PDA

Επιστροφή στο Forum : pluged live rock apo tsimento ???


Anonymous
27-01-04, 20:02
kapou diabasa oti enas psyxakias episthmwnas biologias ftiaxnei petres apo tsimento , tis syndeei me to REUMA(nai nai hlektriko) kai megalwnei apo koraliogenh algh mexri ta pio dyskola koralia se thalasses pou oute ioi den epizoun exw arxisei eidh ereuna kai opiadhpote plhroforia tha fanei xrhsimh +-4 +-4

exei kapoios na katathesei kati epi toutou ???

Tolis
27-01-04, 21:01
Για κατεθεσε ενα link πρωτα να δουμε περι τινος προκειται γιατι η συνδεση του βραχου με το ρευμα δεν ειναι σαφης ...

PS. και κυττα τα Private Messages σου.

Anonymous
28-01-04, 02:18
Auto se ksenoglwsso epistimoniko periodiko to xw diabasei alla sto net yparxoun , parwmio dhmosieuma exw mathei oti kai sto ellhniko 'focus ' exei graftei kati tetoio ostoso na ena site pou kati leei gia braxia apo tsimento

http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/6279/


KAI POUSE ta toubla pou eblepes tis proales sthn akrogialia na ths bgaleis apo to myalo sou EGW ta xw petaksei gia na kouraroun !!!
http://www.garf.org/news.html allo ena pou brhka

Anonymous
28-01-04, 13:46
loipon .. ti egine ??
pesate oloi me ta moutra sto searching ????
lol :!: :!: :!:

ahar
28-01-04, 14:50
oxi αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να στειλω τις φωτο με τα βηματα τις διαδικασιας όπως την περιεγραψα πριν 3 βδομαδες στον Μιχαλη (Scubapool) και κατασκευασε βραχους (που αυτη την στγμη κουραρονται) .
Αλλα δεν νομιζω ότι θα είναι κατι το συνταρακτικο...
:twisted:

οσον αφορα το ρευμα....
χμμ ναι... βαλε μια μπαταρια των 12βολτ να περνάει ρευμα μεσα απο το θαλασινο....
ακομα καλυτερα μια των 9 ή των 4,5
και μετα περιμενω το σχολιο οου όσον αφορα το αποτελεσμα

Anonymous
28-01-04, 16:51
kala ta les ahar
Eidh apo xtes bghka sth piatsa kai ghreyw tsimento thalasshs kai mallon to pio eukolo meros gia kati tetio einai ta erga sto falhro na dw pws tha kataferw na synenoithw me tous alodapous ekei katw

To mono sigouro kai kako einai oti toulaxiston, ola ta ellhnika tsimenta notheyonte kathola nomima me anthraka (ypolymata apo kaush tou kok) kai auto epifilasei kapious pithanous kyndinous auto einai plhroforia pou den exw dei na anaferete kapou

To arthro afto pou dhmosieuses einai akrivws panw sto thema mas kai me AFORA ta mala (katalabes giati tosh fasaria ?) an mou peis kai pou tha brw ... (eidh exw anptyksei ena sxedio me merikes kainotomikes-nomizw efarmoges ws pros ta ylika kai to topo tou curing

Kai gia ton hlektrismo me ligh skepsh einai aplo ... to paragwgo kata thn hlektrolish einai to ydrogono apo to opio epofelounte ta coralia

scubapol
29-01-04, 11:33
Όπως με πληροφόρησε κάποιος οικογενειακός φίλος που δούλευε στο εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στη Μεγαλόπολη είναι πολύ προσφιλής η ανάμιξη τσιμέντου και τέφρας επειδή υποτίθεται οτι ενισχύει την αντοχή του πρώτου. Θα σας ενημερώσω αν αυτό ισχύει τελικά, επειδή τους τελευταίους δυο μήνες εργάζομαι στα κεντρικά μεγάλης κατασκευαστικής εταιρίας και είναι πολύ εύκολο να ρωτήσω κάποιον πολιτικό μηχανικό.

Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις τσιμέντο θαλάσσης; :?:

Εγώ χρησιμοποίησα τσιμέντο ταχείας πήξεως με τον εξής τρόπο: Αγόρασα θρυματισμένο κοράλι (αραγονίτη) διαμέτρου περίπου ο,3-0,6 cm με 27 περίπου ευρώ το σακί από το Pet Shop της Λεωφ. Αθηνών. Τον τοποθέτησα μέσα σε κουτιά παπουτσιών και στον πάτο θηκών απο αυγά :idea: που πουλάνε στα super market. Ανάμειξα το τσιμέντο με άμμο και νερό ωστε να φτάσει στην επιθυμητή ρευστότητα. (Να παίρνει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το καλούπι του σχήματος μέσα στο οποίο χύνεται -οσο πιο ρευστό τόσο πιο καλά-). Έριξα το τσιμέντο μέσα στις αυγουλιέρες μέχρι να γεμίσουν τελείως ενώ στις θήκες παπουτσιών έφτιαξα διάφορα σχέδια (εννοώ οτι δεν τις γέμισα τελείως ωστε να γίνουν απλώς παραλληλόγραμμες πέτρες). Έπειτα κατευθείαν έριξα πάλι απο πάνω τους αραγονίτη ώστε να καλυφθουν όσο το δυνατόν περισσότερο .

-Αν χρησιμοποιήσεις αυγουλιέρες προτίμησε πλαστικές, επειδή στις άλλες θα σου βγεί το λάδι να απομακρύνεις το χαρτονένιο καλούπι απο τις άπειρες πτυχές του στερεοποιημένου τσιμέντου.-

Έπειτα από δύο ημέρες αφαιρείς τα καλούπια και τοποθετείς τις πέτρες σου μέσα σε νερό προκειμένου να αποροφήσει το τσιμέντο όσο νερό χρειάζεται και να αποκτήσει τη μέγιστη μηχανική του αντοχή (απο ότι διάβασα απαιτείται περίπου ένας μήνας).
Το νερό αλλάζεται περίπου κάθε 2 ημέρες για να μην μουχλιάσει αλλά και για να απομακρυνθούν όσες επιβλαβείς χημικές ουσίες -απο το τσιμέντο- μπορούν απο αυτήν την διαδικασία.

Πρέπει να τονίσω οτι κατέφυγα στην επιλογή του ''τσιμέντου'' ύστερα από παρότρυνση του Αλέξανδρου (ahar) :wink: . Οι τιμές για πραγματικό live rock είναι αρκετά τσιμπημένες και αν φτιάξεις ένα μεγαλούτσικο ενυδρείο βγαίνεις απ' το παράθυρο

Εγώ έχω μείνει σε αυτήν την φάση του ποτίσματος των πλακών τσιμέντου μέσα σε μια μεγάλη λεκάνη με γλυκό νερό.

Η απορία μου είναι η εξής: Εστω οτι τοποθετώ τις πλάκες μέσα σε ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο μαζί με έναν δυνατό κυκλοφορητή έναν θερμοστάτη νερού για 300 λίτρα και φυσικά το απαραίτητο θαλασσινό νερό. Ας πούμε και οτι κάποιος (χμμμμμ) μου δίνει ξύσματα κοραλιογενούς άλγης απο τα τζάμια του ενυδρείου του. Για να στρωθούν οι πέτρες θα πρέπει στην πλαστική δεξαμενή να μπούν και κάποιοι κάτοικοι (σαλιγκάρια ίσως, άντε και καμιά γαρίδα στο τσακίρ το κέφι).Αυτοί οι κάτοικοι θα μπορούν να δώσουν στο νερό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά προκειμένου το περιβάλλον να αρχίσει να αναπτύσεται.

Τί να βάλω μέσα και πόσα lt νερό θα ήταν καλό για ένα τέτοιο εγχείρημα; :?: (Οι πέτρες είναι περίπου καμιά δεκαριά μεγαλούτσικα κομμάτια - 1/2 με 1 Kgr το ένα - )

ahar
29-01-04, 12:36
Ας πούμε και οτι κάποιος (χμμμμμ) μου δίνει ξύσματα κοραλιογενούς
άλγης απο τα τζάμια του ενυδρείου του.

To βραχακι σου καθεται στην γωνια του ησυχο και ανετο και σε περιμενει.....

