PDA

Επιστροφή στο Forum : ασπρα αυγα σε δισκοενυδρειο


savvas27
20-06-11, 23:50
καλησπερα!σημερα γυρισα απο τριημερο και βρηκα πανω στο τζαμι του ενυδρειου κολημενα ασπρα αυγα στα μισονερα και στις τεσσερις πλευρες του ενυδρειου απο καμια δεκαρια.με το δαχτυλο που τα πιασα ειναι σκληρα.πριν φυγω ειχα φυτεψει καποια φυτα.μηπως ειναι απο σαλιγκαρια??????τι να κανω ?????

Markos145
20-06-11, 23:54
Αν εχεις σαληγκαρια zebra snails ειναι ο πρωτος υποπτος!

savvas27
21-06-11, 00:01
ναι εχω ενα .ειναι απο αυτα που το τρωνε την αλγη?????τι να κανω με τα αυγα??πως γεννησε το σαλιγκαρι αφου ειναι μονο του καμια 20 μερες μεσα στο ενυδρειο????

in the pond
21-06-11, 00:06
ναι εχω ενα .ειναι απο αυτα που το τρωνε την αλγη?????τι να κανω με τα αυγα??πως γεννησε το σαλιγκαρι αφου ειναι μονο του καμια 20 μερες μεσα στο ενυδρειο????

Μα δεν απαιτεί και δεύτερο για να γεννάει. Έτσι και αλιώς για να εκκολαφθούν τα αβγά των συγκεκριμένων σαλιγγαριών θέλουν υφάλμυρο νερό. Από τα τζάμια βγαίνουν σχετικά εύκολα...τα υπόλοιπα αντικείμενα στο ενυδρείο σου κινδυνεύουν περισσότερο γιατί ο καθαρισμός τους φαντάζει σχεδόν αδύνατος, π.χ. ξύλα.

Markos145
21-06-11, 00:06
Τα zebra snails ειναι αυτα http://www.petfish.net/articles/Invertebrates/Zebra_Nerite.php γεναν συνεχεια ασπρα αυγα που δεν εκολαπτοντε ποτε γιατι θελουν υφαλμιρο νερο.

savvas27
21-06-11, 00:10
ναι αυτο το σαλιγκαρι εχω.οποτε καθαριζω οτι μπορω...σας ευχαριστω πολυ!!!!

Γιώργος Κ
21-06-11, 19:17
Δε μπορω να καταλαβω γιατι το εχεις εξ αρχης αυτο το σαλιγκαρι σε δισκοενυδρειο! Μονο και μονο η θερμοκρασια που θα εχεις (λογικα) ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οση αρεσκεται ... κριμα δεν ειναι? :rolleyes:

savvas27
21-06-11, 21:16
να το βαλω στο ενυδρειο με τις κιχλιδες ή δεν εχει καμια ελπιδα??

dimost
21-06-11, 22:52
να το βαλω στο ενυδρειο με τις κιχλιδες ή δεν εχει καμια ελπιδα??

Εγώ το έχω σε ενυδρειο με Όσκαρ και είναι μια Χαρα δε το κουναει ι τίποτα