PDA

Επιστροφή στο Forum : Καιρος για μαλακο νερο.


sv2fpi
31-01-04, 04:11
Επιτελους μετα απο αρκετο ψαξιμο για φτηνα υλικα υλικα που να κανουν καλη δουλεια στην αποσκληρυνση του νερου φτανω στο τελος της κατασκευης μου. :lol:
Ενα φιλτρο τυρφης με πολλες δυνατοτητες.
Η ιδεα ειναι απλη στην σκεψη "τρεχουμενο νερο οπου θα περναει μεσα απο τυρφη και θα μπορω να εχω μαλακο νερο ". :wink: Κατεληξα σε μια σχετικα μεγαλη κατασκευη απο pvc οπου μπορω ακομα και να ρυθμισω την σκληροτητα του νερου (δυστυχως χωρις οργανα ) με πολυ ευκολο τροπο.
Αφου ταπωσα με βιδωτες ταπες περιπου 2 μετρα σωληνα ανοιξα μια τρυπα στην μια ταπα και εκει εβαλα μια απλη βανα για την εισοδο του νερου,λιγο πριν απο το τελος στην αλλη πλευρα τοποθετησα την βρυση απο οπου θα εχω και την εξοδο του νερου.
Μεσα τωρα στο ερμητικα κλειστο υπολοιπο δοχειο μπορουν να μπουν εκτος απο τυρφη πολλα ακομα υλικα π.χ. ανθρακας , σφουγγαρι , υαλοβαμβακας και οτι αλλο μπορω .
Με μια απλη σκεψη οτι οταν εχω μικρη εξοδο (μεγαλυτερη παραμονη του νερου στην τυρφη ) εχω μεγαλυτερη κατακρατηση ασβεστιου και μαγνησιου ξεκινησα αυτη την κατασκευη που ο οποιοσδηποτε την κανει με μικρο κοστος
(περιπου 10-15 euroπουλα).
Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος αυτο το ειδος του φιλτρου και αν ναι τι αλλο πρεπει να προσεξω?
Υπαρχει ακομα ενα που θελει και δεν εχω καταφερει να το βρω , τι μπορω να βαλω για χωρισματα με διαμετρο Φ140 οπου ειναι ο σωληνας ετσι ωστε να δημιουργηθουν διαμερισματα για τα διαφορα υλικα?
Ριξτε καμια ιδεα οι δικες μου στερεψαν απο φτηνα και καλα υλικα.

annivas2000
31-01-04, 04:31
.....Με μια απλη σκεψη οτι οταν εχω μικρη εξοδο (μεγαλυτερη παραμονη του νερου στην τυρφη )....... .
sv2fpi δεν ξερω πως ακριβως το εχεις σκεφτει αλλα η τυρφη λειτουργει πολυ αργα.....δες αυτο
http://fp.marksfish.f9.co.uk/diy/peat.htm
οσον αφορα τα χωρισματα στο σωληνα μπορεις να βαλεις καθετα χωρισματα με οδηγους και στοπ....δεν ξερω τι ακριβως θες να κανειςι........

sv2fpi
01-02-04, 22:49
Βασικα αυτο που θελω να κανω με τα χωρισματα ειναι να δημιουργησω καθυστερηση στο περασμα του νερου απο την τυρφη,
μαζι με την μικρη ροη που θα εχω στην εισοδο.
Σημειωτεον οτι το νερο θα παραμενει στασιμο πριν μπει στην διαδικασια φιλτραρισματος σε ενα τεποζιτο πλαστικο του 1 τονου στην ταρατσα.
Βρηκα μια λυση οπου ειναι υπο σκεψη , να βαλω καποια απο τα μπολακια που βαζουν τα σουπερ μαρκετ τις σαλατες τις χυμα με λιγες και μικρες τρυπες.

mikenuke
01-02-04, 23:55
Σακη προχτες που μιλουσαμε στο τηλ και ειμασταν με τα υπολοιπα παιδια ο thediscusman ανεφερε οτι η ιδιοτητα που δινει η τυρφη στο νερο ειναι προσωρινη,οποτε και θελει συνεχη ανακυκλωση μεσα απο αυτην το νερο.Και τωρα που λες οτι θα το αποθηκευσεις κι ολας νομιζω οτι δεν ειναι καλη ιδεα.

