PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για ψαροσυνθεση


rastafarian
21-06-11, 12:11
Γεια σας παιδια!Μετα το καλοκαιρι λεω να ξαναξεκινησω το ενυδρειο μου και θελω ιδεες για την ψαροσυνθεση.το ενυδειο ειναι 110 λιτρα και θα γινει και παλι φυτεμενο.Τωρα οσον αφορα τις παραμετρους θα ριξω τις σκληροτητες με τυρφη οπωτε μιλαμε για ψαρια μαλακου νερου.Περιμενω τις ιδεες σας!
Ευχαριστω
-------------------------
Κανεις?

tsoum
21-06-11, 12:40
Ε τα κλασσικα. Κοπαδι τετρα, κοπαδι κορυ, νανοκιχλιδες ^^. Δεν ξερω αν σε περνει για γεωφάγο αλλα δεν νομιζω...

rastafarian
21-06-11, 12:53
Εγω σκεφτομουν για ενα κοπαδι τετρα η κατι τετοιο,για ενα ζευγαρι krib η apisto και μια ομαδα απο μερικα οτος.Θα μπορουσα να βαλω και οτος και cory μαζι με τα παραπανω για τα λιτρα μου?

tsoum
21-06-11, 13:19
νομιζω ναι. 7+ κορυ και μερικα οτο.

rastafarian
21-06-11, 13:24
Να πω επεισης οτι το εσωτερικο φιλτρο της juwel θα βγει και θα μπει η ενα eheim 2215 η 2217,οπωτε μιλαμε για καλο φιλτραρισμα

Gladiator
21-06-11, 17:55
Ε τα κλασσικα. Κοπαδι τετρα, κοπαδι κορυ, νανοκιχλιδες ^^. Δεν ξερω αν σε περνει για γεωφάγο αλλα δεν νομιζω...
οταν λες νανοκιχλιδες τι εννοεις?

rastafarian
21-06-11, 18:03
Στη συγκεκριμενη απαντηση ο tsoum εννοει τα ramirezi,τα kribensis και τα apistogramma.Αυτα ειναι νανοκιχλιδες

κ.ω.σ.τ.α.ς.
21-06-11, 19:56
Ρασταμαν χορις αφρικανηκο??:p:p

rastafarian
21-06-11, 20:29
αχααχααχχαχχ!!!Σωστος!Μονο που θα σε στεναχωρισω γιατι εκοψα τις τζιβες μου πριν 3 μηνες μετα απο 4 περιπου χρονια..οπωτε ουτε Αφρικανικο παιζει.Τιποτα σε Τζαμαικα υπαρχει?:rolleyes:

κ.ω.σ.τ.α.ς.
21-06-11, 22:18
Δεν ξερω λες να υπαρχει? μαλον θαλασινο.:smt120

rastafarian
21-06-11, 22:27
Παντως κατι ποταμια παιζουν εκει αλλα δεν ξερω τι ψαρια εχουν...

κ.ω.σ.τ.α.ς.
21-06-11, 23:24
ψινομαστε ασχιμα με αυτο:p:p

rastafarian
21-06-11, 23:40
Ψηνομαστε ψηνομαστε..εγω παντως που το εψαξα λιγο δεν βρικα τιποτα,ουτε τι ψαρια ζουν εκει,ουτε συνθικες..

κ.ω.σ.τ.α.ς.
22-06-11, 00:45
γουεαρ ιζ γιορ λοβ ντζαμαικα, βαντατα οο βαντατα.:D:D :smt120

rastafarian
23-06-11, 11:49
Παιδια τα apistogramma η τα kribensis ειναι πιο ευκολα στη διατηρηση τους?
-------------------------
Καμια γνωμη?

Dimis
23-06-11, 14:15
Tα Κριμπς μπορουν να τα καταφερουν ακομα και σε νερο βρυσης,τα απιστο μακροπροθεσμα οχι.
Τα κριμπς γεννανε ευκολα και ειναι πολυ καλοι γονεις συνηθως,τα απιστο οχι τοσο ευκολα συνηθως.
Τα κριμπς θελουν ζευγαρι,τα απιστο χαρεμι.
Τα απιστο ειναι πιο επιθετικα ψαρια,ειδικα σε περιοδο αναπαραγωγης,και μεταξυ τους και με τους αλλου κατοικους του ενυδρειου.