Θα πρεπει να βαλεις και φώς.... Χμμμμ καμια κατοστη με 200 λιτρα είναι καλα....
Οι καδοι που βάζουν δεντρα (πχ τις μεγαλες ελιες) είναι ότι πρεπει για κατι τέτοιο.
Βαζουν και όγκο μεσα αρκετο. Απλα θα πρεπει να κανονισουμε να παμε απο τον Δημητριαδη
μια μερα που θα έιναι ανοικτος (ώρες γραφειων) για να παρουμε ότι θελουμε.
Συν οτι διαθετει και οτι υδραυλικο εξαρτημα σε pvc φανταζεσαι...
Εγω στην θεση σου δεν θα έβαζα ακομα μεσα τα εμβια....κανα διμηνο μετα τον
κυκλο και ίσως.... και παντα σαλιγκαρακια και ερημιτες . Ειναι ποιο ευκολα και ανθεκτικα .
Και μετα σου μενει ο καδος που τον κανεις αν θες sump (σου θυμιζει τίποτα;)




Kai gia ton hlektrismo me ligh skepsh einai aplo ... to paragwgo kata thn
hlektrolish einai to ydrogono apo to opio epofelounte ta coralia

Που το διαβασες αυτο;
Βιβλιογραφια παρακαλω. Βρες μου 1 σοβαρο ανθρωπο που να το τεκμηριώνει
με σωστα επιχηρηματα και θα το σκεφτω.
Μια ερευνα πανεπηστημιου , μια δημοσιευση σε καποιο εγκυρο περιοδικο , κατι...

Αν βάλεις ρευμα στον υφαλο σου αμφιβάλω άν θα έχει αποτελεσμα...
Η μαλλον θα έχει...
Αλλα σίγουρα όχι αυτο που φανταζεσαι !
Οσον αφορα το υδρογονο.
Οταν περνας αεριο υδρογονο μεσα απο νερο ( Η2Ο) τοτε σιγουρα θα αποκτησεις
ένα ποσοστο νερου , και καμποσες ακομα ενώσεις (κ. polleni λιγη βοήθεια εδω παρακαλω)

Βρες μου την βιβλιογραφια να το υποστιρήξεις και θα το σκεφτω.

Anonymous
29-01-04, 15:21
Scubapol emeis den theloume tsimento gia na riksoume themelia...
braxakia theloume opote den mas niazei h antoxh tou , alla to th tha bgalei auto to rymadi(kouragio paidia ta greeklish teliwnoun to meshmeri )
Twra apo xtes exw kala kai kaka nea , BRHKA TSIMENTO THALASSHS (TO KALO) alla den mou deinoun oute mia xoufta (de tha ftasei leei akouswn akouswn !!!!!) tha paw shmera gia katadromikh an deite sth tv kapiwn na kathgorutai oti phge na sampotarei tis gefyres sto falhro mhn anyshxite egw tha 'me, ligo tsimentaki tha paw na klepsw (hmarton !!!!)
Twra ws pros thn bibliografia h kapia aksiopisth phgh exw to 'national report' alla kai palh prepei na ksereis oti oi megalyteres anakalypseis den eixan bibliografia me ligh tyxh omws elpizw se kanena oxtamino na exw tis prwtes idioxeires anafores
Sto thema curing egw protinw elaxisto ews katholou fwtismo gia na apofygeis anepythimita eidh alghs pou tha fimwsoun to braxo epishs mhn perimeneis na stamathsei na anebazei to ph afou o aragwniths einai to basiko systatiko , to diko mou to migma tha to kanw oso pio mh reusto-phxtw giati an einai neroulo tha desei poly kai den tha afhnei to eswteriko na anapneei kai xriazete perissotero tsimento gia na krathsei th stigmh pou emas mas endiaferei na mpei oso to dynaton lygotero tsimento
To diko mou braxo tha to ftiaksw apo alla ylika ta opia tha katathesw afou ksekinise thn kataskeuh tou
gia na ginei to curing kalytera na enalaseis to nero me almyro se glyko kai toumpalin kai gia na sas dwsw mia idea protimotero gia mena an den exeis na diakyndineuseis kamia xiliaria euro se livestock pare to braxo twra kai peta to sth thalassa , phgene ton iounio na to pareis kai kalo kynhgh me ta zwntana pou tha anakalipseis ekei panw +-4

scubapol
29-01-04, 20:12
Αλέξανδρε σκέφτομαι κάτι μικρότερο , γύρω στα 40 Lt διαφορετικά θα πρέπει να τοποθετηθεί υποχρεωτικά έξω. :(

