PDA

Επιστροφή στο Forum : οι λαμπες και τα λαμπακια μου...


525
30-01-04, 18:37
Γεια και χαρά σας
Είμαι στο στάδιο της μελέτης για ένα μεγάλο ενυδρείο 200Χ0,60Χ0,70 :D και προσπαθώ να ρίξω το κόστος . βρήκα μια πραγματικά οικονομική λύση για φωτιστικό αλλά δεν ξέρω αν οι λάμπες που έχει είναι κατάλληλες για ανάπτυξη φυτών
Το φωτιστικό το ξέρετε όλοι .. μιλάω για αυτό που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ στις κολόνες :roll:
Με κόστος 41 ευρω για 125W κατανάλωση και απόδοση τουλάχιστον τα διπλά :idea:
Οι λάμπες που μπαίνουν σ αυτά είναι ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ η ΝΑΤΡΙΟΥ
Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτές τις λάμπες?
Ευχαριστώ εκ των πρότερων αυτούς που δεν γελάνε με την ιδέα μου…
Τάσος

ASCCO1
31-01-04, 04:32
Αν ειναι υδραργυρου σιγουρα κανουν.!! δεν θα εχεις προβλημα

για νατριου δεν το ξερω :? :?

525
31-01-04, 19:26
σε ευχαριστώ για την απάντηση
ναι έτσι μου είπε ο μαγαζάτορας οτι μπορώ να βάλω η υδράργυρου η νατρίου .. το κόστος σε σχέση με καπάκι εμπορίου είναι αστείο .. έχουν και το πλεονέκτημα να μη δίνουν άμεσος όλη την φωτεινότητα τους ,δεν είναι βέβαια οτι πιο όμορφο. .δεν ξέρω τελικά τι θα αποφασίσω...
:shock: να περνάς καλά
Τάσος

ASCCO1
01-02-04, 03:06
το οτι δεν δεινουν ολα το φως κατευθειαν , ειναι κατα καποιο τροπο καλο, γιατι θα δημιουργει την ψευσδαισθηση στα ψαρια τις ανατολης του ηλιου ...
εκεινο που με ανησυχει ειναι το ποση θερμοτητα βγαζουν αυτες η λαμπες , για κοιταξε το και αυτο.

525
01-02-04, 15:11
Έχεις δίκιο .. η θερμοκρασία που ακτινοβολεί πρέπει να είναι ελεγχόμενη ..
Το γεγονός ότι δεν θα είναι μέσα σε κλειστό καπάκι πιστεύω να βοηθά ..πριν προχωρήσω θα ρωτήσω στο μαγαζί να μου πουν αν θερμαίνεται πολύ. .τι γνώμη έχεις για τις χαικιου ? (έτσι λέγονται η χαικιουελ)?οι λάμπες υδράργυρου ακτινοβολούν όλο το φάσμα η θα χρειαστώ και άλλες σε άλλο χρώμα?
Ευχαριστώ καλό μήνα..
Τάσος :wink:

pavlos
02-02-04, 00:12
Με τις λάμπες υδραργύρου έχω φτιάξει ενυδρεια ζούγκλες πριν απο 20 χρόνια, ειναι ένας απο τους 3 τύπους λάμπας προτεινόμενης στο Optimum aquarium της Dupla
And I quote:
Mercury vapor lamps are usually hung free over the aquarium. Earlier they were mainly used in industry, and were only discovered for aquaristic use by Aquarists upon the publication of a book entitled »The Perfect Aquariumu, eight years ago. Today there are countless mercury vapor lamps giving between 50 and 250 watts. However, a number of these lamps are not suitable for our use, because their radiation angle is so wide that the light which we want to have in the aquarium goes beyond the measurements of the aquarium. For this reason we should like to present the functions which the mercury vapor lamp must fulfill at any rate.
1. The mercury vapor lamp must have a deep parabolic reflector which gathers the light with the least possible loss, and directs into the aquarium.
2. The mercury vapor lamp should not blind the Aquarist in any way, when he is sitting in an arm chair in front of his aquarium.
3. The housing of the mercury vapor lamp must be rust free (aluminium) so that even the smalles amount of water from the aquarium cannot rust the underside of the lamp.
4. The mercury vapor lamp must be switchable, for example from 80 to 125 watts in order to be able to use less lighting at a later point, after initial good plant growth. In this case, of course, the original 125 watt bulb must be exchanged for an 80 watt bulb.
5. Last but not least, we should like to mention that the mercury vapor lamp should blend in form and color, with the Aquarists' house, and should be in harmony with its environment. The fifty watt mercury vapor lamp has not had much success in the hobby, because it is not economical, and does not bring the desired results.
:wink:
You wont regret using them.