Τα απιστο...ειναι πιο ομορφα!

mikrosaquaristas
23-06-11, 17:34
η τζαμάικα θεωρείται κεντρική αμερική
άρα μπορείς άνετα να βάλεις ψάρια κεντρικής αμερικής
κι αν δεν έχει λίμνες στην τζαμάικα
τότε βάλε ποταμών
ελπίζω να βοήθησα

Dimis
23-06-11, 17:42
Για του λογου το αληθες,παρε την λιστα με τα reggaefish...
http://fish.mongabay.com/data/Jamaica.htm

Οποτε βρες ενα δυο ειδη και στησε εναν reggae biotope! :smt034:smt033

mikrosaquaristas
23-06-11, 17:55
και το κονγκό/νιγηρία κλπ είναι αρκετά ράστα φάση

rastafarian
23-06-11, 18:55
Για του λογου το αληθες,παρε την λιστα με τα reggaefish...
http://fish.mongabay.com/data/Jamaica.htm

Οποτε βρες ενα δυο ειδη και στησε εναν reggae biotope! :smt034:smt033
χαχαχαχαχα εισαι μεγαλος!!
και το κονγκό/νιγηρία κλπ είναι αρκετά ράστα φάση

Ναι ειναι αλλα εγω εψαχνα απο Τζαμαικα.αν βρω ψαρια απο εκει με ψηνει ασχημα να κανω ενα βιοτοπικο Τζαμαικας:p

rastafarian
26-06-11, 15:44
Τελικα λεω να βαλω ενα κοπαδακι απο καποιο τετρα,ενα ζευγαρακι kribensis και μια ομαδα απο οτοκυκλους.Αν υπαρχει και καμια αλλη ιδεα πειτε τη:p

mikrosaquaristas
27-06-11, 10:41
φίλε βάλε τα τενιάτους τα κρίμπς-είναι πολύ ρασταφάριαν φάση - ήρεμα και νωχελικά λες και ....ξέρεις....αλλά αν έχουν λόγο (παιδιά δηλαδή) δραστηριοποιούνται

rastafarian
27-06-11, 13:37
φίλε βάλε τα τενιάτους τα κρίμπς-είναι πολύ ρασταφάριαν φάση - ήρεμα και νωχελικά λες και ....ξέρεις....αλλά αν έχουν λόγο (παιδιά δηλαδή) δραστηριοποιούνται

χχχμμμμ...δεν ειναι καθολου κακα..εγω ελεγα να βαλω τα pulcher αλλα και αυτα ωραια ειναι..

mikrosaquaristas
27-06-11, 13:40
τα κλασσικά κρίμπς δεν τα έχω ζήσει
αλλά είναι πιο δραστήρια απο τα τενιάτους-απο ότι έχω καταλάβει

τα τενιάτους μου ήταν πολύ ήρεμα -νωχελικά- όπως σου είπα ;)
και άλλοι που μίλησα τα ίδια έλεγαν-μόνο στην περίπτωση γέννας γίνονται δραστήρια

rastafarian
27-06-11, 13:45
τα κλασσικά κρίμπς δεν τα έχω ζήσει
αλλά είναι πιο δραστήρια απο τα τενιάτους-απο ότι έχω καταλάβει

τα τενιάτους μου ήταν πολύ ήρεμα -νωχελικά- όπως σου είπα ;)
και άλλοι που μίλησα τα ίδια έλεγαν-μόνο στην περίπτωση γέννας γίνονται δραστήρια

Νομιζω οτι τα κλασικα κριμπς εχουν πιο πολλα χρωματα.Θα δω τι θα βρω οταν ειμαι ετοιμος για ψαρια.Παντως μου αρεσουν και τα 2.Ξερουμε αν θελουν αμμο η δεν τους χαλαει και το ψιλοκοκο χαλικακι?

mikrosaquaristas
27-06-11, 13:48
θέλουν άμμο το οποίο το λένε και χαλίκι 0,8 έως 1,8 χιλιοστά
καθαρίζουν τα βράγχιά τους με αυτό

τα κλασσικά έχουν λιγότερα χρώματα απο τα τενιάτους-λιγότερους ιριδισμούς-λιγότερες βούλες

τα τενιάτους ,συμφωνούν οι περισσότεροι, είναι ομορφότερα
αλλά αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα έ? :)

rastafarian
27-06-11, 13:57
θέλουν άμμο το οποίο το λένε και χαλίκι 0,8 έως 1,8 χιλιοστά
καθαρίζουν τα βράγχιά τους με αυτό

τα κλασσικά έχουν λιγότερα χρώματα απο τα τενιάτους-λιγότερους ιριδισμούς-λιγότερες βούλες

τα τενιάτους ,συμφωνούν οι περισσότεροι, είναι ομορφότερα
αλλά αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα έ? :)

Εγω που θα βαλω ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm θα εχω προβλημα?Θα βαλω αυτο γιατι απο κατω θα βαλω και υποστρωμα για τα φυτα

mikrosaquaristas
27-06-11, 16:03
τέτοιο έχω κι εγώ - τέτοιο μου είπαν παλιοί στο χόμπι-και απο ότι είδα μιά χαρά το έσκαβαν και το έφτυναν

για το υπόστρωμα δεν ξέρω
σκάβουν πολύ
κρίνοντας απο τα δικά μου που είχαν ανοίξει λαγούμια κάτω απο τα μοπάνια μου θεωρώ ότι θα έχεις διαρροή του υποστρώματος στην στήλη του νερού σου ,με ότι συνέπειες μπορεί να έχει κάτι τέτοιο(άλγες νομίζω....)