Όμως κάτι δεν μου πάει καλά. Είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί εποικισμός του νεκρού τσιμέντου τοποθετημένου σε κατασκευασμένο "νεκρό νερό " (μόνο απεσταγμένο νεράκι και αλάτι Reef Crystals της Aquariums Systems). Αν το νεράκι μας δεν έχει ίχνος από : υπολοίματα τροφής , λιγο πλαγκτόν , βιταμίνες , προτείνες , έστω και απειροελάχιστη ποσότητα αμμωνίας , με τί θα τραφεί η κοραλιογενής άλγη ; Με ασβέστιο και φώς ; Για αυτό το λόγο σκεφτόμουνα να βάλω μερικά σαλιγγαράκια μέσα .

Την έχω σκεφτεί και εγώ αυτήν τη λύση bonjo αλλά κολλάω στο εξής: Αν αφήσω τις τσιμεντόπετρες κανένα τετράμηνο σε δικιά μας παραλία
θα εποικιστεί απο μικροοργανισμούς που ζουν σε πυκνότητα νερού 1,033. Εγώ σκέφτομαι να φτιάξω τροπικό ενυδρείο το οποίο παίζει γύρω
στο 1,025. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μειώσω την πυκνότητα του νερού απο το 1,033 στο 1,025 χωρίς να πειράξω τους μικροοργανισμούς.
Ή μήπως μπορώ ; Αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει.... :?:

ahar
29-01-04, 23:31
Καλυτερα να εφαρμόσειςτην κλασική μεθοδο...
Βαζεις την δεξαμενη και κανει το κύκλο της (ειπα 100 λιτρα μονο χαριν ευκολίας , Μην ξεχνας τα προβλήματα των μικρων)
και μετα προσθέτεις τα βραχάκια σου ΜΑΖΙ! με το "κατιτις" που θα σου δώσω Και τα τύχον κανονικα κομάτια που θα αγοράσεις και θα αποτελούν ουσιαστικά την βιτρίνα σου.
τα σαλιγγάρια θα σου έρθουν έτσι και αλλιώς μαζι και με τα διαόλια τις απτάζιες (γιατις όποίες υπάρχει λυση )αυτα πιθανον να χρειαστει να τα αγοράσεις. Αυτό που μάλλον δεν θα χρειαστει να αγορασεις είνια οι ερημιτες αλλα κατα την μεταφορα του βραχου στο βασικο ενυδρειο θα πρεπει να τους ξεφορτοθούμε... Οι ντοποιοι κανουν μια χαρα για το στρώσιμο.Επισις έχω έτοιμη άμμο με μπολικη οργανικη ύλη (ζωντανη) για το αρχικο σταδιο του στρωσίματος.. Τα μετα τα ξέρεις... κανονικες αλλαγες νερου , συμπληρωμα με RO , και τα διαφορα ιχνοστοιχία..
Αν έχει διαθεσιμο το ενυδρειο μπρορεις να τα κανεις και απευθείας μεσα στην κανονικη δεξαμενη και όχι σε βοηθητικη.
Αλγη ναι θα βγαλεις... ειναι σιγουρο.... αλλα οσο θα σταθεροποιήται το συστημα σου τόσο θα μειώνεται το φορτιο λιπασματο που θα έχει διαθεσιμο. Και μπορούμε παντα να χώσουμε καμποση μακροάλγη μεσα που ειναι και ωραία.
Οσον αφορα την μειώση της πυκνοτητος ......
Παρε με τηλεφωνο γιατα περαιτερω.... χεχεχεχεχε

Anonymous
29-01-04, 23:32
Ta bakthridia ana to kosmo einai ta idia, ta ofelhma pros to enydrio epishs kai briskonte se glyka yfalmyra kai almyra nera
allwste giati kratame to biologiko tou glykou gia to thalassino ?
Sigoura kapioi organismoi mporei na mhn thn palepsoun alla molis to rikseis se strwmeno enydrio ta tropika swakia den tha xasoun eukairia gia neous dromous ...
An kai pisteuw oti o polleni tha exei mia emperistatwmenh apopsh epi tou thematos :roll:

ahar
29-01-04, 23:39
το θεμα των ελληνικων ακομα δεν λυθηκε και ειναι βραδυ....

