τα ψαρακια μου να ξυνονται στα φυτα.

Εχω:
2 Corry leucomelas
1 melanotainia boesman
4 apistogramma cacatuoides
2 apistogramma ramirezi
1 ottocyclus

Απο αυτα ξυνονται τα κορυντορας και τα ραμιρεζι.
Τι φταιει? Παρασιτα υποθετω.
Τι πρεπει να κανω για να μειωθει το φαινομενο?
Μηπως συχνοτερες αλλαγες?

Tolis
01-02-04, 06:25
Ενα ξυσιματακι που και που, δεν ειναι ανησυχητικο. Αν γινεται συχνα, απο τα ιδια ψαρια, (πχ αρκετες φορες φορες τη μερα, και επι πολλες μερες, τοτε αλλαζει. Ποσο συχνα ξυνονται, και απο ποτε?

mikenuke
01-02-04, 19:29
Ποσο συχνα ξυνονται, και απο ποτε?
Πολυ συχνα θα ελεγα.τα συγκεκριμενα ψαρια θα μπορουσα να πω οτι ξυνονται ανεκαθεν.
Ξερω οτι τα Ραμ ειναι ευαισθητα ψαρια και θελουν καθαρο νερο.Μαλλον το ιδιο θα ισχυει και για τα leucomelas. Nα προσθεσω οτι προ 2-3 εβδομαδων σημειωθηκε θαναος ενος απο τα κορυ με συμπτωματα αδειας κοιλιας και ελειψης ισορροπιας.Ειχα γραψει για την περιπτωση του εδω http://studio.aaquaria.com//board/viewtopic.php?t=1502

Tolis
01-02-04, 19:55
Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος, ξυνονται απο τοτε που τα εχεις? ποσο καιρο, 1 μηνα, 2? Συχνα, εννοεις, καθε 5-10 λεπτα πχ? Καθ'πλη τη διαρκεια της μερας?

mikenuke
01-02-04, 20:01
Τα ραμ ξυνονται απο τοτε που τα πηρα εδω,θα μπορουσα ναπω,πριν 3 μηνες.
Τα κορυ αρχισα να παρατηρω το φαινομενο απο τοτε που τα εβαλα στο μικρο ενυδρειο το οποιο παρατηρω πιο συχνα και πιο προσεχτικα.Πριν τα χριστουγεννα.

Tolis
01-02-04, 20:15
Δες στις παραπανω λιστες για καποιο αντιπαρασιτικο.

Αλλη λυση ειναι το αλατι - αλλά θα ημουν επιφυλακτικος για τα συγκεκριμενα ειδη μιας και ειναι ολα οξινου-μαλακου νερου.

thediscusman
01-02-04, 22:24
Τα φάρμακα της Tetra και της Sera για το ich καταπολεμούν και άλλα παράσιτα του δέρματος και δεν επηρεάζουν καθόλου την ανάπτυξη των φυτών. Τουλάχιστον αυτά τα δύο χρησιμοποίησα εγώ και τα φυτά δεν ενοχλήθηκαν καθόλου.

annivas2000
02-02-04, 00:15
Επειδη και τα ψαρια που εχεις ειναι σχετικα ευαισθητα...στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα της Waterlife που θεωρουνται σχετικα πιο <ελαφρα> και ΙΜΕ αποτελεσματικα.....

lasal
02-02-04, 02:15
Μιχάλη Αντιπαρασιτικό sterazin της waterlife.
Εχει στο quiko σίγουρα.
Αυτο χρησιμοποίησα και γω.
Δοκιμασμενο σε lernae (αγκυστροφόρο παράσιτο)
Με την διαφορά ότι θέλει περισσότερο δοσολογία απο αυτήν που αναφέρετε.
Εχει και ελληνικές οδηγίες χρήσεως.
ΥΓ.
Δεν κάνει να το βάζεις όταν έχεις γαρίδες.
Διάρκεια θεραπείας 10 ημέρες.

mikenuke
02-02-04, 02:40
To στεραζιν επηρεαζει τα φυτα.Γιατι το τανκ ειναι σχεδον heavy planted τολμω να πω.

thediscusman δε μου λες εκεινο το φαρμακο που ειχες παρει οταν πηγαμε μαζι της ΑΡ που δεν επηρεαζει τα φυτα για ποιο λογο ειναι?δεν κανει λες?

thediscusman
02-02-04, 11:50
Αυτό που είχα πάρει είναι το Melafix αλλά είναι αντιβακτυριακό και όχι τόσο δυνατό φάρμακο. Δε νομίζω να καταπολεμήσει τα παράσιτα.
Το αντιπαρασιτικό της Tetra το χρησιμοποίησα και δεν επηρεάζει καθόλου τη ανάπτυξη των φυτών.
Αντίθετα της Waterlife το Protozin και το Sterazin που είναι αντιπαρασιτικά επηραζουν τα φυτά.

mikenuke
02-02-04, 12:39
Πανο για βοηθα με το ονομα του Τετρα.

annivas2000
04-02-04, 00:12
Αντίθετα της Waterlife το Protozin και το Sterazin που είναι αντιπαρασιτικά επηραζουν τα φυτά.
Οχι.....ΙΜΕ.

mikenuke
04-02-04, 15:43
Αντίθετα της Waterlife το Protozin και το Sterazin που είναι αντιπαρασιτικά επηραζουν τα φυτά.
Οχι.....ΙΜΕ.

