PDA

Επιστροφή στο Forum : πληροφοριες για ψαρι κλουν.........


stefanos 34
19-06-11, 22:40
καλησπερα!θελω να μου δωσετε πληροφοριες για τις συνθηκες που πρεπει να εχει το ενυδρειο για εναν κλουν γλυκου νερου.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.
λιτρα:25
ph:7,7
θερμοκρασια:25
αμονια?
nh2?nh3?
φυτα 2 πλαστικα
υποστρομα :ψιλο χαλικακι.ξερω οτι πρεπει να αλλαξω καποια πραγματα αλλα δεν ξερω ποια.ευχαριστω εκ των προτερων!!

Apollwnas
19-06-11, 23:03
Καλησπερα φιλε μου καλως ηρθες αν εννοεις αυτο το ψαρι http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις ενυδρειο γιατι σε 25 λιτρα δνε μπαινει ουτε λεπι.Μεγαλωνει πολυ και θελει κοπαδι 6-7 ατομα.σε ενα ενυδρειο 300 + λιτρα τα κρατας αξιοπρεπως.Στο δικο σου το ενυδρειακι μπορεις να βαλεις κανα μονομαχακο καμια γαριδουλα και κανα μικρο ζωοτοκο στυλ εντλερ.Αν κανεις καμια αναζητηση θα βρεις και αλλες πληροφοριες που κατι να ταιριαζει στα λιτρα σου .

delta66
20-06-11, 09:56
Καλησπερα φιλε μου καλως ηρθες αν εννοεις αυτο το ψαρι http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm
αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις ενυδρειο γιατι σε 25 λιτρα δνε μπαινει ουτε λεπι.Μεγαλωνει πολυ και θελει κοπαδι 6-7 ατομα.σε ενα ενυδρειο 300 + λιτρα τα κρατας αξιοπρεπως.Στο δικο σου το ενυδρειακι μπορεις να βαλεις κανα μονομαχακο καμια γαριδουλα και κανα μικρο ζωοτοκο στυλ εντλερ.Αν κανεις καμια αναζητηση θα βρεις και αλλες πληροφοριες που κατι να ταιριαζει στα λιτρα σου .
Και το endler ακομα υπο προυποθεσεις μπαινει. (και οποιοδηποτε ζωοτοκο που γενναει αβερτα)
Εβαλα σε ενα 50λιτρο φυτεμενο 4 ψαρακια και σε μια εβδομαδα ηταν 30 ψαρια με τη γεννα. Σε κανενα μηνα ειναι ολα μεγαλα παλι.
Πρεπει να τα κυνηγαω με την αποχη να τα δινω μετα απο καθε γεννα και κανω ενα ενυδρειο χαλια. Αυτη ειναι η προυποθεση δλδ, να εχεις ορεξη να γινεται αυτη η μανουρα συνεχεια.

Πάνος
20-06-11, 18:18
καλως ηρθες Στεφανε απο την ομορφη Σαμοθρακη!! :p
εχεις διαβασει καθολου τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων? αν οχι..καλυτερα να ξεκινησεις με αυτα...οπως και του γλυκου νερου γενικα.;)

stefanos 34
21-06-11, 19:27
ευχαριστω πολυ Πανο............
-------------------------
ευχαριστω delta66
-------------------------
ευχαριστω..........