βαλε εσυ υλικα απο "στρωμενο" φιλτρο γλυκου σε θαλασσα και το μονο που σου ζητάω ειναι να μετρήσεις την αμμωνια....
Την έκφραση "οσμοτικη πιέση" την έχει ξανασυναντησει;

Το προτεινεις.....
Το έχεις κάνει;

Δεν αναφερωμαι στην ανακυκλωση των βιομπαλλων και των βιοΑστεριων (bioballs, biostars) που σου έχουν μεινει απο το ενυδριεο που δυαλησες πριν απο χ μηνες.
Μιλαω για "ζωντανο" υλικο που να στάζει...


:evil:

Anonymous
30-01-04, 00:15
Λύθικε λύθικε

Anonymous
30-01-04, 00:33
Δηλ με λίγα λόγια να μήν μπω στο κόπω να βάλω αμμώνια απο την αρχή ???

Πόσες μέρες είναι ικανό να μου διοχετεύει πρώτες ύλες ?

ahar
30-01-04, 01:13
Δηλ με λίγα λόγια να μήν μπω στο κόπω να βάλω αμμώνια απο την αρχή ???

Πόσες μέρες είναι ικανό να μου διοχετεύει πρώτες ύλες ?


Αμμωνια;;;;
Ειπα να μετρησεις όχι να βάλεις...
Αυτο είναι άλλου παπα ευαγγέλιο.

Ποιο να σου διοχετευει τι πρωτες ύλες?!!?!?!?!?!

Γινε ποιο σαφης.

Anonymous
30-01-04, 01:56
Αμμωνία είναι αυτό που θα χριαστεί για να ΄πάρει μπρός΄το βιολογικό, πράγμα που απο οτι λες δε θα χριαστεί να ρίκσω , πόσες μερες θα δινει αμμωνία απο μόνο του, τα του γλυκού νερού νεκρά βακτηριδια?

Discos
30-01-04, 16:49
Bonjo, τι εμπειρια εχεις πανω σε ενυδρεια? Σε γλυκου νερου εστω.

Anonymous
30-01-04, 17:15
Πως τη μετράς την εμπειρία ? με το μήνα, τα βιβλία, τα λίτρα, το διάβασμα ή τα βρεγμένα παπούτσια ?

’λλο πράγμα η πρώτες ύλες και άλλο οι καταλυτες

χωρίς αμμωνία δεν έχει νιτροσώματα και χωρίς αυτά δεν έχει κύκλο αζώτου

Discos
30-01-04, 23:24
Πως τη μετράς την εμπειρία ? με το μήνα, τα βιβλία, τα λίτρα, το διάβασμα ή τα βρεγμένα παπούτσια ?

Aν εισαι ψαρας με τον βρεγμενο κωλο, αν εισαι ταχυδρομος με τα λιωμενα παπουτσια και εαν φοιτητης με το βαθμο μιωπιας.....Τωρα δηλαδη ειναι σοβαρη απαντηση αυτη που εδωσες?


χωρίς αμμωνία δεν έχει νιτροσώματα και χωρίς αυτά δεν έχει κύκλο αζώτου

Δεν διαφωνει καποιος με αυτο-βεβαια και η τροφη παραγει αμμωνια και οχι μονο, αλλο σε ρωτησα. Τι εμπειρια εχεις πανω σε ενυδρεια, η δικη μου ειναι γνωστη στο board, η δικη σου ποια ειναι? Αν δεν θες μην απαντας. Απλα κρινω σκοπιμο να γνωριζω με ποιον μιλαω, τι γνωσεις εχει με σκοπο να βοηθησω εαν μπορω και να απαντω τεκμηριωμενα. Αλλιως θα μιλησω σε καποιο παιδι που τωρα ξεκιναει και αλλιως π.χ. στο Γιωργο Ρεκλο. :wink:

scubapol
05-02-04, 11:23
Βρε Αλέξανδρε.