To ιδιο μου ειπε και ο μικρος στον αμαζονιο οτι το εχει χρησιμοποιησει και δεν επηρεασε τα φυτα.Ομως στο quiko που ειχα παει ειχαν τελειωσει ολα τα sterazin!

george
04-02-04, 15:50
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν μηνες.
Εβαλα MELAFIX στην αρχη και δεν εκανε τιποτα.
Συνεχισα με καποιο φαρμακο της WATERLIFE που επισης δεν εκανε τιποτα.
Κουβεντιαζοντας με φιλους στο board http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=310
εκανα θεραπεια με FURAN και GENERAL CURE.

mikenuke
04-02-04, 18:14
Τελεια Γιωργο!
Φυσικα υποθετω πως με αυτη την θεραπεια λυθηκε το προβλημα(δεν διαβασα ακομη τι εχει ειπωθει εκει περα!,θα το διαβασω σε λιγακι.)

Χιλια 'στω!

thediscusman
04-02-04, 22:32
Το αντιπαρασιτικό της Tetra είναι το contra ick concetrate που καταπολεμά το ick και άλλα παράσιτα του δέρματος. Όταν χρησιμοποίησα εγώ το sterazin νομίζω ότι επηρέασε την ανάπτυξη των φυτών. Δεν είμαι απόλυτος όμως σε αυτό γιατί εκείνες τις ημέρες έκανε πολλή ζέστη οπότε μπορεί τα φυτά να επηρεάστηκαν από τη ψηλή θερμοκρασία.

mikenuke
05-02-04, 12:16
Aaaa Γιωργο δε με ειπεςτα φυτα σου πως πηγανε?ειχες απωλειες?

Εγω εχω στη διαθεση μου αυτη τη στιγμη το eSHa 2000 εχει κανεις εμπειρια απο αυτο?μηπως κανει να κανω καμια δοκιμη?

Αλλιως παω και αγοραζω general cure και επειτα αναλογως του αποτελεσματος συνεχιζω με furan.

Obelix(Reifen)
05-02-04, 13:36
Mike κάνε μια θεραπεία και μην αρχίσεις απανωτές θεραπείες γιατί θα αποκτήσεις περισσότερα προβλήματα από ότι έχεις τώρα το έκανα εγώ πέρσι και είδα την γλυκά. :evil:
Άμα ήταν να προτείνω μια θεραπεία θα έλεγα στεραζιν (μην βάλεις water conditioner) σαν πιο ελαφριά .

mikenuke
05-03-04, 20:18
Τελικα εχθες προχωρησα σε θεραπεια των ψαριων με το TetraIck. Σκεφτηκαμε να δοκιμασοθμε με αυτο με τον πανο μιας και ειναι ακινδυνο για το φιλτρο.Τελικα δεν το εριξα στο κυριως ενυδρειο γιατι παραλληλα κανω blackout για την bga που με βασανιζει και επειδη εχω διαφανη σιλικονη και το φαρμακο θα την χρωματισει.

Τελος παντων ακουστε να δειτε τι παπαρα εκανα!
Βαζω τα ψαρια στο νοσοκομειο και ετοιμαζομαι να ριξω 2 μλ σε 20 λιτρα νερου, πιανω το μπουκαλακι και ριχνω το φαρμακο, παρατηρησα ομως οτι τα χερια μου δεν βαφτηκαν μπλε(οπως νωριτερα,και δεν βγαινει ευκολα) και κοιταζωντας το μπουκαλακι βλεπω οτι τελικα εριξα 2 μλ απο το τεστ για την Γενικη Σκληροτητα!!!!1 :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Και παθαινω σοκ! αρπαζω τα ψαρια με τα χερια τα βαζω σε ενα μπολ με νερο βρυσης, το ενυδρειο το ειχα ηδη σφραγισει!!!! :roll: πεταω το νερο και βαζω νεο με αντιχλωριο και ζεστο νερο για να ερθει στα ισα η θερμοκρασια αλλιως θα ητανε παγωμενο.
Τελικα εριξα τα ψαρια μεσα εβαλα φαρμακο και κοιμηθηκα βλεπωντας εφιαλτες με ψαροσουπες! :oops: Οι μουντζες ειναι δεκτες!

Σημερα το πρωι ξυπνωντας ανακαλυψα οτι ευτυχως δεν υπηρχε καμια απωλεια κατα τη διαρκεια της νυχτας και ουτε μεχρι αυτη την ωρα.

αυτα τα ευτραπελα! Τελικα το τεστ GH κλπ ειναι δηλητηριο ή οχι?

Giorgos
05-03-04, 21:31
Είναι βέβαια...

George-A
06-03-04, 02:29
Μαλλον τα πρόλαβες!

Το MSDS (Material Safety Data Sheet) του GH test της Aquarium pharmaceuticals που λογικά είναι πρόμοιο, υπάρχει εδώ:
http://209.15.53.70/msds/58_FWgh_kh.pdf

Αν και δεν βγαζω πολλά πράματα, δεν είνια καθόλου αθώο...