Και θα πρεπει να σου τονισω και παλι οτι θα πρεπει να προμηθευτεις ενα κανονικο τεστ σκληροτητας γιατι με τα στικς δεν γινονται σωστα συμπερασματα απο τα πειραματα σου!
Αυτα στα λεω για να μην μπαινεις ισως σε αδικο κοπο.

Που σαι ρε Πανο...ριξε κανα σχολιο.

lasal
02-02-04, 02:27
ο thediscusman ανεφερε οτι η ιδιοτητα που δινει η τυρφη στο νερο ειναι προσωρινη.
Αν εννοείς τις ταννίνες έχεις δίκιο
Αν εννοείς το PH και το ΚΗ τότε όχι.

Και τωρα που λες οτι θα το αποθηκευσεις κι ολας νομιζω οτι δεν ειναι καλη ιδεα.
Εξαρτάτε απο τον χρόνο αποθήκευσης μια και δεν μπορεί να γίνει και αλλιώς.

Και θα πρεπει να σου τονισω και παλι οτι θα πρεπει να προμηθευτεις ενα κανονικο τεστ σκληροτητας γιατι με τα στικς δεν γινονται σωστα συμπερασματα απο τα πειραματα σου!
Συμφωνώ απόλυτα
Αν δεν τα προμηθεύτηκε ακόμη τότε zw

sv2fpi
02-02-04, 18:38
Καταρχην αυτο που με απασχολει ειναι το ΡΗ και το ΚΗ αυτα ειναι που θελω να πεσουν .
Η παραμονη της τυρφης σε ενα δοχειο που θα μου δινει νερο καθε 1 με 1μιση εβδομαδα δεν ξερω ποση ειναι αλλα σιγουρα οχι μικρη , εαν λαβο υποψιν μου τον τροπο που μου εδειξες lasal νομιζω οτι υπαρχει περιθωριο.
Τα πειραματα που εχω κανει με τον κουβα και την τυρφη εχουν επιτυχια οποτε γιατι να μην εχει το συγκεκριμενο δοχειο ,
μπορει ακομα να μην εχω κανονικα τεστ για την σκληροτητα αλλα για το ΡΗ που εχω (και μαλιστα 2 διαφορετικα) εκτος τα στικς ολα μου δεινουν ιδια αποτελεσματα απο 6.8 εως 7.6 αναλογα με το ποσο αργα θα περασει το νερο απο την τυρφη.
Αυτα προς το παρον το μονο που περιμενω ειναι λιγος χρονος ωστε να το βαλω σε λειτουργεια και να γινουν πειραματα (με υγρα)
τα αποτελεσματα μολις βγουν.
Αυτο ομως που ρωτησα δεν πηρα απαντηση , τι μπορω να βαλω για χωρισματα μεσα στον σωληνα?

sv2fpi
08-02-04, 14:55
Το στησιμο του φιλτρου εγινε και μαζι η πρωτη δοκιμη,
τα αποτελεσματα αφηνω να μου πειτε εσεις εαν ειναι καλα η οχι
ΡΗ 5
ΚΗ 3
GH 20
NO2 0
NO3 0
Αυτα πηρα απο την κατασκευη που εκανα γενικο κοστος οχι πανω απο
30 euro πολυ λογικο ποσο για το αποτελεσμα που μου εδωσε.
Παραθετω 3 φωτογραφιες της κατασκευης μου .
Στην 3 φωτο ειναι η κορη μου διπλα στον σωληνα για συγκριτικο υψους 1.20 ειναι περιπου.
Εαν θελει κανεις να κανει την κατασκευη (καποιοι πιο παλια την εχουν κανει) πληροφοριες δινονται αλλα και δεχομαι παρατηρησεις και περαιτερω συμβουλες.