Κατά που πέφτει ο Δημητριαδης ;

Περιοχή , διεύθυνση ; Τηλέφωνο ίσως ; :wink:

(Θα είναι το πρώτο reef ενυδρείο σε γλάστα. :lol: :lol: :lol: :lol: )

lasal
05-02-04, 11:56
βαλε μια μπαταρια των 12βολτ να περνάει ρευμα μεσα απο το θαλασινο....
ακομα καλυτερα μια των 9 ή των 4,5
και μετα περιμενω το σχολιο οου όσον αφορα το αποτελεσμα
Νομίζω πως δουλεύει και με 3.0 V
Αναμένω και γω τα αποτελέσματα.

ahar
05-02-04, 15:58
Βρε Αλέξανδρε.

Κατά που πέφτει ο Δημητριαδης ;

Περιοχή , διεύθυνση ; Τηλέφωνο ίσως ;

(Θα είναι το πρώτο reef ενυδρείο σε γλάστα. )

Στην Πετρου Ραλλη δεξια στο φαναρι στο ποταμι και μολις στριψεις στα 10 μετρα.

Οχι. Θα εινια κατι συνηθησμενο

Αλεξανδρος

scubapol
09-02-04, 11:26
Το Σάββατο προμηθεύτηκα τη δεξαμενή μέσα στην οποία θα στρωθεί το Live Rock από τσιμέντο. +-8

Επειδή θα πρέπει όπωσδηποτε το κόστος του ενυδρείου να διατηρηθεί χαμηλό αποφάσισα να ψάξω λίγο πριν πάω στον Δημητριάδη επειδή δεν ήξερα το κόστος. Άλλωστε ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια πρίν βάλω κάδο απο αυτούς που βάζουν τις ελιές μέσα στον χώρο που ζω.

Βγήκα λοιπόν στη γύρα προς αναζήτηση δεξαμενής. Το πρώτο κατάστημα που πήγα ήταν ο Θωμάς Τσιραπίδης στην διασταύρωση Πειραιώς και Χαμοστέρνας . Είναι εξειδικευμένο μαγαζί για δεξαμενές. Μάλιστα έξω για βιτρίνα έχει μια μαυρη κυλινδρική δεξαμενή χωρητικότητας 17000 lt. Εκεί η φτηνότερη που μπορεσα να βρώ ήταν μια άσπρη με ικρό στόμιο άρα ακατάληλη με κόστος 35 ευρώπουλα και χωρητικότητα 60 lt. :shock:

Η δεύτερη προσπάθεια ήταν σε ένα απο αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε μεταχειρισμένα μπλέ βαρέλια με καπάκι. Το πρώτο που συνάντησα στο δρόμο μου ήταν και το λαχείο. Ο τύπος ήταν πάαααρα πολύ φτηνός. Προμηθεύτηκα 1 μπλε πλαστικό βαρέλι χωρητικότητας 120 lt με πλαστικό στεγανό καπάκι μονο με 7,5 ευρώ. Επίσης αγόρασα ένα μπιτόνι με μικρό βιδωτό καπάκι χωρητικότητας 65 lt με μόνο 2,5 ευρώ. :roll:
Το ''μικρό'' είχε χρησιμοποιηθεί για μεταφορά υγρών φρένων (άρα υδατοδυαλυτό - άρα ξεπλένεται εύκολα ) , ενώ το μεγάλο περιείχε πρίν ακρυλικό μαύρο χρώμα το οποίο βγαινει άνετα ακόμα με το νύχι. Ο ιδιοκτήτης μάλιστα με πληροφόρησε οτι αγοράζουν συχνά απο αυτόν τέτοια δοχεία για την μεταφορά γόνου ψαριών απο το Αλιβέρι.

Για όποιον ενδιαφέρεται η διεύθυνση και το όνομα του δευτέρου μαγαζιού είναι :


Αντώνης Ε. Δρακότος
Πειραιώς 57 Μοσχάτο
210 3426623

lasal
09-02-04, 12:24
Το ''μικρό'' είχε χρησιμοποιηθεί για μεταφορά υγρών φρένων (άρα υδατοδυαλυτό - άρα ξεπλένεται εύκολα ) ,
Δεν είναι όλα τα υγρά φρένων υδατοδυαλυτά.

scubapol
09-02-04, 13:31
Εννοείται οτι θα τα ξεπλύνω και τα δύο πολύ καλά με ζεστό νερό και απορρυπαντικό πιάτων.