μπορεί να είναι νωχελικά-αλλά γουστάρουν underground καβάτζες- σκάβουν αργά και νωχελικά.........αλλά ασταμάτητα :D

rastafarian
27-06-11, 20:36
τέτοιο έχω κι εγώ - τέτοιο μου είπαν παλιοί στο χόμπι-και απο ότι είδα μιά χαρά το έσκαβαν και το έφτυναν

για το υπόστρωμα δεν ξέρω
σκάβουν πολύ
κρίνοντας απο τα δικά μου που είχαν ανοίξει λαγούμια κάτω απο τα μοπάνια μου θεωρώ ότι θα έχεις διαρροή του υποστρώματος στην στήλη του νερού σου ,με ότι συνέπειες μπορεί να έχει κάτι τέτοιο(άλγες νομίζω....)

μπορεί να είναι νωχελικά-αλλά γουστάρουν underground καβάτζες- σκάβουν αργά και νωχελικά.........αλλά ασταμάτητα :D

Μου εκανες την καρδια περιβολι φιλε...
Τωρα τι να βαλω αντι για κριμπς?
Γιατι το βλεπω οτι θα εχουμε θεματακι...

κ.ω.σ.τ.α.ς.
28-06-11, 02:19
και το κονγκό/νιγηρία κλπ είναι αρκετά ράστα φάση

κραι μπλοντ αφρηκα κραι μπλοντ!!!::(

mikrosaquaristas
28-06-11, 09:21
εντάξει....δεν θέλεις και υπόστρωμα για αφρικάνικα φυτά.....εγώ την βγάζω με παστίλιες λιπάσματος στα κρίνουμ και την λότους....

ελεόχαρις βέβαια ...την έβγαλα...δεν κάνει μία χωρίς υπόστρωμα....

rastafarian
28-06-11, 10:48
Επειδη θελω να παιξω και με λιγο πιο δυσκολα φυτα θα βαλω υποστρωμα.Τα apistogramma borelii σκαβουν και αυτα?θα εχω προβλημα?η τα ραμιρεζι?

mikrosaquaristas
28-06-11, 12:30
αυτά δεν πρέπει να είναι αφρικάνικα

rastafarian
28-06-11, 12:50
Νομιζω οτι θα βαλω ενα απο τα 2..

eimaste aR21rwstoi
30-06-11, 19:07
κοιτα και κανενα pufferακι;)

rastafarian
01-07-11, 10:59
Λοιπον παιδια νομιζω οτι αποφασισα τι θα βαλω..15 ember tetra η serpae tetra,ενα ζευγαρι bolivian ram και μια ομαδα απο 5-6 οτοκυκλους,ψιλοκοκο χαλικακι 1-2mm πολλα φυτα,ξυλο και πετρες λαβας..Τι λετε για την ψαροσυνθεση?

Dimis
01-07-11, 14:33
Σουπερ ειναι.
Τα 15 τετρα ισως να τα εκανες 10-12,μην φορτωνεις πολυ.

rastafarian
01-07-11, 16:42
Πιστευεις οτι με ενα fluval 305 θα σηκωσει αυτη την ιχθυοφορτωση?

Dimis
01-07-11, 16:54
Δεν ειναι η φιλτρανση...
Απλα στους 80 ποντους 15 σαρπει + ραμ + οτο μου φαινεται θα μπουκωσει λιγακι,η φιλτρανση μια χαρα θα τα φερει βολτα.
Αν βαλεις τα εμπερ παλι σε περνει πολυυυ ανετα,ειναι ψειρες...

rastafarian
01-07-11, 17:06
Για αρχη θα κοιταξω για ember,αν τα βρω θα βαλω 15 που ειναι πιο μικρα,αν οχι θα βαλω 10-12 serpae

Λάζαρος
03-07-11, 14:31
τα 110 λιτρα σου να φανταστω δεν ειναι καθαρα σωστα;

νεον τετρα δεν βαζεις ε;
τι θα λεγα αυτα τα τερα μηπως ειναι λιγο επιθετικα ψαρακια;μηπως τσιμπολογανε λιγο τα πτερυγια ;διοτι εγω βεβαια στην αρχη εκανα μεν λαθος εβαλα μονομαχος με αυτα σε μικρο ενυδρειο και τον ειχαν ταραξει...υποθετω και στα γκουραμι τα ιδια κανουν...αλλα γενικως εχουν τετοια συμπεριφορα;