525
02-02-04, 00:43
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου :) :)
Θέλω ακόμα να μάθω πόσα watt θα χρειαστώ για 200Χ70Χ70 σε φωτιστικό τύπου < ανάποδο ποτήρι > θα είναι εντάξει? Θα επιλέξω μικρή ποικιλία εύκολων φυτών ..
Ελπίζω να μην σε κούρασα.
. ευχαριστώ

pavlos
02-02-04, 23:03
Pentants για τις λάμπες θα βρείς στα μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό φρόντισε να έχουν μεγάλη διαμετρο στο κάτω μέρος και αρκετό βάθος. Υπάρχουν σίγουρα απλά πρέπει να το ψάξεις αλλά υπάρχουν και έτοιμα φωτιστικά. Απο 2 μέχρι 3 των 150 W will do your job. Για ένα τέτοιο ενυδρείο θα σου πρότεινα την χρήση φυτών αργής ανάπτυξης, χαμηλού φωτισμού όπως anubias ferns echinodorus, crypts e.t.c. Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις λιγο CO2 compressed η και καθόλου μα σε αυτήν την περίπτωση ένα πλούσιο υπώστωμα με φυλλόχωμα βοηθάει (και στην άλλη βοηθάει) φρόντισε να αφήσεις το φυλλόχωμα σε ενα δοχείο με νερό για κανένα μήνα κάνοντας συχνές αλλαγές γιά να γίνει ζύμωση και να φύγουν τα πολλά. Δεν χρειάζονται άλλες λάμπες και είναι οικονομική λύση. Ι use ΗQI this days.
:)

525
03-02-04, 16:02
Σε ευχαριστώ πολύ pavlos για τις πολύτιμες συμβουλές σου
Το φυλλόχωμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ξανά και δεν το ξέρω , για αυτό νομίζω είναι καλύτερα να τα βοηθήσω με διοξείδιο αν χρειαστεί , σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ψεύτικους βράχους κατάλληλα διαμορφωμένους για φύτεμα ,σε αυτή τη περίπτωση λέω να βάλω κάτι στο υπόστρωμα , φυλλόχωμα η κάτι άλλο ..ίσος πιο εύκολο στη χρήση ..με ενδιαφέρει ακόμα να μάθω τι γίνετε με το χρώμα που αφήνουν τα διακοσμητικά ξύλα εμπορίου στο νερό ,ξέρω ότι αρέσει στους δίσκους ,αλλά δεν αρέσει σε έμενα , θα τα καταφέρει ο άνθρακας να τραβήξει το χρώμα και να αφήσει άλλα στοιχεία του ξύλου στο νερό?
:roll: Να περνάς καλά
Τάσος

pavlos
04-02-04, 02:50
φυλλόχωμα η κάτι άλλο ..ίσος πιο εύκολο στη χρήση
Aquabasis της JBL είναι μία άλλη καλή λύση in stock στο petcity.
με ενδιαφέρει ακόμα να μάθω τι γίνετε με το χρώμα που αφήνουν τα διακοσμητικά ξύλα εμπορίου στο νερό ,ξέρω ότι αρέσει στους δίσκους ,αλλά δεν αρέσει σε έμενα , θα τα καταφέρει ο άνθρακας να τραβήξει το χρώμα και να αφήσει άλλα στοιχεία του ξύλου στο νερό?
Imersion of the wood in water for some time month - months....?αλλαγές νερού υπομονή συνήθως λύνουν το "πρόβλημα". 8)

525
04-02-04, 18:54
Σε ευχαριστώ για τις εναλλακτικές λύσεις που μου δίνεις , για το χρώμα από τα ξυλά , νομίζω η μόνη λύση είναι οι αλλαγές νερού .. θεωρητικά πάντως ο άνθρακας θα πρέπει να το αφαιρεί.. στο δικό μου ενυδρείο πάντως δεν τα έχει καταφέρει .. μήπως είναι κακής ποιότητας? Υπάρχει πρόβλημα με την ποιότητα του άνθρακα που πουλιέται.. δεν είναι όλοι καλοί …
Σε ευχαριστώ ξανά :)
Τάσος

ASCCO1
04-02-04, 21:04
δοκιμασες τον super active carbon , << aq .pharmaceutical>>???
αν ειχες απλο ενεργο ανθρακα ισως να αργει να δρασει? :?

525
05-02-04, 04:37
Όχι φίλε ….ότι βρίσκω εδώ στα μαγαζιά βάζω
Ξέρω ότι οι χυμοί του ξύλου αρέσουν και κάνουν καλό στους δίσκους και όχι μόνο..
Αυτά τα ξύλα που έχει μέσα τα κρατάω με πέτρες κάτω ,κάτι που δεν θα έπρεπε θεωρητικά να συμβαίνει .. από την άλλη εδώ και πάνω από ένα χρόνο μου χρωματίζουν σταθερά το νερό παρά τη παραμονή τους στη μπανιέρα για πάνω από δυο εβδομάδες πριν μπουν στο ενυδρείο .. πλύσιμο με ζεστό νερό …κλπ.., ας ξεκαθαρίσουμε κάτι.. αυτός που βάζει ξύλα η τα βάζει καθαρά για μόστρα η θέλει και τους χυμούς τους ..
Με το δεύτερο σκεπτικό τα δικά μου είναι μια χαρά … και ας πλένε..
Τι θα βρω να βάλω στο καινούριο που ετοιμάζω … αυτό με προβληματίζει τώρα ..
Να είσαι καλά
Τάσος

lasal
05-02-04, 11:48
αυτός που βάζει ξύλα η τα βάζει καθαρά για μόστρα η θέλει και τους χυμούς τους .
Και για τους δύο λόγους όχι όμως χυμούς αλλα χημικά στοιχεία :)