Ήδη τα έχω περάσει ένα χέρι μέσα έξω.

Οποιαδήποτε καλύτερη ή πιο πρακτική ιδέα πάντως είναι ευπρόσδεκτη. :wink:

ahar
09-02-04, 16:12
Ρε συ Μιχαλη στο βαρέλι το φώς που θα μπει;

το ΣΚ θα βγω προς αγραν δεξαμενογλαστρων... εισαι;

(Ψαχνω για μια μεγαλούτσικη για τα χώσω τα ΚΟΙ)

Αλέξανδρος

scubapol
09-02-04, 17:09
Το βαρέλι έχει ύψος γύρω στα 80 cm και διάμετρο 50 cm.
Νομίζω οτι είναι αρκετή επιφάνεια κύκλος διαμέτρου μισού μέτρου. (Αναφορικά με τα κιλά τσιμέντου που θα βάλω μέσα πάντα)

Το πρόβλημα μου είναι το εξής πλέον:

Με αυτήν τη βαρέλα μέσα στο δωμάτιό μου εγώ που θα πάω; Εεεεεεεε; -+9 -+9 -+9

Το ΣΚ θα είμαι στην Ελάτη για τριήμερο.Αυριο το απόγευμα είμαι ελεύθερος για γλαστροψώνια αν θές :D .Απο τη δουλειά ξεμπερδεύω κατα τις 16:00. Καθημερινές ο Δημητριάδης τί ώρες κλείνει;

ahar
09-02-04, 18:39
ειναι ανοικτος ώρες εταιρειων.
Αυριο λιγο δυσκολο γιατι θα παμε να κλεισουμε μπομπονιέρες για την βαφτιση...
χμμμ θα τελεφωνηθούμε....

scubapol
09-02-04, 20:35
Ιδού και η φωτογραφία για να καταλάβετε περι τίνος πρόκειται ..... :wink:

Το ρολό κουζίνας μπήκε σαν μέσο σύγκρισης.

Η φωτό είναι λίγο θολή επειδή τραβήχτηκε με αυτήν την παλιο -webcamera-της Crypto.

mikenuke
10-02-04, 00:13
Που ειναι o bonjo?Τον χτυπησε το ρευμα?ποσα volt εβαλε τελικα?!
Επισης ηθελα να παρατηρησω οτι το θεμα εχει ξεφυγει.

ahar
10-02-04, 13:49
Που ειναι o bonjo?Τον χτυπησε το ρευμα?ποσα volt εβαλε τελικα?!
Επισης ηθελα να παρατηρησω οτι το θεμα εχει ξεφυγει.

Ελα ντε ... χαθηκε....

Το θεμα δεν έχει ξεφυγει μια και με την βοήθεια του Μιχαλη περιγράφουμε ακριβώς αυτο που ρώτησε ο bοnjo .
Απλα θα αλλαξει λίγο το θέμα....
:D

scubapol
25-02-04, 22:44
Επιτέλους , ιδού ο βράχος μέσα στο πλαστικό βαρέλι... +-8

32 lt θαλασσινό με 5 στρογγυλά σαλιγκάρια , τρείς ερημίτες (οι δυο φαίνονται δεξιά και αριστερά πάνω στο βράχο , ένα μεγάλο κόκκινο σαλιγγάρι (κολημένο πάνω αριστερά) και καμια 30 μικρά. Τα τελευταία έχουν σκαρφαλώσει στην πλειοψηφία τους στα τοιχώματα του βαρελιού.

scubapol
25-02-04, 22:52
Ένα πιο κοντινό πλάνο οπου φαίνεται καλύτερα ο ένας ερημήτης.
Οι πολύχρωμες πέτρες μαζεύτηκαν πριν απο ενα χρόνο απο την παραλία του Μαντουδίου. Εκεί παλαιότερα (απο ότι έχω ακούσει) λειτουργούσαν λατομεία , έτσι όλη η παραλία είναι στρωμένη με τέτοιες πέτρες :shock: .
Φοβερό θέαμα.......